استئوپاتی(استخوان درمانی) و درمان درد کمر، گردن، شانه و آرتروز

استئوپاتی (osteopathy) روشی برای شناسایی، درمان و پیشگیری از برخی مشکلات مرتبط با سلامت است و این هدف از طریق حرکت دادن اعضا، انجام حرکات کششی و ماساژ دادن عضلات در مفاصل بدن فرد محقق خواهد شد. استئوپاتی بر مبنای این اصل قرار دارد که سلامت و تندرستی یک فرد به عملکرد صحیح استخوان‌ها و عضلات و رباط‌ها و بافت‌های همبند بستگی دارد. متخصص استخوان درمانی از حرکات دست، حرکات کششی و ماساژ با هدف افزایش دامنه حرکات مفاصل، رفع گرفتگی عضلات، بهبود گردش خون و تسریع فرایند ترمیم بدن استفاده می‌کند. متخصص استخوان درمانی از یک مجموعه از روش‌های مختلف به غیر از دارو یا انجام عمل جراحی برای بهبود وضعیت بیمار استفاده می‌کند.

 متخصص استئوپاتی 


 متخصص استئوپاتی یک پزشک متخصص است که در زمینه علم پزشکی استخوان درمانی تخصص دارد و همانند همه پزشکان آموزش‌های لازم و ضروری را دیده است. متخصص استخوان درمانی همانند سایر پزشکان در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌ها، تجویز دارو نحوه انجام عمل جراحی دارای تخصص و مهارت‌های لازم است.

 چه موقع از استخوان درمانی استفاده می‌شود؟ 


 اکثر افراد از متخصص استخوان درمانی برای بهبود بیماری‌هایی کمک می‌گیرند که بر عضلات، استخوان‌ها و مفاصل آنها تاثیر گذاشته است. این اختلالات به شرح زیر می‌باشد:

 • کمر درد مزمن و حاد 
 • درد گردن پس از ضربه یا هر نوع آسیب دیدگی
 • درد شانه و آرنج به عنوان مثال در اختلال تنیس البو
 • آرتریت
 • مشکلات مرتبط با لگن ران و پا
 • آسیب دیدگی ناشی از فعالیت ورزشی
 • درد عضله و مفصل ناشی از رانندگی کردن و کار کردن یا بارداری

 اگر شما باردار هستید قبل از مراجعه به متخصص استئوپاتی حتماً با پزشک زنان خود مشورت کنید و نظر او را جویا شوید تا طبق صلاح دید او تحت درمان قرار بگیرید و اطمینان حاصل کنید به یک متخصص استخوان درمانی که در زمینه درمان مفصل یا عضله در طول دوران بارداری تخصص دارد مراجعه می‌کنید.

 آیا واقعا استئوپاتی اثر دارد؟ 


 پزشکان درمان دستی را در کنار تمرینات ورزشی به عنوان یک روش سودمند برای درمان درد پایین کمر که با یا بدون درد سیاتیک همراه است تجویز می‌‌کنند. شواهد و مدارک محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد استخوان درمانی برای برخی از انواع دردهای گردن، شانه، پایین تنه و تسریع فرایند بهبود زانو یا ران پس از جراحی مفید است. در حال حاضر هیچ گونه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد استخوان درمانی یک روش موثر برای بیماری‌های غیر مرتبط با استخوان در عضله یا به عبارتی سیستم عضلانی اسکلتی است.

 استئوپاتی چگونه انجام می‌شود؟ 


استئوپاتی(استخوان درمانی) و درمان درد کمر، گردن، شانه و آرتروز

در اولین جلسه استخوان درمانی پزشک از شما درباره علائم و نشانه‌هایی که دارید و سطح عمومی سلامت و هرگونه اقدامات درمانی که قبلا انجام داده‌اید سوال خواهد پرسید سپس به انجام معاینه جسمانی می‌‌پردازد. متخصص استخوان درمانی از دست خود برای پیدا کردن نقاطی که ضعیف هستند، حساسیت دارند و هر گونه محدودیت یا اختلالی که در بدن به ویژه در ناحیه ستون فقرات وجود دارد استفاده می‌کند. پزشک با اجازه شما اقدام به خارج کردن لباس‌های قسمتی که قرار است معاینه شود خواهد کرد و از شما می‌خواهد که به انجام برخی حرکات ساده بپردازید. پس باید بتوانید درباره موثر بودن استئوپاتی برای درمان مشکل خود و نوع برنامه درمانی تعیین شده صحبت کند. متخصص استئوپاتی در خصوص زمان لازم برای اجرای بیمار به پزشک یا نیاز به انجام آزمایشات بیشتر از قبیل آزمایش خون یا انجام اسکن ام‌ آر آی برای شناسایی مشکل بیماران آموزش دیده است.

 روش‌های استخوان درمانی


روش‌های استخوان درمانی

 هدف متخصص استخوان درمانی از فرایند درمان این است که به بهبود عملکرد طبیعی و پایداری مفاصل کمک کند تا بدن بتواند به ترمیم خود بپردازد. او از حرکات دست خود برای درمان بدن به شیوه‌های مختلف استفاده می‌کند و از ترکیب روش‌های ملایم و پر قدرت بهره می‌گیرد. این روش‌ها بر اساس علایم و نشانه‌های بیماری و شرایط جسمانی او انتخاب می‌شوند. این روش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • ماساژ دادن برای آزاد سازی و شل کردن عضلات
 • کشش عضلاتی که دچار گرفتگی هستند
 • حرکت دادن مفاصل برای بهبود دامنه حرکات طبیعی آنها
 • تمرینات کوتاه و پر قدرت در ناحیه ستون فقرات که به طور طبیعی صدایی شبیه شکستن انگشتان دست و در آوردن صدای ترق تروق به وجود می‌آورد.

 هدف از کاربرد این روش‌ها کاهش درد، بهبود حرکات و جریان خون رسانی در آن ناحیه است. استخوان درمانی معمولاً یک روش دردناک نیست البته ممکن است تا چند روز پس از درمان شما درد یا سفتی مفاصل خود را احساس کنید. این مسئله در مواردی که قرار است یک عضو دردناک یا ملتهب درمان شود شدت بیشتری پیدا می‌کند. متخصص استخوان درمانی با شما در خصوص احتمال بروز این واکنش‌ها صحبت خواهد کرد. چنان چه در طول درمان یا پس از آن دچار هر گونه درد شدید حتماً به پزشک خود اطلاع بدهید. پزشکان نکاتی را در خصوص انجام تمرینات ورزشی و کمک به بهبود شرایط خود بیان خواهد کرد از بدتر شدن علائم و نشانه‌های شما یا حتی بدتر شدن آنها جلوگیری شود. به طور کلی اولین جلسه درمان حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. در صورتی که شما به درمان بیشتری نیاز داشته باشید نیم ساعت به این بازه زمانی اضافه خواهد شد. طول دوره درمان به علائم و نشانه‌های شما بستگی دارد و توسط پزشک تعیین می‌گردد.

 ایمنی و قوانین برنامه‌ استخوان درمانی 


 قوانین 

 استخوان درمان یک برنامه تخصصی قانونمند است که با حوزه‌های پرستاری و دارو سازی و سایر رشته‌ها تفاوت دارد. قوانین سخت گیرانه برای پزشکان وجود دارد شامل این گروه نیز می‌شود. متخصص استخوان درمانی باید هر سال پروانه طبابت خود را به روز کند و این قوانین به منظور امنیت جان بیماران طراحی شده است اما به این معنا نیست که شباهت علمی کافی مبنی بر موثر بودن روش درمان وجود دارد.

 ایمنی 

 استئوپاتی به طور کلی به عنوان یک روش ایمن در نظر گرفته می‌شود با این حال ممکن است شما شاهد برخی از عوارض جانبی خفیف باشد که به شرح زیر می‌باشند:

 • درد خفیف تا متوسط یا درد در موضعی که تحت درمان قرار گرفته است
 • سردرد
 • احساس خستگی

 معمولاً این آثار طی مدت چند ساعت به وجود می‌‌آید و یک تا دو روز پس از اتمام جلسه درمانی بهبود پیدا می‌کنند. در برخی موارد نادر عوارض جانبی حادی در ارتباط با این روش درمانی به ویژه دست کاری کردن ستون فقرات بیان شده است. این عوارض شامل پارگی دیواره شریان و بروز سکته است که می‌‌تواند باعث ناتوانی دائمی جسمانی یا حتی مرگ شود. معمولاً این عوارض پس از دست کاری کردن ستون فقرات در ناحیه گردن رخ می‌دهد. متخصص استخوان درمانی باید مزایا و معایب مرتبط با هر روش درمانی را به طور کامل توضیح دهد تا شما با دید باز تخت درمان قرار بگیرید.

 چه موقع نباید از استئوپاتی استفاده کرد؟ 


 استخوان درمانی متناسب با شرایط بیماران توصیه می‌شود. در مواردی که این روش درمانی باعث افزایش ریسک آسیب دیدگی در ستون فقرات و سایر استخوان‌ها، رباط‌ها، مفاصل یا اعصاب می‌شود توصیه نخواهد شد. این امر بدین معنا است که افراد مبتلا به برخی بیماری‌های خاص نمی‌توانند متقاضی استخوان درمانی باشند. این بیماری‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • پوکی استخوان
 • شکستگی استخوان
 • بیماری‌های مزمن التهابی از قبیل برخی از انواع آرتریت
 • عفونت اختلالات مربوط به انعقاد خون مانند هموفیلی
 • سرطان
 • ام اس

 استخوان درمانی در موارد زیر پیشنهاد نمی‌شود:

 • اگر شما از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می‌کنید
 • اگر در حال انجام رادیو درمانی هستید

 می‌توان در دوران بارداری به متخصص استخوان درمانی مراجعه کرد اما باید قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید و نظر او را جویا شوید. باید اطمینان حاصل کنید که متخصص استئوپاتی دارای تخصص لازم در زمینه درد مفاصل یا عضلات در دوران بارداری است. متخصص استخوان درمانی آموزش‌های لازم برای استفاده از مشاهدات بالینی به منظور شناسایی افرادی که متقاضی مناسبی برای استخوان درمانی نیستند را دیده است.

 متخصص علوم پزشکی


 دانشکده علوم استئوپاتی در مرحله اول بر روی آموزش‌های مراقبتی تاکید دارد به این ترتیب بیش از نیمی از پزشکان استخوان درمانی در عمل در حوزه‌های متعددی از قبیل داخلی، اعصاب و مواردی از این قبیل تخصص لازم را به دست می‌‌آورند. برخی از این پزشکان در ابتدا بر روی ظرفیت فرد برای درمان و سپس تشخیص و درمان کار می‌‌کنند. سایر پزشکان علاوه بر روش‌های درمان دستی از سیستم اسکلتی حرکتی برای بهبود تعادل رفع علائم و نشانه‌های اختلالات عصبی، تنفسی، دستگاه گوارش و سایر علائم استفاده می‌کنند.

 مزایای مراجعه به متخصص استخوان درمانی چیست؟ 


مزایای مراجعه به متخصص استخوان درمانی چیست

مزایای مراجعه به متخصص استخوان درمانی به بیماری شما، نوع روشی که بیشترین تأثیر مثبت را بر روی شما دارد و البته خود پزشک و سطح مهارت و تخصص او بستگی دارد. همان طور که در قسمت بالا عنوان کردیم برخی از متخصصان استخوان درمانی بر روی مشکلات سیستم اسکلتی عضلانی متمرکز می‌شوند. این گروه از پزشکان نقش مهمی را در درمان افراد مبتلا به عدم تعادل ناشی از حالت بد بدن، آرتریت، گرفتگی عضلات و مفاصل و بیماری‌هایی مانند سیاتیک یا آسیب دیدگی گردن به علت ضربه و سایر اختلالات ایفا می‌کنند. برخی از متخصصان استخوان درمانی علاوه بر مراقبت‌های اولیه در زمینه تعادل هورمون‌ها و مشکلات مربوط به سیستم ایمنی بدن نیز دارای تخصص هستند. از آنجایی که متخصص درد در زمینه شناسایی مشکلات یک قسمت از بدن به عنوان یک کل آموزش دیده است شما می‌توانید مزایای زیادی را از درمان مشکلاتی که باعث عدم تعادل در سیستم ایمنی یا بر هم خوردن تعادل هورمون‌ها شده است توسط متخصص استخوان درمانی به دست بیاورید.

فهرست
Call Now Buttonمشاوره