بازدیدها: 501

تکنیک‌های مختلف درمان دستی در فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها افراد بسیار توانایی هستند که می‌توانند به توان‌بخشی بدن شما کمک کنند. آنها با ترکیبی از حرکات عملی دست و استفاده از تجهیزات با تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای مانند تحریک‌های الکتریکی و اولتراسوند تراپی و یا مانوال تراپي به کاهش درد در بدن شما کمک می‌کنند. فیزیوتراپی برای درمان و کاهش سریع درد آموزش داده می‌شود اما در صورتی که ریشه درد مشخص نشود فقط یک راه حل موقتی خواهد بود. درمان‌های دستی پایه و اساس درمان هر آسیب‌دیدگی است. انتخاب یک برنامه فیزیوتراپی که ستون و اساس آن درمان‌های دستی است یک ضرورت است. در پاسخ به سوال کایروپراکتیک چیست، باید گفت : کایروپراکتیک یک روش درمانی مربوط به تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات دستگاه اسکلتی عضلانی و تأثیر این اختلالات بر روی دستگاه عصبی و سلامت عمومی، می‌باشد.دکتر فیزیوتراپی از دست‌های خود برای درمان اختلالات مربوط به استخوان‌ها، عضلات و مفاصل استفاده می‌کند. روش‌های درمانی که در طی آن‌ها این‌گونه از دست‌ها استفاده می‌شود، درمان دستی نام دارند. استئو پاتی متدی دیگر برای ارزیابی، درمان و پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات فیزیکی است. متخصص استئوپاتی، از ترکیبی از استئوپاتی و تکنیک‌های  درمان دستی بر روی عضلات و مفاصل استفاده می‌کند تا  عملکرد آن‌ها را بهبود دهد، درد بیمار را تسکین دهد و همچنین روند بهبودی را تسریع بخشد.

 

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

 

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم با مدیریت دکتر حیدر سعادتی از روش‌های درمانی دستی متنوعی برای دست‌کاری و به حرکت درآوردن مفاصل، عضلات، رباط‌ها و عضله فاسیا در بدن انسان استفاده می‌کنند تا خشک‌شدگی مفاصل، عضلات و تاندون‌ها را برای رهایی از درد، کاهش اسپاسم و بازگرداندن حرکات طبیعی پس از آسیب‌دیدگی‌های غضروف و رباط‌ها یا پس از عمل‌های جراحی و شکستگی‌ها بهبود بخشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه عملکرد و تکنیک‌های مختلف درمان دستی در کلینیک ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02126722003  و 02126722004 تماس حاصل فرمایید.

درمان دستی چیست؟


تکنیک انرژی عضلانی

درمان دستی نوعی از فیزیوتراپی بالینی است. در این روش از مهارت حرکات دست برای تشخیص و درمان بافت نرم و ساختار مفاصل بدن استفاده می‌شود. فیزیوتراپیست مفاصل، عضلات و بافت‌های بدن شما را به صورت فیزیکی ماساژ می‌دهد تا آسیب‌دیدگی‌های بیومکانیکی را تشخیص داده، درد را کاهش دهد و روند بهبودی شما را افزایش دهد. داشتن مهارت در این روش عضلانی مشخصه‌ای است که فیزیوتراپیست ها را از سایر پزشکان و درمانگران متمایز می‌سازد. از آنجا که روش‌های مختلفی برای انجام درمان‌های دستی وجود دارد، یک فیزیوتراپیست قادر خواهد بود تا بهترین روش که مناسب شرایط شما است را تعیین نماید.

مزایا


دکتر فیزیوتراپی معین می‌کند که آیا درمان‌های دستی برای وضعیت و بیماری شما مناسب است یا نه. وی همچنین به دلایل زیر درمان‌های دستی را برای عضلات و مفاصل شما مورد توجه قرار می‌دهد:

 • کاهش درد
 • بهبود بافت‌های اسکاری
 • از بین بردن ناهنجاری‌ها یا رشد بافت اسکار
 • کمک در حذف مواد محرک شیمیایی
 • روان‌تر کار کردن مفاصل
 • شل کردن عضلات
 • بهبود حرکتی
 • از بین بردن موانع مکانیکی حرکت مفاصل که به دلیل درد به وجود آمده‌اند

کاربردهای درمان دستی


درمان‌های دستی می‌توانند برای هر مفصل، عضله یا بافت متورم یا منقبض‌شده به کار روند. درمان‌های دستی به محدوده خاصی از بدن محدود نمی‌شوند. به طور کلی، این بدان معناست که هر مفصل یا عضله‌ای می‌تواند تحت درمان دستی قرار گیرد. برخی از بیماری‌هایی که می‌تواند به کمک درمان‌های دستی بهبود یابند عبارتند از:

 • استئوآرتریت، آسیب‌دیدگی‌های شانه یا حتی تورم فک.
 • کاهش درد، افزایش توان حرکتی و بهبود عملکرد پس از گرفتگی مچ پا
 • کاهش بیشتر درد نسبت به فیزیوتراپی سنتی در درمان درد عضلات ساکروایلیاک
 • بهبود درد و عملکردها در مقایسه با ورزش درمانی و فیزیوتراپی سنتی برای آرتروز زانو و آرتروز لگن
 • بهبود بیشتر عملکردهای کوتاه مدت و بلند مدت نسبت به فیزیوتراپی سنتی و ورزش درمانی برای درد مزمن پایین کمر
 • کاهش بیشتر درد و بهبود کیفیت زندگی برای گردن دردهای مزمن همراه با سر درد یا بدون سر درد

تکنیک‌های مختلف درمان دستی


تکنیک‌های بافت نرم

تکنیک‌های بافت نرم زمانی که عضلات، تاندون‌ها یا رباط‌ها دچار گرفتگی و درد شدید شده باشند به کار برده می‌شود:

آزادسازی بافت نرم / کاهش درد میوفاسیال

آزادسازی بافت نرم

آزادسازی یک روش عملی درمانی است که برای بازیابی حرکات مکانیکی و افزایش طیف حرکتی با کاهش تنش در فاسیا انجام می‌شود. فاسیا لایه‌های فیبروزی هستند که در اطراف عضلات قرار گرفته و موجب می‌شوند که برخی بافت‌ها به یکدیگر وصل شوند. فاسیا یا عضلات ممکن است پس از آسیب‌دیدگی‌ها و جراحات کوتاه شده و حرکت و گردش جریان خون در آنها محدود شود. با توجه به این که این محدودیت‌ها در کدام قسمت بدن واقع شده باشند، فیزیوتراپیست فشار را در جهات مختلف اعمال کرده تا گرفتگی عضلات را رفع کند.

کشش / کشش معکوس

دکتر فیزیوتراپی با استفاده از روش‌های استرین / کانتر استرین به دنبال “نقاط حساس” در بدن که نشان‌دهنده ساختار فاسیای درگیر است می‌گردند. این روش عمدتاً برای کاهش درد و اسپاسم مزمن عضلات در هر قسمتی از بدن به کار برده می‌شود. زمانی که فیزیوتراپیست محل ساختار فاسیای مبتلا به اسپاسم را مشخص کرد، بدن را برای مدت زمان مشخصی (برای مثال از 90 ثانیه تا 5 دقیقه) در وضعیتی قرار می‌دهد که عضله کوتاه شده و شل شود. با رفع اسپاسم، درد در عضلات کاهش یافته و عضلات بدون درد عملکرد خود را ادامه می‌دهند.

کشش غیر فعال عضلات

مفاصل ممکن است به دلیل گرفتگی عضلانی، محدود شوند. دکتر فیزیوتراپی می‌تواند عضلات را به صورت پسیو کشیده و با استفاده از تکنیک انرژی عضله، انعطاف‌پذیری آن را افزایش دهد. به بیمار نحوه کشش عضلات آموزش داده می‌شود تا بتواند در منزل آنها را اجرا کرده و نتایج حاصله را حفظ کند.

ماساژ

ماساژ

در تکنیک ماساژ، بافت‌های نرم مانند عضلات و فاسیا به وسیله دست ماساژ داده می‌شوند تا تورم و درد کاهش یافته، گردش جریان خون بهبود یابد و عضلات شل شوند. برخی از مزایای ماساژ درمانی عبارتند از:

 • افزایش دامنه حرکتی
 • کاهش یا رفع التهابات بافت نرم
 • شل شدن عضلات
 • کاهش انقباضات
 • ترمیم بافت غیر انقباضی
 • افزایش ثبات و پایداری
 • تسهیل حرکتی
 • بهبود عملکردها

تکنیک مفصل

تکنیک مفصل برای بازگرداندن توان حرکتی در یک مفصل خاص به کار برده می‌شود.

آزادسازی

آزادسازی

آزادسازی یک روش درمانی است که شامل حرکات کم نوسان با سرعت پایین (نیروی چرخشی و سایشی) در ستون فقرات و مفاصل پیرامون آن می‌شود و هدف آن کاهش درد و بازگرداندن حرکات طبیعی مفصل است. آزادسازی یک روش نوسانی است که ماهیتی داینامیک و پایدار دارد. این روش برای مشکلات خاص در مراحل بازتوانی درجه‌بندی می‌شود.

دست‌کاری

دست‌کاری

دست‌کاری یک تکنیک کم نوسان و پرسرعت است و برای تنظیم ساختارهای نامرتب یا محدود شده به کار برده می‌شود. این تکنیک‌ها برای ستوان فقرات و مفاصل پیرامونی در انتهای مفصل برای کاهش گرفتگی و بازگرداندن توان حرکتی مفصل به کار برده می‌شود. این شکل از درمان‌های دستی بسیار سریع، سطحی و با فشار مکرر بر مفصل مورد نظر انجام می‌شود. فیزیوتراپیست به کمک دست مفصلی که به صورت متقارن یا صحیح کار نمی‌کند را می‌یابد، سپس موانع حرکتی در مفصل را با حرکات مشخص سریع برای بازگرداندن حرکات طبیعی برطرف می‌کند؛ بنابراین با انجام این فرایند، مفصل مورد نظر به صورت صحیح باز و بسته شده و توانایی حرکتی و ثبات در مفصل آسیب‌دیده بهبود می‌یابد.

ترکشن

ترکشن

فیزیوتراپیست می‌تواند با استفاده از دستان خود به آرامی مفاصل را کشیده و جدا کند. با این کار فشار از روی مفصل دردناک برداشته شده و گردش جریان خون بهبود می‌یابد. تراکشن دستی می‌تواند در مفصل خاص یا روی گروهی از مفاصل مانند ستون فقرات انجام شود.

تکنیک انرژی عضلانی

تکنیک انرژی عضلانی

انرژی عضلانی یک روش اکتیو است که برای جابجایی مفصل ناکارآمد و درمان عضلات پیرامونی آن به کار برده می‌شود. این روش برای کشیدن عضله کوتاه شده یا مبتلا به اسپاسم یا حرکت دادن مفصل مبتلا به گرفتگی به کار برده می‌شود. بیمار یک عضله خاص را در مقابل یک مانع مقاومتی منقبض کرده و فیزیوتراپیست به صورت دستی روی مفصل آسیب‌دیده کار می‌کند. فیزیوتراپیست این فرایند را ادامه داده تا عضلات کشیده شده و دامنه حرکتی مفصل افزایش یابد.

مفاصل ستون فقرات شامل مفصل بین مهره‌ای پشتی در قسمت فوقانی گردن، ستون فقرات صدری و دنده‌ها، ستون فقرات کمری و لگن می‌شود. مفاصل محیطی شامل شانه، آرنج، مچ دست، دست، انگشتان دست، ران‌ها، زانوها، مچ پا، پاها و انگشتان پا می‌شود.

آزادسازی عصب

عصب‌ها از ستون فقرات به سمت عضلات و فاسیا، نوک انگشتان دست و پا می‌روند. در برخی از بیماری‌ها، عصب در بافت نرم در دام می‌افتد و توان حرکتی محدود می‌شود. این باعث ایجاد درد، بیحسی و ضعف در اندام‌ها می‌شود. فیزیوتراپیست می‌تواند با این روش‌های درمانی عصب را در بافت نرم آزاد کرده و عملکرد طبیعی آن را بازگرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید