خار پاشنه

خار پاشنه می‌تواند تومور استخوانی تحتانی یا خلفی در استخوان پاشنه پا باشد، در نقطه‌ای که اکثر مواقع روی آن فشار وارد می‌شود. خار خلفی معمولاً در جایی است که تاندون آشیل به استخوان پاشنه متصل می‌شود و خار تحتانی معمولاً در جایی است که پلانتار فاسیا به استخوان پاشنه پا وصل می‌شود. این خارها معمولاً توسط عکس رادیولوژی تشخیص داده شده در ظاهر از همدیگر متمایزند. اثرات شاک ویو تراپی بر خار را می‌توان با استفاده از عکس‌های رادیولوژی بیشتر بررسی کرده و این مسئله تبدیل به عارضه‌ای شده که تحقیقات زیادی در پیرامون آن در حال انجام شدن است.

خار پاشنه چیست؟


شاک ویو تراپی برای درمان خار پاشنه

خار پاشنه یک برآمدگی استخوانی کوچک است که در استخوان پاشنه یا کالکانیوس است، یا در پشت استخوان پاشنه یا در زیر آن. این عارضه ناشی از انباشته شدن مصدومیت استخوان در طی یک بازه زمانی طولانی مدت است در نتیجه التهاب تاندون آشیل در نرمه ساق پا یا بافت رباط سفت پلانتار فاسیا، که در کف پا قرار دارد.

درد پاشنه و خار پاشنه چه عللی دارد؟


درد پاشنه و خار پاشنه

هر زمانی که شما یک قدم برمی‌دارید، یکی از پاشنه‌های شما باید تمام وزن بدن شما را تحمل کند. هنگام حرکت، بار وارده بر پاشنه معادل 20 برابر وزن بدن است. این بار با یک بالشت چربی زیر پاشنه پا و یک رباط یا لیگامان (بافت فیبری که عضلات و استخوان‌ها را به هم متصل می‌کند) در کف پا خفیف می‌شود. به این رباط پلانتار فاسیا می‌گویند و وظیفه آن کشیدن استخوان پاشنه پا به سمت جلو است (در جهت متضاد تاندون آشیل که استخوان پاشنه را به عقب می‌کشد). در صورتی که ورزشکاران به خوبی گرم نکنند یا کسانی که کارهای پشت میز نشینی دارند، در روزهای تعطیل ورزش‌های سنگین انجام دهند، این افراد ممکن است بار زیادی بر عضلات نرمه پا وارد آورند یا تاندون آشیل خود کش دهند که هر دو این عضلات به استخوان پاشنه پا متصل هستند.

اگر فشار زیادی رو تاندون وارد شود، سفت و بطرز دردناکی ملتهب شده، و باعث کشیدگی بیش از حد پلنتار فاسیا و عضلات در کف پا می‌شود. پلانتار فاسیای ضرب دیده ملتهب می‌شود و حتی ممکن است شکستگی‌های ریزی روی آن ایجاد شود. به این عارضه پلانتار فاسیتیس یا التهاب نوار فاسیتیس پلانتار در کف پا می‌گویند. هروقت که می‌نشینید، می‌خوابید یا هر طور که پای خود استراحت می‌دهید، عضلات کف پا منقبض می‌شوند تا از رباط آنسیب دیده محافظت کنند. اینگونه دیگر درد در پاشنه حس نمی‌شود. ولی وقتی دوباره سرپا می‌ایستید و وزن زیادی را روی پای خود می‌گذارید، پا و قوزک آن سفت شده (بخاطر التهاب) و درد نیز یا در پشت پاشنه یا در کف پا دوباره بازمی‌گردد.

وقتی که شروع به حرکت کردن می‌کنید، ممکن است پلانتار فاسیا بیشتر آسیب ببیند و این آسیب دیدگی منجر به ایجاد چرخه معیوب درد و مصدومیت خواهد شد. التهاب در نقطه‌ای که تاندون آشیل (در پشت پاشنه) یا پلانتار فاسیا (زیر پاشنه) به استخوان پاشنه (که به آن کالکانوم هم گفته می‌شود) متصل می‌شوند، سلول‌هایی که استخوان را تشکیل می‌دهند تحریک می‌کند تا استخوان را در این ناحیه رسوب دهند، که در نتیجه باعث تشکیل یک برآمدگی استخوانی روی استخوان پاشنه می‌شود که به آن خار پاشنه می‌گویند. ولی خار پاشنه به خودی خود باعث درد نمی‌شود. خار نشانه یک التهاب مزمن در بافت‌های همبند است، که در نتیجه وارد آمدن فشار زیادی برای مدتی طولانی ایجاد می‌شود. ضمناً باید اشاره کنیم که خار پاشنه ممکن است به خودی خود ایجاد شود و نیازی به پلانتار فاسیتیس یا درد ندارد، یا امکان دارد با نوعی از آرتریت (التهاب مفاصل) مرتبط باشد. ضمناً پلانتار فاسیتیس یا تاندونیت آشیل الزاماً منجر به تشکیل خار نمی‌شوند.

علائم رباط کشیده شده یا ملتهب یا خار پاشنه چیست؟


علائم رباط کشیده شده یا ملتهب یا خار پاشنه

چندین نشانه برای این بیماری وجود دارد، از جمله:

 • درد تیز، تیر کشنده یا مبهم ولی شدید زیر یا پهلوی پاشنه پا
 • درد معمولاً در هنگام استراحت کم می‌شود ولی بعد از سرپا ایستادن مجدد، تشدید می‌شود.
 • بعنوان یک قانون کلی، این درد اوایل صبح در شدیدترین حالت خود قرار دارد.
 • عضلات پا یا نرمه ساق شاید در اوایل صبح خیلی خشک باشند و راه رفتن را بسیار سخت کنند.
 • درد با راه رفتن روی سطح سخت یا بلند کردن وزنه، همچون کیف یا چمدان، بدتر می‌شود.
 • درد می‌تواند بقدری شدید شود که ادامه دادن کار روزمره را برای شخص بسیار دشوار نماید.
 • خار پاشنه شاید هیچ علامتی نداشته باشد.

گروه‌های خطر خاص در معرض خار پاشنه


افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به خار پاشنه هستند شامل:

 • اکثر کسانی که از این بیماری رنج می‌برند افراد دارای اضافه وزن و میانسالان هستند. وزن اضافی باعث وارد آمدن فشار بیشتر بر عضلات، تاندون‌ها و استخوان‌ها می‌شود، همینطور با افزایش وزن، بالشتک‌های چربی زیر پا که ضربه را به خود جذب می‌کردند، آب رفته و اثربخشی خود را از دست خواهند داد.
 • کسانی که تنها در آخر هفته‌ها ورزش می‌کنند، از آنجایی که عضلاتشان آمادگی قرار گرفتن در معرض فعالیت شدید ناگهانی را ندارد در خطر ابتلا به این عارضه هستند.
 • کسانی که پاهایشان رو به سمت داخل قرار داشته و درمان نشده است. منظور از رو به داخل قرار گرفتن پاها، هنگام راه رفتن یا دویدن شخص است.

کدام یک از درمان‎های غیرجراحی بهترین روش درمانی برای خار پاشنه محسوب می شود؟


شاک ویو تراپی از بیرون استخوان پاشنه پا معمولاً یک درمان موفق برای آسیب دیدگی‌های کهنه تاندون از جمله خار پاشنه است. در سال‌های اخیر این روش تبدیل به روشی استاندارد برای بسیاری از فیزیوتراپ‌ها شده که خار پاشنه و پلانتار فاسیتیس (التهاب نوار فاسیتیس پلانتار در کف پا) را درمان می‌کند، همچنین برای درمان دردهای شانه، عفونت‌های تاندون آشیل و آرنج تنیس بازان نیز معمولاً از این روش  درمانی استفاده می‌شود. این روش غالباً موثر بوده و عوارض  مضر جانبی نسبتاً اندکی داشته است. به این نوع شاک ویو تراپی بصورت مختصر E.S.W.T. نیز گفته می‌شود که به معنای شاک ویوتراگی بیرون از پاشنه پاست). (Extracorporeal ShockWave Therapy).

نحوه درمان با شاک ویو تراپی چگونه است؟


نحوه درمان با شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی با امواج صوتی دارای انرژی بسیار زیاد انجام می‌شود. این امواج با استفاده از نوعی نشانگر یا توپ مستقیماً به ناحیه خار پاشنه و پلانتار فاسیا هدایت می‌شود. شاک ویو تراپی را می‌توان به دو روش انجام داد: شعاعی یا متمرکز. شاک ویو تراپی شعاعی تمرکز مستقیم کمتری رو یک نقطه داشته و اندکی پراکنده‌تر است. ضمناً بافت پیرامونی، مخصوصاً صفحه تاندون زیر کف پا، غالباً به این شیوه درمان می‌شود. امواج صوتی انرژی بسیار زیادی دارند و بافت تاندون مصدوم را تحریک می‌کنند. ایده تئوری این درمان آن است که از طریق این تحریک، بافت بجای تداوم درد نامحدود، شروع به نشان دادن واکنش التیامی نماید. در این روش گردش خون و متابولیسم بطرز چشمگیری در ناحیه تحت درمان تحریک می‌شود. اگر درمان شروع شود، معمولاً به بیش از 4 الی 6 جلسه درمانی نیاز نخواهد بود، اگرچه در موارد بسیار شدید به بیش از 10 جلسه درمانی نیاز می‌شود. اگر بعد از 10 جلسه درمانی هیچ التیامی حاصل نشد، ادامه دادن این درمان منطقی بنظر نمی‌رسد.

درمان به خودی خود می‌تواند کاملاً دردناک باشد، ولی هر بیماری آن را بطرز متفاوتی تجربه می‌کند. امواج صوتی (نوعی از صداهای بم و خشن) می‌توانند کاملاً محکم تولید شوند، مخصوصاً در شروع درمان. هرچند، شدت آن را می‌توان مطابق آستانه درد بیمار تنظیم کرد. معمولاً در ابتدا با شدت نسبتاً خفیف شروع شده و شدت آن هنگامی که حساسیت اولیه برطرف شد افزایش می‌یابد. درمان بطور متوسط حدوداً 10 دقیقه دوام دارد. درد پس از درمان متفاوت است. بدترین نوع درد بعد از توقف درمان از بین می‌رود، ولی برخی از بیماران چند ساعت نا چند بعد از درمان با شاک ویو دردهای آزار دهنده مقطعی را احساس می‌کنند.

[sv slug=”alert”]

مشورت کردن با یک فیزیوتراپ در مورد بهترین نوع تمرین درمانی که می‌تواند به این عارضه کمک کند، اثربخش خواهد بود. برخی از تمرینات کششی، که می‌توانید با دراز کشیدن روی تخت یا زمین در اوایل صبح آن را شروع کنید، می‌تواند به رها شدن پاها و نرمه ساق کمک کرده و راه رفتن شما را تسهیل نماید. آنها را نیز باید چند بار در روز انجام داد. بیماران مبتلا به پلانتار فاسیتیس اغلب اوقات احساس سفتی در تاندون آشیل دارند و تمرینات کششی می‌تواند چرخه معیوبی را که در آن دو اختلال باعث وخامت دیگری می‌شوند را برهم بزند. بیش از 90 درصد از مردم متوجه می‌شوند که دردشان پس از 2 الی 3 ماه انجام تمرینات کششی تسکین زیادی یافته است. از دکتر بپرسید[sv slug=”alert1″]

مزایا و معایب شاک ویو تراپی


به ندرت پیش می‌آید که این درمان معایبی داشته باشد.  در اولین جلسه درمانی، درد خواهید داشت، ولی معمولاً تحمل این درد بطرز معقولانه‌ای ساده است و البته پس از درمان نیز درد به سرعت از بین می‌رود. مزیت عمده این روش درمانی آن است که، مخصوصاً برخلاف تزریقات و عمل‌ها، احتمال عوارض مضر آن بسیار کم است. هنگامی که درمان آغاز می‌شود، خار پاشنه در عرض چند جلسه درمانی حل می‌شود. نرخ موفقیت این درمان نسبتاً بالاست، حتی اگر حصول بهبودی در این مقطع قطعی نیست. بالاترین احتمال ریکاوری در کسانی است که برای مدتی طولانی خار پاشنه نداشته‌اند. اگر التهاب پیش از درمان تبدیل به التهاب مزمن شده باشد، درمان کمتر اثربخش خواهد بود، البته این موضوع بر تمام انواع درمان صدق می‌کند.

توصیه‌های مراقبتی از پا


 • برای گرم کردن و انجام حرکات کششی پیش از انجام تمرینات ورزشی یا شرکت در یک مسابقه و همچنین برای سرد کردن بعد از آن وقت بگذارید.
 • اگر تند یا آهسته می‌دوید، بهتر است مسافت کوتاهی را چندین بار در هفته بدوید بجای آن که یک باره مسافت زیادی را بدوید.
 • توانایی‌های خود را دست بالا نگیرید. در صورت لزوم، از پزشک خود در مورد برنامه زمانی مناسب برای دو مشورت بگیرید تا با انجام این برنامه به بدن خود فرصت تطبیق با تمرین ورزشی را بدهید.
 • در صورتی که در پاشنه خود احساس درد دارید، شاید در حال وارد آوردن فشار بیش از حد به تاندون‌های خود هستید.
 • برای کمک به پروسه بهبودی، از قاعده RICE بهره بگیرید؛ این قاعده از سرواژه چند کلمه انگلیسی به معنای استراحت (Rest)، یخ درمانی (Ice)، فشار (Compression) و بالاتر از بدن قرار دادن (Elevation) تشکیل شده است.
 • در صورتی که درد حادی از نوع گر گرفتگی دارید، به پای خود استراحت داده و تا وقتی که درد کاملاً برطرف نشده ندوید. از کمپرس یخ استفاده کنید، مثل یک کیسه از لوبیای یخ زده که پیش از گذاشتن روی پا در یک حوله یا پارچه پیچانده شده است. بانداژهای کشی حمایتی، پا را تحت فشار قرار داده و از آن حمایت می‌کند. این بانداژها باید سفت بسته شوند، ولی نه آنقدر سفت که جریان خون را مختل کنند. پای خود را با گذاشتن روی یک صندلی یا بالشت بالاتر از بدن قرار دهید. هرچند تمرینات منظم با شدت کم می‌تواند به تسکین این عارضه کمک کند، ولی باید تعادلی میان ورزش بیش از اندازه سنگین و سبک پیدا کنید. صرفاً پرهیز از ورزش کردن به طور کلی می‌تواند باعث خشک شدن پا و ساق پا شده و برای سلامت عمومی شما نیز خوب نیست.
 • کفش‌های مناسب بخرید.
 • پاشنه پا را می‌توانید با قرار دادن بالشتک‌های پاشنه داخل کفش حمایت کنید.
 • قوس داخلی کفش که از قوس کف پا حمایت کند، می‌تواند از خم شدن پا به سمت داخل جلوگیری کند.
 • اگر اضافه وزن دارید کم کردن وزن می‌تواند در برطرف کردن مشکلات پا کمک کرده و همچنین از رخداد مشکلات بیشتری جلوگیری نماید.
 • با پزشک خود در مورد مصرف مسکّن‌های ضدالتهابی صحبت کنید، برای مثال ایبوپروفن در صورتی که بطور منظم مصرف شود می‌تواند اثربخش باشد ولی می‌تواند باعث حساسیت بافت معده نیز شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید