گردن درد حاد

اکثر مردم  گردن درد را  در زندگی خود تجربه کرده‌اند. گردن درد می‌تواند به دلیل مصدومیت، یک مشکل مکانیکی یا عضلانی، عصب به دام افتاده ناشی از برآمدگی در یکی از دیسک‌های بین مهره و یا از ناشی آرتروز گردن باشد. شدت درد  در افراد مختلف متفاوت است. بعضی درد خفیف، برخی درد شدید و یا بعضی از افراد درد همراه با سوزش را تجربه می‌کنند. اگر درد حاد است و به صورت ناگهانی و شدید اتفاق می‌افتد اغلب به گردن کج (تورتیکولی)، سندرم فاست یا روماتیسم عضلانی مرتبط است. اگر درد بیش از سه ماه ادامه یافت، درد مزمن گردن نامیده می‌شود. گردن درد بیماری شایعی است و بیشتر در زنان نسبت به مردان دیده می‌شود.  گردن درد با فیزیوتراپی و ورزش می‌تواند کنترل و درمان شود.

درمان گردن درد بستگی به تشخیص دارد. بسته به علت، متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی درمان‌های گردن درد را استفاده می‌کنند:

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02126722004 - 02126722003 تماس حاصل فرمایید.

انواع و علل  گردن  درد


درد گردن بدون علت

درد گردن بدون علت رایج‌ترین نوع گردن درد است که اغلب درد ساده یا درد مکانیکی گردن نامیده می‌شود و اغلب علت درد گردن و یا منبع درد شناخته‌شده نیست. این درد ممکن است شامل نوعی کشیدگی یا رگ به رگ شدن عضلات یا رباط‌ها در گردن باشد.  در برخی از موارد وضعیت قرارگیری بد گردن هم ممکن است عاملی مؤثر باشد.

کشیدگی و رگ به رگ شدن عضلات گردن

کشیدگی و رگ به رگ شدن عضلات گردن معمولاً به دلیل فعالیت‌ها و رفتارهایی از این قبیل است: استقرار نامناسب، کار پشت میز برای مدت‌زمان طولانی بدون تغییر موقعیت، خوابیدن به‌صورتی که گردن در موقعیت بدی قرار دارد و حرکات تند و سریع گردن که در ورزش انجام می‌شود.

آسیب گردن یا جابجایی مهره‌های گردن

گردن نسبت به صدمات بسیار آسیب‌پذیر است، به‌خصوص در صورت افتادن، تصادف ماشین و ورزش، که در آن عضلات و رباط‌های گردن مجبور به حرکت در خارج از محدوده طبیعی می‌شوند.  زمانی که استخوان گردن یا مهره‌های گردن شکسته می‌شوند، طناب نخاعی هم ممکن است آسیب‌دیده باشد. صدمات گردن به علت حرکات تند و سریع ناگهانی سر معمولاً جابه‌جایی مهره‌های گردن نامیده می‌شود که باعث درد می‌شود.

شروع ناگهانی (حاد) تورتیکولی (گردن کج)

گردن کج

تورتیکولی بیماری است که در آن سر به یک‌طرف چرخیده است و حرکت سر به سمت جلو بسیار دردناک است. تورتیکولی در اثر سفتی شدید عضلانی یا کوتاهی عضلات در یک‌ طرف گردن ایجاد می‌شود که باعث کجی سر به یک ‌طرف می‌شود.

ساییدگی و پارگی (دژنراسیون) یا آرتریت (ورم مفصل)


ورم مفصل
ساییدگی و پارگی استخوان‌های ستون فقرات (مهره) و دیسک‌های بین مهره یک علت شایع درد یا عود یا گردن درد مزمن در افراد مسن است که گاهی ورم مفاصل گردنی نامیده می‌شود.

دیسک گردن

دیسک گردن

هنگامی‌که دیسک بیرون می‌زند، مثلاً به دلیل آسیب، ممکن است فشار به نخاع یا ریشه عصب افزایش یابد که فتق دیسک گردن، همچنین شکاف یا دیسک گردن نامیده می‌شود.

تنگی کانال نخاعی ناحیه گردن

تنگی کانال نخاعی ناحیه گردن

تنگی کانال نخاعی گردن زمانی رخ می‌دهد که ستون فقرات تنگ می‌شود و باعث فشار بر روی نخاع گردن یا ریشه‌های عصبی خارج‌شده از استخوان‌های مهره می‌شود و باعث گردن درد، شانه درد و درد بازو می‌شود که می‌تواند به علت التهاب طولانی‌مدت ناشی از آرتریت (التهاب مفاصل) یا شرایط دیگر باشد.

روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) باعث درد، تورم مفاصل و اسپرز استخوان می‌شود. هنگامی‌که روماتیسم در ناحیه گردن رخ می‌دهد منجر به گردن درد می‌شود.

پوکی استخوان

پوکی استخوان باعث ضعف استخوان‌ها شده و می‌تواند به شکستگی‌های کوچک منجر شود. این بیماری اغلب در دست‌ها یا زانوها اتفاق می‌افتد اما ممکن است در گردن  نیز رخ دهد.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک بیماری است که باعث درد عضلانی در سراسر بدن، به‌خصوص در گردن و قسمت شانه می‌شود.

تشخیص


تشخیص گردن درد

علاوه بر سابقه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی توسط  پزشک، فرد ممکن است به یک یا چند مورد از تست‌های عکس‌برداری زیر برای کمک به پزشک جهت تعیین علت گردن درد نیاز داشته باشد:

 • آزمایش خون
 • اشعه ایکس
 • سی تی اسکن
 • اسکن ام آر آی
 • الکترومیوگرافی، که به پزشک کمک می‌کند تا سلامت عضلات و اعصابی که عضلات فرد را کنترل می‌کنند، بررسی کند.
 • پونکسیون نخاعی یا کمری

درمان گردن درد


استراحت

زمانی به فعالیت‌های عادی روزانه برگردید که به‌راحتی بتوانید آن‌ها را انجام دهید. حرکت ماهیچه‌های فرد را قوی نگه می‌دارد. از هر فعالیت مانند نشستن برای مدت طولانی  پشت کامپیوتر و یا انجام کار سنگینی که ممکن است باعث گردن درد شود باید اجتناب کرد یا روش انجام آن را تغییر داد.

گرم یا سرد کردن

گرم یا سرد کردن گردن

استفاده از یخ در چند روز اول گردش خون را کاهش می‌دهد و درنتیجه به کاهش التهاب، اسپاسم‌های عضلانی و درد کمک می‌کند. پس‌ از آن، گرم کردن به دلیل افزایش جریان خون اکسیژن بیشتری را به منطقه هدف می‌رساند و بهبود کمک می‌کند.

دارو

داروها می‌توانند گردن درد را تسکین دهند و التهاب بافت‌های نرم را از بین ببرند. مسکن‌ها، شل کننده‌های عضلانی، و داروهای ضدافسردگی معمولاً برای گردن درد استفاده می‌شوند.  داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی می‌توانند به تسکین درد و کاهش التهاب کمک کنند.

گردنبند طبی

گردنبند طبی
گردنبند طبی برای مدت کوتاهی استفاده می‌شود تا با محدود کردن حرکت گردن به کاهش درد کمک کند.

کشش

کشش گردن

کشش یا تراکشن روشی است که برای کشیدگی و تحریک گردن و آرامش ریشه‌های اعصاب نخاعی بکار می‌رود به‌طوری‌ که فرد احساس درد کمتری دارد و به‌ راحتی می‌تواند حرکت کند. کشش می‌تواند به ‌صورت دستی و یا با استفاده از یک دستگاه کشش مکانیکی انجام شود. کشش در صورتی استفاده می‌شود که هیچ‌گونه خطر بی‌ثباتی گردن وجود ندارد.

کایروپراکتیک و استئوپاتی

کایروپراکتیک گردن

استئوپاتی و کایروپراکتیک گزینه درمان غیر جراحی است که به کاهش درد گردن و علائم مربوطه کمک می‌کند.  کایروپراکتیک از تکنیک‌های مختلف درمان دستی برای درمان ستون فقرات به‌صورت کلی استفاده می‌کند زیرا دیگر مناطق گردن، قفسه سینه و ناحیه کمر هم ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی گردن

 متخصصین ما با استفاده از درمان‌های فیزیوتراپی مختلف از جمله کشش، استئوپاتی، کایروپراکتیک، درمان دستی، ماساژ درمانی، الکتروتراپی، لیزر درمانی، طب سوزنی و غیره  به تسکین درد گردن و سفتی و افزایش دامنه حرکت کمک می‌کنند.

 شاک‌ویو تراپی

 شاک‌ویو تراپی گردن

 

شاک ویو تراپی، شوک‌های کنترل‌شده‌ای را از طریق پوست به ناحیه گردن عبور می‌دهد که آغاز یک واکنش التهاب گونه در ناحیه گردن است و با تشکیل عروق خونی جدید، افزایش گردش خون و سوخت‌وساز در بافت گردن، بدن را به واکنشی طبیعی تحریک می‌کند و سلول‌های جدید را برای سرعت بخشیدن به روند درمان طبیعی بدن ترویج می‌کند.

لیزر درمانی سطح پایین

لیزر درمانی سطح پایین گردن
لیزردرمانی کم توان ، درمانی غیرتهاجمی و نسبتاً غیرمعمول برای گردن درد است که با استفاده از تابش لیزر غیرحرارتی هدفمند سعی در کاهش درد و تسریع در بهبودی دارد. لیزر درمانی سطح پایین می‌تواند به گردن درد ناگهانی (حاد) و همچنین بلندمدت (مزمن) کمک کند.

درمان نقاط ماشه‌ای یا تریگرپوینت تراپی

 تریگرپوینت تراپی گردن

تریگرپوینت تراپی برای از بین بردن نقاط تنگ و دردناک عضلات گردن استفاده می‌شود به‌ صورتی که بر روی آن نقاط فشاری نسبتاً سنگین اما نه خیلی شدید وارد می‌شود. در این روش یک نقطه ماشه‌ای نگه‌داشته می‌شود، یا در حرکتی دایره‌ای در هر دو جهت مالیده می‌شود و یا در نقطه ماشه‌ای در جهت عقب و جلو کار می‌شود.

تحریک مغناطیسی عملکردی

تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS) روشی جدید برای درمان درد گردن است که با القاء میدان الکتریکی باعث تحریک عمیق و هم‌زمان عصب، عضلات و غضروف بین مهره‌های گردن شده و با القاء میدان مغناطیسی باعث افزایش تبادل یون و افزایش جریان خون و در نتیجه افزایش اکسیژن‌رسانی به بافت‌های اطراف ناحیه گردن و در نهایت احیاء و بازسازی ماهیچه، عصب و غضروف بین مهره‌ای گردن می‌شود.

میکرو واس (Micro-Vas) تراپی

میکرو واس (Micro-Vas) تراپی گردن

 

میکرو واس (Micro-Vas) یکی از مؤثرترین روش‌های تسکین و درمان درد گردن است که با ارسال امواج الکترومغناطیسی به ناحیه گردن و تحریک مویرگ‌زایی و افزایش جریان خون و درنتیجه اکسیژن‌رسانی به بافت‌های آسیب‌دیده گردن، منجر به تحریک و ترمیم بافت و غضروف آسیب‌دیده بین مهره‌ای گردن می‌شود.

بیوفیدبک تراپی

بیوفیدبک تراپی


بیوفیدبک فرایندی است که فرد را قادر می‌سازد تا چگونگی تغییر فعالیت‌های فیزیولوژیکی جهت کاهش گردن درد و بهبود عملکرد گردن را فرا گیرد.

ورزش‌ درمانی

ورزش‌ درمانی

ورزش ‌درمانی نیز روشی است که توصیه می‌شود و به معنی انجام تمریناتی است که بهبود کلی دامنه حرکت گردن و جلوگیری از پیشرفت گردن درد کمک می‌کند. متخصصین ما تمرینات مختلفی را جهت بهبود انعطاف‌پذیری، قدرت، ثبات، و دامنه حرکت را آموزش خواهند داد. جهت آگاهی از ورزش‌های مناسب برای درمان گردن درد، روی لینک کلیک نمایید.

تغذیه و گردن درد

وقتی صحبت از درمان درد می‌شود، در بیشتر موارد قبل از عمل گزینه‌های زیادی برای درمان وجود دارد. در مقاله اطلاعاتی در مورد نقش مهمی که رژیم غذایی شما در تسکین درد گردن بازی می‌کند، آورده شده است.

غذای مناسب می‌تواند از سلامت استخوان‌ها، اعصاب و بافت‌های همبند در گردن شما حمایت کند. یک رژیم غذایی ضدالتهابی می‌تواند به شما کمک کند تا از بیماری‌هایی مانند ورم مفاصل که می‌تواند باعث درد گردن شود جلوگیری کنید.

گردن شما از هفت استخوان به نام مهره تشکیل شده است که توسط لایه‌های جذب شوک به نام دیسک از یکدیگر جدا می‌شوند. این ستون انعطاف‌پذیر و خمیده که به آرامی سر شما را بر روی خود نگه می‌دارد، نیاز به یک سیستم پشتیبانی بهم پیوسته از عضلات‌، تاندون‌ها و اعصاب دارد. جای تعجب نیست که آسیب، فشار و ساییدگی ناشی از سال‌ها فعالیت باعث درد گردن می‌شود.

هیچ غذای معجزه‌آسا یا مواد مغذی وجود ندارد که بتواند باعث تسکین درد گردن شود، اما می توانید هر کاری که لازم است را برای پشتیبانی از سلامتی استخوان‌ها‌، اعصاب و بافت‌های پیوندی که گردن شما را تشکیل می‌دهند، انجام دهید. محققانی که درباره سلامت استخوان و مفصل مطالعه می‌کنند، در مورد نقش مهمی که رژیم غذایی در بیماری‌هایی مانند آرتروز و روند التهاب بازی می‌کند، بیشتر می‌آموزند.

رژیم غذایی و تسکین گردن درد: چه بخوریم

طبیعت برای ما مواد مغذی شگفت‌انگیزی فراهم آورده است که باعث تقویت سلامتی اسکلت بدن ما می‌شوند. علم نیز به آگاهی ما نسبت به این موضوع کمک کرده است.

اسیدهای چرب امگا ۳

این اسیدها که در ماهی‌های آب سرد مانند ماهی سالمون، ماهی خال مخالی و ساردین یافت می‌شوند، می‌توانند مواد شیمیایی التهابی را در بدن شما کاهش دهند. اگر دوست ندارید ماهی بخورید، می‌توانید یک مکمل روغن ماهی مصرف کنید. همچنین می‌توانید مقداری امگا ۳ را از دانه کتان، گردو و سبزیجات سبز برگ تهیه کنید.

آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر

باید سعی کنید هر روز پنج وعده سبزیجات و دو تا چهار وعده میوه میل کنید. این مواد غذایی سرشار از فیبر و آنتی‌اکسیدان ضد التهاب هستند. مطالعات اخیر نشان داده است که فیبر  که می‌توانید آن را از لوبیا و غلات و همچنین میوه و سبزیجات تهیه کنید، نشانگر التهاب در خون شما به نام پروتئین واکنشی C را کاهش می‌دهد. در یک مطالعه مشخص شد، مردانی که میوه و سبزیجات بیشتری می‌خورند می‌توانند سطح پروتئین واکنشی C را تا یک سوم کاهش دهند.

کلسیم و ویتامین D

از آنجا که درد گردن می‌تواند در اثر سایش و پارگی مهره‌ها در گردن شما ایجاد شود، مهم است که استخوان‌های خود را تا حد ممکن سالم نگه دارید. بنابراین کلسیم باید بخش مهمی از برنامه غذایی شما باشد. همچنین برای جذب کلسیم مورد نیاز بدن خود به ویتامین D نیز نیاز خواهید داشت. توصیه‌ها برای یک بزرگسال مصرف ​​۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم و ۴۰۰ تا ۸۰۰ IU ویتامین D در هر روز است. بسیاری از غذاها با کلسیم و ویتامین D غنی شده‌اند. قسمت مربوط به حقایق تغذیه را در برچسب‌های مواد غذایی بخوانید.

منیزیم

پزشکان ارزش فوق‌العاده منیزیم را در سلامت اسکلت تشخیص داده‌اند. اگر به اندازه کافی منیزیم مصرف نکنید، ممکن است مستعد ابتلا به درد گردن، فشار عضلانی و درد عضلات باشید. منیزیم یک ماده معدنی ضروری است که برای انقباض و آرامش عضلات شما لازم است. این ماده را می‌توان در میوه‌ها و سبزیجات، آجیل، لوبیا، سویا و غلات کامل یافت. مقدار توصیه شده روزانه منیزیم حدود ۴۰۰ میلی‌گرم برای مردان بالغ و ۳۲۰ میلی‌گرم برای زنان بالغ است.

آب

عدم جذب مایعات به میزان کافی در بدن شما می‌تواند دلیل درد عضلات باشد. با کمبود آب بدن (شرایطی که از دست دادن آب بیشتر از جذب آن است) می‌تواند منجر به عدم تعادل الکترولیت‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای عملکرد طبیعی عضلات و اعصاب شود.

رژیم غذایی و تسکین درد گردن: از آنچه باید اجتناب شود

یک راه عالی برای کمک به تسکین درد گردن کاهش انواع غذاهایی است که باعث التهاب می‌شوند.

اسید آراشیدونیک و سایر چربی‌های اشباع موجود در گوشت و لبنیات بلوک‌هایی برای واکنش التهابی بدن شما هستند. بنابراین، برای کاهش التهاب باید مصرف گوشت و لبنیات پرچرب مانند کره و خامه را کاهش دهید.

بیشتر غذاهای فرآوری شده نیز به میزان زیادی دارای این چربی‌ها هستند. به جای این غذاهای ضد التهابی، می‌توانید منابع پروتئین دیگری مانند ماهی، آجیل و لوبیا را جایگزین کنید.

همچنین باید بدانید که الکل و استعمال سیگار می‌توانند بر سلامت استخوان تأثیر بگذارند. الکل می‌تواند باعث شود کلسیم و منیزیم در ادرار از بین برود و دود سیگار به استخوان‌های شما آسیب می‌رساند.

پزشکان به طور فزاینده اهمیت تغذیه را در حفظ سلامت اسکلت‌ها تشخیص می‌دهند. اگر از درد گردن رنج می‌برید، از رژیم غذایی استفاده کنید که با التهاب مبارزه می‌کند و باعث تقویت استخوان‌ها و ماهیچه‌های شما می‌شود.

گردن درد و نحوه خوابیدن

با این وجود شاید یکی از مهم‌ترین دلایل درد گردن، وضعیت خواب شما باشد. بعضی اوقات عادات خواب ما به سختی قابل تغییر است. غالباً ما به یک حالت برای خوابیدن عادت داریم یا در وضعیتی متفاوت با آنچه که خوابیده‌ایم از خواب بیدار می‌‍‌شویم. مدیریت وضعیت خواب شما هنگام رفتن به رختخواب یک استراتژی خوب برای کاهش درد گردن در طولانی مدت است.

بیایید بهترین موقعیت‌های خواب را برای درد گردن و سایر نکات مربوط به درد گردن بررسی کنیم!

پشت: بهترین گزینه تا کنون

خوابیدن به پشت توسط متخصصان بسیار توصیه می‌شود. این حالت موقعیت ستون فقرات و گردن شما را در وضعیت خنثی نگه می‌دارد که می‌تواند برای درد گردن مفید باشد. همچنین در این حالت که هیچ فشاری بر روی بدن وارد نمی‌شود.

 • از چه بالشی استفاده کنیم: متخصصان بالشی را پیشنهاد می‌کنند که از منحنی گردن شما پشتیبانی کند. این بالش باعث می‌شود گردن شما با بدن شما هماهنگ شود.

جنین: محبوب و بدون درد

اکثر مردم در وضعیت جنینی می‌خوابند. این موقعیت شبیه به حالت خوابیدن به پهلو است، به جز اینکه در این حالت بدن شما جمع می‌شود و دست‌هاستان در کنار شما قرار ندارند. در عوض، آن‌ها در مقابل بدن شما قرار می‌گیرند. این وضعیت برای سلامتی شما مفید است و فوایدی مشابه خوابیدن به پهلو را دارد.

اگر باردار هستید ، این یک حالت ایده‌آل برای شما است زیرا جریان خون به سمت جنین را افزایش می‌دهد.

 • از چه بالشی استفاده کنیم: از بالشی استفاده کنید که سر شما را پشتیبانی کند.

پهلو همچنان یک انتخاب خوب

یکی دیگر از گزینه‌های رایج خوابیدن به پهلو است که می‌تواند بر مناطق خاصی از بدن شما از جمله شانه‌ها و باسن شما فشار وارد کند. با داشتن بالش مناسب، در این حالت می‌توان درد گردن را خنثی کرد.

اگر می‌توانید، سعی کنید به سمت چپ خود بخوابید. مطالعات نشان می‌دهد که خوابیدن در سمت چپ شما می تواند معده شما را خنثی کرده و از سوزش قلب جلوگیری کند.

از چه بالشی استفاده کنیم: از یک بالش محکم برای سر خود استفاده کنید و دیگری در زیر زانو قرار دهید تا ستون فقرات شما هم تراز شود.

شکم: حالت ایده‌آلی نیست

خوابیدن روی شکم شما یک موقعیت ایده‌آل برای درد گردن نیست. در واقع، بدترین حالت برای درد گردن و کمر است. این وضعیت ستون فقرات شما را از حالت استاندارد خارج می‌کند، این بدان معنی است که ممکن است دچار سفتی عضلات شوید.

از چه بالشی استفاده کنیم: بدون بالش یا بالش کم. به جای خوابیدن در کنار تشک، سعی کنید وسط تشک بخوابید، در غیر این صورت درد گردن شما بدتر می‌شود.

نحوه تغییر موقعیت خواب

اگر به دنبال تغییر موقعیت خواب خود هستید، ممکن است بخواهید خود را به بالش ببندید تا در طول شب حرکت نکنید. همچنین می‌توانید تمرین کنید که شب‌ها در حالت مورد نظر خود به خواب بروید.

در پایان روز، باید وضعیتی را برای خواب خود انتخاب کنید که راحت‌ترین حالت برای شما باشد. اگر درد گردن شما ادامه دارد، باید سعی کنید موقعیت خود را تغییر دهید. اگر به نظر شما این کار غیرممکن است، می‌توانید شرایط خود را موقعیت فعلی خود تطبیق دهید. به عنوان مثال، اگر روی شکم خود می‌خوابید، می‌توانید بالش را برداشته و ببینید که آیا درد گردن شما کاهش می‌یابد یا خیر. آنچه را برای شما مناسب است انجام دهید.

نکات حرفه‌ای برای جلوگیری از درد گردن

اگر می‌خواهید از درد گردن پیشگیری کنید، این نکات برای شما مناسب است! حتماً برای گرفتن حداکثر نتیجه، همه جوانب نحوه خواب خود را در نظر بگیرید.

 • بهبود وضعیت بالش: اطمینان حاصل کنید که بالش شما راحت است و بدن شما را در تراز مناسب خود قرار می‌دهد. برای افزایش راحتی، یک بالش فوم یا پر را امتحان کنید.
 • از تلفن خود در رختخواب استفاده نکنید: شب‌ها تلفن خود را از خود دور کنید تا دیگر در رختخواب از آن استفاده نکنید. به این دلیل است که استفاده از تلفن شما در رختخواب می‌تواند گردن را به طرز عجیبی بچرخاند و فشار را افزایش دهد.
 • بر روی کیفیت خواب تمرکز کنید: خواب خوب فقط مربوط به وضعیت خواب نیست. اگر واقعاً می‌خواهید خواب شما ترمیم کننده بدن شما باشد، به طور کلی روی خواب تمرکز کنید. آیا شما یک وضعیت خواب روتین دارید؟ آیا قبل از خواب به فعالیت‌های آرامش‌بخش می‌پردازید؟ اطمینان حاصل کنید که همه چیز ممکن را برای بهبود کیفیت خواب خود انجام می‌دهید.
 • به راحتی خود در اتوبوس و هواپیما توجه کنید: اگر زیاد مسافرت می‌کنید ، بهتر است یک بالش گردن برای کاهش درد در شرایط ناراحت کننده در نظر بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی