بازدیدها: 0

درد شانه یکی از مشکلات بسیار شایع در بین بیماران است. درد شانه ممکن است مستقیما از خود مفصل شانه ناشی شود و یا به سایر ساختار‌های بدن مانند گردن، دیافراگم یا قلب مربوط باشد. مشکلات مربوط به مفصل شانه که بیش از همه شایع هستند، دارای برخی ویژگی‌ها و علائم مشترک هستند. در هنگام ارزیابی و معاینه‌ی شانه‌ی دردناک، بسار مهم است که به دنبال علائم هشداردهنده‌ای بود که نشان می‌دهند نیاز به بررسی‌ها و تست‌های تشخیصی بیشتر و احتمالا درمان‌های اورژانسی می‌باشد.

مهم‌ترین مسائل در درمان شانه درد، انجام دادن تشخیص دقیق و درست و تعیین کردن عواملی است که منجر به درد شانه شده‌اند. متخصصین ما  در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی در ابتدا به دقت شما را ارزیابی و معاینه می‌کنند تا به علت اصلی درد شانه پی ببرند و همچنین مشکلات جدی که به درمان فوری نیاز دارند را، در صورت وجود تشخیص دهند. متخصصین ما قدرت مفصل شانه و میزان حرکت‌پذیری آن را بررسی می‌کنند و در ادامه مناسب‌ترین برنامه‌ی درمانی را با توجه به شرایط شما تدوین می‌کنند. به طور کلی، برنامه‌ی درمانی شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تمرینات حرکتی شانه برای افزایش دامنه حرکتی مفصل شانه
 • تمرینات مخصوص برای بهبود کنترل عضلانی در ناحیه شانه
 • کایروپراکتیک، استئوپاتی و درمان دستی برای بهبود حرکت پذیری شانه‌ای که دچار خشکی و گرفتگی شده است.

مدالیته‌های درمانی برای تسکین درد از جمله: شاک‌ویوتراپی، الکتروتراپی (TENS)، اولتراسوند، لیزر سرد، مگنت‌تراپی، طب سوزنی و ماساژدرمانی.

 

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

 

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

نحوه کار شانه


شانه از سه استخوان تشکیل شده است: كلاویكول (كلواربون)، كتفلا (تیغه شانه)، و هومروس (استخوان بازوی فوقانی). روتاتور کاف، گروهی از چهار عضله به علاوه تاندون‌ها و رباط‌ها، گوی هومروس را در کاسه تشکیل داده شده توسط کلاویک و کتف نگه می‌دارد.

وقتی همه چیز خوب پیش می‌رود، ما می‌توانیم بازوهای خود را به سمت بالا و پایین ، از یک طرف به طرف دیگر و به صورت دایره‌ای حرکت دهیم. اما اگر یکی از عضلات یا رباط‌های روتاتور کاف ضعیف یا پاره شود، شانه از تعادل خارج می‌شود. “معمولاً وقتی مشکلی برای بردن دست‌ها به بالای سر خود یا بستن سینه بند در پشت خود دارید.v

علل درد شانه


معمولا افرادی که به درد مفصل شانه دچار می‌شوند، به طور همزمان از چند مشکل رنج می‌برند. شایع‌ترین عللی که موجب شانه درد می‌شوند، عبارتند از:

پارگی روتاتورکاف

فرسایش و تحلیل رفتن تاندون‌های روتاتور کاف با بالا رفتن سن، امری طبیعی است. تاندون روتاتور کاف به مرور زمان و با بالا رفتن سن، ضعیف شده و مستعد آسیب‌دیدگی و پارگی می‌شود. در این حالت، زمین خوردن یا ضرب دیدن شانه می‌تواند موجب پارگی کامل یا جزئی تاندون شود که با درد و ضعف عضلات همراه است که تا سه هفته تسکین نمی‌یابد

بورسیت مفصل شانه

بورسیت مفصل شانه به معنای التهاب بورس‌های مفصلی شانه است. التهاب بورس‌های زیر استخوان آکرومیون در شانه، یکی از علل شایع درد شانه است که بر اثر گیرافتادگی بورس مفصلی بین تاندون روتاتور کاف و استخوان آکرومیون، ایجاد می‌شود. درد ناشی از بورسیت شانه معمولا درقسمت بیرونی مفصل شانه حس می‌شود.

دررفتگی (یا بی ثباتی) مفصل شانه

دررفتگی مفصل شانه معمولا با درد شدیدی همراه است که هنگام تلاش برای حرکت دادن شانه حس می‌شود و این درد تا زمان جاانداختن مفصل در جای خود، ادامه دارد. علت  دیگری از دررفتگی مفصل شانه، بی‌ثباتی یا نیمه‌دررفتگی مفصل شانه است که در آن، مفصل شانه در هنگام حرکت کردن از محل خود کمی خارج می‌شود و سپس دوباره سر جای خود بازمی گردد

شانه یخ‌زده (خشکی و گرفتگی مفصل شانه)

شانه یخ‌زده یا کپسولیت چسبنده یکی از علل شایع درد شانه است. هرچند شانه یخ زده دارای علائم و نشانه‌های متمایز و مشخصی است، با این حال گاهی با آسیب روتاتور کاف اشتباه گرفته می‌شود. این عارضه موجب درد شدید شانه، خشکی و بی حرکتی مفصل شانه و از دست دادن قابلیت عملکردی مفصل شانه می‌شود.

شکستگی شانه (شکستگی بالای استخوان بازو)

شکستگی شانه معمولا در ناحیه بالای استخوان بازو رخ می‌دهد. استخوان بازو یا هموروس استخوانی است که بین آرنج و شانه قرار دارد.

آرتروز شانه

آرتروز شانه نیز از دیگر علل شایع شانه درد است که با بالا رفتن سن بروز می‌کند. به طور کلی، فرسایش ناشی از انجام دادن کارهای روزانه موجب آسیب به مفصل شانه می‌شود. در صورتی که شما زیاد با شانه‌ی خود کار می‌کنید و به آن فشار وارد می‌کنید و یا سابقه‌ی ابتلا به آسیب‌های شانه را دارید، احتمال بروز آرتروز مفصل شانه در شما بیشتر است.

علائم


در هنگام آسیب‌دیدگی شانه برخی از علائم بیشتر بارز هستند و برخی دیگر ممکن است نادیده گرفته شوند. بنابراین بسیار مهم است که تمامی علائم و نشانه‌ها مورد توجه قرار گیرند. علائمی که نیاز به توجه و اقدام فوری دارند عبارتند از:

 • درد شانه که بیش از یک هفته طول کشیده است.
 • درد شانه که مرتبا عود می‌کند و دوباره خوب می‌شود.
 • مشکل در بالا آوردن دست
 • درد یا مشکل داشتن در برداشتن اجسام با دست
 • درد شانه که عصر‌ها شدید‌تر می‌شود.
 • شنیدن صدای تق تق یا صدای غیر عادی مانند صدای سایش از درون مفصل شانه، در هنگام حرکت دادن شانه

انواع شانه درد

 • احساس سوزش: درد عصب‌ها
 • درد مبهم: درد مفصل یا استخوان
 • درد کلی و مبهم بعد از فعالیت فیزیکی: درد عضلات
 • درد تیز و تیرکشنده: گیرافتادگی یکی از اجزای شانه

تشخیص

مانند تمامی بیماری‌ها و مشکلات دیگر، درد شانه نیز زمانی به موثرترین شکل ممکن درمان می‌شود که علت دقیق آن به درستی تشخیص داده شود:

 • معاینه: پزشک شما ممکن است با توجه به علائم شما و بررسی شرح حال و سوابق پزشکی شما به علت درد شانه پی ببرد.
 • آزمایشات عکسبرداری: تصاویر رادیوگرافی شانه با اشعه ایکس یا اسکن ام.آر.آی می‌توانند به پزشک شما کمک کنند که به روشی غیرتهاجمی، درون مفصل شانه و بافت‌های آن را مشاهده کند.
 • تست‌های آزمایشگاهی برای مشکلات مفصل شانه: پزشک شما ممکن است انجام آزمایش خون یا سایر آزمایشات را برای تشخیص علت درد شانه تجویز کند.

 

درمان درد شانه


متد R.I.C.E

آسیب حاد مفصل شانه باید با اقدامات فوری و اولیه‌ی زیر درمان شوند:

 • استراحت (Rest): از مفصل شانه و بازوی خود استفاده نکنید.
 • کمپرس سرد (Ice): قرار دادن کمپرس سرد یا انجام سرمادرمانی روی مفصل شانه موجب کاهش درد و التهاب شانه می‌شود.
 • بانداژ فشاری (Compression): اعمال بانداژ فشاری یا استفاده از شانه بند کشی موجب کاهش تورم شانه می‌شود.
 • بالا گرفتن دست (Elevate): در صورت امکان، دست خود را در موقعیتی بالاتر از قلب قرار دهید تا به کاهش تورم کمک کنید. بهترین راه برای این کار استفاده از اسلینگ (گردن آویز) بازویی است.

دارودرمانی

داروهایی مانند داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی می‌توانند به کاهش التهاب شانه که ناشی از آرتروز یا آسیب‌دیدگی است، کمک کنند. می‌توانید در مورد داروهای پرکاربرد برای تسکین درد شانه از پزشک خود سوال کنید.

تزریق کورتیکاستروئید

در صورتی که التهاب مفصلی به یک یا تعداد کمی از مفاصل محدود باشد، ممکن است پزشک داروی کورتیکاستروئید را مستقیما درون مفصل دردناک تزریق کند.

فیزیوتراپی درد شانه

 

 • درمانگر تاریخچه پزشکی شما را به دقت مرور می‌کند، این تاریخچه پزشکی شامل اطلاعاتی است که نشان می‌دهد چگونه آسیب‌دیدگی و درد شما ایجاد شده است
 • شانه شما را ارزیابی می‌کند تا ببیند که چگونه با تاریخچه پزشکی شما مطابقت دارد و ارزیابی کند که آیا تحقیقات بیشتری (اشعه ایکس، سونوگرافی یا اسکن MRI) لازم است یا خیر
 • او بررسی می‌کند که آیا درد کمر یا گردن شما یک علت مراجع دارد یا اینکه آیا یک مشکل اساسی وجود دارد یا خیر
 • حرکات و ورزش‌های تقویتی را بر اساس نیازهای خاص شما طراحی می‌کند  تا بتوانید آن‌ها را در خانه انجام دهید
 • انتخاب می‌کند که کدام یک از روش‌های درمانی برای آسیب شما بهتر است (موبیلیزاسیون، درمان دستی مفصل یا ماساژ بافت نرم)

پیروی از یک برنامه مبتنی بر فیزیوتراپی اغلب می‌تواند از نیاز به جراحی جلوگیری کند. اطمینان داشته باشید که درک گسترده از آناتومی و فیزیولوژی به همراه ترکیبی از مهارت‌های دستی و دانش قدرت و تمرینات هوازی باعث بهبود درد و سلامتی شما می‌شود. یک برنامه تقویتی ممکن است به زمان نیاز داشته باشد، بنابراین پیروی از این بازه‌ زمانی قبل از اینکه به دنبال جراحی بروید بسیار مهم است.

درمان‌های کایروپراکتیک

با وجود تمامی بافتهای همبندی که از مفصل شانه پشتیبانی می‌کنندف باز هم ممکن است راستای قرارگیری استخوان‌های مفصل شانه دچار انحراف شود و عضلات را رباط‌ها، به طور صحیح و در راستای درست،  به مفصل نیرو وارد نکنند.  این موضوع موجب گرفتگی و اسپاسم عضلانی، التهاب و درد می‌شود. انجام درمان‌های دستی ملایم بر روی مفصل شانه می‌تواند مفصل را مجددا جااندازی کند و در راستای صحیح قرار دهد.

استئوپاتی

انجام درمان استئوپاتی ملایم می‌تواند به پیشروی بهتر دوره بهبودی کمک کند. این روش موجب خونرسانی بیشتر به ناحیه آسیب‌دیده و تحریک تارهای عصبی می‌شود. استئوپاتی همچنین موجب تثبیت دوباره‌ی رباط‌ها، تاندون‌ها و عضلات شانه شده و بدین ترتیب، احتمال بروز بی ثباتی مزمن مفصل شانه (نیمه‌دررفتگی مکرر شانه) را کاهش می‌دهد.

شاک‌ویوتراپی

درد شانه می‌تواند بر اثر عواملی مانند رسوبات کلسیمی، سندرم گیرافتادگی (عصب‌ها، بورسهای مفصلی و …) یا شانه یخ زده باشد. در موارد تاندونیت کلسیفیته (همراه با رسوب کلسیم) انجام شاک‌ویوتراپی موجب از بین رفتن کامل رسوبات کلسیم در بیش از 85 درصد بیماران می‌شود.

تحریک الکتریکی عصب‌ها (TENS)

تحریک الکتریکی عصب‌ها (TENS) روشی بسیار موثر برای رفع درد شانه است. در این روش الکترودهایی نزدیک به مفصل شانه و محل درد روی پوست چسبانده می‌شوند و سپس پالس‌های الکتریکی از طریق این الکترود‌ها به سمت تارهای عصبی فرستاده می‌شوند.

درمان با لیزر سرد

لیزرتراپی سرد یکی از روش‌های درمانی ایمن، بدون درد و نتیجه بخش است که در تسریع درمان بسیاری از مشکلات شانه از جمله، تاندونیت، بورسیت و آرتروز شانه موثر است. این روش موجب کاهش التهاب، افزایش جریان خون، سرعت بخشیدن به متابولیسم سلولی، از بین رفتن بافت فیبروزی در جای زخم و تقویت بافت‌های شانه می‌شود. مکانیزم اثرگذاری لیزر موجب تسکین سریع درد می‌شود.

مگنت‌تراپی

مگنت‌تراپی را می‌توان برای درمان عارضه شانه یخ‌زده به کار برد. این روش به تسکین درد شانه و بهبود حرکت پذیری مفصل کمک می‌کند و دارای اثرات ضدالتهابی است و بدین طریق موجب کاهش درد می‌شود.

طب سوزنی

طب سوزنی نیز یکی دیگر از روش‌هایی است که ممکن است برای تسکین درد و تسریع روند درمان به کار رود. طب سوزنی با احیای جریان انرژی در بدن و شل کردن عضلات موجب تسکین درد و بهبودی می‌شود.

ورزش‌های شانه

ورزش‌های شانه برای توانبخشی بعد از آسیب‌دیدگی شانه انجام می‌شوندو در سه دسته‌ی کلی جای می‌گیرند: ورزش‌های مرحله‌ی اولیه، میانی و نهایی توانبخشی. ورزش‌های شانه ک موجب افزایش دامنه حرکتی مفصل شانه می‌شوند، معمولا در مرحله اولیه توانبخشی تجویز می‌شوند. ایجاد ثبات در مفصل شانه و کتف و اصلاح هر گونه اختلال در ستون فقرات (که بر مفصل شانه تاثیرگذار است) برای پیشگیری از بروز مجدد آسیب شانه ضروری است.

جراحی برای درمان درد شانه چه زمانی لازم است؟

پیشرفت در تکنیک و تجهیزات جراحی اکنون درمان بسیاری از اختلالات شانه را امکان‌پذیر می‌سازد و درمان درد شانه می‌تواند از نظر آرتروسکوپی انجام شود. این اختلالات شامل بسیاری از پارگی‌های روتاتور کاف، پارگی لابروم و همچنین بی‌ثباتی شانه است. در بعضی مواقع ترکیبی از آرتروسکوپی و جراحی باز مورد استفاده قرار می گیرد ، در حالی که در سایر موارد ، یک روش رسمی باز برای درمان آسیب شما لازم است.

روند بهبودی چگونه است؟

دو روز اول بعد از عمل دردناک‌ترین مرجله است. بریس‌ شانه روی شانه قرار داده می‌شود و باید در چند روز اول پس از عمل همیشه پوشیده شود. داروهای ضد درد تجویز می‌شود و در صورت نیاز باید مصرف شود. برای راحتی و محافظت، یک قلاب معمولاً روی بازو قرار می‌گیرد. فعالیت‌های مجاز باید مورد تایید جراح قرار بگیرد. تراپی و جلوگیری از سفتی شانه پس از عمل بسیار مهم است.

راه‌های پیشگیری از درد شانه


اگرچه هیچ راهی برای جلوگیری از بروز درد شانه وجود ندارد، اما چندین نکته وجود دارد که ممکن است به جلوگیری از شروع یا بدتر شدن آن کمک کند.

استراحت. اگر در حین فعالیت‌های خاصی متوجه درد شانه شدید، برای مثال هنگام پرتاب توپ بیس بال یا شنا، این فعالیت را برای مدت زمانی متوقف کنید و یک تمرین جایگزین مانند دوچرخه ثابت برای آن پیدا کنید. انجام این کار می‌تواند ضمن حفظ آمادگی قلبی و عروقی، زمانی را فراهم می‌کند تا شانه شما استذاحت کند.

در عین حال، تمام حرکت شانه را متوقف نکنید. این امر به این دلیل است که استفاده نکردن از شانه باعث سفتی شانه می‌شود. برای حفظ حرکت شانه خود، حرکات کششی ملایم را در نظر بگیرید.

وضعیت خواب خود را تغییر دهید. اگر شانه راست شما درد می‌کند، به سمت راست خود نخوابید. در عوض به سمت چپ یا پشت خود بخوابید. اگر خوابیدن به پشت شانه شما را تحریک می‌کند، سعی کنید بازوی خود را با بالش بلند کنید.

گرم کردن. ورزش کردن با عضلات سرد هرگز ایده خوبی نیست. قبل از تمرین والیبال یا بیس بال، بدن خود را با ورزش‌ای ملایم گرم کنید. به عنوان مثال، چند دقیقه پیاده‌روی کنید و به تدریج آهسته دویدن را شروع کنید. انجام این کار ضربان قلب و دمای بدن شما را بالا می‌برد و مایع سینوویال (روان کننده) را در مفاصل شما فعال می‌کند. به عبارت دیگر، گرمای ملایم بدن شما را برای تمرینات شدید آماده می‌کند.

استقامت خود را تقویت کنید. ایده خوبی است که استقامت خود را با گذشت زمان افزایش دهید. اگر چند هفته یا چند ماه از بودن در زمین تنیس گذشته است، در ابتدا مدت زمان کوتاهی بازی کنید، شاید فقط 20 دقیقه برای شروع، و به تدریج مدت زمان بازی خود را افزایش دهید. خیلی زود زمان و شدت فعالیت‌های خود را افزایش ندهید، به خصوص وقتی بدن شما به آن عادت نکرده است.

قدرت شانه خود را افزایش دهید. تقویت عضلات شانه شما می‌تواند به پشتیبانی و تثبیت مفصل شانه شما کمک کند. این کار به نوبه خود ممکن است از صدمات دردناک مانند دررفتگی شانه، یعنی زمانی که گوی شانه شما از کاسه آن خارج می‌شود، جلوگیری کند. تمرینات کراس. برخی از ورزش‌ها به دلیل حرکات تکراری و بالای سر، فشار زیادی را بر روی شانه‌ها وارد می‌کنند. بنابراین ممکن است بخواهید به تمرینات کراس فکر کنید. به عنوان مثال اگر شناگر هستید، برخی از تمرینات شنای خود را با یک تمرین دوچرخه‌سواری یا دویدن جایگزین کنید تا فشار را از روی شانه خود بکاهید، در حالی که هنوز از نظر جسمی متناسب هستند.

از طرف دیگر، اگر شما یک نقاش یا کارگر ساختمانی هستید، دو شغل که معمولاً با حرکات تکراری و بالای سر در ارتباط هستند، با رئیس خود صحبت کنید و بپرسید که کارهای غیر تکراری دیگری وجود دارد که می‌توانید انجام دهید.

مهمتر از همه، به بدن خود گوش دهید و فعال باشید. ممکن است نیاز باشد یکسری اصلاحات در تمرین یا فعالیت‌های روزمره خود داشته باشید تا از آسیب بیشتر به شانه‌هایتان جلوگیری کنید. همچنین ممکن است ارزش این را داشته باشد که به پزشک مراجعه کنید، حتی اگر فکر می‌کنید یک جراحت وارد شده بسیار جزئی است. رسیدگی به صدمات یا ناراحتی و درمان آن‌ها در همان ابتدا ممکن است از پیشرفت مشکل و از صدمات دردناک بعدی جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید