بازدیدها: 0

سندروم تونل كارپال عارضه دردناكي در دست است كه بر اثر فشار بر رشته هاي عصبي كه از داخل مچ مي گذرند، ايجاد مي شود. علايم اين سندروم بی حسي، سوزن سوزن شدن و درد ( معمولاً شب ها) است.هر عاملي كه باعث ايجاد ورم در مچ دست شود، مي تواند اين سندروم را ايجاد كند. مانند: حركات مكرر دست، بارداري و ورم مفصل مچ دست. درمان هاي معمول براي اين مورد استراحت، آتل بندي، تزريق كورتيزون و فيزيوتراپي است.

درمان سریع و به موقع سندرم تونل کارپال از بروز آسیب بیشتر و سایر عوارض این بیماری پیشگیری خواهد نمود. متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی، پس از معاینه  ارزیابی کامل و دقیق مچ دست شما، یک برنامه درمانی اختصاصی به منظور تسریع روند بهبودی مچ دست شما تدوین خواهند کرد. روش‌های درمانی مورد استفاده در کلینیک ما برای درمان سندرم تونل کارپ عبارتند از: کایروپراکتیک، استئوپاتی، درمان دستی، ماساژ، طب سوزنی، شاک ویو تراپی، لیزر‌تراپی، مگنت‌تراپی، ورزش‌های مخصوص، تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS) و میکرو واس تراپی (Micro-Vas therapy)  می‌باشد که همگی موجب کاهش درد دست و مچ دست می‌شوند.

برای دریافت مشاوره و اطلاع از سایر روش‌های طب فیزیکی ما در درمان مشکل سندروم تونل کارپال و نیز رزرو نوبت میتوانید با شماره‌های 02126722003 و 02126722004 تماس حاصل فرمایید.

آناتومي تونل كارپال


تونل كارپال گذرگاه باريكي در مچ دست است كه به سمت كف دست باز مي شود. تونل كارپال از پايين با استخوان هاي مچ و از بالا با رباط هاي عضلاني محاصره شده است. عصب مياني از اين تونل گذشته و به انگشت شست، اشاره، سبابه و نيمي از انگشت حلقه حس مي دهد. بسياري از تاندون ها هم از تونل كارپال مي گذرند و اگر در اين مكان ورمي ايجاد شود، عصب بزرگ ِ مياني به سادگي تحت فشار قرار مي گيرد و سندروم تونل كارپال ايجاد مي شود.

 

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

 

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

 

 جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

علائم


علايم و نشانه هاي سندروم تونل كارپال شامل اين موارد است:

 • بي حسي
 • سوزن سوزن شدن
 • درد، خصوصا در شب
 • درد به صورت تير كشيدن در مچ
 • دردي كه از مچ تا بازو يا شانه ها امتداد يابد
 • ضعف دست
 • انگشت كوچك و نيمي از انگشت حلقه اين نشانه ها را ندارند و عادي هستند.

عوامل ايجادكننده


در برخي موارد، علت ايجاد سندروم تونل كارپال شناسايي نمي شود. اما در موارد ديگر مي تواند يكي، يا تلفيقي از عوامل زير باشد:

 • التهاب مفاصل: بعضي انواع اين بيماري – خصوصا روماتيسم مفصلي- مي تواند باعث ايجاد التهاب و ورم در مچ شود.
 • بارداري: هورمون هايي كه در زمان بارداري ترشح مي شوند، ممكن است باعث احتباس مايعات و در نتيجه فشار به رشته هاي عصبي بشوند. سندروم كارپالي كه توسط بارداري ايجاد شده باشد، معمولا پس از زايمان از بين مي رود.
 • شكستگي مچ: تكه هاي شكسته ي استخوان مي تواند براي غضروف مشكل ايجاد كرده يا فضاي كانال كارپال را تنگ تر كند.
 • عوامل ژنتيكي: برخي افراد به صورت مادرزادي، تونل كارپال تنگ تري دارند.
 • استفاده بيش از حد از مچ: تاندون هاي تونل كارپال ممكن است بر اثر حركات نادرست يا استفاده مداوم و بدون استراحت از مچ، ملتهب و متورم شوند.

افرادي كه بيش از سايرين در معرض خطر اين عارضه هستند


 • زنان بين 40 تا 60 سال
 • زنان باردار
 • افراد با انواع خاصي از ورم مفاصل
 • كساني كه افزايش وزن ناگهاني را تجربه مي كنند
 • كساني كه به صورت روزمره زياد از دستانشان استفاده مي كنند. مانند تايپيست ها يا كارگران خط توليد كارخانه ها

تشخيص


پزشك دست و مچ شما را براي تشخيص بيماري و تخمين شدت ِ آن، معاينه مي كند. همچنين ممكن است او :

 • روي عصب مياني در قسمت داخلي مچ شما ضربه بزند.( تست تينل)

 • از شما بخواهد مچ دست ها را به سمت ساعد به مدت يك دقيقه خم كنيد. ( تست فالن)

درمان


استراحت

يكي از راه هاي آرام كردن درد روزمره، استراحت است. به كمك متخصين ما شما مي توانيد هماهنگي درست را بين كار و استراحت خود پيدا كنيد. اين بدان معناست كه فعاليت هاي خود را به گونه اي برنامه ريزي كنيد كه در هر لحظه راحت باشيد و از انجام وظايف و علايق خود لذت ببريد.

آتل بندي مچ

آتل هاي مخصوص دست و مچ به گونه اي طراحي شده اند كه از مفاصل دردناك حمايت كرده و باعث شوند مچ و دست در حالات درست قرار بگيرد. اين آتل ها دو دسته كلي دارند:

آتل مخصوص زمان استراحت: براي اينكه مچ شما در حالت درست قرار داشته باشد، خصوصا اگر در طول شب دردناك تر است.

آتل مخصوص زمان كار: براي اينكه مچ شما حين انجام برخي فعاليت هاي خاص، در حالت درستي قرار داشته باشد. اين آتل معمولا مچ را به آرامي، كمي به عقب مي كشد.

داروها

مسكن ها مي توانند درد و ورم ناشي از سندروم تونل كارپال را كمتر كنند. داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي ممكن است باعث درمان موقت بشوند. داروهاي كورتيكواستروئيدي كه از طريق دهان (بلع) مصرف مي شوند، ورم ِ اطراف عصب را كاهش مي دهند.

تزريق استروئيد

تزريق استروئيد مي تواند مفيد باشد، هرچند اثر آن پس از چند هفته يا ماه، از بين مي رود. حجم بسيار كمي از استروئيد داخل تونل كارپال تزريق مي شود كه ميزان ورم را كاهش مي دهد. اين تزريق به ندرت دردناك است، اما تاثير بسيار خوبي دارد. تزريق استروئيد داخل مفصل مچ هم مي تواند براي كساني كه ورم مفصل دارند، كمك كننده باشد.

فيزيوتراپي

درمان كايروپراكتیک

درمان كايروپراكتيك، تلفيقي از ماساژ و ديگر درمان هاي دستي است كه با ضربه هاي ملايمي همراه مي شود. اين روش،  بهبودي و درصد موفقيت ِ درمان سندروم تونل كارپال را بالا مي برد. هدف اين روش اين است كه بدن به صورت طبيعي و بدون به كارگيري درمان هاي تهاجمي، مداوا شود.

استخوان درماني

درمان استخواني دستي، يكي از راه هاي كنترل سندروم تونل كارپال است. تاثير قابل ملاحظه آن روي نشانه هاي سندروم و عملكرد مچ، معمولا پس از 6 هفته آشكار مي شود.

ماساژ درماني

ماساژ تكنيكي دستي است كه گستره اي از ضربات و فشارها را براي به حركت درآوردن ماهيچه ها و بافت نرم مچ، به كار مي گيرد. ماساژ مي تواند شديد يا ملايم، با اعمالِ نيروي زياد و يا كم باشد. ماساژ با از بين بردن ِ تنش و خستگي، چرخش مچ را بهبود مي بخشد و در نتيجه درد را كاهش مي دهد.

درمان با امواج شوك دهنده

در روش درمان با امواج شوك دهنده، طول موج خاصي از صوت داخل تونل كارپال فرستاده مي شود. در اين حالت بافت سالم مرتعش مي شود و التهاب از بين مي رود؛ اما از آن مهم تر، تاندون هايي كه بنا به بافت هاي آسيب ديده ضخيم شده بودند، نازك تر و منعطف تر مي شوند. بافت آسيب ديده مانند اسپاگتي خام، خشك و شكننده است و با نيروي امواج صوتي مي شكند. زماني كه تاندون ها در اندازه طبيعي خود قراربگيرند، بافت آسيب ديده توسط بدن ترميم و جايگزين مي شود و التهاب كاهش مي يابد؛ در نتيجه فشار روي عصب مياني كم شده نشانه هاي سندروم تونل كارپال از بين مي رود.

ليزر درماني

ليزر درماني روشي قاطع و قوي براي درمان سندروم تونل كارپال به شمار مي آيد و فقط ناحيه آسيب ديده از اين سندروم را تحت تاثير قرار نمي دهد.

تحریک مغناطیسی عملکردی [FMS]

تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS) روشی جدید برای درمان درد مچ دست ناشی از آرتروز مچ دست و سندرم تونل کارپ است که با القاء میدان الکتریکی به مچ دست، باعث تحریک عمیق و همزمان عصب، عضلات و تاندون کارپ عبوری از مچ دست شده و با القاء میدان مغناطیسی به سلولهای ناحیه مچ دست نفوذ کرده و با افزایش تبادل یون و افزایش جریان خون در بافت مچ دست و افزایش اکسیژن رسانی به ناحیه مچ دست منجر به احیاء و بازسازی تاندون کارپال می‌شود.

میکرو واس تراپی [Micro-Vas therapy]

میکرو واس (Micro-Vas) یکی از روشهای موثر در درمان درد ناشی از آرتروز مچ دست و سندرم تونل کارپ است. میکرو واس با ارسال امواج الکترومغناطیسی به ناحیه مچ دست و تحریک مویرگ زایی و افزایش جریان خون به ناحیه مچ دست و در نتیجه اکسیژن رسانی به تاندون ملتهب کارپال عبوری از مچ دست، منجر به تحریک و ترمیم آن می‌شود.

طب سوزني

طب سوزني با منحرف يا عوض كردن حس دردي كه از بافت آسيب ديده به مغز فرستاده مي شود، باعث كاهش درد در مچ مي شود. اين روش همچنين بدن را براي ترشح هورمون هاي ضد درد و مسكن طبيعي ( اندورفين و انسفالين) تحريك مي كند.اگر اين روش به صورت پيوسته ( معمولا 6 تا 8 جلسه ي هفتگي) پيگيري و انجام شود، مي تواند فوايد طولاني مدتي به همراه داشته باشد. ( معمولا تا چندين ماه)

تمرين هاي تونل كارپال

 • كشش عضلات منبسط شونده ي ساعد

 • كشش عضلات جمع شونده ي ساعد

 • تمرين هاي كششي تاندون ها

 • انجام اين حركات بايد بدون درد باشد.

 • مشت را سفت كنيد و سه ثانيه نگه داريد.

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید