گرفتگی، اسپاسم و خشکی عضلات پا: علت و درمان

spasm

گرفتگی عضلات پا درواقع انقباض غیرارادی و ناگهانی عضلات پا است که موجب درد و عدم توانایی حرکت می‌شود. هنگام گرفتگی پا معمولاً قوس پا و انگشتان شست پا بیشترین آسیب را می‌بیند. گرفتگی عضلات پا ممکن است ناگهانی شروع و موجب درد شدید شود. این دردها معمولاً در عرض چند دقیقه آرام می‌شوند، اما در برخی موارد درد ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا ساکت شود. اسپاسم عضلات پا همان‌طور که گفته شد وضعیتی بسیار دردناک است که در آن انقباض ناگهانی عضلات پا موجب درد شدید می‌شود که ممکن است به مدت چند ثانیه یا چند دقیقه یا حتی ساعت‌ها طول بکشد.

به یاد داشته باشید که اسپاسم مکرر عضله طبیعی نیست.  اگر شما دائماً دچار خشکی عضله می‌شوید احتمالاً یک مشکل اساسی دارید که باید شناسایی و درمان شود تا از درد و ناراحتی ناشی از اسپاسم عضله پا رنج نبرید. متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی می‌توانند به شما دریافتن راه‌حل مناسب کنند و برنامه جامع فیزیوتراپی شامل کایروپراکتیک، ماساژ درمانی، درمان دستی، طب سوزنی، تریگرپوینت تراپی، الکتروتراپی، اولتراسوند، درمان با لیزر سرد ، میکرو واس تراپی، تحریک مغناطیسی عملکردی و تمرین مخصوص برای کمک به کاهش درد و انقباض عضلات پا و جلوگیری از عود آن را تجویز کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما و یا رزرو شما می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۴۹۲۵۶۸ و ۰۲۱۸۸۴۹۲۵۰۴ تماس حاصل فرمایید.

علل


Causes1بعضی از علل شایع خشکی پا عبارت‌اند از:

کفش

کفش‌های تنگ یا چکمه‌های باریک، به‌ویژه پاشنه‌بلند، ممکن است موجب گرفتگی عضلات پا شوند. گرفتگی پا به این دلیل به‌طورکلی بیشتر در زنان دیده می‌شود زیرا کفش‌های زنانه اغلب نوک‌باریک دارند و به انگشتان پا فشار وارد می‌کنند.

تمرینات

دوندگان و افرادی که عادت به راه رفتن طولانی دارند نیز در معرض خطر گرفتگی پا قرار دارند.حتی صرف زمان زیاد روی تردمیل نیز می‌تواند دلیل خشکی پا باشد. رقص باله نیز دلیلی دیگر برای اسپاسم پا است.

کمبود کلسیم

هیپوکلسمی خطر ابتلا به گرفتگی عضلات پا را افزایش می‌دهد.

داروها

بعضی از داروهای آسم، فشارخون بالا و کلسترول باعث ایجاد خشکی پا می‌شوند. ازاین‌رو فرد باید از پزشک در مورد داروهایی که باعث گرفتگی می‌شوند سؤال کند.

علائم


اسپاسم عضلات پا معمولاً با درد شدید و ناگهانی در عضلات پا مشخص می‌شود. هنگام گرفتگی عضلانی، انقباض ناگهانی عضله خواهید داشت. این انقباض غیرارادی است و به‌راحتی از بین نمی‌رود. احتمالاً این علائم را خواهید داشت:

 • درد شدید
 •  ناراحتی شدید
 • انقباض شدید در عضله آسیب‌دیده

اسپاسم عضلات ممکن است در هر عضله‌ای در بدن رخ دهد، اما اغلب در عضلات زیر دیده می‌شود:

 • ماهیچه ساق پا
 •  ران
 • پا
 •  انگشت پا

اسپاسم عضله پا به‌طورکلی کوتاه‌مدت است و خودبه‌خود رفع می‌شود اما اگر خشکی عضلات دائماً اتفاق می‌افتد یا طول می‌کشد باید با پزشک خود صحبت کنید.

درمان


گرم کردن

گرم کردن ناحیه آسیب‌دیده راهی برای از بین بردن اسپاسم پا است. برای انجام این روش می‌توان از یک پد حرارتی استفاده کرد یا پا را در آب گرم قرارداد تا عضله را آرام می‌کند و درد را کاهش دهد.

مصرف مایعات

کم‌آبی یکی از علل شایع گرفتگی پا است. بنابراین نوشیدن مقدار کافی مایعات برای جلوگیری از گرفتگی پا به‌خصوص در فصل تابستان ضروری است.

رژیم غذایی

داشتن رژیم سالم و متعادل این اطمینان را به فرد می‌دهد که مقدار کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن وجود دارد و عملکرد مناسب عضلات و اعصاب را تسهیل می‌کند.

مکمل

Supplementation

اگر آزمایش خون نشان‌دهنده کمبود ویتامین‌ها یا مواد معدنی باشد، مصرف مکمل کافی برای تأمین ویتامین یا مواد معدنی مفید است اما قبل از شروع هر مکمل همیشه با پزشک مشورت کنید.

کفش مناسب

Proper Footwear

انتخاب کفش‌های مناسبی که به پا فشار نیاورد ضروری است. از پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند و تنگ و نوک‌باریک اجتناب کنید و فقط در موارد خاص از آن‌ها استفاده کنید.

انگشت بند پا

استفاده از انگشت بند پا برای چند ساعت، گرفتگی دائمی پا را کاهش می‌دهد. انگشت بند پا عضلات و رباط پا را کشش می‌دهد.

کایروپراکتیک و درمان دستی

manipulation

درمان دستی منظم از انقباض عضلات پا که منجر به اسپاسم می‌شود جلوگیریمی‌کند.  کایروپراکتیک شامل درمان دستی است که به شما کمک می‌کند تا فشار را از روی اعصاب و بافت نرم پا و ساق پا کم کنید و سیگنال‌های عصبی مغزتان که موجب انقباض ناخواسته می‌شود را کاهش دهید.

ماساژ درمانی

Massage

ماساژ درمانی شاید بهترین راه برای از بین بردن خشکی پا باشد. ماساژ کمک می‌کند تا عضلات آرام شوند و علائم خشکی را از بین می‌برند. ماساژ درمانی برای کمک به عضلاتی که مستعد اسپاسم هستند مفید است. ماساژ درمانی همچنین می‌تواند به کاهش هر التهابی که همراه با گرفتگی و اسپاسم عضلات ران باشد کمک کند.

فیزیوتراپی

تمرین مناسب

Appropriate Exercisingورزش کردن برای داشتن زندگی سالم مهم است اما باید مراقب باشیم که ورزش‌های شدید و سنگین انجام ندهیم.  قبل از تمرین بدن باید گرم شود و بعد از آن نیز تمرینات سرد کردن بدن باید انجام شود. درصورتی‌که فرد برای مدت‌زمان طولانی می‌نشیند، حرکت دادن  پا برای حفظ حرکت طبیعی و ممانعت از گرفتگی پا اهمیت دارد.

کشش

کشش پا نیز یک راه سودمند برای درمان گرفتگی پا است. کشش آرام علائم گرفتگی عضلات را از بین می‌برد.  انجام تمرینات منظم باعث جلوگیری از گرفتگی عضلات می‌شود.

تقویت تمرینات

تمرینات تقویتی پا باعث تقویت عضلات می‌شود و درنتیجه خطر ابتلا به گرفتگی عضلات پا را کاهش می‌دهد.

پیشگیری


اسپاسم عضله پا معمولاً خطرناک نیستند. یافتن درمان مناسب ممکن است به شما در آگاهی از مشکلی که احتمالاً قبل از انجام آزمایش از وجودش ناآگاه بوده‌اید کمک کند. با انجام کارهای زیر احتمالاً قادر به جلوگیری از اسپاسم عضلات خواهید شد:

 •  قبل از تمرین بدن را کاملاً کشش دهید و به‌آرامی گرم‌کنید.
 •  برای جلوگیری از مسائل الکترولیتی، هنگام  ورزش آب زیاد بنوشید و سعی کنید بدنتان بی‌آب نشود.
 • برای کاهش فشار بر عضلات حالت قرارگیری بدن را اصلاح کنید.
 • به پشت بخوابید و از بالش مخصوص برای پشتیبانی مناسب از گردن استفاده کنید.
 • شرایط را تحت کنترل قرار دهید.
 • عوارض جانبی ناشی از داروهای خود را به پزشک گزارش بدهید.
 • سطوح مواد مغذی را برای رفع کمبود آهن، منیزیم، کلسیم یا پتاسیم افزایش دهید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است