در اثر کشیدگی عضله همسترینگ ممکن است در قسمت پشت ران و در اثر کشیدگی ماهیچه چهار سر ران در جلو ران، درد به وجود آید. درد ران پا حالتی است که می‌تواند دائمی یا متناوب باشد و یا به‌طور ناگهانی بروز و یا به ‌تدریج پیشرفت کند. برخی از علائم درد ران فقط آزاردهنده و اذیت کننده هستند؛ اما برخی دیگر از این علائم ممکن است شدیدتر بوده و حتی توانایی‌تان را برای شرکت در فعالیت‌های منظم از جمله راه رفتن یا دویدن را محدود کند. انجام تمرینات ورزشی مخصوص درد ران پا و فیزیوتراپی می‌تواند مفید باشد و برای درد ناشی از سفتی عضلات پشت ران، سندرم نوار ایلیوتیبیال، درد ناشی از سفتی عضله خم کننده ران تسکین لازم را فراهم کند.

[sv slug=”alert”]

متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی، تکنیک‌های مختلف فیزیوتراپی مانند، اولتراسوند تراپی، تحریک الکتریکی عصب (TENS)، شاک‌ویو تراپی، لیزر تراپی، تحریک عملکردی مغناطیسی (FMS)، میکروواس تراپی (Micro-Vas)، کایروپراکتیک، استئوپاتی، ماساژتراپی، طب سوزنی و ورزش‌ها و حرکات اصلاحی مفید برای درمان درد کشاله ران تا زانو و رفع مشکل ایجاد کننده آن به بیماران خود ارائه می‌دهند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت مشاوره می‌توانید با شماره‌های [sv slug=”number”] تماس حاصل فرمایید.[sv slug=”alert1″]

علت درد ران پا


گرفتگی رگ ران پا

دلایل بسیاری می‌توانند در بروز درد کشاله ران پا نقش داشته باشند از جمله:

 • استفاده بیش‌ازحد از مفصل ران، عضله پشت ران و یا زانو
 • آرتروز
 • شکستگی استخوان 
 • لخته شدن خون
 • رگ‌های واریسی
 • آسیب مفصل ران و زانو
 • پارگی رباط، عضلات، تاندون و یا بافت‌های نرم
 • کشیدگی عضلات چهار سر ران
 • کشیدگی عضله پشت ران
 • شکستگی ران

علائم


علت درد در ماهیچه ران پا

شروع تدریجی درد ران پا

درد مزمن در استخوان ران پا به‌ صورت تدریجی شروع می‌شود و به‌ گونه‌ای است که ورزشکار آسیب‌دیده نمی‌تواند زمان یا موقعیت بروز آسیب‌دیدگی را تعیین کند. شاید این وضعیت مدتی است که شما را درگیر خود کرده و یا بر اثر بروز یک آسیب‌دیدگی شدید در گذشته به وجود آمده باشد.

درد در قسمت جلو ران پا

درد یا آسیب‌دیدگی قسمت جلوی ران یکی دیگر از دلایل بروز درد در ران و کشاله ران است. آسیب‌دیدگی شدید ران به ‌طور ناگهانی روی می‌دهد و شامل کشیدگی (پارگی) عضله یا کوفتگی می‌باشد که بر اثر تصادف یا اصابت و برخورد مستقیم ایجاد می‌گردند. درد مزمن یا درد تدریجی جلوی ران به ‌مرور زمان به وجود می‌آید.

درد پشت ران

درد یا آسیب‌دیدگی پشت ران پا می‌تواند حاد بوده و یا به‌طور ناگهانی آغاز شود و یا مزمن باشد و به‌مرور زمان بروز پیدا کند و یا به دنبال یک آسیب‌دیدگی شدید که به‌درستی التیام نیافته ایجاد گردد. شایع‌ترین علت بروز این نوع درد، کشیدگی عضلات پشت ران می‌باشد.

درد کشاله ران

درد کشاله ران یا درد قسمت میانی استخوان ران معمولاً به عضله پهن داخلی مرتبط است. درد کشاله ران نیز می‌تواند به عضله خیاطه ارتباط داشته باشد.

درد در قسمت خارجی ران

درد قسمت خارجی یا ناحیه جانبی ران می‌تواند به علت یک آسیب‌دیدگی شدید یا مزمن باشد. معمولاً صدمات شدید در قسمت بیرونی ران در ورزشکارانی که ورزش‌های خاصی انجام می‌دهند معمولاً از وارد شدن ضربات مستقیم یا بروز کوفتگی یا هماتوم (ورم خونی) ناشی می‌شود.

درد عضله چهار سر ران

درد عضله چهار سر ران ممکن است در هر یک از عضلات تشکیل‌دهنده این عضله روی دهد و ممکن است مزمن و یا حاد باشد. گروه عضلانی چهار سر ران یعنی ماهیچه پهن جانبی، ماهیچه پهن میانی، ماهیچه پهن درونی و ماهیچه راست رانی در هنگام کشیدگی یا پارگی دردناک می‌شوند. درد عضله ران با منشأ سیستم عصبی نیز می‌تواند حاد، مبهم یا سوزنده باشد.

شروع ناگهانی درد ران پا

درد حاد در ران و کشاله ران پا می‌تواند تیز و همراه با سوزش باشد و به علت کشیدگی یا پارگی عضله به وجود می‌آید. ممکن است درد شدید ران پا از بالا بودن فشار این اندام و همراه شدن آن با خونریزی ناشی شده باشد. درد ناگهانی ران و کشاله ران در اثر کشیدگی و کوفتگی عضله به دنبال وارد شدن ضربه مستقیم می‌تواند درد شدید و سختی باشد.

تورم ران 

معمولاً تورم ناحیه ران از کوفتگی و یا پارگی عضله ناشی می‌شود. همچنین ممکن است تورم همراه با درد کشاله ران به علت شکستگی سر استخوان ران یا لگن باشد و در این صورت باید درخواست کمک‌های اورژانسی کنید. عارضه‌هایی مثل ترومبوز وریدهای عمقی (DVT)، واریس، لیپوما، لخته‌های خونی، دمل، عفونت و یا اﻧﻔﺎرﮐﺘﻮس ﻋﻀﻠﻪ دﯾﺎﺑﺘﯽ نیز می‌توانند علت تورم ران یا کشاله ران باشند.

درد در قسمت فوقانی ران

درد در قسمت بالایی جلو ران می‌تواند شدید یا مزمن باشد. درد قسمت بالایی پشت ران معمولاً به آسیب‌دیدگی عضله همسترینگ یا گروه‌های عضلانی ارتباط دارد. این نوع درد ممکن است در عضلات چهار سر ران براثر بروز کشیدگی عضله ران یا کوفتگی یا کبودی پا به علت ضرب‌دیدگی به وجود آید همچنین در موارد بروز کشیدگی در تاندون مستقیم رانی، درست در بالای عضلاتی که در جلوی ران واقع هستند ایجاد می‌شود.

تشخیص


فیزیوتراپ در طی معاینه به دنبال نشانه‌های درد ران پا خواهد گشت. ممکن است وی در صورت لزوم به انجام آزمایشات دیگر، از سونوگرافی و ام آر آی استفاده کرده تا محل بروز آسیب‌دیدگی و شدت آن را تائید کند.

درمان


متد RICE

بیشتر کشیدگی‌های عضلانی را می‌توان با استفاده از روش درمانی رایس برطرف کرد. رایس مخفف استراحت (Rest)، یخ (Ice)، فشرده‌سازی (Compression) و بالا نگه داشتن اندام (Elevation) است.

 • استراحت: از انجام فعالیتی که موجب بروز کشیدگی عضلانی می‌شود فاصله بگیرید. ممکن است پزشک جهت اینکه از افتادن وزن بر روی پا جلوگیری شود استفاده از چوب زیر بغل را توصیه نماید
 • یخ: یخ را مستقیماً بر روی پوست قرار ندهید. از کیسه یخ چند بار در روز و به مدت 20 دقیقه استفاده کنید.
 • فشرده‌سازی: جهت جلوگیری از تورم بیشتر، به ‌آرامی ناحیه آسیب‌دیده را به‌ وسیله بانداژهای نرم یا کشی ببندید.
 • بالا نگه داشتن عضو: جهت کاهش تورم، در هنگام استراحت کردن پای خود را در سطحی بالاتر از قلب نگه دارید.

بریس

 علت درد ران پا

بریس‌های مخصوص ران وسایلی هستند که موجب کاهش خشکی و سفتی عضله همسترینگ (عضله پشت ران) در فرد استفاده‌کننده می‌شوند و با ایجاد کششی عمیق در تمام لایه‌های عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های ران، تسکین فوری را به فرد عرضه می‌کند.

فیزیوتراپی

هدف از فیزیوتراپی برای درمان درد کشاله ران عبارت است از:

 • کاهش درد کشاله ران و التهاب
 • محافظت از محل آسیب‌دیدگی
 • طبیعی نمودن دامنه حرکتی مفصل
 • تقویت زانو و پا: به ‌ویژه عضله چهار سر ران و عضله پشت ران
 • حفظ راستای کشکک زانو
 • طبیعی کردن طول عضله و دینامیک‌های عصبی
 • تقویت و افزایش حس عمقی، چابکی و تعادل
 • بهبود تکنیک‌ها و عملکردتان
 • کاهش احتمال بروز آسیب‌دیدگی مجدد

کایروپراکتیک

درمان درد ماهیچه ران پا

درمانگران دستی هر روزه تعداد زیادی از افراد مبتلا به درد کشاله ران پا تا زانو را درمان می‌کنند. تنظیم کایروپراکتیک یا درمان‌های دستی ستون فقرات رویه‌ای است که طی آن فیزیوتراپ از دستان خود، یا یک وسیله‌ی کوچک و یا یک میز مخصوص استفاده می‌کند تا نیروی کنترل‌شده‌ای را به منطقه معینی از بدن وارد کند. تنظیم منظم موجب اصلاح راستا و هم‌ترازی ستون فقرات شده و کارایی و عملکرد ران و کشاله ران را بهبود می‌بخشد.

تحریک الکتریکی عصب (TENS)

علت درد کشاله ران تا زانو

تحریک الکتریکی عصب (TENS) روشی بر اساس تحریک الکتریکی می‌باشد که هدف آن این است که از طریق تحریک اعصاب حسی و مکانیسم دریچه درد یا سیستم اپیوئیدی (تخدیر) تا حدی درد وابسته به نشانه بیماری در ران پا را تسکین دهد.

اولتراسوندتراپی

درمان درد کشاله ران

امواج اولتراسوند (فراصوت) به ناحیه ران پا ارسال شده تا در بافت‌های اطراف بخصوص در بافت‌های دارای کلاژن لرزشی ایجاد می‌کند این امر موجب تولید گرما در بافت‌ها شده و خاصیت ارتجاعی ساختارهایی مثل رباط‌ها، تاندون‌ها، بافت زخم و کپسول مفصلی لیفی را افزایش دهد. علاوه بر این، حرارت به کاهش درد و گرفتگی ران پا کمک می‌کند و روند ترمیم را بهبود می‌بخشد.

شاک‌ویوتراپی

ران پا

تسکین سریع درد کشاله ران پا و بازیابی تحرک خاصیت اصلی شاک ویو تراپی است. به‌طور کلی بدون جراحی بودن این روش و عدم نیاز به مصرف مسکن باعث شده که شاک ویو تراپی روشی مناسب برای تسریع روند بهبودی باشد همچنین این روش درمانی می‌تواند طیف گسترده و مختلفی از علائمی را که موجب بروز درد مزمن و شدیدی در ناحیه کشاله ران تا زانو می‌شوند را برطرف سازد.

ماساژتراپی

درد روی ران پا

در آسیب‌دیدگی‌هایی مثل کوفتگی یا کشیدگی می‌توان از ماساژ ورزشی بر روی عضلات ران استفاده نمود اما تنها در شرایطی می‌توان این کار را انجام داد که مرحله حاد علائم سپری شده باشد.

ورزش‌های مخصوص درد ران پا

پس از سپری شدن مرحله حاد آسیب‌دیدگی ران و کشاله ران پا بایستی یک برنامه توان‌بخشی متشکل از حرکات ورزشی کششی و قدرتی را به‌تدریج آغاز کرد.

تمرینات کششی

 • کشش عضله پشت ران

درد ران پا

 • کشش عضله دوقلو

گرفتگی ران پا

 • کشش باسن

علت درد کشاله ران

حرکات قدرتی

 • همسترینگ خم

درد پشت ران

 • اسکات (تقویت عضله چهار سر ران و باسن)

درد بالای زانو روی ران

 • بلند شدن روی پنجه

درد ران

مقالات مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • حسن سلطانی
  4 جولای2018 4:52 ق.ظ

  سلام آقای دکتر
  من مدت ۴سال است که کشاله ران تازانو به طور مداوم درد میکنه.به طوری که نمیتوانم وزن خودم را روی پاهایم بندازم.حتی به دلیل درد زیاد پاهایم از هم باز نمی شوند.حتی باعث شده که به صورت خمیده راه بروم وکمرم رانمیتوانم راست نگه دارم توان ۵دقیقه ایستادن راندارم. MRIانجام دادم وازمایش عصب آزمایش خون ورادیولژی انجام دادم همه اینها سالم نشان داده اند.حتی باعث شده که از کارم اخراج شوم چون توان کارکردن راندارم.لطفا یک راه کاری به من نشون بدهید.وایااز قرص دگزاماتازون برای چاق شدن به مدت زیادی استفاده کردم نیست.باتشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید