بازدیدها: 0

به‌طور معمول صدمه دیدن بافت‌های نرم، باعث ایجاد کمردرد می‌شود. این آسیب‌دیدگی‌ها می‌توانند شامل مواردی همچون آسیب‌دیدگی دیسک‌های بین مهره‌ای، تحت‌ فشار قرار گرفتن ریشه‌های عصبی و حرکت نامناسب مفاصل نخاعی شود. گاهی اوقات کمردرد می‌تواند ناشی از تورم یا پارگی دیسک‌های بین مهره‌ای باشد. اگر دیسک متورم یا پاره شده، بر روی عصب سیاتیک فشار وارد کند، ممکن است درد از ناحیه لگن به سمت پاها انتشار یابد. این حالت بیماری سیاتیک  نامیده می‌شود.

درد پایین کمر می‌تواند دلایل زمینه‌ای مختلفی داشته باشد، بنابراین تشخیص علت اصلی درد رکن اصلی در طرح‌ریزی یک برنامه درمانی مناسب برای فرد می‌باشد. متخصصین ما درکلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم با مدیریت دکتر حیدر سعادتی  بر اساس تشخیص محل دقیق درد و علت ایجاد آن، یک برنامه فیزیوتراپی خاص برای هر بیمار طراحی کرده و تا پایان درمان، بیمار را همراهی و راهنمایی می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روش‌های فیزیوتراپی مناسب درد پایین کمر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02126722003 و 02126722004 تماس حاصل فرمایید.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

 

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

 

 جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

چرا کمر شما مستعد آسیب است؟


کمر در هنگام بلند کردن یک جسم سنگین، پیچ خوردن یا حرکات ناگهانی در معرض آسیب است. هر یک از اینها باعث کشش عضلات یا رباط‌ها یا ایجاد پارگی‌های بسیار ظریف می‌شود. با گذشت زمان، ادامه این ضعف یا استرس تکراری می‌تواند به فشار عضلات یا سایر مشکلات بافت نرم منجر شود. در حالی که فشار عضلانی ممکن است به نظر ساده و اندک باشد اما در قسمت تحتانی کمر، درد ناشی از فشار می‌تواند شدید باشد.

ستون فقرات کمر دارای 5 بخش حرکتی است. و بیشتر پیچ و تاب و خمش بین آن بخش‌ها تقسیم می‌شود، اگرچه بیشترین حرکات در دو بخش پایین به نام‌های L4-L5 و L5-S1 صورت می‌گیرد. سازه‌های موجود در این دو بخش پایین به احتمال زیاد با گذشت زمان فرسوده یا آسیب دیده می‌شوند.

علل درد پایین کمر


کشیدگی عضلات و رگ به رگ شدن رباط‌ها

کشیدگی و رگ به رگ شدن ناحیه کمر ممکن است به صورت ناگهانی رخ‌داده و یا در طول زمان براثر انجام حرکات تکراری به‌تدریج ایجاد ‌شود. کشیدگی زمانی اتفاق می‌افتد که یک عضله بیش‌ازحد تحت کشش قرارگرفته و دچار پارگی یا آسیب می‌شود. رگ به رگ شدن زمانی اتفاق می‌افتد که رباط‌ها تحت کشش قرار می‌گیرند و دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند.

فتق دیسک کمر

ممکن است در اثر آسیب‌دیدگی لایه محکم بیرونی دیسک کمر، مرکز ژله مانند دیسک بر دیواره آن فشار وارد کرده و اعصاب مجاور دیسک را تحریک نماید. دیواره دیسک در معرض فیبرهای عصبی قرار دارد، آسیب‌دیدگی دیواره دیسک می‌تواند منجر به فتق دیسک کمر شده  و در ناحیه کمردرد شدیدی ایجاد نماید.

بیماری‌های تحلیل برنده دیسک کمر

باگذشت زمان، میزان آب دیسک‌های بین مهره‌ای کاهش میابد و آن‌ها دچار فرسودگی می‌شوند. همان‌طور که میزان آب دیسک کاهش می‌یابد، دیگر همانند قبل نمی‌تواند در مقابل فشارهای وارد مقاومت کند، درنتیجه نیروی وارده بر دیسک را به دیواره خود منتقل می‌کند، این امر می‌تواند باعث پارگی دیسک و درد شدید شود و یا ممکن است دیسک را ضعیف کرده و منجر به فتق دیسک شود که در پی آن کمردرد ایجاد می‌شود.

آسب دیدگی مفصل خاجی – خاصره‌ای یا ساکروایلیاک

مفصل ساکروایلیاک، بخش انتهایی ستون فقرات را به لگن متصل می‌کند. اگر مفصل ساکروایلیاک ملتهب (ساکروایلئیت) شود یا اگر دامنه حرکتی آن بیش‌ازحد زیاد یا محدود شود، ممکن است دردناک گردد.

تنگی کانال نخاعی

تنگ شدن کانال نخاعی می‌تواند باعث ایجاد کمردرد شود، در این حالت کانالی که ریشه‌های عصبی ستون فقرات از آن عبور می‌کند، باریک‌تر شده و به اعصاب فشار وارد می‌کند.

آرتروز ستون فقرات (استئوآرتریت)

آرتروز ستون فقرات در اثر افزایش سن، فرسودگی دیسک‌ها و مفاصل بین مهره‌ای پشتی، ایجاد می‌شود. آرتروز ستون فقرات می‌تواند موجب: کمردرد، التهاب، بی‌ثباتی و تنگی کانال نخاعی شود.

تغییر شکل

انحنای ستون فقرات می‌تواند شامل اسکولیوز یا کفیوز باشد. اگر ناهنجاری و تغییر شکل ستون فقرات موجب دیسک کمر، آسیب‌دیدگی مفاصل بین مهره‌ای، آسیب‌دیدگی مفصل خاجی- خاصره‌ای یا تنگی کانال نخاعی شود، ممکن است باعث ایجاد کمردرد گردد.

تروما یا ضربه

شکستگی‌های حاد یا دررفتگی ستون فقرات می‌تواند منجر به درد شود. کمردردی که پس از یک ضربه، مانند تصادف یا سقوط از ارتفاع ایجاد شود، باید ازنظر پزشکی مورد ارزیابی قرار بگیرد.

شکستگی‌های فشاری

شکستگی در بخش استوانه‌ای مهره‌ها، جایی که حفره ستون فقرات شکل می‌گیرد، می‌تواند موجب درد ناگهانی شود. این نوع شکستگی بیشتر در اثر ضعیف شد استخوان‌ها مانند پوکی استخوان ایجاد می‌شود، بنابراین در افراد مسن شایع‌تر است.

علائم درد در پایین کمر


کمردرد معمولاً با ترکیبی از علائم زیر خود را نشان می‌دهد:

 • احساس درد مبهم، تیر کشیدن.
 • درد منتشرشونده در باسن و پاها
 • دردی که پس از نشستن طولانی‌مدت بدتر می‌شود.
 • دردی پس از تغییر موقعیت شخص بهتر می‌شود.
 • دردی که پس از بيدار شدن بدتر شده و پس از مقداری حرکت بهتر می‌شود.

بسته به علت کمردرد، شروع علائم می‌تواند به‌طور گسترده‌ای متفاوت باشد. ممکن است کمردرد به صورت اشکال زیر ظاهر گردد:

 • درد که به‌آرامی در طول زمان شدتش زیاد می‌شود. دردی که در اثر حرکات تکراری یا وضعیتی که بر ستون فقرات فشار وارد می‌کند، ایجاد می‌شود.
 • دردی که می‌آید و رفع می‌شود، اما در طول زمان بدتر می‌شود. کمردردی که در اثر بیماری‌های تحلیل برنده دیسک ایجاد می‌شود.
 • درد ناگهانی پس از آسیب‌دیدگی.
 • دردی که با تأخیر، پس از آسیب‌دیدگی‌ها ایجاد می‌شود، این درد در اثر روند طبیعی التیام عضلات ایجاد می‌گردد.

تشخیص


یک معاینه فیزیکی کامل از بیمار انجام می‌شود تا به کمک آن دلایل احتمالی کمردرد مشخص شود، این معاینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه با دست
 • معاینه وضعیت عصب‌ها
 • آزمایش دامنه حرکتی مفاصل
 • آزمون رفلکس یا ارزیابی انعکاس بیمار
 • آزمایش بالا آوردن پا

گاهی اوقات برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت درد پایین کمر، آزمایش‌های تصویری لازم می‌شود.

 • اشعه ایکس
 • سی‌تی‌اسکن / میلوگرام
 • MRI

درمان درد کمر

فیزیوتراپی

برخی از بیماران به کمک استفاده از کمربندهای طبی حس راحت‌تری داشته و دردشان کاهش می‌یابد. استفاده از کمربندهای طبی غیر انعطاف‌پذیر به همراه یک برنامه تمرینی فیزیوتراپی، می‌تواند سرعت بهبودی بیمار را افزایش داده و درد کمر را کاهش دهد.

درمان دستی

درمتن دستی  به‌منظور بهبود تحرک، کاهش خشکی، سفتی، ناراحتی یا درد بیمار در ناحیه ستون فقرات انجام می‌شود. در درمان دستی بر ستون فقرات به کمک دست با شدت و سرعت‌ متفاوتی نیرو اعمال می‌شود، بر طبق گزارش‌ها، درمان دستی می‌تواند در کاهش درد برخی افراد مؤثر باشد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی در ناحیه ستون فقرات، می‌تواند اسپاسم و گرفتگی عضلات را کاهش دهد، درنتیجه می‌تواند به کاهش درد بیمار کمک کند. همچنین ماساژ دادن ناحیه ستون فقرات، جریان خون را افزایش می‌دهد که این امر باعث افزایش سرعت بهبودی و افزایش اکسیژن‌رسانی و انتقال مواد مغذی به ناحیه آسیب‌دیده می‌شود.

درمان به کمک لیزر سرد

درمان به کمک لیزر سرد در ترمیم سلول‌ها مؤثر است. هنگامی که کمر صدمه می‌بیند، سلول‌های آن ناحیه دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند و به‌طورمعمول عملکردشان ضعیف می‌شود. انرژی لیزر می‌تواند به عمق بافت‌ها نفوذ کرده و باعث افزایش جریان خون و سرعت بهبودی شود.

تحریک الکتریکی عصب‌ها (TENS)

تحریک الکتریکی اعصاب (TENS) یک روش درمانی است که در آن از جریان الکتریکی با ولتاژ پایین استفاده می‌شود. این جریان الکتریکی امواجی را در طول فیبرهایی عصبی ایجاد می‌کند که باعث تحریک عصب‌ها و کاهش کمردرد می‌شود. تحریک عصب‌ها باعث مسدود شدن انتقال پیام درد به مغز می‌شود، همچنین این امر می‌تواند ترشح مسکن طبیعی بدن یعنی اندورفین را افزایش دهد.

اولتراسوند

 برای کاهش درد قسمت پایین کمر می‌توان از امواج اولتراسوند کمک گرفت، امواج اولتراسوند می‌توانند برای گرم کردن ، افزایش جریان خون و افزایش انتقال مواد مغذی به ناحیه آسیب‌دیده مؤثر باشد.

میکروواس تراپی (Micro-Vas)

میکرو واس (Micro-Vas) یکی از روش‌های جدید و مؤثر درمان درد پایین کمر است که با ارسال امواج الکترومغناطیسی به ناحیه پایین کمر و تحریک مویرگ زایی و افزایش جریان خون و درنتیجه اکسیژن‌رسانی به بافت‌های اطراف ناحیه پایین کمر، منجر به تحریک و ترمیم بافت آسیب‌دیده و کاهش درد می‌شود.

درمان بیوفیدبک

مدیتیشن و درمان به کمک بیوفیدبک می‌تواند در کاهش ادراک درد توسط مغز مؤثر باشد، همچنین این روش می‌تواند افسردگی، اضطراب و مشکلات ناشی از وجود دردهای مزمن را کاهش دهد.

طب سوزنی for lower back pain

 بر اساس طب سنتی چین، طب سوزنی نقاط خاصی را در بدن تحریک می‌کند که تصور می‌شود باعث اصلاح جریان انرژی “چی”(qi) یا همان نیروی حیات می‌شود. اعتقاد بر این است که جریان مناسب “چی” باعث کاهش درد و ناراحتی‌های بدن می‌شود. نشان داده شده است که در برخی افراد طب سوزنی می‌تواند باعث کاهش درد گردد.

مگنت درمانی

مگنت درمانی برای درمان کمردرد یک روش درمانی جایگزین برای تسکین علایم درد پایین کمر است. اثرات مثبت مگنت درمانی اثبات شده و مستند شده است که بر روی خون و سایر بافت‌های بدن تاثیرات مثبتی ایجاد می‌کند.

درمان با مگنت به معنای استفاده از نیروی مغناطیسی برای تأثیرگذاری بر روی سیستم‌های بدن است. هدف از مگنت تراپی افزایش گردش خون موضعی در ناحیه آسیب دیده و افزایش توانایی بهبود طبیعی بدن است. مگنت با جذب یا دفع ذرات باردار در خون، گردش خون را تحت تأثیر قرار می‌دهد. حرکت خون می‌تواند با استفاده از کشش میدان مغناطیسی به سمت ناحیه دردناک کمر باشد.

افزایش گردش خون بهترین روش برای درمان محرومیت اکسیژن است که منجر به کمردرد می‌شود و یکی از شایع‌ترین اشکال دردهای مزمن است. همچنین تصور می‌شود که مگنت‌ها مویرگ‌ها را باز می‌کنند و باعث افزایش خون و اکسیژن در ناحیه اشاره شده می‌شود.

شاک ویو تراپی برای درد پایین کمر

شاک ویو تراپی برای درد پایین کمر

درمان با شاک ویو در ناحیه دردناک بدن اعمال می‌شود. تأثیرات مثبت شاک ویو تراپی برای کمردرد شامل این موارد می‌شود.

 • افزایش گردش خون به منطقه مورد نظر
 • تحریک متابولیسم بافت
 • به بافت ناحیه مورد درمان اجازه می‌دهد دامنه حرکتی بهتری داشته باشد.

این اثرات باعث می‌شود بافت‌های آسیب دیده به تدریج بازسازی شوند و در نتیجه باعث بهبودی آنها می‌شوند.

این تجربیات در استفاده از شاک ویو تأیید کرده است که درد ناشی از تغییرات پاتولوژیک ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، استخوان‌های رباط ها و دیسک‌های ستون فقرات با استفاده از این روش درمانی بطور منظم از بین می‌رود. این یک روش بسیار مؤثر برای درمان درد و ترمیم عملکرد با حداقل عوارض جانبی یا خطر است.

دکتر فیزیوتراپی همیشه ارزیابی اولیه را انجام می‌دهد تا مشخص کند که آیا شرایط شما برای درمان با شوک ویو متمرکز درمانی مناسب است یا خیر. تحقیقات نشان می‌دهد جلسات هفتگی تجویز شده توسط حداکثر نتایج را نشان می‌دهد.

درمان درد در پایین کمر با تمرینات ورزشی

معمولاً فیزیوتراپی بخشی از برنامه درمانی کمردرد محسوب می‌شود. برخی از تمرینات استفاده‌شده برای اصلاح ستون فقرات شامل موارد زیر است:

نکاتی برای جلوگیری از کمردرد


بخش میانی بدن خود را ورزش دهید

عضلات میانی قوی برای تأمین پشتیبانی از کمر و جلوگیری از آسیب دیدگی ضروری هستند. تمرینات قلبی و عروقی کم اثر مانند ورزش پیاده روی باعث افزایش جریان خون به ستون فقرات می‌شود که مواد مغذی مورد نیاز و هیدراتاسیون را برای ساختار کمر شما تأمین می‌کند.

اگر ورزش کردن برای شما غیرممکن به نظر می‌رسد، اهداف کوچکی داشته باشید تا خود را به آهستگی فعال کنید، مانند بالا و پایین رفتن از پله‌ها 3 بار پشت سر هم، پیاده روی یا 20 دقیقه نشستن روی یک توپ ورزشی.

وضعیت بدن خود را اصلاح کنید

وضعیت غلط نشستن فشار روی کمر شما وارد می‌کند و باعث می‌شود دیسک‌های کمر شما تخریب شده و دردناک‌تر شوند. با استفاده از یک صندلی ارگونومیک از منحنی طبیعی ستون فقرات خود پشتیبانی کنید و یک تایمر را بر روی تلفن خود تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند تا وضعیت خود را در هنگام کار در طول روز بررسی کنید. اگر بیشتر ساعات روز می‌نشینید، حداقل یک ساعت بلند شوید و قدم بزنید. اگر می‌توانید، حداقل برای بخشی از روز را از میز ایستاده استفاده کنید.

اشیاء سنگین را به طرز صحیحی بلند کنید

حتی اگر جوان و نیرومند هستید، اگر یک جسم سنگین را نادرست بلند کنید، باز هم می‌توانید به ناحیه تحتانی کمر خود آسیب وارد کنید.

یک ورزشکار باهوش باشید

مهم نیست که چقدر از نظر بدنی آماده و ورزشکار باشید، یک حرکت اشتباه می‌تواند به کمر شما آسیب برساند. اطمینان حاصل کنید که خطرات احتمالی آسیب زننده به کمر در طول ورزش مورد علاقه خود را می‌شناسید.

سلامت جسمی خود را بهبود ببخشید

سلامتی ستون فقرات بیانگر سلامت کلی بدن است. هر کاری که می‌توانید برای بهبود آمادگی جسمانی و سلامت عمومی خود انجام دهید به نفع ستون فقرات کمر شما نیز خواهد بود از جمله نوشیدن مقدار زیادی آب، به حداقل رساندن و عدم نوشیدن الکل بیش از حد، خوردن یک رژیم ضد التهابی (یا کاهنده التهاب) و متوقف کردن سیگار کشیدن. از مصرف هرگونه ماده نیکوتینی خودداری کنید.

همچنین خواب کافی برای بهبود ترمیم بدن شما مورد نیاز است، زیرا خواب بسیار کم می‌تواند منجر به کمردرد و یا بدتر شدن وضعیت کمر شود.

کسانی که زیاد سفر می‌کنند باید توجه داشته باشند

مسافرت با هواپیما یا ماشین واقعا می‌تواند عوارضی برای کمر شما داشته باشد

یاد بگیرید که چگونه یک راننده خوب باشید

متأسفانه، بسیاری از مردم در اثر تصادفات رانندگی دچار آسیب دیدگی جدی در ناحیه کمر شده‌اند. مهارت‌های رانندگی خود را افزایش دهید و همیشه برنامه‌ای داشته باشید تا از وضعیت بحرانی در جاده خارج شوید.

کشش عضلات همسترینگ

یک علت شناخته شده کمردرد، گرفتگی همسترینگ است. تمرینات کششی ساده همسترینگ می‌تواند به کاهش فشار لگن شما کمک کند و در کمر شما را تسکین دهد. همه روش‌های کشش همسترینگ برای همه انواع کمرها مناسب نیستند، بنابراین، ابتدا با فیزیوتراپ یا پزشک خود این مورد را بررسی کنید. در این سایت نیز می‌توانید برخی از تمرینات مناسب را پیدا کنید.


استراحت کوتاه

بسیاری از کمردردها با پرهیز از انجام فعالیت‌های شدید بهبود می‌یابند. استراحت بیش از چند روز توصیه نمی‌شود، زیرا غیرفعال بودن بیش‌ازحد می‌تواند درمان را دشوارتر کند.

اصلاح فعالیت‌ها

فعال بودن اما جلوگیری و یا به حداقل رساندن فعالیت‌های شدید و همچنین پرهیز از موقعیت‌هایی که درد قسمت پایین کمر را تشدید می‌کند، می‌تواند اسپاسم (گرفتگی) عضلات پشت را کاهش داده و شرایط را برای بهبودی بیمار تسهیل نماید.

گرما / سرما درمانی

گرما می‌تواند تنش عضلات را کاهش داده و جریان خون عضلات را بهبود بخشد. افزایش جریان خون، انتقال مواد مغذی و اکسیژن را – که برای بهبودی و التیام عضلات ضروری هستند- افزایش می‌دهد. اگر کمردرد به علت التهاب ایجاد شده باشد، استفاده از کیسه یخ می‌تواند تورم را کاهش دهد.

داروها

آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن داروهای ضدالتهابی هستند که درد کمر، ناشی از تورم اعصاب و ماهیچه‌های اطراف آن را کاهش می‌دهند. استامینوفن در ارسال پیام درد به مغز تداخل ایجاد می‌کند.

تزریق برای کمردرد: از دیدگاه پزشکی روش های تهاجمی از جمله تزریقات جزء آخرین گزینه های پیشنهادی می باشند

تزریق برای کمردرد

 • نقطه شروع تزریق. بعضی اوقات، فشار آوردن به یک نقطه خاص در قسمت پشت (که به آن به عنوان نقطه شروع گفته می‌شود) می‌تواند باعث ایجاد درد در آن نقطه یا گسترش آن در ناحیه دیگری از بدن مانند لگن یا پا شود. برای تسکین این درد، یک بی حسی موضعی، به تنهایی یا همراه با کورتیکواستروئید، در ناحیه‌ای از کمر که باعث درد می‌شود، تزریق می‌گردد.
 • تزریق مفصل فاسیال. یک بی حسی موضعی یا کورتیکواستروئید به مفصل فاسیال تزریق می‌شود که یکی از نقاطی است که یک مهره به دیگری متصل می‌شود.
 • تزریق اپیدورال. کورتیکواستروئید به کانال نخاعی تزریق می‌شود که در آن غلافی که اطراف نخاع و ریشه‌های عصبی را احاطه کرده است، می‌ریزد.

اعتقاد بر این است که بی حسی موضعی باعث کاهش چرخه درد می‌شود که می‌تواند باعث شود فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید. عضلاتی که ورزش داده نمی‌شوند راحت تر دچار آسیب دیدگی می‌شوند. عضلات تحریک شده و آسیب دیده می‌توانند درد و اسپاسم بیشتری ایجاد کرده و خواب را مختل کنند. این درد، اسپاسم و خستگی به نوبه خود می‌تواند منجر به فعالیت کمتری شود.

استروئیدها باعث کاهش التهاب می‌شوند. بنابراین تزریق کورتیکواستروئید در کانال نخاعی می‌تواند به تسکین فشار روی اعصاب و ریشه‌های عصبی کمک کند.

اگر علائم فشرده شدن ریشه عصبی یا التهاب فاسیال وجود داشته باشد بعد از 6 هفته به درمان‌های غیر جراحی پاسخ ندهید، ممکن است تزریق برای شما تجویز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید