بازدیدها: 64

طب سوزنی به قرار‌دادن سوزنهایی ظریف و محکم در بخشهای مختلف بدن برای تسکین درد، التیام و سلامت عمومی اطلاق می‌شود. این روش توسط مردم چین، بیش از 3000 سال استفاده شده است. ممکن است طب سوزنی را برای اطلاق به طب سوزنی سنتی چینی، طب سوزنی پزشکی یا سوزن خشک شنیده باشید. همچنین، ممکن است روشهای مختلف استفاده از طب سوزنی را شنیده باشید که حتی سوزن در بدن قرار نمی گیرد، مانند طب فشاری، فتیله گذاری، لیزر، و حجامت. گاهی طب سوزنی الکتریکی ممکن است درجایی استفاده شود که الکترودها به سوزنهای طی سوزنی متصل بوده و یک شوک الکتریکی به کار می‌رود.

سوزن خشک و طب سوزنی درمانهای کمکی قدرتمندی در فیزیوتراپی پیشرفته هستند. در کلینیک دکتر سعادتی، متخصصین ما با معاینه دقیق بیماران و تتشخیص ناحیه نیازمند درمان، از یک رویکرد چند بعدی درمانی، با استفاده از طب سوزنی و سوزن خشک در کنار دیگر دستگاههای فیزیوتراپی برای حصول بهبود موفقیت آمیز برای بیماران دچار مشکلات مختلف اسکلتی عضلانی، بهره می‌جویند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02126722003 و 02126722004 تماس حاصل فرمایید.

 

طب سوزنی

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

 

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

 

 جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

چیست؟


طب سوزنی یک روش چینی قدیمی برای التیام بدن و بازیابی تعادل خونی آن به گونه‌ای ارگانیک و غیر تهاجمی است. این تئوری بر این مبنا است که “کی” یا همان انرژی مثبت در بدن انسان در دوازده سیستم اصلی جریان دارد که هریک از آنها به نوبه خود به یک اندام اصلی از بدن متصل هستند. سوزنهای بسیار ظریف و استریل شده در محلهای استراتژیک بدن قرار داده می‌شوند تا مسیر اصلی “کی” را بازیابی کنند. این کار، آسیبهای عضلانی و دردهای فانتوم را بهبود می‌بخشد، هورمونهایی برای “احساس خوب” در بدن ترشح می‌شود، بنابراین، تعادل بدن را به حالت اصلی خود باز‌می‌گرداند.‌

سوزن خشک چیست؟


همانطور که مشخص است، سوزن خشک نیز با سوزن سر و کار دارد. هدف اصلی سوزن خشک، تسکین درد عضلانی و اختلالات عضلانی است.

تفاوت طب سوزنی و درمان با سوزن خشک

طب سوزنی، درد عضلانی را از طریق ترشح اندورفین برای “حس خوب” و ایجاد تعادل در سطوح انرژی بدن، تسکین می دهد. این روش، اثرات ضد التهابی بر روی بافت عضلانی دارد.

از سوی دیگر، سوزن خشک، با غیرفعالسازی نقاط تحریک شده سلولهای عضلانی، درد را تسکین می‌دهد. بنابراین، تمرکز درد عضله را از بین می‌برد. این روش، فرمولاسیون کلاژن و پروتئین عضلات در همان موضع را نیز بهبود می‌بخشد.

مزایا


مزایای سوزن خشک و طب سوزنی به شرح زیر می‌باشند:

 • کاهش درد. بهبود آنی یا کوتاه مدت شدت درد یا ناتوانی، با هدف قراردادن نقاط تحریک شده با سوزن خشک یا طب سوزنی
 • افزایش محدوده حرکتی مفصل. سوزن خشک و طب سوزنی، محدوده حرکتی فعال و غیرفعال چرخش مفصل و آستانه درد فشاری نقاط تحریک را افزایش می‌دهد.
 • تسریع روند بهبود. بیمارانی که تحت درمان سوزن خشک قرار می‌گیرند، به سرعت، درد کمتری احساس می‌کنند؛ درواقع، اکثر بیماران، پس از اولین درمان، بلافاصله احساس بهبود می‌کنند.

کاربرد


مشخص شده است که سوزن خشک و طب سوزنی، همراه با درمان فیزیوتراپی، به شرایط زیر کمک می‌کنند:

 • التهاب حاد و مزمن تاندون
 • التهاب بورسای مفصل
 • آسیبهای ناشی از ورزش بیش از حد (آسیبهای ورزشی)
 • درد پس از جراحی
 • آسیبهای پس از حادثه، آسیبهای مربوط به کار و تصادف اتومبیل
 • شرایط درد مزمن ، کمر درد، درد شانه، درد لگن، درد زانو، درد آرنج، درد پاشنه پا، درد مچ پا، درد مچ دست، گردن درد
 • دیسک گردن، دیسک کمر
 • سردرد، میگرن و آسیب به سر (گرفتگی گردن)
 • درد ناحیه پایینی کمر
 • آرتروز استخوانی و آرتروز مفصل لگن، آرتروز آرنج، آرتروز زانو، آرتروز شانه، آرتروز مچ پا، آرتروز مچ دست، ران
 • آرتریت روماتویید (روماتیسم)
 • پارگی مینیسک
 • مشکل زانوی دوندگان
 • آسیب رباط زانو
 • سیاتیک
 • گرفتگی عضلات
 • فیبرومیالژیا
 • مشکل آرنج بازیکنان تنیس/ گلف
 • سنروم تونل کارپ
 • خار پاشنه

نقاط طب سوزنی و سوزن خشک


نقاط طب سوزنی و سوزن خشک در واقع دو مقوله جداگانه، با دو روش کار هستند. وقتی متخصصین ما نقطه‌ای را در ناحیه‌ه احساس درد یا تنش، تحریک می‌کنند، به این نقطه، نقطه محلی می‌گویند. آن نقطه می تواند درد را در بخشی از بدن که دورتر از آن نقطه است، نیز تسکین دهد، که در این صورت به آن، نقطه ماشه می‌گویند. این روش تحریک، از طریق کانال عصبی انسان با عنوان کانالهای انرژی، کار می‌کند.

با تحول طب سوزنی و سوزن خشک، بر هریک از 365 نقطه، که در اصل توسط یک علامت چینی نامگذاری شده بود، نامی با‌مسما نهاده شد. نام هر نقطه، ذهنیتی درباره مزیت یا محل آن به ما می‌دهد.

کانالهای انرژی


کانالهای انرژی مسیرهایی هستند که نقاط طب سوزنی را به یکدیگر و همچنین به اندامهای داخلی می‌پیوندند. درست همانطور که رگهای خونی، خون را به بدن می‌رسانند که بدن را از لحاظ فیزیکی تغذیه می‌کند، کانالهای انرژی، کانالهای مجزایی هستند که انرژی الکتریکی را در بدن به چرخش درمی‌آورند. تصور می شود آنها بخشهایی از یک سیستم ارتباطی پیشرفته انرژی جهانی هستند که اندامها را با همه جنبه های حسی، فیزیولوژیک و عاطفی بدن، پیوند می‌دهند.

فرایند درمان


چگونه سوزن خشک و طب سوزنی، عملکرد را بهبود بخشیده و درد را کاهش می‌دهند:

 1. سوزن خشک و طب سوزنی در نقاط تحریک عضلانی، موجب آرامش از طریق توقف حرکت صفحه انتهایی می‌شوند.
 2. جراحات کوچک ایجاد شده توسط فروبردن سوزن موجب پاسخ التیام بخش محلی، در بافت دردناک دچار اختلال، می‌شود که عملکرد طبیعی را از طریق روند التیام طبیعی بازمی‌گرداند.
 3. سوزن خشک و طب سوزنی، مسیرهای عصبی را تحریک می‌کنند که با توقف پیامهای درد ارسالی به سیستم اعصاب مرکزی، درد را متوقف می کنند. روند کنترل درد به طرق زیر انجام می شود:
 • سرکوب درد با ماده مخدر در سطح نخاع
 • تئوری درد گِیت
 • فعالسازی ناقلهای عصبی در سیستم اعصاب مرکزی که در تاثیر سیستمیک بازدارندگی درد دخیل است و این پاسخ ناقلهای عصبی، مزیت درمانی را به نواحی دیگر بدن گسترش می‌دهند.
 1. سوزن خشک و طب سوزنی، موجب پاسخی محلی با واسطه شیمیایی از طریق ترشح برادی‌کینین، ماده P و دیگر پروتئینها و ناقلهای عصبی بدن می‌شود که انتقال پیامهای درد را متوقف می‌سازد.

بعد از درمان با طب سوزنی و سوزن خشک


توصیه‌های ما بسته به میزان درد و سوزشی که تجربه می‌شود و پاسخ هر فرد به درمان، متفاوت است. توصیه‌ها می‌توانند شامل استفاده از گرما و کیسه یخ بر روی ناحیه مورد نظر، کشش آرام و تغییر فعالیتها هستند.

نتیجه درمان با طب سوزنی و سوزن خشک


معمولا، چند جلسه بطول می‌انجامد تا واکنشی مثبت، حاصل شود. مجددا، ما تلاش می کنیم تغییرات مکانیکی و بیوشیمیایی را بدون کمکهای دارویی، ایجاد کنیم. بنابراین، به دنبال پاسخی تجمعی برای حصول آستانه خاصی هستیم که پس از آن، چرخه درد مختل می‌شود.

عوارض درمان با طب سوزنی


اکثر بیماران، پس از انجام کار، درد و سوزش گزارش می‌دهند. این درد، بصورت درد عضلانی در ناحیه درمان شده و در نواحی علائم  ذکر شده توضیح داده شده است. معمولا، این درد از چند ساعت تا دو روز طول می‌کشد.

سوالات رایج


چند جلسه درمان لازم است؟

مانند هرموضوع دیگری در بدن، این مورد نیز به شدت مشکل و نحوه پاسخ بدن به روند درمانی بستگی دارد. دوره معمول درمان، یک تا دو جلسه در هفته به مدت 4-6 هفته است، که به دنبال آن، بررسی مجدد انجام می‌شود.

آیا سوزن خشک و طب سوزنی، روشهای مطمئنی هستند؟

روشهای سوزن خشک چندین دهه مورد استفاده قرار گرفته‌اند ( و طب سوزنی بیش از دو هزار سال قدمت دارد). مطالعات بسیاری در مقیاس بزرگ بر روی میزان اطمینان این روشها، نشان داده‌اند که عوارض جانبی، بسیار نادر بوده‌اند.

آیا این روشها دردناک هستند؟

سوزن خشک و طب سوزنی، با تحریک فیبرهای عضلانی عمل می‌کنند و افراد مختلف، تجربه‌های متفاوتی از ورود سوزنهای طب سوزنی دارند. اکثر بیماران، درد بسیار کمی با ورود سوزنها احساس می‌کنند؛ برخی هیچ دردی احساس نمی‌کنند. وقتی سوزن در جای خود قرار می‌گیرد، دیگر هیچ دردی احساس نمی‌شود.

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید