بازدیدها: 0

آیا شما در اثر تصادف، آسیب دیدگی، جراحی یا بیماری دچار درد شده‌اید؟ احتمالاً استفاده از فیزیوتراپی به شما توصیه خواهد شد. با این حال، بیشتر افرادی که تاکنون از فیزیوتراپی استفاده نکرده‌اند فکر می‌کنند که این روش درمانی می‌تواند دردناک، ناراحت کننده و حتی آزار دهنده باشد. اما کاملا برعکس، فیزیوتراپی چندین روش دارد تا ضمن بهبود عملکرد بدن، به تسکین درد شما کمک کنند.

Manual therapy یا درمان دستی یکی از روش‌های فیزیوتراپی است که این امکان را می‌دهد تا مفاصل و بافت نرم را فقط با کمک دست، درمان کنند. یک متخصص فیزیوتراپی ماساژ، دستکاری و کشش نواحی مختلف بدن را برای افزایش دامنه حرکتی، کاهش تورم، حرکت دادن مفاصل یا بافت نرم و کاهش گرفتگی، انجام می‌دهد.

نقش دستی درمانی در یک برنامه فیزیوتراپی چیست؟ 


دکتر فیزیوتراپی برای تشخیص و درمان اختلالات حرکتی آموزش دیده‌ است. این موارد اغلب بعد از عمل به ویژه هنگامی که مفاصل بدن جایگزین می‌شوند رخ می‌دهد. با این وجود، فیزیوتراپی می‌تواند پس از تصادف، آسیب یا بیماری كه شما را ضعیف كرده یا باعث شده که نتوانید مانند سابق فعالیت‌های خود را انجام دهید، تجویز می‌شود. برنامه درمانی فیزیوتراپی شما شامل چندین روش مختلف درمانی خواهد بود که در هر یک از آنها هدف اصلی، بهبود عملکرد بدن شماست. ممکن است ورزش‌هایی به شما داده شود که تعادلی یا قدرتی باشند و سایر موارد نیز به افزایش دامنه حرکت شما کمک می‌کنند. درمان دستی به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از برنامه فیزیوتراپی شما استفاده می‌شود تا دامنه حرکتی را افزایش داده، درد و تورم را کاهش دهد و التهاب را به حداقل برساند.

درمان دستی برای کنترل درد 


درمان دستی یک روش درمانی مؤثر برای مفاصل و ماهیچه‌هایی است که دچار گرفتگی شده‌اند و تحرک کافی و دامنه حرکتی مناسبی ندارند. این محدودیت‌ها می‌تواند منجر به ناراحتی، درد، تغییر در عملکرد و وضعیت بدن و کاهش تحرک شود. درمان دستی به بازگرداندن تحرک این مفاصل و کمک به تسکین گرفتگی مفصل و کاهش فشار عضلات کمک می‌کند، در نتیجه به بیمار کمک می‌کند تا بتواند یک الگوی حرکتی طبیعی تر را از سر بگیرد.

بازگرداندن تحرک طبیعی با استفاده از روش درمان دستی، به تسکین علائم درد در شرایط حاد، تحت حاد و مزمن کمک می‌کند. به عنوان مثال، دستی درمانی می‌تواند به منظور تسکین درد برای بیماران مبتلا به کمر درد حاد ناشی از صدمه دیدن بافت نرم، یا بر اثر فشار عضلات و همچنین افرادی که دارای درد مزمن و مشکلات مفصلی هستند، استفاده شود.

آسیب‌هایی که با درمان دستی قابل درمان است


آسیب‌های بی شماری وجود دارد که با درمان دستی قابل درمان است، از جمله:

 • درد گردن (اسپاسم عضلانی، فتق دیسک و غیره)
 • کمردرد (فتق دیسک، گرفتگی مفاصل، تنگی کانال نخاع و غیره)
 • درد ستون فقرات و قفسه سینه (فتق دیسک، گرفتگی دنده و غیره)
 • میگرن / سردرد
 • فیبرومیالژیا
 • اختلال عملکرد مفصل فک پایین (TMJ)
 • درد شانه (سندرم اینپگمنت، شانه منجمد، آسیب عضلات گرداننده و غیره)
 • درد لگن (بورسیت لگن، جابجایی مفصل ران، درد مفاصل فاسیال، ضعف لگن و غیره)
 • درد زانو (سندرم ایلوتیبیال، اختلال عملکرد پتلوفمورال، عمل جراحی تعویض زانو و غیره)
 • درد مچ پا (عضلات مچ پا/ مفاصل مچ پا، آرتروز و غیره)

انواع دستی درمانی 


اغلب به بیماران آموزش داده می‌شود که عضلات کشیده شده را با استراحت و ماساژ درمان کنند. این روش‌ها به خوبی اثر می‌کنند، اما به احتمال زیاد پس از مدتی درد برمی‌گردد و به این دلیل است که درد و اسپاسم عضلانی  نتیجه محدود شدن یکی از مفاصل است.

تکنیک سرعت بالا، دامنه کم حرکات پرتابی 

روش سرعت بالا، دامنه کم حرکات پرتابی، روشی نسبتا تهاجمی‌تر است که مستلزم استفاده از مفصل محدود شده و در واقع فشار آوردن به آن است. این روش برای ترمیم حرکت مفصل استفاده می‌شود و مفصل را بیش از حد طبیعی آناتومیکی خود حرکت نمی‌دهد. اگرچه این روش یکی از انواع تهاجمی‌تر درمان دستی است، اما باعث درد نمی‌شود.

روش کشش متقابل کانتراسترین 

روش کانتراسترین بر روی رفع رفلکس‌های عصبی عضلانی غیر طبیعی که باعث بروز مشکلات ساختار می‌شوند، تمرکز دارد. فیزیوتراپی موقعیت راحت بیمار را پیدا کرده و آن موقعیت را تقریباً به مدت 90 ثانیه نگه می‌دارد. هنگام نگه داشتن، یک فشار ملایم از طریق کشش القا می‌شود. سپس بیمار از این وضعیت خارج می‌شود. این روش امکان تنظیم مجدد عضلات را فراهم می‌کند و آنها را بهبود می‌بخشد. این یک تکنیک ملایم است و معمولاً برای مشکلات کمر استفاده می‌شود.

تکنیک‌های انرژی عضلانی 

تکنیک‌های انرژی عضلانی (MET) روش‌هایی هستند که برای کشیدن عضلات کوتاه شده و تحرک مفاصل محدود شده استفاده می‌شوند. در طی این روش، عضلات بیمار در مقابل یک فشار معکوس کنترل شده که توسط یک متخصص فیزیوتراپی و از یک جهت خاص استفاده می‌شود، منقبض می‌شوند. پس از انقباض، مفصل به محل جدید خود منتقل می‌شود. این یک روش فعال است که بیمار نیز در آن شرکت می‌کند و درد آن قابل تحمل است.

زهکشی لنفاوی

یکی از نگرانی‌های اساسی در افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، خصوصاً جراحی سرطان پستان، ادم لنفاوی است. این وضعیت باعث ایجاد تورم در بازوها و پاها می‌شود زیرا سیستم لنفاوی مسدود شده است. در حین منوال تراپی زهکشی لنفاوی، فیزیوتراپ شما برای تحریک جریان لنفاوی از بازو یا ساق پا، فشار مختصری را در حین ماساژ اعمال می‌کند. این نوع منوال تراپی به طور معمول با کاهش فشار تورم همراه است.

کشش دستی 

کشش دستی با اعمال یک نیروی ملایم در ناحیه‌ای از بدن برای کشش آن انجام می‌شود. بیشتر اوقات، منوال تراپی با کشش دستی روی گردن اعمال شده و به عنوان درمانی برای درد گردن انجام می‌شود. در حالی که به پشت خود دراز می‌کشید، فیزیوتراپ به آرامی پایه جمجمه شما را از یک طرف گرفته و چانه تان را با دست دیگر گرفته و به آرامی فاصله بین مهره‌های شما را هربار به مدت 5-10 ثانیه می‌کشد. کشش دستی می‌تواند برای سایر نقاط بدن نیز انجام شود، از جمله کمر، پاها و بازوها.

ماساژ

ماساژی که در مطب فیزیوتراپی انجام می‌شود، بیشتر از آن که مشابه ماساژ آرامش بخش در اسپا باشد، نقش درمانی دارد. فیزیوتراپیست‌ها در تلاش برای بهبود سریعتر بافت زخم، بافت‌های نرم را دستکاری می‌کنند. با استفاده از فشار عمیق و کشش ریتمیک، آنها قادر به پیدا کردن و تحرک بخشیدن به مناطقی از بدن شما هستند که بیشترین محدودیت را دارند.

حرکت دادن/ دستکاری

بیشتر دردی که پس از یک آسیب احساس می‌شود، در نتیجه یك مفصل محدود شده است. فیزیوتراپ‌ها با اعمال فشار با سرعت کم می‌توانند گرفتگی مفاصل را شل کنند. این نوع دستی درمانی بی‌خطر، موثر و بدون درد است و دامنه حرکتی را افزایش می‌دهد و اجازه می‌دهد تا سد مفصلی شروع به تجزیه کند.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

آیا درمان دستی بی خطر است؟ 


بهترین نکته در مورد منوال تراپی این است که غیر تهاجمی است و نیازی به مصرف دارو ندارد. درعوض، فیزیوتراپی‌ها از تکنیک‌های مختلفی برای حرکت دادن ماهیچه‌ها، مفاصل، رباط‌ها و تاندون‌ها به روشی که باعث تسکین درد، کاهش بافت زخم، کاهش تورم می‌شود، استفاده می‌کنند و در نتیجه به تسریع روند بهبودی کمک می‌کنند. فیزیوتراپیست پزشکان متخصصی هستند که محدودیت‌های بدن و همچنین قابلیت‌های آن را می‌دانند. در حالی که منوال تراپی اغلب در ابتدا ناراحت کننده است، بسیاری از بیماران بعد از تنها یک جلسه، متوجه بهبود خود می‌شوند.

چه چیزی باعث می‌شود منوال تراپی بسیار مؤثر باشد؟


دست اندرکاران منوال تراپی از برنامه‌ها و تکنیک‌های دستی درمانی مبتنی بر تحقیق استفاده می‌کنند. با این تعریف، درمان دستی یک هنر و علم تعاملی و یکپارچه بین یک فیزیوتراپ و بیمار است. فیزیوتراپی از تکنیک‌های خاص مبتنی بر شواهد برای ارزیابی و درمان عدم تعادل بافت نرم و آسیب‌های مفصلی استفاده می‌کند. درمان دستی می‌تواند یک یا چند مورد از مزایای زیر را ارائه دهد:

 • درد را تعدیل کند
 • دامنه حرکتی را افزایش دهد
 • التهاب بافت نرم را کاهش داده یا از بین می‌برد
 • سبب ترمیم بافت انقباضی و غیر انقباضی، کشش یا ثبات آن می‌شود.
 • به بافت آرامش القا می‌کند
 • حرکت را تسهیل می‌کند

درمان‌هایی که پزشکان برای تسکین درد و بهبود شما انجام می‌دهند، به شدت بر این فلسفه استوار است که بدن به عنوان یک واحد یکپارچه عمل می‌کند. فیزیوتراپیست‌ها با ارزیابی و درمان اختلال عملکردی موجود در سیستم‌های عضلانی اسکلتی، میوفاشیال و عصبی، می‌توانند درد بیمارانی را کاهش دهند که نمی‌توان با روش‌های درمانی معمولی به آنها کمک کرد.

درمان زانو (پا) ی پرانتزی بدون جراحی در کودکان و بزرگسالان

 

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید