بازدیدها: 523


مفصل زانوی متورم، علامتی معمول، ناشی از زانو یا دیگر اختلالات بدن است. تورم زانو می‌تواند تقریبا از هرگونه ساختار تشکیل دهنده زانو، اعم از رباط‌ها، غشاء سینوویال، برسا و … یا از مایع تجمع یافته در زانو، مانند خون یا عفونت، ناشی شود. زانوی متورم، به‌عنوان مثال ناشی از پلورال زانو، همیشه دردناک نیست. اگرچه همه تورم‌های زانو مستلزم درمان فوری نیستند، موقعیت‌هایی نیز وجود دارند، مانند آرتروز عفونی، که عدم درمان فوری می‌تواند موجب فلج شدن بیمار در تمام عمر شود. بنابراین، برای یافتن دلیل دقیق تورم زانو، بهتر است همیشه با پزشک مشورت کنید.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های درمان ورم و التهاب زانو، تشخیص درست علت آن است. متخصصین ما درکلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی بر اساس علت ایجاد مشکل، از جدیدترین روش‌ها و تکنیک‌های فیزیوتراپی، ورزش‌های مخصوص و ماساژدرمانی برای رفع تورم زانوی شما بهره می‌گیرند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان ورم و آب آوردن زانو میتوانید با شماره‌های 02126722003 و 02126722004  تماس حاصل فرمایید.

 

علل و عوامل


شرایط منجر به تورم زانو می‌توانند به دو دسته تقسیم شوند: عوامل ناشی از مفصل زانو (اولیه) و عوامل ناشی از دیگر بخش‌های بدن (ثانویه). تورم زانو می‌تواند ناگهانی (حاد) یا به تدریج، طی یک دوره چند ماهه (مزمن) حادث شود.

علل اولیه

علل ثانویه

علائم و نشانه‌ها


علائم و نشانه‌های آب آوردن زانو به علت ایجاد مایع سینوویال بیش از حد در مفصل زانو بستگی دارد. این‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • درد زانو: برخی بیماران از درد شدید رنج می‌برند درحالی‌که برخی دیگر هیچ ناراحتی ندارند.
 • تورم زانو: یک زانو ممکن است بزرگ‌تر از دیگری به‌نظر برسد. تورم اطراف بخش‌های استخوانی در مقایسه با زانوی دیگر، خیلی برجسته به‌نظر می‌رسد.
 • سفت شدن زانو: وقتی مفصل زانو مایع اضافی داشته باشد، خم و راست کردن زانو ممکن است دشوار یا دردناک باشد. در هنگام صاف کردن زانو، این مایع ممکن است زیر زانو دیده شود.
 • کبود شدن زانو: در موارد زانوی آسیب دیده، جلو، دو طرف یا پشت زانو ممکن است کبودی مشاهده شود.

تشخیص


 • وجود زانوی متورم می‌تواند به سادگی، با مقایسه اندازه هر دو زانو، به شرطی که مشکل در یک زانو باشد، تایید شود.
 •  رادیولوژی. عکس رادیولوژی برای تشخیص آسیب‌های استخوانی حاد یا مزمن استفاده می‌شوند و بررسی اولیه مهمی هستند.
 • سونوگرافی. سونوگرافی زانو برای تشخیص آب آوردن زانو، مانند همارتروز (خونریزی درون مفصل) یا پلورال زانو، حائز اهمیت است.
 •  ام آر آی. این روش، بررسی برای تایید آسیب به بافت‌های نرم مانند پارگی عضلانی، پارگی رباط صلیبی و … است.

درمان


استراحت، یخ گذاری، کمپرس کردن، بالا نگه داشتن زانو

 • استراحت: به نیاز به فعالیت محدود برای جلوگیری از آسیب بیشتر اطلاق می‌شود. هرچند، باید زانو یا بافت مبتلا، را به آرامی حرکت داد که تحرک آن حفظ شود و از سفت شدن زانو در این مرحله جلوگیری شود ولی این حرکت نباید آن‌قدر زیاد باشد که درد و تورم مربوط به این آسیب را افزایش دهد.
 • یخ گذاری: برای 48 یا 72 ساعت اولیه از جراحت منجر به تورم، روی جراحت را یخ بگذارید. هدف از این کار، محدود نمودن تجمع مایع در زانوی آسیب‌دیده، از طریق کاهش جریان خون به ناحیه موردنظر می‌باشد.
 • کمپرس کردن: به استفاده از پوشش کشسان برای کمپرس کردن ناحیه جراحت و کاهش تورم، اطلاق می‌شود.
 •  بالا نگه داشتن زانو: برای کاهش فشار هیدروستاتیک در ناحیه درگیر، با قراردادن آن در سطح بالاتر از زانو، اطلاق می‌شود. فشار کاهش یافته، ترشحات را کمتر کرده و حذف مایع از زانو را تشدید می‌کند.

گرم کردن زانو

پس از 72 ساعت، به منظور افزایش جریان خون به ناحیه آسیب‌دیده زانو برای خارج کردن مایع جمع شده و مواد حاصل از التهاب و بهبود انعطاف پذیری بافت، از گرم کردن آن ناحیه کمک بگیرید.

دارو درمانی

اگر مسکن های معمول در داروخانه‌ها کافی نباشد، پزشک ممکن است داروهای خوراکی ضد درد تجویز کند. برای کاهش التهاب، پزشک ممکن است داروهای کورتون خوراکی، مانند پردنیزون تجویز کند. انواع دیگر استروئیدها می‌توانند مستقیما درون مفصل زانو تزریق شوند. اگر تشخیص پزشک، وجود عفونت در زانوی شما است، آنتی‌بیوتیک استفاده کنید.

تخلیه آب زانو

برای تخلیه آب زانو، از یک سوزن برای کشیدن مایع درون فضای مفصل زانو استفاده می‌شود. به‌منظور جلوگیری از بدتر شدن آسیب ناشی از جراحت اولیه، در حین حرکت‌های پس از درمان، زانو باید در حالت مستقیم نگه داشته شود که آن را در حالتی ثابت و عضلات را در حال استراحت نگه می‌دارد.

استفاده از کفی طبی

استفاده از کفی طبی در کفش‌ها می‌تواند به کاهش تورم زانو کمک کند. کفی‌های طبی به جلوگیری از ایجاد فشار بر روی زانو کمک می‌کنند و بنابراین، برای بیمارانی با مشکلات زانو به‌دلیل آرتروز استخوان زانو، تسکین‌بخش خواهند بود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نقش مهمی در درمان تورم و آب آوردن زانو ایفا می‌کند. پس از تشخیص دلیل اصلی تورم زانو، متخصص فیزیوتراپی بر روی تمرینات معمول که به کاهش مایع اضافی در آن ناحیه کمک می‌کند، متمرکز می‌شود. دو راه عالی برای کاهش مایع اضافی از طریق انقباض عضلانی و حرکت است.

ماساژتراپی

ماساژتراپی به کاهش تورم و ترشح اندورفین کمک می‌کند که درد را کاهش داده و گردش خون، و درنتیجه، جریان خون به زانو، را افزایش می‌دهد. اگر درد دارید، از ماساژدادن زانو اجتناب کنید. فشار کم دورانی برای جابجا کردن پوست روی زانو برای کشیدن بافت‌های همبند زیر پوست، جایی که اکثر عروق لنفاوی قرار دارند، اعمال می‌شود. پس از این‌که پوست، نرم‌تر، گرم‌تر و به‌سادگی قابل ارتجاع شد، ماساژ را باید متوقف کرد.

ورزش برای درمان ورم زانو

بهترین تمرینات ورزشی برای تورم اطراف زانو، آن‌ها هستند که عملکرد زانو را بدون ایجاد درد یا التهاب، بهبود می‌بخشند. تمرینات ورزشی ممکن است شامل شنا، ورزش‌های قدرتی و کششی باشند. هرچند، تمرینات بسته به آسیب وارده، علائم اضافی و دیگر عوامل، متفاوت خواهند بود.

درمان علت آب آوردن و تورم زانو

درمان شکستگی

برخی انواع آتل بندی‌ها که زانو را در وضعیت مستقیم، نگه می‌دارد، می‌توانند برای شکستگی مناسب باشند. هرچند، این کار همیشه ضرورتی ندارد، مستقیم نگه داشتن زانو در تمام مواقع، بدون بی‌تحرکی زیاد، مانند گچ گرفتن که ناراحتی به‌وجود می آورد، کفایت می‌کند.

درمان آسیب‌های وارده به رباط زانو

وقتی پازگی رباط تشخیص داده شود، طی چند روز اول، به خوبی با کمپرس سرد و سپس استراحت به مدت یک هفته، بهبود می‌یابد. از هرگونه ماساژ در بخش آسیب‌دیده باید اجتناب کرد زیرا آسیب به بافت نرم را افزایش می‌دهد.

درمان بیماری‌های مزمن ایجادکننده ورم زانو

شرایط آرتروز مزمن، مانند آرتریت روماتوئید، آرتروز پسوریازیس یا نقرس، نیازمند درمان طولانی مدت با داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی است. ورزش‌های کامل بدنی مانند شنا یا یوگا، نقطه اتکای درمان شرایطی مانند اسپوندیلیت انکلوزان است.

درمان بیماری‌های عفونی ایجاد کننده تورم زانو

شرایط عفونی خاص، مانند آرتروز عفونی یا پلورال زانو، موجب تحلیل غضروف، فقط در 6 ساعت، می‌شود بنابراین، باید به سرعت درمان شوند. هرگونه تاخیر در درمان می‌تواند موجب تخریب کامل غضروف، ایجاد آرتروز زانو و تغییر شکل دائمی مفصل زانو شود. تخلیه مایع اضافی زانو (خون، عفونت یا آب میان بافتی اضافی)، با استفاده از یک سوزن، درمان اصلی پس از یک دوره درمان با آنتی‌بیوتیک است.

پیشگیری


اگر چاق هستید، وزن خود را کم کنید زیرا وزن بر زانوهای شما وارد می‌شود و آنها تحت تنش قرار می‌گیرند. از خوردن مواد قندی و گوشت قرمز اجتناب کنید یا مقدار آنها را بسیار کم کنید. آرد سفید، غذاهای چرب و سرخ شده و تنقلات را از برنامه غذایی خود حذف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید