درمان استئو پاتی (استخوان درمانی) چیست؟

استئوپاتی متدی برای ارزیابی، درمان و پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات فیزیکی است. پزشک متخصص استئوپاتی، از ترکیبی از حرکات، کشش‌ها، ماساژ بافت نرم و تکنیک‌های درمان دستی بر روی عضلات و مفاصل استفاده می‌کند تا عملکرد آن‌ها را بهبود دهد، درد بیمار را تسکین دهد و همچنین روند بهبودی را تسریع بخشد. بدن ما دارای تیروی طبیعی فوق‌العاده‌ای برای حفظ سلامتی و ترمیم خود است. متخصص استخوان درمانی به این روند طبیعی بدن کمک می‌کند و بدین ترتیب موجب بازیابی سریع‌تر عملکرد بدن کمک می‌شود. اصول استخوان درمانی بر اساس این موضوع است که سلامتی هر فرد به نحوه‌ی عملکرد و تعامل ارگان‌های داخلی، بافت‌های همبند، عضلات، استخوان‌ها و رباطها با یکدیگر بستگی دارد.

متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی تشخیص صحیح و دقیقی از علت درد و مشکل فیزیکی شما ارائه می‌دهند و سپس با توجه به شرایط شما، برنامه درمانی اختصاصی برای شما تدوین می‌کنند که شما را به بهترین نتایج درمانی ممکن برساند. متخصصین ما از درمان‌های دستی، حرکات کششی و ماساژ به منظور افزایش حرکت‌پذیری مفاصل، رفع گرفتگی عضلات، بهبود خونرسانی به بافت و کمک به بازسازی و ترمیم بدن، بهره می‌برند.

جهت رزرو نویت برای مشاوره با متخصصین ما و درک بهتر نحوه عملکرد استئوپاتی و مناسب بودن آن برای شرایط شما، می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴ تماس حاصل فرمایید.

تکنیکهای مختلف استئوپاتی


در ادامه با برخی از تکنیک‌های درمان دستی که بیش از همه توسط متخصصین استخوان درمانی به منظور تشخیص و درمان اختلالات فیزیکی، به کار می‌رود آشنا می‌شوید:

تکنیک بافت نرم

تکنیک بافت نرم معمولا برای عضلات اطراف ستون فقرات انجام می‌شود و شامل کشش‌های ریتمیک، فشار عمقی و تراکشن (کشش مهره‌ها) می‌شود. هدف از انجام این تکنیک، به حرکت در آوردن مایعات تجمع‌یافته در بافت و شل کردن عضلات منقبض و بافت‌های میوفاسیال (بافت‌های فیبروزی) در برخی اختلالات خاص است.

تکنیک آزاد سازی میوفاسیال

آزادسازی میوفاسیال عمدتا برای درمان بافت‌های میوفاسیال یا زیرپوستی طراحی شده است. با استفاده از تکنیک آزادسازی مستقیم میوفاسیال بافت‌های جداساز زیرپوستی درگیر می‌شوند؛ بدین صورت که فشاری ثابت بر بافت زیر پوستی اعمال می‌شود و این فشار تا زمانی که آزادسازی رخ دهد، حفظ می‌شود.

استئوپاتی جمجمه

در داخل جمجه یک بافت پوششی در اطراف مغز وجود دارد که دورا یا شامه نام دارد. این غشا تا پایین ستون فقرات و تا استخوان دنبالچه، ادامه دارد و اطراف نخاع را نیز پوشش می‌دهد و از سیستم عصبی مرکزی بدن محافظت می‌کند. استخوان درمانی جمجمه یک تکنیک درمان دستی بسیار ملایم است که در آن از با ستفاده از ضربات ریتمیک به جمجمه برای تاثیر بر غشای شامه استفاده می‌شود و این تکنیک موجب بهود سلامتی کلی فرد و خصوصا ناحیه سر و ستون فقرات می‌شود.

تکنیک لمفاتیک

تکنیک لمفاتیک به منظور بهبود جریان لنف در سیستم لنفاوی بدن طراحی شده است و می‌تواند به منظور درمان عفونت‌های ریوی و تنفسی فوقانی و تحتانی به کار رود. این تکنیک موجب افزایش فشار منفی بر روی قفسه‌ی سینه می‌شود و بدین ترتیب به سیستم ایمنی بدن برای حرکت دادن مایع لنف کمک می‌کند.

تکنیک فشاری

در تکنیک فشاری، پزشک متخصص از فشارهایی کوتاه اما پرقدرت برای بازیابی برخی حرکات خاص مفصلی استفاده می‌کند. با استفاده از این تکنیک دامنه‌ی حرکتی نرمال مفصل بازیابی می‌شود و رفلکس‌های عصبی به حالت عادی بازمی گردند. این تکنیک می‌تواند علائم ناشی از برخی اختلالات فیزیکی، تغییرت بافتی، عدم تقارن فیزیکی، محدودیت دامنه حرکتی و خشکی و گرفتگی عضلات را کاهش داده و یا در مواردی کاملا برطرف کند.

تکنیک انرژی عضلانی

در این روش درمان دستی از بیمار خواسته می‌شود که با استفاده از عضلات خود حرکاتی را در یک جهت کاملا مشخص و در یک موقعیت دقیق حرکت دهد و درمانگر نیز در جهت مخالف حرکت بیمار، به بدن او فشار وارد می‌کند. هدف از انجام این کار بازیابی حرکت‌پذیری مفاصل، برطرف کردن آسیب بافت‌ها و عضلات و ایجاد تقارن در بدن و بهبود عملکرد جسمانی است.

کشش مخالف

در روش کشش مخالف که یکی از روش‌های درمان دستی است، درمانگر بدن بیمار را در جهتی حرکت می‌دهد که بر اثر آسیب یا بیماری دچار گرفتگی شده و بیمار نمی تواند خودش آن حرکت را انجام دهد. درمانگر تا حدی بدن بیمار را حرکت می‌دهد که بیمار احساس راحتی می‌کند. این تگنیک برای بهبودی اختلالات بسیار حاد یا بسیار خفیف به کار می‌رود و معمولا به صورت ترکیبی و همراه با سایر تکنیک‌ها انجام می‌شود.

درمان استئوپاتی در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی


مشاوره درمان استئوپاتی

زمانی که شما برای اولین بار به کلینیک ما مراجعه می‌کنید، متخصصین ما در ابتدا به شرح حال شما گوش داده و سوابق پزشکی شما را بررسی می‌کنند و سپس شما را به طور دقیق معاینه فیزیکی می‌کنند. متخصصین در حین معاینه نقاطی از بدن شما را که دردناک است لمس کرده و از شما می‌خواهند که برخی حرکات را انجام دهید تا در حین حرکت شما را ارزیابی کنند. همچنین ممکن است لازم باشد که تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس تهیه شود.

جلسات استخوان درمانی برای مشکلات مختلف

درمان آرتروز

درمان دستی و ماساژ ملایم عضلات و بافت‌های نرم که توسط متخصص استخوان درمانی انجام می‌شود می‌تواند به تسکین درد ناشی از آرتروز مفاصل کمک زیادی بکند.

درمان کمر

استخوان درمانی به پیشگیری از مزمن شدن کمر درد، درد پایین کمر و درد سیاتیک کمر کمک زیادی می‌کند. با ماساژ و درمان دستی عضلات، استخوان‌هاف رباطها و تاندون‌های کمر از پیشروی بیشتر مشکلات کمر و بلند‌مدت شدن آن جلوگیری می‌شود.

درمان گردن درد

متخصص استئوپاتی می‌تاند از تکنیک‌های متعددی در زمینه درمان دستی برای کاهش گرفتگی و تنش‌های عضلانی در ناحیه گردن استفاده کند و حرکت پذیری مفاصل گردن و بالای کمر را با انجام ماساژ ملایم عضلات و بافت‌های نرم، بهبود دهد. متخصص استخوان درمانی با ایجاد حرکت‌های ریتمیک مفاصل موجب آزادسازی کشیدگی عضلات گردن می‌شود.

درمان درد پا و مچ پا

بسته به این که آسیب یا بیماری شما دقیقا چه چیزی تشخیص داده شده و همچنین با توجه به سن و میزان آمادگی جسمانی بدن شما، ما می‌توانیم از تکنیک‌های ماساژ و درمان دستی بسیار متعددی برای افزایش حرکت‌پذیری مفاصل و انعطاف‌پذیری عضلات پا استفاده کنیم. ما در اغلب موارد کلیه مفاصل و عضلات پاها و کمر از جمله عضلات و مفاصل ستون فقرات، لگن، زانو و مچ پا را به طور همزمان ارزیابی می‌کنیم تا وجود هر گونه گرفتگی و مشکل حرکتی را تشخیص داده و آن را برطرف کنیم. بدین ترتیب، می‌توان پا درد، درد مچ پا، درد پاشنه پا، درد ساق پا، ناشی از مشکلات مختلف مانند کف پای صاف، خار پاشنه، پیچ‌خوردن مچ پا و التهاب تاندون آشیل را درمان نمود.

درمان درد دست و آرنج

بسته به این که علت درد دست چه آسیب یا مشکلی بوده است، در مواردی می‌توان درد دست را با انجام درمان‌های دستی ملایم درمان نمود. در مواردی که شخص به آرتروز مفاصل، یا مشکلات فرسایشی دست و آرنج (مانند سندرم تونل کارپال) مبتلا است، انجام این درمان‌ها توسط متخصص استخوان درمانی می‌تواند موثر باشد.

ما می‌توانیم از تکنیک‌های ماساژ و درمان دستی بسیار متعددی برای درمان درد آرنج، مچ دست، گردن و ناحیه فوقانی کمر استفاده کنیم و علائم ناشی از آرنج تنیس‌بازان و آرنج گلف‌بازان را بهبود دهیم. با استفاده از این روش‌های درمانی علت اصلی و زمینه‌ای مشکل، برطرف می‌شود و بنابراین شما می‌توانید بدون نگرانی، به زندگی عادی خود بازگردید.

درمان درد لگن

متخصص استئوپاتی می‌تواند عملکرد کلی بدن بیمار را بررسی کند و سپس نحوه‌ی حرکت مفصل لگن را ارزیابی کند. متخصص استئوپاتی برای درد و گرفتگی و بهبود حرکت‌پذیری مفصل لگن و رفع مشکلات ثانویه مانند درد کمر، از روش‌هایی مانند تقویت و کشش عضلات لگن، ماساژ دادن ملایم عضلات لگن و کشیدن مفصل لگن استفاده می‌کند.

درمان درد شانه

مشکلات شانه‌ای از جمله ناپایداری شانه، استئوآرتریت، شانه منجمد، پارگی روتیتور کاف و عضلات شانه معمولا مشکلات پیچیده‌ای هستند و بهبودی آن‌ها زمان زیادی طول می‌کشد. ما ممکن است از تکنیک‌های ماساژ مختلفی برای آزادسازی عضلات گردن، بالای کمر و شانه و کتف استفاده کنیم تا درد شانه را تسکین دهیم. این تکنیک‌ها شامل انجام حرکات چرخشی ریتمیک و برخی تکنیک‌های مخصوص برای کشش دادن بافت‌های نرم و تقویت عضلات شانه می‌شود تا حرکت پذیری مفصل شانه بهبود پیدا کند و تنش و گرفتگی عضلات برطرف شود.

درمان سردرد

در صورتی که سردرد شما ناشی از گرفتگی یا کشیدگی (رگ به رگ شدن) عضلات و مفاصل گردن (میگرن، سردرد گردنی) و یا ناحیه بالای کمر (رگ به رگ شدن کمر) باشد، استخوان درمانی می‌تواند به رفع سردرد شما کمک کند. انجام دادن ماساژ ملایم بر روی عضلات گرفته و جااندازی مفاصل گردن و بالای کمر برای آزادسازی آن‌ها می‌تواند گرفتگی و خشکی عضلات را که موجب سردرد شده‌اند، برطرف کند.

نتایج بعد از درمان

بلافاصله بعد از انجام استخوان درمانی، در حدود نیمی از بیماران اظهار می‌کند که در محلی که درمان انجام شده است، کی احساس درد و ناراحتی دارند. البته است درد به راحتی با مصرف داروهای مسکن غیرتجویز قابل کنترل است و پس از ۴۸ ساعت نیز به طور کلی برطرف می‌شود. در صورتی که پس از جلسه درمانی استئوپاتی، درد شدید یا علائم غیرعادی دیگری دارید لازم است فورا با متخصصین ما تماس بگیرید تا دستورات لازم را به شما بدهند.

سوالات رایج


به چند جلسه درمانی نیاز دارم؟

این موضوع بستگی به شرایط خاص شما دارد. به طور کلی شما باید بعد از یک یا دو جلسه‌ی درمانی، انتظار دیدن تغییراتی را در علائم خود داشته باشید بیماری‌های مزمن که مدت زمان طولانی سابقه داشته‌اند، ممکن است به تعداد جلسات درمانی بیشتری نیاز داشته باشند.

هرجلسه درمانی چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی، اولین جلسه‌ی درمانی معمولا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و جلسات بعدی در حدود نیم ساعت. جلسه درمانی اول به این خاطر بیشتر طول می‌کشد که لازم است در ابتدا پزشک شرح‌حال شما را بشنود و سوابق پزشکی را به طور کامل ارزیابی کند.

آیا این روش درمانی دردناک است؟

متخصصین استخوان درمانی تمامی تلاش خود را می‌گنند تا درمان شما تا جای ممکن بدون درد باشد، اما با این حال مکن است در حین انجام درمان و کمی بعد از آن، درد و ناراحتی جزئی داشته باشید.

هزینه هر جلسه درمانی چقدر است؟

هزینه‌ی هر جلسه‌ی درمانی با توجه به نوع تکنیک مورد استفاده و مهارت‌های هر یک از پزشکان، متفاوت است. می‌توانید در زمان تعیین وقت قبلی، در این‌ موردسوال کنید.

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است