گلف البو یا آرنج گلف بازان: علائم و درمان

آرنج گلف‌بازان (اپی کندیلیت داخلی) نوعی آسیب تجمعی است. آرنج گلف بازان زمانی رخ می‌دهد که تاندون‌های متصل شونده به بخش داخلی آرنج تخریب شوند. تاندون‌ها به ‌آسانی کشیده نشده و نسبت به حرکات مکرر مانند حرکات انجام شده در ورزش گلف یا فعالیت‌های کاری آسیب‌پذیرند. درد ناشی از گلف البو در محلی احساس می‌شود که استخوان آرنج به تاندون‌ها متصل شده است (اپی کندیل داخلی) و ممکن است این درد به ‌طرف ساعد نیز منتشر شود. اکثر افراد مبتلا به آرنج گلف بازان، با انجام فیزیوتراپی و ورزش‌های درمانی بهبود پیدا می‌کنند.

متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی از اولتراسوند، الکتروتراپی، ماساژ درمانی، درمان دستی، روش‌های درمانی کایروپراکتیک، استئوپاتی و شاک‌ویو تراپی برای کمک به بهبودی آسیب‌ها و تسکین درد آرنج استفاده می‌کنند. با از بین رفتن التهاب آرنج، فیزیوتراپیست ورزش‌های تقویتی برای عضلات ساعد را به شما آموزش می‌دهد تا به کمک آن‌ها، از آسیب دیدن بیشتر تاندون‌های ملتهب شده جلوگیری شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی درمان‌های مناسب برای آرنج گلف بازان و مشاوره با متخصصین ما و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره تلفن‌های۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴ تماس حاصل فرمایید.

آناتومی


 • اپی کندیل داخلی: استخوان واقع در بخش داخلی آرنج
 • تاندون: بافت فیبروز نرم ولی محکم پیوندی که عضلات را به استخوان متصل می‌کند.
 • عضلات فلکسور ساعد: عضلاتی که شما را قادر به گرفتن اجسام، خم کردن انگشتان و مچ دست و چرخاندن دست می‌کنند.

علل


آرنج گلف بازان در اثر استفاده‌ی بیش ‌از حد از عضلات فلکسور در ساعد ایجاد می‌شود و در اثر این عارضه، تاندون‌های متصل شده به اپی‌کندیل داخلی کشیده و یا پاره می‌شوند. این عارضه با نام آرنج گلف بازان یا گلف البو شناخته می‌شود چرا که ناحیه‌ی آسیب‌دیده به هنگام انجام پرتاب‌های گلف، فشار زیادی را متحمل می‌شود. با این‌حال، اکثر افرادی که به این عارضه مبتلا هستند، گلف بازی نمی‌کنند.

عوامل خطر


در زیر به برخی از عوامل خطر این عارضه می‌پردازیم:

 • انجام ورزش‌هایی چون گلف، تنیس، بولینگ و بیس بال
  • ورزش کردن به شکل غیر صحیح
  • کار کشیدن زیاد از مچ دست، ضربات لرزان و تکنیک غیر صحیح در ضربه زدن به توپ
  • استفاده از مدل نامناسب راکت تنیس یا چوب گلف
 • کارهایی که نیازمند گرفتن مکرر یا سفت اشیا بوده و در آن‌ها لازم است تا انگشتان دست مکرراً خم شوند به ‌خصوص در زمانی که دست به‌ طرف پایین خم شده و یا مچ دست چرخیده است.
 • عضلات ضعیف و یا عدم تعادل عضلانی
 • بالا رفتن سن (این عارضه در افراد بالای ۳۵ سال شیوع بیشتری دارد)

علائم


تعدادی از علائم آرنج گلف بازان در ادامه آورده شده است:

 • درد آرنج یا حساسیت نسبت به لمس در سمت داخلی آرنج
 • درد منتشر شونده در سمت داخلی ساعد
 • افزایش درد با حرکت کردن یا وارد کردن فشار بر روی منطقه‌ی آسیب دیده مانند خم کردن مچ و یا دست دادن
 • سفت شدن عضلات ساعد
 • ضعف و گرفتگی در عضلات آرنج و دست و یا مشکل در حرکت دادن آن‌ها
 • احساس خارش و یا بی‌حسی منتشر شونده به ‌طرف انگشتان دست معمولاً به ‌طرف انگشت وسط یا انگشت حلقه

تشخیص


پس از گفتگو در مورد علائم، فعالیت‌های فیزیکی و سوابق آسیب‌ها، پزشک، شما را از نظر موارد زیر معاینه می‌کند:

 • درد در طرف داخلی آرنج به هنگام انجام برخی حرکات خاص دست
 • فشار دادن اپی‌کندیل داخلی و ارزیابی درد
 • گرفتگی آرنج و احساس درد با حرکت دادن مچ دست

آزمایشات و عکس‌برداری

 • عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس: معمولاً لازم نیست مگر تا وقتی که پزشک شما به عارضه‌های دیگری مشکوک شود. ممکن است از این روش عکس‌برداری برای رد کردن احتمال هر گونه عارضه‌ی استخوانی استفاده شود.
 • اسکن اولتراسوند یا اسکن :MRI ممکن است برای بررسی بهتر عارضه استفاده شوند ولی به ‌ندرت برای تشخیص به کار گرفته می‌شوند.

درمان آرنج گلف‌بازان


استراحت

استراحت کردن برای بهبودی گلف آلبو امری مهم است.

 • دوری از فعالیت‌های شدید که باعث ایجاد درد می‌شوند در اکثر موارد علائم عارضه را تسکین می‌دهد.
 • به‌طور موقتی ورزش کردن را متوقف کنید، به ‌خصوص در مورد تنیس و گلف، تا زمانی که درد متوقف شود.
 • ممکن است لازم باشد تا حتی نحوه‌ی انجام فعالیت‌های روزانه‌ی خود را نیز تغییر دهید تا فشار وارده بر روی تاندون‌ها کاهش یابد. مانند باز کردن در و یا برداشتن اشیا.

گرما و یخ

 • یخ: استفاده از یک کمپرس سرد برای چند بار در روز و هر بار به مدت چند دقیقه می‌تواند درد را تسکین داده و باعث کاهش تورم و تسریع روند بهبودی شود.
 • گرما: مطمئن شوید که عضلات شما برای شروع ورزش گرم شده و آماده‌اند. می‌توانید حرکات چرخشی مچ، باز و بسته کردن انگشتان و یا تمرینات دیگری را استفاده کنید.

دارودرمانی

داروهای زیر می‌توانند به کاهش التهاب و درد کمک کنند:

 • داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)
 • پاراستامول

تزریق کورتیزون

می‌توان با تزریق یک عامل استروئیدی با پایداری بالا به درون و اطراف منطقه‌ی حساس، دردهای مزمن را درمان کرد. در ابتدا ممکن است این تزریق باعث شود تا در یک بازه‌ی ۲۴ تا ۴۸ ساعته، علائم عارضه تشدید شوند ولی اکثر بیماران در طول هفته‌های بعدی، کاهش قابل‌توجهی در علائم خود را گزارش می‌کنند.

بریس

استفاده از بریس و اسپلینت و در مواردی گچ گرفتن آرنج توصیه می‌شود. در صورت توصیه‌ی پزشک می‌توانید از یک بریس بر روی آرنج خود استفاده کنید تا عضلات ساعد شما را تحت فشار قرار دهد. مشکل این روش درمانی کاهش التهاب (التهاب بهبود پیدا می‌کند!) در زمانی است که منطقه‌ی آسیب‌دیده به آن نیاز دارد. در نتیجه این روش، سرعت بهبودی را کاهش می‌دهد.

روش‌های کایروپراکتیک

روش‌های کایروپراکتیک در درمان کلی این عارضه بسیار مؤثر گزارش شده‌اند. درمان کایروپراکتیک گلفر البو شامل موارد زیر می‌باشد:

 • رهاسازی عضلات: در این تکنیک که بر روی بافت‌های نرم اجرا می‌شود، التهاب و گره‌های عضلانی کاهش یافته و از بین می‌روند. در این روش ممکن است از تمرینات کششی فعال و یا انفعالی استفاده شده و یا برای از بین بردن گرفتگی عضلات و چسبندگی تاندون‌ها، از فشار مستقیم استفاده شود.
 • میکرو جریان: این روش درمانی الکتریکی به کاهش التهاب و درد در منطقه‌ی آسیب دیده کمک می‌کند. این روش همچنین می‌تواند فرایند خودترمیمی بدن را تحریک کند.
 • تنظیم: در روش تنظیم کایروپراکتیک، مفاصل در حالتی تنظیم می‌شوند که فشار وارد شده بر روی آن‌ها کاهش یافته و در نتیجه، درد تسکین می‌یابد و عملکرد مفصل به حالت عادی باز می‌گردد. می‌توان از این روش برای مفاصل ستون فقرات نیز علاوه بر مچ و آرنج دست استفاده کرد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می‌تواند با تمرکز بر روی کنترل دردهای موضعی و از بین بردن هر گونه تورم، نقش مهمی در درمان گلفر البو بازی کند. در فیزیوتراپی از روش‌هایی چون اولتراسوند، الکتروتراپی، ماساژ درمانی، درمان دستی، روش‌های کایروپراکتیک، استئوپاتی و شاک‌ویوتراپی برای کمک به بهبودی بافت‌های آسیب‌دیده استفاده می‌شود. به‌ع لاوه، ممکن است تمرینات تقویتی و انعطاف‌پذیری برای شما تجویز شوند تا بتوانید به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.

شاک‌ویو تراپی

درمان گلف البو با استفاده از شاک‌ویو تراپی متمرکز یک روش معتبر و کارآمد برای درمان آسیب به تاندون‌هاست. این روش می‌تواند به ‌صورت فوری درد را تسکین دهد و کارایی آن در طی تنها ۵ جلسه‌ی درمانی بیش از ۷۰ درصد است. طرز عمل این روش ایجاد آسیب‌های میکروسکوپی در بافت‌هاست که باعث رگ‌زایی و افزایش گردش خون در ناحیه می‌شود. افزایش گردن خون در ناحیه باعث تسریع روند بهبودی خواهد شد.

تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست (TENS)

تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست (TENS) یک روش تسکین ‌دهنده‌ی درد است. همان‌طور که از نامش پیداست، در این روش جریان الکتریکی به بخش داخلی آرنج وارد می‌شود. این جریان از طریق الکترودهایی که می‌توان آن‌ها را به پوست متصل کرد وارد آرنج می‌شود.

اولتراسوند تراپی

می‌توان از اولتراسوند تراپی به ‌عنوان یک روش درمانی برای آسیب‌های ورزشی از جمله آرنج گلف بازان استفاده کرد. در این روش معمولاً یک پروب فلزی کوچک بر روی پوست قرار داده می‌شود که امواج فراصوت از خود ساطع می‌کند. اولتراسوند با جذب ماستوسیت‌های بیشتر به منطقه‌ی آسیب‌دیده، طی شدن دوره‌ی التهاب را سریع‌تر می‌کند. اولتراسوند همچنین تولید کلاژن بیشتر را تحریک می‌کند که پروتئین اصلی در بافت‌های نرم از جمله تاندون‌ها و رباط‌هاست.

لیزر سرد

لیزر سرد برای درمان همه‌ی انواع آسیب‌های اسکلتی عضلانی و برای کاهش درد، گرفتگی‌های عضلانی و التهاب و همچنین تحریک تولید مثل سلولی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیزردرمانی بیشترین اثر را در درمان آسیب به تاندون‌ها مانند گلفر البو دارد.

طب سوزنی

سوزن خشک و طب سوزنی نیز می‌توانند با شل کردن عضلات اطراف آرنج، اثر قابل ‌توجهی در درمان آرنج گلف بازان داشته باشند.

ورزش‌درمانی

تمرینات کششی

زمانی که درد خفیف است، انجام تمرینات کششی مناسب می‌تواند با افزایش انعطاف‌پذیری عضلات و تخریب بافت‌های اسکار که ممکن است به دلیل التهاب شکل گرفته باشند، به جلوگیری از گرفتگی کمک کند.

تقویت

یک برنامه‌ی پیش‌رونده‌ی تقویتی با استفاده از طناب‌های کشی می‌تواند بهترین اثر را برای بهبود عارضه‌ی گلفرز البو در دراز مدت داشته باشد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است