بازدیدها: 1324

درد مفصل ران

مفصل لگن و ران به شکلی طراحی‌شده است که در برابر حرکت مکرر و مقداری ساییدگی مقاومت داشته باشد. مفصل لگن و ران یک مفصل سینوویال از نوع گوی و کاسه‌ای است که از قرار گرفتن سر استخوان ران در داخل حفره استابولار ایجاد می‌گردد که باعث حرکت آزاد مفصل می‌شود. در حالی‌که بسیاری از علل درد لگن و ران ممکن است از خود مفصل به وجود آیند، ساختارهای متعددی در اطراف مفصل ران وجود دارند که می‌توانند منبع درد باشند. درد مفصل لگن و ران نامشخص است و برای یافتن علت زمینه‌ای آن از بین بسیاری از بیماری‌ها و یا صدمات بالقوه، مراقبت‌ها و آزمایش نیاز است. این درد بسته به علت آن با فیزیوتراپی قابل‌ درمان است.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

 

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

راه درمان صدمات لگن و ران در وهله اول تشخیص صحیح است. در بسیاری از موارد اگر تشخیص درست باشد، درمان سریع و مؤثر خواهد بود. بعد از تشخیص، درمان معمولاً شامل چند هفته فیزیوتراپی است. متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم با مدیریت دکتر حیدر سعادتی  برنامه درمانی منحصربه‌فرد شامل درمان دستی، ورزش‌ درمانی، کشش، ماساژ، و موارد دیگر را به هر بیمار پیشنهاد خواهند کرد. هدف از درمان کاهش التهاب، از بین بردن اسپاسم های عضلانی، تقویت عضلات ضعیف، و بهبود تحرک مفصل لگن و ران است. جهت مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02126722003 و 02126722004 تماس حاصل فرمایید.

علل درد لگن و ران


مشکلات جسمی که از علل شایع درد لگن و ران هستند عبارت‌اند از:

 • آرتروز: آرتروز سایش و تحلیل مفاصل است که در آن مفصل لگن و ران تحلیل می‌روند و باعث درد و کاهش طیف وسیعی از حرکت می‌شود.
 • روماتیسم لگن و ران: یک حالت خود ایمنی است که در آن سیستم دفاعی بدن به‌ اشتباه به مفصل ران حمله می‌کند که سبب درد لگن، سفتی و از دست رفتن طیف وسیعی از حرکت می‌شود.
 • شکستگی‌های لگن: شکستگی استخوان لگن در افراد مسن ممکن است به‌ راحتی پس از سقوط رخ دهد. استخوان‌ها با افزایش سن و با شرایطی مثل پوکی استخوان ضعیف می‌شوند.
 • بورسیت یا اماس کیسه‌های مفصلی لگن و ران: کیسه‌های مایع در مفصل ران به نام بورسیت ملتهب یا تحریک و دردناک می‌شوند.
 • التهاب تاندون: التهاب تاندون، تحریک و التهاب بافت‌های ضخیمی است که استخوان‌ها را به عضلات متصل می‌کنند.
 • فشار عضلانی: این جراحات به دلیل استفاده بیش‌ازحد از عضلات و رباط‌ها و یا صدمات، مانند آسیب‌های ورزشی، ایجاد می‌شود.
 • مصدومیت زانوی دوندگان که در آن یک گروه از بافت‌ها در خارج از ران ملتهب و دردناک می‌شوند. این اتفاق به خاطر کشش بافت و عضلات اطراف آن می‌افتد که می‌تواند باعث دررفتگی مکرر شود. گذشت زمان باعث التهاب و درد می‌شود.
 • صافی کف پا: زمانی که کف پا از حالت معمولی صاف‌تر باشد باعث فشار بیشتر به مفصل ران و در نهایت تحلیل مفصل ران و درد لگن می‌شود.
 • سندرم پیریفورمیس که در آن ماهیچه گلابی‌شکل پیریفورمیس در باسن تنگ و ملتهب می‌شود و درد ایجاد می‌شود.
 • درد ارجاعی از کمر که در آن یک عصب در کمر به دام افتاده و باعث ارجاع درد به مفصل لگن و ران می‌شود. برای درمان این مورد باید روی کمر تمرکز شود.
 • سرطان استخوان: تومور ممکن است در استخوان لگن ایجاد شود و یا از جای دیگری در بدن به لگن و ران انتقال و گسترش یابد.
 • استئونکروز: این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به استخوان لگن و ران قطع شود که باعث از دست رفتن بافت استخوانی می‌شود. این وضعیت ممکن است پس از شکستگی مفصل ران، دررفتگی لگن، یا استفاده بلندمدت از داروهای استروئیدی گسترش یابد.

علائم درد مفصل لگن و ران


التهاب مفصل لگن

درد مفصل لگن و ران ممکن است در قسمت‌های زیر و اطراف آن‌ها احساس شود:

 • مفاصل لگن
 • ران‌ها
 • ناحیه کشاله ران
 • باسن

گاهی اوقات درد مفصل لگن و ران ثابت و دائمی است اما در موارد دیگر فعالیت‌های مختلف ممکن است آن را شدیدتر کند. درد مفصل لگن و ران می‌تواند به این معنا باشد که فرد نسبت به قبل کمتر قادر به حرکت مفصل ران است که کاهش دامنه حرکت نامیده می‌شود و ممکن است باعث لنگ زدن در راه رفتن شود.

تشخیص درد مفصل لگن و ران


درد مفصل لگن سمت راست

درد مفصل لگن و ران مشکلی بسیار شایع با علل بسیاری است. تشخیص مناسب، زمانی که آسیب خاصی ایجاد نشده باشد، ممکن است مشکل باشد و با توجه به مدت‌زمان محدودی که بسیاری از متخصصین به هر بیمار اختصاص می‌دهند، تشخیص معمولاً نیاز به انجام سایر تست های تشخیصی و عکس‌برداری دارد.

درمان درد لگن و ران


فیزیوتراپی پیشرفته درد لگن

بسته به علت درد لگن و ران، متخصصین ما ترکیبی از درمان‌های فیزیوتراپی از جمله استئوپاتی، شاک ویو فوکوس، تحریک مغناطیسی عملکردی، درمان دستی، ماساژ درمانی، الکتروتراپی، اولتراسوند، لیزر درمانی و طب سوزنی را برای تسکین درد و التهاب اطراف مفصل لگن و ران استفاده خواهند کرد.

درمان دستی

درمان درد لگن و ران با کایروپراکتیک

درمان دستی شامل درمان دستی لگن و ران، کشش، و درمان زنجیره‌ای جنبشی کامل (درمان دستی ستون فقرات، زانو، مچ پا، یا پا در زمان مناسب) است.

استئوپاتی

درمان درد لگن و ران با استئوپاتی

در استئوپاتی تمرکز روی ماساژ و کشش است و این درمان برای تسکین درد لگن و ران استفاده می‌شود. هدف افزایش تحرک مفصل با درمان دستی پاها است تا تحرک مفصل لگن و ران را افزایش دهند.

درمان دستی

درمان درد لگن و ران با درمان دستی

درمان دستی عصب به دام افتاده را آزاد می‌کند و باعث می‌شود تسکین درد فوراً احساس شود و باعث کاهش قابل‌توجه درد می‌شود.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی با افزایش جریان خون به اندام‌های تناسلی به کاهش درد قاعدگی کمک خواهد کرد و حرکت اعصاب به بافت‌های اطراف را افزایش می‌دهد.

شاک‌ویو تراپی

درمان درد لگن و ران با شاک‌ویو تراپی

شاک ویو تراپی فرایند درمان را تسریع می‌کند، با التهاب مبارزه می‌کند، درد و حساسیت را از بین می‌برد و از جراحی تعویض مفصل لگن و ران جلوگیری می‌کند. در 79٪ از بیماران مبتلابه نکروز نیز شاک ویو تراپی نکروز استخوان لگن را نیز بهبود می‌بخشد.

الکتروتراپی

الکتروتراپی شامل استفاده از اولتراسوند و تحریک‌کننده الکتریکی عصب (TENS) برای کاهش درد و التهاب مفصل لگن و ران می‌شود.

لیزر درمانی

درمان درد لگن و ران با لیزر درمانی

لیزر درمانی فرآیند بازیابی بافت زنده آسیب‌دیده و آرتروز لگن را سرعت می‌بخشد. لیزر هم تأثیر سلولی و هم تأثیر سیستمیک دارد، انواع مکانیسم‌ها از جمله بازسازی غضروفی، سنتز DNA را فعال و گردش خون را تقویت می‌کند، و تأثیری ضد درد و ضدالتهابی دارد. استفاده از لیزر درمانی هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارد.

تحریک مغناطیسی عملکردی  (FMS)

تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS) روشی جدید برای درمان درد مفصل لگن و ران است که با القاء میدان الکتریکی باعث تحریک عمیق و هم‌زمان عصب، عضلات و تاندون‌های مفصل لگن و ران شده و با القاء میدان مغناطیسی به سلول‌های ناحیه لگن نفوذ کرده و با افزایش تبادل یون و افزایش جریان خون در بافت‌های اطراف مفصل لگن و ران، اکسیژن‌رسانی به آن ناحیه را افزایش داده و منجر به احیاء و بازسازی بافت‌های اطراف مفصل لگن و ران می‌شود.

میکرو واس تراپی

میکرو واس (میکرو VAS) یکی از جدیدترین و مؤثرترین روش‌ها در درمان و تسکین درد مفصل لگن و ران است که با ارسال امواج الکترومغناطیسی به ناحیه لگن و تحریک مویرگ زایی و افزایش جریان خون و درنتیجه اکسیژن‌رسانی به بافت‌های آسیب‌دیده اطراف مفصل لگن و ران، منجر به تحریک و ترمیم بافت و غضروف آسیب‌دیده مفصل لگن و ران می‌شود.

تمرینات مرتبط با درد لگن و ران

تمرینات مرتبط با درد لگن و ران

این حرکات برای آرامش طراحی‌شده‌اند و تمرینات شدید و قدرتی نیستند.

 • به پشت دراز بکشید. زانوها را خم‌کنید و کف پاها را صاف روی زمین بگذارید. با انقباض باسن، ماهیچه‌های سرینی خود را فشرده کنید.
 • به پشت دراز بکشید. زانوها را خم‌کنید و کف پاها را صاف روی زمین قرار دهید. عضلات باسن را منقبض کنید و سپس لگن و ران را از زمین بلند کنید.
 • به پشت بخوابید. زانوها را خم‌کنید و پاها را صاف روی زمین بگذارید. باسن خود را منقبض کنید و لگن و ران را از زمین بلند کنید. عضلات شکم را سفت بگیرید و یک پا را چند سانتیمتر از زمین بلند کنید.
 • استراحت

  اگر درد لگن و ران با فعالیت‌هایی مثل راه رفتن سریع یا دویدن ایجاد می‌شود، استراحت و دوری از آن فعالیت ممکن است مفید باشد. درحالی‌که استراحت مهم است، حفظ دامنه حرکت نیز اهمیت دارد پس فعالیت‌ها نیاید به‌طور کامل قطع شوند.

دارو: دارو صرفامسکن بوده و تاثیر درمانی ندارد و ممکن است عوارض ایجاد کند

درمان درد لگن و ران

 • مسکن‌هایی مانند پاراستامول یا یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی از جمله ایبوپروفن، ممکن است در تسکین درد مفصل لگن و ران کمک کنند.
 • درمان درد رماتیسم مفصل لگن و ران شامل مصرف داروهای ضدالتهابی و داروهای ضد روماتیسمی اصلاح‌کننده بیماری (DMARD) نیز می‌شود.

تزریق کورتیزون:این روش با توجه به عوارض گسترده منسوخ گردیده است

درمان درد لگن و ران با تزریق کورتیزون

اگر داروهای خوراکی جوابگو نبود، از تزریق مستقیم کورتیزون (آستروئید) به داخل مفصل ملتهب لگن و ران برای کنترل التهاب استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید