سفتی زانو نوعی احساس ناراحتی در هنگام حرکت مفصل زانو یا ناتوانی در انجام برخی از حرکات زانو است که انعطاف پذیری، قدرت و ثبات تمام پا را از بین می‌برد. اگر زانوهای سفتی دارید، خم و راست کردن زانو برایتان بسیار سخت است و راه رفتن از آن نیز سخت تر است. داشتن زانوی سفت بر زندگی روزمره شما تاثیر می‌گذارد، بنابراین باید بدانید چه چیزی باعث سفتی زانو شده تا بتوانید درمان مناسب را پیدا کنید.

فیزیوتراپی زانو یکی از مهمترین روش‌های درمان سفتی زانو است. اگر یک متخصص فیزیوتراپی بر درمان نظارت داشته باشد، درمان سریع‌تر پیش رفته و نتیجه بهتری خواهد داشت. متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی برای هر فرد یک برنامه جامع فیزیوتراپی با هدف بازسازی کامل حرکات زانو، قدرت، استقامت و پایداری زانو فراهم می‌کنند. همچنین متخصصین بر روی تعادل، اعتماد به نفس و چابکی فرد کار می‌کنند که کار بر روی هرکدام از این موارد به نیازهای ویژه هر فرد بستگی دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴ تماس حاصل فرمایید.

علل رایج


سفتی زانوعلل بسیاری دارد که آگاهی از این علل بر انتخاب روش درمان تاثیر می‌گذارد. معمولا هرچه اطلاعات بیشتری درمورد بیماری به پزشک بدهید، یافتن علت بیماری برای پزشک راحت‌تر خواهد بود. در اکثر موارد، سفتی زانو با درد همراه است.

ایجاد تروما یا آسیب در مفصل زانو

ممکن است آسیبی که اخیرا به پاها وارد شده، مانند کشش زانو، پارگی ACL، شکستگی استخوان، یا پارگی منیسک باعث سفتی زانو شده باشد. بسیاری از مشکلات زانو در اثر همین آسیب‌ها ایجاد می‌شوند زیرا مفصل پر از خون و دیگر مایعات می‌شود. پر شدن مفصل باعث سفتی زانو می‌شود. زمانی که آسيبی به زانو وارد شود، محل تروما، سفت و دردناک وجود خواهد شد.

آرتروز

یکی از رایج‌ترین علل سفتی زانو، آرتروز زانو است. آرتروز انواع مختلفی دارد اما آرتروزهایی که بیشتر به سفتی زانو مربوط هستند شامل استئوآرتریت زانو (از بین رفتن مفصل زانو با افزایش سن)، آرتریت روماتوئید (یک بیماری ایمنی خودکار که سبب التهاب مفاصل می‌شود) و آرتریت پس از آسیب است.

التهاب کیسه‌های مفصلی زانو

در اطراف استخوان‌ها و تاندون‌ها کیسه‌های کوچکی به نام کیسه مفصلی (کیسه بورسا) وجود دارد که پر از مایع هستند. اگر کیسه‌های مفصلی ملتهب شوند، به آن التهاب کیسه‌های مفصلی می‌گویند. این التهاب اطراف زانو باعث سفتی و درد زانو می‌شود.

نقرس  

نقرس نوعی آرتروز است که در آن تجمع مصرف غذاهایی خاص و مشروبات باعث تجمع اسید اوریک در مفاصل و التهاب مفاصل می‌شود. التهاب ایجاد شده در اثر نقرس باعث سفتی و درد زانو می‌شود.

تاندونیت یا التهاب زردپی زانو

تاندونیت در اثر استفاده بیش از حد از زانو، مخصوصا در ورزش‌های پرشی، به وجود می‌آید. تاندونیت باعث التهاب تاندون پاتلار شده و این التهاب باعث ایجاد درد در جلوی زانو، دقیقا بالای کاسه زانو، می‌شود. درد ایجاد شده باعث می‌شود خم و راست کردن زانو مشکل شود که این خود از علائم سفتی زانو است.

تشخیص


اگر از سفتی زانو رنج می‌برید، برای بررسی بیشتر با پزشک مشورت کنید. پزشک سوابق پزشکی و فعالیت‌های فیزیکی اخیر شما را بررسی خواهد کرد. حتی ممکن است برایتان آزمایش‌های رادیولوژی مانند ام آر آی یا عکی رادیوگرافی نیز تجویز کند.

درمان


درمان اولیه

در مواردی که اخیرا آسیبی به مفصل زانو وارد شده باشد یا تروما ایجاد شده باشد، درمان اولیه اغلب شامل سرما درمانی است. محل را با کیسه یخ، سرد کنید. در برخی موارد پزشک استفاده از محصولات موجود برای سرمادرمانی را نیز توصیه می‌کند تا بتوانید محل را برای مدت طولانی سرد نگه دارید (این روش معمولا برای افرادی استفاده می‌شود که خیرا زانویشان را عمل کرده‌اند و در اثر عمل زانویشان سفت شده است.)

تخلیه مایع جمع شده در زانو

اگر سفتی زانو در اثر التهاب ایجاد شده باشد، پزشک آب محل را می‌کشد. برای مثال، پارگی رباط صلیبی زانو باعث می‌شود مفصل زانو پر از خون شود. برای کاهش فشار از روی ان قسمت، پزشک توسط سوزن کمی از مایع و خون را خارج می‌کند. با اینکار سفتی زانو کاهش پیدا می‌کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نیز برای درمان سفتی زانو مفید است. متخصص فیزیوتراپی با شما کار می‌کند و کم کم دامنه حرکاتتان را افزایش می‌دهد تا حرکاتی که برای کاهش التهاب مفید هستند را پیدا کند. حرکات ورزشی باعث کشش ماهیچه‌ها و و قوی شدن ناحیه اطراف مفصل می‌شوند.

کایروپراکتیک

معمولا درد و سفتی زانو در اثر ناهنجاری عضلات و مشکلات ساختاری باسن‌، زانو، و مفاصل مچ پا ایجاد می‌شود. این ناهنجاری‌ها نیز خود در اثر بد نشستن، استفاده بیش از حد از زانو، فشار زیاد به زانو و ترومای فیزیکی ایجاد شده‌اند. کایروپراکتیک (فن‌ ماساژ وجابجا كردن‌ ستون‌ فقرات) و منیپولیشن ‌باسن‌ها، ستون فقرات، و مفصل زانو می‌تواند مفصل زانو را سر جای اصلی برگرداند. با بازگشت زانو به جای اصلی، فشار وارد شده به زانو کمتر شده و التهاب کاهش می‌یابد و بافت مفصل و اطراف آن سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند. اگر کایروپراکتیک و منیپولیشن با حرکات ورزشی صحیح همراه شوند، زانو بهتر تنظیم شده و درمان بهتر و مؤثرتر خواهد شد.

درمان با لیزر سرد

درمان با لیزر سرد یا لیزر کم توان روشی است که بافت را در معرض نور قرمز و مادون قرمز قرار می‌دهد. درمان با لیزر سرد برای مشکلاتی نظیر درد و سفتی زانو که در اثر آسیب یا استئوآرتریت به وجود آمده، استفاده می‌شود. درمان با لیزر سرد باعث تسریع رشد و تولید مجدد سلول‌ها می‌شود. نور لیزر، تولید کلاژن را افزایش می‌دهد. کلاژن عنصر اصلی بافت‌های زانو است که روند بهبود و ترمیم عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها را سریع‌تر می‌کند. نور لیزر باعث افزایش اندازه‌ی مویرگ‌ها شده و در نتیجه جریان خون و تخلیه لنفاوی را افزایش داده و باعث کاهش التهاب می‌شود.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی با انتشار پالس‌های صوتی با انرژی بالا بر روی بافت‌های زانو باعث ایجاد میکروترومای موضعی می‌شود. میکروترومای موضعی، فرآیند بهبود طبیعی بدن را تحریک می‌کند. امواج شوک، آنژیوژنز (رگ های خونی جدید) و نوروژنز (سلول های عصبی جدید) را تحریک می‌کنند. میکروتروما گردش خون را در ناحیه زانو افزایش می‌دهد تا درد و سفتی زانو را کاهش دهد.

تحریک الکتریکی عصب (TENS)

تحریک الکتریکی عصب (TENS) یک روش غیر تهاجمی در فیزیوتراپی است که معولا برای کاهش و کنترل دردهای حاد و مزمن زانو، التهاب و گرمی زانو استفاده می‌شود.

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند تراپی برای دردها و سفتی‌هایی مؤثر است که در اثر آسیب‌های وارد شده به زانو و آرتریت به وجود آمده‌اند. در اولتراسوند تراپی از امواج برای گرم کردن زانو و افزایش جریان خون و تحریک زانوی سفت شده استفاده می‌شود تا بدون ممانعت از تحرک زانو، التهاب مفصل را کاهش دهند، بنابراین مفصل‌ها قابل استفاده می‌مانند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی با افزایش جریان خون و ترشح مواد شیمیایی کاهش دهنده‌ی فشار و استرس مانند اندورفین و سروتونین مانع رسیدن سیگنال‌های درد به مغز می‌شود. درمان با تحریک، نوعی ماساژ است که با اعمال فشار یا لرزش در محل ، درد و سفتی را کاهش میدهد.

طب سوزنی

طب سوزنی در کاهش درد و سفتی خاصی که در اثر التهاب یا آسیب وارد شده به زانو و مفصل زانو به وجود آمده‌اند، موثر است. ورود سوزن‌های طب سوزنی باعث بازیابی جریان یافت انرژی حیاتی شده و درد و سفتی زانو را بهبود می‌بخشد.

حرکاتی برای بهبود سفتی زانو

استفاده بیش از حد از مفاصل و عضلات زانو باعث سفتی زانو می‌شود. تقویت عضلات عقب ران و ماهیچه چهارسر جلوی ران و دیگر عضلات زانو باعث کاهش فشار و آسیب‌های وارد شده به زانو می‌شود. کشش عضلات باعث انعطاف پذیری عضلات شده و مانع آسیب و سفتی می‌شود.

  • حرکت خم کردن زانو در سینه

 

  • خم کردن زانو در حالت نشسته

 

  • چرخش زانو در حالت ایستاده

 

 

  • حرکت نیمه چمباتمه

 

  • خم کردن زانو یا بالا بردن عضله ساق پا در حالت ایستاده

  • خم کردن زانو در حالت درازکش

  • اسکات با دیوار

  • کشش همسترینگ
  • ضربه زدن در آب: این تمرین را در استخر انجام دهید تا بتوانید از خاصیت شناوری آب که فشار روی مفاصل را کاهش می‌دهد، استفاده کنید.

برای درمان خشکی زانو روش های دیگری همچون دارو درمانی، تزریق کورتیکواستروئیدها و prp و … نیز وجود دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی