شاک ویو تراپی چیست و کاربرد آن چیست؟

 شاک ویو تراپی یک روش درمانی غیرتهاجمی و بسیار مؤثر برای کاهش دردهای مرتبط با سیستم عضلانی اسکلتی است. شاک ویو، امواج صوتی هستند که انرژی زیادی را به محل دردناک تحت درمان منتقل می‌کنند. این انرژی به بهبود، بازسازی و تسریع فرایندهای ترمیمی در بافت‌های نرم و استخوانی کمک می‌کند.

مزایای استفاده از  شاک ویو تراپی 


 • غیر تهاجمی بودن این روش
 • هیچ دارویی در آن استفاده نمی‌شود
 • نیازی به بیهوشی ندارد
 • غیر جراحی است
 • عوارض جانبی آن بسیار کم است – (قرمزی گذرا ، کبودی کوچک ، افزایش موقتی درد)
 • عوارض جدی‌ای ندارد
 • درمانی سریع است – درمان به 3 تا 4 جلسه 30 دقیقه‌ای در فواصل 1 هفته‌ای نیاز دارد.
 • می‌تواند فورا درد را کاهش دهد.
 • فواید بالینی قابل توجهی دارد که اغلب 6 تا 8 هفته پس از درمان مشاهده می‌شود.

کاربردهای شاک ویو تراپی


در فیزیوتراپی غالباً شاک ویو تراپی برای درمان اختلال‌های مزمن تاندون‌هاو عضله‌ها، تسکین درد گردن و کمر و نقاط ماشه‌ای به کار برده می‌شود. شاک ویو تراپی در مقایسه با درمان متداول و قدیمی‌تر توسط دست و ابزار خاص کارآمدتر و سریع‌تر است و نتایج حاصل از آن در دراز مدت چشمگیرتر است. عارضه‌هایی که معمولاً با کمک شاک ویو تراپی درمان می‌شوند عبارت‌اند از:

 •  درد شانه
 •  اپی کوندیلیت یا آرنج تنیس‌بازان یا درد آرنج
 •  کمر درد
 •  گردن درد
 •  درد تاندون آشیل
 •  درد کف پا
 •  شاک ویو درمانی زانو جهت التهاب تاندون کشکک زانو (پاتلا)
 •  درمان نقاط ماشه‌ای
 •  شانه منجمد (یخ زده)
 •  التهاب مفصل کتفی ـ بازویی پیش از ابتلا به آرتریت (التهاب مفصل)
 •  خار پاشنه : شاک‌ویوتراپی یک روش درمانی مدرن و بسیار موثر است که در آن امواج صوتی با انرژی بسیار بالا به ناحیه‌ی آسیب‌دیده فرستاده می‌شوند. این روش درمانی نوآورانه در خار پاشنه پا ، موجب تغییرات پاتالوژیکی در تاندون‌ها، رباط‌ها، کپسول‌هاف عضلات و استخوان‌ها می‌شود ، روش موثری برای درمان خار پاشنه بوده و درد ناشی از آسیب‌دیدگی را به طور سیستماتیک بر طرف می‌کند. نتایج حاصل از شاک‌ویوتراپی تنها پس از 3 یا 4 جلسه درمانی نمایان می‌شوند. این روش درمانی علاوه بر تسکین درد خار پاشنه ، موجب بازیابی کامل دامنه‌ی حرکتی پا شده و در نتیجه تاثیرات مثبتی بر سطح کیفی زندگی شما خواهد داشت.
 •  تغییرات ناشی از آرتروز ـ علائم ثانویه
 •  التهاب تاندون آشیل
 •  درد پاشنه پا
 •  اپی کوندیلیت زند زبرین و خارج آرنج

شاک ویو تراپی با توجه به تأثیر بازسازی کننده و التیام بخشی بافت نرم در پزشکی ورزشی کاربرد بسیار دارد. بنابراین دوران بهبود پس از آسیب دیدگی را می‌توان با بهره‌گیری از این روش به حداقل رساند. موارد استعمال شاک ویو تراپی عبارت‌اند از:

 •  تورم عضلانی
 •  درمان بدشکلی طولانی مدت مفصل
 •  درد کشاله ران
 •  درد مفصل ران
 •  کمر درد

تفاوت شاک ویوتراپی و اولتراسوند


در اولین مراجعه یک متخصص فیزیوتراپی با تجربه در مورد علائم و وضعیتتان با شما صحبت خواهد کرد و سپس در باره درمان ناحیه دردناک یا آسیب دیده گفتگو خواهید کرد.

پزشک معاینه و ارزیابی دقیقی را برای اطمینان از صحت تشخیص و مناسب بودن شاک ویوتراپی با توجه به شرایط بیمار انجام می‌دهد. برای این منظور اولتراسوند تشخیصی (سونوگرافی) یا اسکن ام آر آی پیش از شروع درمان انجام می‌شود.

شاک ویو چگونه کار میکند؟


شاک ویو تراپی هم به صورت پرانرژی و هم به صورت کم انرژی وجود دارد و از هر دو شکل درمانی می‌توان در معالجه این مشکلات استفاده کرد.

شاک ویو تراپی کم انرژی، در سه جلسه یا بیشتر جلسه درمانی انجام می‌شود. امواج شاک ویو کم انرژی اصلا دردناک نیستند و حتی درد ملایمی هم ندارند.

در مقابل ، شاک ویو تراپی پرانرژی در یک جلسه انجام می‌شود. شاک ویو تراپی پرانرژی کاملاً دردناک است و اغلب به نوعی بی حسی یا بی هوشی نیاز دارد. برای شاک ویو تراپی پرانرژی می‌توان از بلاک عصبی منطقه‌ای یا بیهوشی عمومی استفاده کرد.

به نظر می‌رسد عملکرد شوك ویو تراپی بر اساس ایجاد آسیب‌های بسیار جزئی (میكروتراوما) در بافت مشکل دار است. این میکروتروماها واکنش خود التیامی بدن را تحریک می‌کنند. واکنش خود التیامی باعث تشکیل رگ‌های خونی و افزایش دریافت مواد مغذی در منطقه آسیب دیده می‌شود. تصور می‌شود میکروتروماها فرآیند ترمیم و تسکین علائم درد را تحریک می‌کنند.

پیش از شاک ویوتراپی


پزشک معاینه و ارزیابی دقیقی را برای اطمینان از صحت تشخیص و مناسب بودن شاک ویوتراپی با توجه به شرایط بیمار انجام می‌دهد. برای این منظور اولتراسوند تشخیصی (سونوگرافی) یا اسکن ام آر آی پیش از شروع درمان انجام می‌شود.

 پس از شاک ویوتراپی


علائم بسیاری از بیماران تقریباً بلافاصله پس از درمان بهبود می‌یابد، حال آن که برخی پس از چند هفته واکنش محسوس به درمان نشان می‌دهند. قرمزی یا ورم موقت ناحیه درمان شده و مختصری افزایش درد طبیعی است. بروز نتیجه نهایی گاهی چند هفته زمان می‌برد. پیشنهاد می‌شود که یک متخصص بیمار را ۶ تا ۸ هفته پس از درمان به منظور بررسی پیشرفت به دست آمده معاینه کند.

 میزان موفقیت این روش درمانی چقدر است؟


در یک درمان موفق، طی ۳ ماه حداقل ۷۵% از درد بیمار کاهش خواهد یافت. در سراسر جهان میزان موفقیت این روش، ۸۰تا ۹۰% می باشد.

شاک ویو تراپی چقدر ایمن و بی خطر است؟


تکنولوژی شاک ویو درمانی چندین دهه است که بر روی میلیون ها نفر در سرتاسر جهان به کار رفته است. در تمام موارد استفاده از این روش، هیچ گونه عوارض جانبی جدی در سیستم اسکلتی عضلانی دیده نشده است. در واقع حتی عوارض جانبی خفیف مانند سوزن سوزن شدن، درد، قرمزی، و یا کبودی، نسبتا نادر و موقتی هستند.

در چه شرایطی شاک ویو تراپی ممکن است مناسب نباشد؟


اگرچه تاثیر مثبت شاک ویو تراپی در درمان و تسکین بسیاری از مشکلات، با حداقل عوارض جانبی، هم اثبات شده و هم مورد ازمایش قرار گرفته است ، اما در بعضی شرایط ، که به عنوان شرایط منع استفاده نیز شناخته می‌شوند، شاک ویو تراپی گزینه درمانی مناسبی نیست.

انجام شاک ویو تراپی در شرایط زیر مناسب نیست:

 • اگر بیمار باردار باشد
 • اگر بیمار به اختلال لخته شدن خون مبتلا باشد (از جمله اختلال ترومبوز)
 • اگر بیمار داروهای ضد انعقادی خوراکی مصرف می‌کند
 • اگر بیمار دستگاه ضربان ساز قلب دارد
 • اگر توموری در محل درمان وجود داشته باشد
 • اگر در محل درمان عفونت یا زخم و ساییدگی پوست وجود داشته باشد
 • اگر بیمار زیر 18 سال باشد (به جز در درمان بیماریازگود اشلاتر)

شاک ویو تراپی روی نواحی پر از هوا در بدن مانند ریه‌ها یا روده‌ها نیز ممکن نیست.

البته این لیست جامع نیست ، و ارزیابی و بررسی یک پزشک همیشه ضروری است.

سوالات متداول


اگر کسی به تازگی کورتون تزریق کرده باشد، آیا می‌تواند شاک ویو تراپی انجم دهد ؟

بله ، اما پزشکان همیشه توصیه می‌کنند برای 3-4 هفته صبر کنید. در این صورت نتایج شاک ویو تراپی موفقیت آمیزتر خواهد بود.

چند جلسه شاک ویو تراپی لازم است و هر جلسه چقدر طول می‌کشد؟

چند جلسه شاک ویو تراپی لازم است و هر جلسه چقدر طول می‌کشد؟

بسته به مشکلی که قرار است معالجه شود، هر جلسه درمانی بین 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد. به طور کلی ، به طور متوسط انجام ​​3 تا 5  جلسه درمان در فواصل یک هفته‌ای ضروری است.

آیا شاک ویو تراپی دردناک است؟

بعضی اوقات درمان کمی دردناک است ، اما بیشتر افراد بدون هیچ مشکلی می‌توانند این چند دقیقه درد را تحمل کنند. درد نباید بیش از مقیاس 7 از 10 شدت داشته باشد و در صورت لزوم فرکانس شاک ویوها را می‌توان تغییر داد.

آیا بعد از درمان درد خواهم داشت؟

معمولاً بلافاصله بعد از پایان شاک ویو تراپی، درد کاهش پیدا می‌کند، اما ممکن است چند ساعت بعد دچار افزایش خفیف و پراکنده درد شوید، که این حالت ممکن است یک روز یا بیشتر طول بکشد.

اگر بعد از درمان دچار درد شدم ، چه باید بکنم؟

پرتوهای شاک ویو تراپی در بافت تحت درمان، التهاب ایجاد می‌كنند. در صورت لزوم می‌توانید از استامینوفن یا داروهایی که حاوی کدئین باشد برای تسکین درد خود بعد از درمان استفاده کنید اما از داروهای ضد التهاب و نیز یخ روی ناحیه تحت درمان استفاده نکنید زیرا هر دو کار در توانایی خود التیامی بدن اختلال ایجاد می‌کنند.

از چه موقع بعد از درمان می‌توانم فعالیت‌‌هایم را از سر بگیرم؟

از چه موقع بعد از درمان با شاک ویو تراپی می‌توانم فعالیت‌‌هایم را از سر بگیرم

حتی اگر بعد از درمان هیچ دردی نداشته باشید ، اکیداً توصیه می‌شود که تا 48 ساعت بعد از شاک ویو تراپی ، از هرگونه فعالیتی که بر منطقه تحت درمان فشاری وارد کند خودداری کنید. شما می‌توانید بلافاصله پس از درمان رانندگی کنید.

آیا بعد از شاک ویو تراپی نیاز به برنامه‌های توانبخشی یا ورزشی هست؟

موفقیت نتایج شاک ویو تراپی با انجام یک برنامه تمرینی ایزومتریک / اکسنتریک درجه‌بندی شده،  پس از طی دوره درمان بیشتر خواهد شد. این برنامه تمرینی را یا پزشک بیمار به او ارائه می‌‌کند و یا ممکن است بیمار را برای توانبخشی بیشتر به یک درمانگرمشکلات عضلانی اسکلتی ارجاع دهند.

اگر درمان شوک برای من مؤثر نباشد چه؟

اگر چه شاک ویو تراپی شوک معمولاً در عرض چند هفته نتایج بسیار خوبی به بار می‌آورد، اما ممکن است چندین ماه طول بکشد تا نتایج حداکثری حاصل شود. اگر بعد از گذشت 3 تا 4 ماه هنوز پیشرفت چشمگیری را تجربه نکرده‌اید ، توصیه می‌کنیم گزینه‌های درمانی جایگزین را بررسی کنید.

شاک ویو تراپی چه زمانی برای درمان خار پاشنه توصیه می‌شود؟

هنوز بحث و اختلافاتی درمورد اینكه آیا شاک ویو تراپی برای درمان این مشکل ارتوپدی ( خار پاشنه) مؤثر هست یا نه ، وجود دارد. توصیه‌های فعلی برای این درمان آن است که شاک ویو تراپی برای بیمارانی که روش‌های درمانی محافظه‌کارانه دیگر برایشان موثر نبوده و ممکن است نیاز به درمان‌های تهاجمی‌تری داشته باشند، درمانی بی خطر است.

این مهم است که بیماران قبل از شاک ویو تراپی ، حداقل برای 6 ماه تا یک سال ، روش‌های درمانی معمول‌تر را امتحان کنند. اقدامات درمانی محافظه کارانه برای بیماران مبتلا به التهاب فاسیای کف پا، استفاده از دارو، استعمال یخ ، انجام تمرینات و حرکات کششی و استفاده از کفی کفش اغلب درمان‌های مؤثری هستند. علاوه بر این ، مشخص شده که درمان موثر این مشکلات، به یک دوره 6 ماهه تا یک ساله نیاز دارد.

شاک ویو تراپی برای بیمارانی که از روش‌های درمانی فوق الذکر هیچ نتیجه مثبتی نگرفته‌اند، ممکن است مفید باشد. انجام یک دوره شاک ویو تراپی قبل از جراحی اقدامی عاقلانه و منطقی به نظر می‌رسد. عوارض جانبی احتمالی شاک ویو تراپی بسیار جزئی هستند.

بنابراین ، در بیمارانی که دچار التهاب مزمن فاسیای کف پا هستند و حداقل یک دوره شش ماهه معالجات استاندارد و معمول را انجام داده‌اند ، شاک ویو تراپی یک روش درمانی جایگزین بی خطر برای جراحی است.

خار پاشنه پا: علت، علائم و درمان بدون جراحی

فهرست
Call Now Buttonمشاوره