آسیب تاندون آشیل یا پارگی تاندون آشیل یکی از شایع‌ترین علل درد در پشت پاشنه پا و پشت مچ پا در هنگام راه رفتن و دویدن است. در حالی که آسیب‌دیدگی تاندون آشیل ممکن است هم در افراد فعال و هم در افراد تنبل دیده شود اما احتمال ابتلا به این عارضه در افراد فعال بیشتر است و 24 درصد از ورزشکاران به این عارضه دچار می‌شوند. 89 درصد از پارگی‌ها و آسیب‌دیدگی‌های تاندون آشیل در مردان دیده می‌شود و تخمین زده می‌شود که 50 درصد از دوندگان درد ناشی از آسیب‌دیدگی تاندون آشیل را تجربه می‌کنند. آسیب‌دیدگی تاندون آشیل در هر فردی می‌تواند توانایی‌های وی را در راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ها یا شرکت در فعالیت‌های تفریحی محدود کند.

[sv slug=”alert”]

برای کاهش التهاب و تنش در تاندون مچ پا و کاهش خطر بازگشت دوباره آسیب‌دیدگی تاندون آشیل باید حرکات کنترل‌شده و مطمئن را بیاموزید. مطابق با اهداف و ارزیابی‌های حرکتی که متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی از شما به عمل می‌آورند، برخی از فعالیت‌هایی که به یادگیری چگونگی استفاده و حرکت صحیح بدن کمک می‌کند را به شما آموزش خواهند داد تا شما به اهداف خود در انجام امور روزمره دست یابید. ضعف یا عدم تعادل عضلانی می‌تواند باعث کشیدگی تاندون مچ پا شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های [sv slug=”number”]  تماس حاصل فرمایید.[sv slug=”alert1″]

پارگی تاندون آشیل (آسیب‌دیدگی تاندون آشیل)


التهاب تاندون آشیل نوعی آسیب‌دیدگی تاندون آشیل است. تاندون آشیل بافت ضخیمی در پشت ساق پا است که عضلات ساق پا را به پاشنه آشیل پا متصل می‌کند. اصطلاح آسیب‌دیدگی به هر گونه مشکلی در تاندون چه حاد و چه مزمن اشاره دارد. التهاب تاندون آشیل زمانی ایجاد می‌شود که از این تاندون بیش آر توانایی و ظرفیت آن استفاده شود. این عارضه ممکن است پس از یک آسیب‌دیدگی حاد یا پس از تکرار تحریک یا “میکروتروما” (آسیب‌دیدگی‌های مزمن) به وجود آید.

 انواع آسیب‌های تاندون آشیل

در زیر به بیماری‌هایی که معمولاً باعث آسیب‌دیدگی تاندون آشیل می‌شوند اشاره شده است:

 پارگی تاندون آشیل

پارگی تاندون آشیل بیش از آنچه فکر می‌کنید شایع است. این پارگی می‌تواند جزئی یا بزرگ باشد. این عارضه باعث درد و تورم شدید و اشکال در حرکات پا می‌شود. این پارگی ممکن است به طور ناگهانی ایجاد شود یا این که به صورت تدریجی و به مرور زمان به وجود آید.

گسستگی تاندون آشیل

در صورتی که تاندون آشیل به طور کامل از هم گسسته شود باعث تشدید مشکلات می‌شود. گسستگی تاندون آشیل ممکن است با صدای شکستگی همراه باشد و درد شدیدی به دنبال داشته باشد و باعث شود که فرد قدرت خود برای در حرکت دادن پا از دست بدهد.

التهاب تاندون آشیل

تاندون آشیل پراستفاده‌ترین تاندون در بدن انسان است بنابراین آسیب‌دیدگی، پارگی و فرسایش آن طبیعی است. در این بیماری تاندون ملتهب شده و حرکات آن به شدت دردناک می‌شود.

علل


آسیب تاندون مچ پا ممکن است به دلیل وجود ترکیبی از دلایل مختلف ایجاد شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • خشک‌شدگی و گرفتگی مچ پا
 • گرفتگی ساق پا
 • ضعف در ساق پا
 • ساختار غیرطبیعی پا
 • مکانیسم غیرطبیعی پا
 • استفاده از کفش نامناسب
 • تغییر در برنامه روزمره ورزشی یا فعالیت‌های ورزشی

درد ممکن است در هر قسمتی از تاندون احساس شود؛ شایع‌ترین قسمتی که به لمس کردن حساس می‌شود درست بالای پاشنه آشیل پا است، اگر چه ممکن است در نقطه‌ای که تاندون به پاشنه وصل می‌شود نیز درد احساس شود.

علائم


برخی علائم آسیب‌دیدگی‌های تاندون آشیل عبارتند از:

 • حساسیت به لمس در پاشنه آشیل پا یا قسمت بالای تاندون آشیل
 • گرفتگی مچ پا
 • گرفتگی ساق پا
 • تورم در پشت مچ پا
 • درد در پشت پاشنه آشیل پا
 • درد و گرفتگی در هنگام راه رفتن که پس از مدت کوتاهی تشدید می‌شود.

 درمان


استراحت

استراحت و عدم انجام فعالیت‌های ورزشی برای بهبود آسیب‌دیدگی تاندون مچ پا بسیار ضروری است. در وهله اول، شما باید انجام هرگونه فعالیت پربرخورد یا فعالیت‌های ورزشی (مانند دویدن) را متوقف کنید. با افزایش درد، شما باید تمرینات خود را تا جایی که درد آزارتان نمی‌دهد شروع کنید. تصور بر این است که استراحت کامل در صورتی که به مدت طولانی ادامه یابد می‌تواند آسیب‌دیدگی‌های تاندون آشیل را تشدید کند.

استفاده از یخ

یخ درمانی برای کنترل درد مفید بوده و به کاهش تورم در مراحل اولیه کشیدگی تاندون مچ پا کمک می‌کند. یک بسته یخ را به مدت 10 تا 30 دقیقه روی محل آسیب‌دیدگی قرار دهید. سرمای یخ باعث کاهش جریان خون در تاندون آسیب‌دیده می‌شود و در نتیجه درد کاهش می‌یابد.

بریس تاندون آشیل

بریس تاندون آشیل برای کاهش درد در تاندون آشیلی که دچار کشیدگی شده است طراحی شده است. بریس آشیل یک مگنت قوی دارد که تورم را در مچ پا و ناحیه تاندون آشیل کاهش می‌دهد. این بریس‌ها، درد و تورم را با افزایش گردش جریان خون کاهش داده و به تسریع روند بهبودی درد مچ پا و تاندون آشیل کمک می‌کند.

گچ گرفتن، اسپلینت

برای مواردی که فرد به کشیدگی تاندون مچ پا دچار شده است و درمان‌های اولیه مؤثر واقع نشده‌اند، گچ گرفتن یا استفاده از اسپلینیت که باعث بی‌حرکت شدن کامل پا می‌شود توصیه می‌شود.

کفی طبی

ممکن است متخصص فیزیوتراپی ایجاد برخی تغییرات را در کفش و استفاده از کفی‌های طبی را در کفش که باعث می‌شود پاشنه آشیل پا بالاتر بیاید به شما توصیه کند. با استفاده از این کفی‌های طبی درد و علائم کاهش می‌یابد.

دارو

مصرف داروهای خوراکی ضدالتهابی غیراستروئیدی دهه‌ها است که برای درمان مشکلات تاندون‌ها به کار برده می‌شود. اخیراً ژلها و پدهایی که حاوی این داروها هستند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تزریق کورتیکواستروئیدها

تزریق داروهای استروئیدی یک درمان متداول برای برخی آسیب‌دیدگی‌های تاندون است. به هر حال، تزریق استروئیدها برای درمان التهاب تاندون مچ پا بحث‌برانگیز است زیرا ممکن است باعث آسیب‌دیدگی‌های بیشتر در تاندون‌ها شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نقش مهمی در درمان کشیدگی تاندون مچ پا دارد. معمولاً این روش درمانی به دو منظور به کار برده می‌شود: درمان و توان‌بخشی. برای درمان از روش‌هایی نظیر ماساژ، اولتراسوند، طب سوزنی و کشش ملایم استفاده می‌شود. توان‌بخشی نیز شامل برنامه‌های بازتوانی شخصی‌سازی‌شده است که مهم‌ترین قسمت آن انجام حرکات تقویتی است. حرکات تقویتی برای عضلات اطراف تاندون آشیل به تسریع روند بهبودی تاندون آسیب‌دیده کمک می‌کند.

کایروپرکتیک و درمان‌های دستی

درمانگر شما ممکن است برای درمان از روش‌های کایروپرکتیک و درمان‌های دستی برای حرکت عضلات و مفاصل استفاده کند تا دامنه حرکتی آنها را افزایش داده و باعث تقویت آنها شود. این روش‌ها غالباً در قسمت‌هایی که خودبه‌خود بهبود نمی‌یابند به کار برده می‌شوند.

تحریک الکتریکی (الکتروتراپی)

در الکتروتراپی جریان‌های الکتریکی باعث می‌شوند که درد و التهاب در تاندون آسیب‌دیده آشیل کاهش یابد. تحریک الکتریکی عصب ممکن است باعث مسدود شدن مسیر درد یا افزایش ترشح مواد تسکین‌دهنده درد (مانند اندورفین و سروتونین) در سیستم مرکزی عصبی شود.

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند تراپی می‌تواند به کاهش تورم کمک کرده و سرعت بهبودی تاندون را افزایش دهد. این روش با تحریک مهاجرت سلولی، تکثیر و سنتز کلاژن در سلول‌های تاندون روند بهبودی را تسریع می‌کند. برای بهبود این عارضه باید سلول‌های تاندون به سمت ناحیه آسیب‌دیده مهاجرت کنند. اولتراسوند تراپی به افزایش شکل‌گیری و بلوغ بافت اسکار کمک می‌کند.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی برای درمان التهاب یا کشیدگی حاد و مزمن تاندون آشیل و عارضه‌های دیگر در بافت نرم مفید است. شاک ویو تراپی با ارسال پالس‌های انرژی و هدف قرار دادن بافت آسیب‌دیده تاندون عمل می‌کند. با استفاده از این روش، گردش جریان خون در ناحیه آسیب‌دیده افزایش یافته و بازسازی و بهبود سلولی تحریک می‌شود؛ و عوامل محلی که باعث ایجاد درد می‌شوند کاهش می‌یابند.

لیزر درمانی سرد

در لیزر درمانی سرد یا لیزر کم‌توان از نور مادون‌قرمز با انرژی کم روی تاندون آشیل آسیب‌دیده استفاده می‌شود. فوتون‌های نور ناشی از لیزر در بافت نفوذ کرده و رشد و بازتولید سلولی را افزایش می‌دهند. زمانی که سلول‌های تاندون‌ها، رباط‌ها و عضلات در معرض نور لیزر قرار می‌گیرند ترمیم شده و روند بهبودی آنها تسریع می‌شود.

حرکات ورزشی برای درمان آسیب‌دیدگی‌های تاندون مچ پا

انجام حرکات کششی و تقویتی در صورت تجویز پزشک توصیه می‌شود. تمرینات تقویتی شامل دو نوع حرکت می‌شوند: حرکت پایین آوردن پاشنه آشیل پا با زانوی صاف و حرکت پایین آوردن پاشنه پا با زانوی خم

 • حرکت پایین آوردن پاشنه پا با زانوی صاف

 • حرکت پایین آوردن پاشنه پا با زانوی خم‌شده

 • مداخله برای درمان التهاب تاندون مچ پا

مقالات مرتبط