افتادگی شانه
افتادگی شانه

افتادگی شانه یکی از اختلالات بیو مکانیکی مفاصل شانه است که مشخصه مهم آن نابرابری ارتفاع شانه ها و نابرابری عرض شانه ها نسبت به طرف مقابل است. این عارضع در سنین مختلف بروز پیدا می‌کند و دوران کودکی، نوجوانی، جوانی و در بعضی موارد در سنین پیری را شامل می شود…

نکته حائز توجه که از موارد مهم محسوب می شود اینست که افتادگی شانه در سنین کودکی و نوجوانی می تواند از علائم انحراف غیر طبیعی ستون فقرات یا بیماری اسکولیوز که تشخیص زود هنگام آن برای درمان شدن حیاتی است باشد.

افتادگی باعث بروز درد در نواحی شانه، پشت کتف، بازو و در بعضی موارد باعث ایجاد بی‌حسی و حس مورمور شدن در دست و نوک انگشتهای سمت افتادگی شانه می شود.

کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم با مدیریت دکتر حیدر سعادتی با روش‌های استئوپاتی و استفاده از دستگاه‌های مدرن درمان افتادگی شانه را به‌طور مؤثر بهمراه عکس قبل و بعد درمان اصلاح افتادگی شانه انجام می‌دهد.

افتادگی شانه یکی از اختلالاتی است که منشأ بروز بسیاری از آسیب‌های تاندونی در ناحیه کمربند شانه‌ای است از جمله آن‌ها سندرم گیر افتادگی تاندون در ناحیه شانه یا سندرم ایمپینجمنت است. در بیشتر موارد افرادی که دچار این عارضه هستند دچار نقاط تریگر پوینت متعددی در نواحی پشت ناحیه گردن و حتی بازوها می‌باشند. نواحی تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای ناشی از گرفتگی‌های موضعی و سفتی در عضلات است که با لمس به‌صورت نقاط گره مانند سفت و دردناک قابل بررسی است. از عواملی که باعث ایجاد افتادگی شانه می‌شود انداختن بند کیف سنگین بر روی شانه یک طرف و تکیه دادن یکطرفه بروی آرنج بطور عادتی و طولانی است که بمرور باعث کشیدگی و افزایش طول در عضلات ناحیه شانه و بی‌حسی در ناحیه دست‌ها را باعث می‌شود. از علائمی که بیماران مبتلا به عارضه افتادگی شانه بیان می‌کنند شامل موارد زیر است:

 1. درد و گرفتگی در ناحیه سرشانه
 2. درد در حین بلند کردن کیف یا وسایل دیگر
 3. خواب رفتن و بی‌حسی در ناحیه دست یا انگشتان
 4. درد تیر کشنده به ناحیه بین دو کتف
 5. حساسیت به درد با لمس در ناحیه عضلات سر شانه
 6. عدم تقارن شانه‌ها موقعی که بیمار مبتلا به افتادگی شانه از جلو خود را در آینه می‌بیند

جدای از این موارد درصورتی‌که افتادگی شانه حالت مزمن و قدیمی داشته باشد دردهایی در ناحیه زیر بغل در ناحیه مربوط به دنده‌ها تا جلوی قفسه سینه گاهاً ایجاد می‌شود که با دردهای قلبی ریوی ممکن است اشتباه گرفته می‌شود.

برای درمان این عارضه لازم است دکتر فیزیوتراپی معاینه لازم را به عمل آورده و در درجه اول میزان افتادگی شانه با روش های خاصی تعیین شود در مرحله بعد با تعیین دوره درمانی که معمولاً دو تا سه هفته زمان لازم دارد مجموعه‌ای از روش‌های درمانی فیزیکی که بدون دارو و جراحی است افتادگی شانه را به وسیله روش‌های علمی و دستگاه‌های مدرن و پیشرفته اصلاح نماید. در بیش از نود درصد موارد دردهایی که مربوط به ناحیه گردن و شانه‌ها هست به‌همراه درمان اصلاحی افتادگی شانه بطور دائمی از بین می‌رود.

افتادگی شانه
افتادگی شانه

فواید درمان افتادگی شانه

 1. تناسب و زیبایی قامت در ناحیه قفسه سینه و شانه‌ها
 2. از بین رفتن دردهای ناحیه کمربند شانه‌ای و بازو
 3. از بین رفتن بی‌حسی ناحیه انگشتان دست
 4. اصلاح زاویه حرکتی مفصل شانه و جلوگیری از گیر افتادن تاندون‌های شانه
 5. بهبود زاویه چرخشی گردن به‌طوری‌که حرکت گردن به دو طرف متقارن می‌گردد درحالی‌که در افراد دچار عارضه افتادگی حرکت گردن به سمت چپ و راست نامساوی و نامتقارن است
 6. در بعضی از موارد که افتادگی بهمراه جلو آمدن زاویه گردن و سر است می توان بدون درمان مجزا، اصلاح جلو آمادگی گردن هم انتظار داشت

عارضه افتادگی شانه یکی از اختلالات شایع در بانوان می‌باشد مخصوصاً در بانوانی که از کیف‌های سردوشی و یک‌طرفه استفاده می‌کنند بدلیل ضعف عمومی عضلات بانوان نسبت ‌به آقایان این افتادگی در خانم‌ها شایع‌تر است و علایم درد و گرفتگی نیز به‌مراتب در خانم‌ها بیشتر از آقایان مشاهده می‌شود. از جنبه ظاهری افتادگی شانه منجر به افتادگی قفسه سینه می‌شود و در ادامه باعث شل شدن پوست بافت پستان خانم‌ها و شل شدن و کوچک شدن پستانها و از فرم طبیعی خارج شدن سینه ها می شود.

این موضوع باعث می شود در خانمها افتادگی با افتادگی و شلی بافت پستانها همراه شود و عدم تناسب ظاهری نمود بیشتری داشته باشد. بسیاری از بانوان برای لیفت کردن سینه ها به روش‌های جراحی برای بالا آوردن سینه‌ها یا روش‌های زیبایی غیرمتعارف روی بیاورند درحالیکه علت افتادگی سینه ها مربوط افتادگی شانه است. از عوارض دیگری که این وضعیت به‌همراه دارد به‌علت درد در سمت مبتلا فرد ناچار می‌شود از شانه‌ی سمت دیگر بیشتر کمک بگیرد که منجر به افزایش فشار به‌طرف مقابل می‌شود و زمینه را برای بروز آسیب در شانه سالم و گردن افزایش می دهد.

ضعف دست سمت دچار افتادگی یکی دیگر از عوارضی هست که در مدت زمان‌های طولانی ملموس است و فرد احساس می‌کند که اندام فوقانی سمتی که افتادگی دارد دچار ضعف قابل‌توجهی است که این ناشی از وجود درد طولانی‌مدت و کشیده شدن مزمن عضلات آن سمت است. در این عارضع دردهایی که در پشت قفسه سینه ایجاد می‌شود از بین دو کتف قابل احساس است تا ناحیه بالای کمر که با لمس مشهودتر است و در بعضی موارد که فرد موقع استراحت گرفتگی به‌صورت سرتاسری در ناحیه پشت فرد احساس می‌شود که با ماساژ و گرم کردن و مصرف داروهای مسکن می‌تواند به‌طور موقت موقت کاهش پیدا کند اما نتیجه درمانی طولانی‌مدتی به‌همراه نخواهد داشت.

 در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم زیر نظر دکتر حیدر سعادتی درمان اختلال افتادگی شانه در ابتدا با معاینه توسط  دکتر فیزیوتراپی انجام می‌شود و شدت عارضه تعیین می‌گردد و بعد از تعیین دوره درمانی بیمار می‌تواند تحت درمان قرار بگیرد

بعد از اتمام درمان اصلاح این وضعیت، توصیه های لازم و شیوه‌های حفظ راستا  به بیمار داده می‌شود و در هر جلسه بهمراه درمان، کاهش علایم درد مشهودتر خواهد بود. دوره درمانی در حد دو الی سه هفته انجام می‌شود علاوه بر اصلاح شانه‌ها و درمان دردهای پراکنده ناحیه پشت و شانه‌ها، درصورت وجود سردرد، آن نیز درمان می‌شود

جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 02126722003 و 02126722004 تماس حاصل فرمایید.

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید