درمان درد عصب سیاتیک کمر و پا با فیزیوتراپی، علائم و علت‌ها

سیاتیک یک درد شدید در پا است که به دلیل فشرده شدن، تحریک شدن یا التهاب عصب سیاتیک ایجاد می‌شود. عصب‌های سیاتیک بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین عصب‌های بدن هستند که قطر آنها به اندازه انگشت شست بوده و از پشت کمر به سمت پاها کشیده می‌شوند. عصب سیاتیک از ۵ عصب کوچک‌تر که از سمت نخاع از پایین ستون فقرات به یکدیگر متصل شده و به سمت پاها امتداد می‌یابند تشکیل شده است. سپس دوباره به عصب‌های بسیار کوچک‌تری تقسیم شده که هر کدام به سمت ران، زانو، ساق پا، روی پا و انگشتان پا می‌روند. زمانی که این عصب‌ها تحریک شوند یا به دلیل التهاب بافت نرم اطراف تحت فشار قرار گیرند، پزشک آن را به عنوان درد سیاتیک شناسایی می‌کند.

نوع درمانی که توسط متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی ارائه می‌شود به علت ایجاد درد سیاتیک در بیمار بستگی دارد. برنامه درمانی ما برای درد سیاتیک شامل چندی روش درمانی مختلف مانند ماساژ درمانی، اولتراسوند، الکتروتراپی (TENS)، کایروپرکتیک، استئوپاتی، تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS) و تنظیمات ستون فقرات می‌شود.

در صورتی که شما با درد عصب سیاتیک در ناحیه کمر و پا مواجه هستید، جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید از شماره‌‌های ۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴  با ما تماس حاصل فرمایید.

علائم


افراد مبتلا به سیاتیک از طیف وسیعی از علائم رنج می‌برند که برخی از آنها عبارتند از:

  • درد در هر طرف از پایین کمر، باسن، پشت ران و ساق پا
  • احساس خستگی شدید، بیحسی یا از دست دادن احساس در پاها و روی پا
  • درد تیرکشنده که باعث می‌شود نشست و برخاست بسیار دشوار شود
  • احساس گزگز و سوزش در قسمت پایین پا

علل


برخی اختلالات ستون فقرات ممکن است باعث فشرده شدن عصب سیاتیک یا رادیکولوپاتی اندام شود. شایع‌ترین این دلایل عبارتند از:

بیرون‌زدگی و فتق دیسک کمر

فتق دیسک یک اختلال در دیسک‌های بین مهره‌ای است به این معنی که مواد ژله‌ای مرکزی (نوکلئوس پالپوسوس) داخل قسمت تایری شکل دیواره خارجی دیسک باقی می‌ماند.

فتق دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که نوکلئوس به سمت فیبروز آنولئوس می‌لغزد. چه دیسک برآمده باشد و چه بیرون زده باشد، مواد دیسک می‌توانند بر ریشه عصب مجاور فشار آورده و بافت ظریف عصب را فشرده کرده و باعث درد سیاتیک شوند.

تنگی کانال نخاع کمری 

تنگی کانال نخاع اختلالی است که باعث فشرده شدن عصب‌ها شده و بیشتر در سنین کهولت اتفاق می‌افتد. درد پا شبیه به درد سیاتیک بوده و ممکن است به دلیل تنگی کانال نخاع ایجاد شود. درد معمولاً وضعیتی است و در زمان انجام فعالیت‌هایی مانند ایستادن یا راه رفتن تشدید شده و در هنگام نشستن آرام می‌شود.

اسپوندیلولیستزی

اسپوندیلولیستزی اختلالی است که ستون فقرات کمری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مشخصه این عارضه لغزش مهره‌ها به سمت جلو و روی مهره مجاور است. زمانی که مهره لغزیده و جابجا می‌شود، ریشه عصب فشرده شده و غالباً باعث ایجاد درد سیاتیک در پا می‌شود.

آسیب‌دیدگی

درد سیاتیک در اثر فشار مستقیم بر عصب‌ها با وارد آمدن فشار خارجی به کمر یا ریشه‌های عصب نخاعی خاجی ایجاد می‌شود.

سندرم پیرفورمیس

 

سندرم پیرفورمیس به دلیل تحریک عصب سیاتیک توسط عضله پیرفورمیس ایجاد می‌شود. عضله پیرفورمیس در قسمت پایینی ستون فقرات قرار دارد و به استخوان ران متصل شده است تا به چرخش ران کمک کند. عصب سیاتیک از زیر عضله پیرفورمیس می‌گذرد. سندرم پیرفورمیس زمانی ایجاد می‌شود که ماهیچه پیرفورمیس دچار گرفتگی شده و بر عصب سیاتیک فشار وارد می‌کند.

تومورهای نخاعی

تومورهای نخاعی توده‌های غیرطبیعی هستند که ممکن است خوش‌خیم یا سرطانی (بدخیم) باشند. به هر حال، زمانی که تومورهای نخاعی در ناحیه کمر ایجاد می‌شوند، احتمال ابتلا به درد سیاتیک ناشی از فشرده شدن عصب سیاتیک افزایش می‌یابد.

تشخیص


آزمایش‌های تشخیصی شامل عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس، ام آر آی و سی تی اسکن و آزمایش‌های الکترودیاگنوز (سرعت هدایت عصب، الکترومایوگرافی) می‌شود. این معاینات و آزمایش‌ها به شناسایی موارد منع استفاده از درمان‌های دستی برای تنظیم ستون فقرات به کار برده می‌شود.

اقدامات درمانی


با رویکردهای پزشکی می‌توان علائم سیاتیک را درمان نمود. مصرف داروهای مسکن، شل کننده‌های عضلات یا داروهای ضدالتهابی به کاهش علائم سیاتیک کمک می‌کنند. ترکشن ، فیزیوتراپی یا تزریق مستقیم در ریشه عصب نیز ممکن است مورد توجه قرار گیرند.

استراحت

یک روز استراحت کرده و کمتر روی پای خود بایستید – اما همان گونه که در زیر مشاهده خواهید کرد، شما باید فعالیت کنید تا درد سیاتیک شما کاهش یابد بنابراین تعادل بین استراحت و فعالیت را رعایت کنید! اگر درد در سمت چپ بدن شما احساس می‌شود، روی قسمت راست بدن استراحت کنید تا فشار کاهش یابد.

بسته یخ

سرما / یخ درمانی تورم را کاهش می‌دهد و به کنترل درد سیاتیک کمک می‌کند. بسته یخ را به مدت ۱۵ دقیقه در محلی که درد حادتر است قرار دهید. این کار را چند مرتبه در روز انجام دهید.

کمپرس گرم

زمانی که پس از چند روز درد کاهش یافت، از کمپرس گرم روی محل آسیب‌دیده استفاده کنید. شما می‌توانید کیسه‌های آب گرم را از داروخانه‌ها تهیه کنید همچنین می‌توانید از یک بطری آب گرم هم استفاده کنید.

درمان سرما / گرما

استفاده متناوب از گرما و یخ همراه با ماساژ می‌تواند به کاهش درد، ناراحتی و احساس گزگز ناشی از درد سیاتیک کمک کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به شدت بیماری بستگی دارد. برای بیشتر بیماران، یک سری تنظیمات برای جابجا کردن مهره‌ها به سمت عقب و قرار گرفتن آنها در محل درست به کاهش فشار وارده بر عصب کمک می‌کند. در بیشتر موارد، استفاده از ماساژ، الکتروتراپی ، اولتراسوند تراپی و مگنت تراپی ضرورت می‌یابد.

تنظیمات (دست‌کاری ستون فقرات)

با دست‌کاری می‌توان حرکات محدود شده ستون فقرات را بهبود بخشید و مهره‌های جابجا شده را به محل صحیح خود در ستون فقرات خود بازگرداند. تنظیمات ستون فقرات با اصلاح عواملی که باعث تحریک عصب می‌شود مانند التهاب و اسپاسم عضلانی، به کاهش درد و علائم دیگر مرتبط با سیاتیک کمک می‌کند. تنظیمات دردناک نیست. دست‌کاری ستون فقرات به عنوان یک روش مطمئن، بی‌خطر و مؤثر اثبات شده است.

درمان استئوپاتی

 

رویکرد استئوپاتی به سیاتیک (و بیماری‌های دیگر) کمک به بازیابی عملکرد ستون فقرات، کاهش تحریک عصب و احیاء توانایی طبیعی بدن در فرایند بهبودی است.

درمان‌های کایروپرکتیک (دستی)

رویکرد کایروپرکتیک (درمان‌های دستی) در درمان درد سیاتیک، پیدا کردن منشأ تحریک عصب و کاهش فشاری است که باعث ایجاد درد شده می‌شود. با درمان منشأ مشکل، بدن می‌تواند بدون مداخله عصب به طور طبیعی بهبود یابد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی از درد مرتبط با اسپاسم عضلات می‌کاهد. ترکیب تنظیمات با فیزیوتراپی یک روش اثبات شده بسیار موفق در درمان بیشتر دردهای ناشی از سیاتیک است.

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند گرمای ملایمی است که توسط امواج صوتی که در بافت‌های عمقی بدن نفوذ می‌کند ایجاد می‌شود. اولتراسوند گردش جریان خون را افزایش داده و به کاهش اسپاسم عضلات، گرفتگی، تورم و درد کمک می‌کند.

TENS (تحریک الکتریکی ترانس کوتنئوس عصب)

TENS یک روش برای تحریک عضلات است. جریان الکتریکی متغیر، درد حاد را کنترل کرده و اسپاسم عضلانی را کاهش می‌دهد.

تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS)

تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS) روشی جدید برای درمان درد عصب سیاتیک است که از یک طرف با القاء میدان الکتریکی به ستون فقرات و ریشه عصب در ناحیه مربوطه در ستون فقرات، باعث تحریک و احیاء سیناپسی عصب سیاتیک شده و از طرف دیگر با القاء میدان مغناطیسی به سلول‌های ناحیه ستون فقرات نفوذ کرده و با افزایش تبادل یون و افزایش جریان خون در بافت اطراف ستون فقرات، اکسیژن‌رسانی را افزایش داده و منجر به احیاء و بازسازی عصب سیاتیک می‌شود.

تمرینات ورزشی برای درمان درد سیاتیک

تمرینات ورزشی برای رفع درد سیاتیک

تمرینات بدنی

پیلاتز کشش ساق پا، چرخش مورب به حالت دراز کشیده و کرانچ معکوس تمریناتی هستند که می‌توانند به تقویت عضلات شکم کمک کرده و قسمت پایین پشت کمر را حفظ کنند. پیشنهاد می‌شود که این حرکت را در دوست ۱۵ تایی انجام دهید. سطح قدرت خود را در ذهن نگه داشته و سختی و سادگی حرکات را متناسب با وضعیت خود تنظیم کنید.

پیلاتس کشش ساق پا

چرخش مورب به حالت دراز کشیده

کرانچ معکوس

 کشش برای بهبودی

کشش عمقی سرینی، کشش ران در حالت نشسته و لمس کردن انگشتان پا در حالت ایستاده مثال‌هایی از کشش‌های نسبتاً راحت‌تر هستند. کشش باید بین ۳۰ تا ۶۰ ثانیه و حداقل سه مرتبه در هفته انجام شود. حرکات باید آرام و کنترل‌شده انجام شود تا احتمال آسیب‌دیدگی و بیشتر شدن درد کاهش یابد.

کشش عمقی سرینی

کشش ران در حالت نشسته

لمس کردن انگشتان پا در حالت ایستاده

درمان به کمک یوگا [H3]

هلال نیمه ماه، حرکت مارمولک و خم کردن انگشت شست پا می‌توانند به کاهش درد سیاتیک کمک کنند. متناسب با شدت بیماری، حرکات یوگا را می‌توان در باشگاه یا در منزل انجام داد. صندلی ناهارخوری یا چهارپایه می‌تواند ابزار بسیار مفیدی برای کمک به شما در انجام دادن حرکات مشکل شود. هر حرکت یوگا باید به مدت ۲۰ ثانیه تا چند دقیقه انجام شود که به سطح توان بدنی شما بستگی دارد

حرکت نیمه هلال ماه

حرکت مارمولک باز

حرکت خم کردن انگشت شصت پا


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است