بازدیدها: 0

درد مهره آخر کمر

درد استخوان دنبالچه یا درد در انتهای ستون فقرات، التهاب موضعی در دنبالچه (استخوان دنبالچه یا منطقه استخوانی در عمق بین باسن بالاتر از مقعد) است. انواع مختلفی از درد استخوان دنبالچه وجود دارد. دردها و علائم درد استخوان دنبالچه شامل درد کانونی و حساسیت در دنبالچه است. این درد معمولاً با تیرکشیدگی همراه است. آسیب‌دیدگی عامل اصلی درد استخوان دنبالچه است. درد دنبالچه بر اساس شرح‌حال و معاینه تشخیص داده می‌شود. اقدامات ایمنی و فیزیوتراپی معمولاً درد در ناحیه دنبالچه را درمان می‌کند.

متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی با استفاده از فیزیوتراپی و تمرینات به بهبود درد استخوان دنبالچه، کاهش درد دنبالچه کمر، تقویت عضلات و افزایش دامنه حرکت کمک می‌کنند. فیزیوتراپی شامل تمریناتی برای کشش رباط – بافتی که استخوان‌ها را در مفصل به هم مرتبط می‌کند و تقویت عضلات حمایتگر است. نمایش کنترل درد مانند گرم کردن، ماساژ و سونوگرافی نیز ممکن است استفاده شود. درمان دستی کایروپراکتیک نیز برای برگرداندن استخوان دنبالچه به مکان مناسب قبلی و رفع درد انجام می‌شود.
جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02126722003  و 02126722004 تماس حاصل فرمایید.

علل


در اکثر موارد، علت درد دنبالچه (علت درد آخرین مهره ستون فقرات) نامعلوم است. علل دیگر عبارت‌اند از:

 • آسیب (برای مثال از سقوط و زایمان)
 • تحرک غیرطبیعی و بیش‌ از حد دنبالچه
 • عفونت، تومور یا شکستگی (بسیار نادر است)

علل بسیاری از دردهای دنبالچه مشابه بیماری‌های دیگر ازجمله سیاتیک، عفونت (زونا از باسن)، کیست پیلونیدال، درد مفصل ساکروایلیاک و استخوان شکسته (شکستگی دنبالچه) است.

علائم و نشانه ها


درد دنبالچه

علامت شایع درد ایجادشده هنگام فشار به دنبالچه است، مثلاً زمانی که فرد بر روی صندلی سفت می‌نشیند. معمولاً زمانی که فرد در حالت ایستاده است یا راه می‌رود، فشار از روی استخوان دنبالچه برداشته می‌شود و این باعث از بین رفتن درد نشیمنگاه می‌شود. علائم دیگر عبارت‌اند از:

 • درد شدید در هنگام تغییر حرکت از حالت نشسته به ایستاده.
 • درد در هنگام دفع مدفوع.
 • درد در هنگام رابطه جنسی.
 • درد عمیق در دنبالچه.
 • همچنین ممکن است که فرد از افسردگی و اضطراب رنج ببرد، به‌خصوص اگر برای یک دوره طولانی درد داشته است.

تشخیص


درد استخوان دنبالچه یا درد بالای باسن معمولاً صرفاً بر اساس علائم و معاینه محل درد تشخیص داده می‌شود. سایر عارضه‌ها مانند زونا را با معاینه و تست‌های دیگر می‌توان از مطالعه حذف کرد. مثلاً برای رد اختلالات استخوان و بافت می‌توان از  CAT اسکن یا MRI استفاده کرد.

درمان


تغییر فعالیت‌ها

تغییر فعالیت‌ها باعث از بین رفتن فشار متمرکز روی دنبالچه می‌شود و درنتیجه درد کاهش می‌یابد. این فعالیت‌ها شامل استفاده از میز ایستاده برای جلوگیری از نشستن طولانی‌مدت، استفاده از یک بالش یا تنظیم وضعیت قرارگیری بدن هنگام نشستن است. همه‌ی این موارد فشار روی استخوان دنبالچه را کاهش می‌دهند.

استفاده از یخ

در چند روز ابتدایی شروع درد دنبالچه استفاده از یخ و یا قرار دادن یک بسته سرد بر روی محل چند بار در روز باعث کاهش التهاب می‌شود. التهاب معمولاً پس از آسیب ایجاد می‌شود و درد را افزایش می‌دهد.

گرم کردن

گرم کردن قسمت پایین ستون فقرات در چند روز اول شروع درد به از بین بردن تنش عضلانی کمک می‌کند. تنش عضلانی ممکن است همزمان با شروع درد در دنبالچه ستون فقرات یا هنگام تشدید درد دنبالچه ایجاد شود.

هنگام نشستن از کوسن مخصوص استفاده کنید

درمان دنبالچه با انگشت

 

به بیماران مبتلا به درد استخوان دنبالچه یا درد دنبالچه هنگام نشستن، توصیه می‌شود از صندلی پددار در هنگام نشستن استفاده کنند، تا حد ممکن از نشستن طولانی‌ مدت اجتناب کنند و از کوسن، بالش، و یا پشتیبان باسن درمانیِ مخصوص که هنگام نشستن فشار را از روی دنبالچه برمی‌دارد استفاده کنند.

دارو

داروهای غیراستروئیدی و ضدالتهابی  (NSAIDs) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن التهاب (تورم) را کاهش می‌دهند.

تزریق کورتیزون

برخی از بیماران مبتلابه درد دائمی دنبالچه با تزریق کورتیزون درمان می‌شوند.  برای بسیاری از افراد تزریق کورتیزون به‌طور چشمگیری درد را تسکین می‌دهد و حتی علائم بیماری را از بین می‌برد.  گاهی اوقات، فلوروسکوپی یا سونوگرافی نیز انجام می‌شود.

فیزیوتراپی

دکتر فیزیوتراپی می‌تواند در مورد وضعیت قرارگیری بدن و حرکات مناسب برای کاهش درد توصیه‌های خوبی برای شما داشته باشد. او برخی از تمرینات ساده برای کمک به شل شدن عضلات اطراف دنبالچه را یاد می‌دهد و از تکنیک های فیزیوتراپی برای تسکین درد دنبالچه استفاده می‌کند. مانند:

کایروپراکتیک و درمان دستی

دنبالچه

دو نسخه از درمان دستی در کایروپراکتیک درد دنبالچه وجود دارد:

 • درمان دستی خارجی  استخوان دنبالچه متشکل از کشیدن نوک استخوان دنبالچه به عقب از طریق پوست بالای مقعد. تحریک خارجی معمولاً مؤثر است، به‌ طوری‌ که درمان دستی داخلی در بسیاری از موارد لازم نیست.

 • درمان دستی داخلی استخوان دنبالچه که توسط درمانگر انجام می‌شود به این صورت که او با استفاده از دستکش انگشتش را داخل مقعد بیمار می‌برد و به آرامی عضلات متصل به استخوان دنبالچه را ماساژ یا کشش می‌دهد. همچنین درصورتی‌که استخوان دنبالچه از مکان اصلی‌اش خارج شده باشد آن را به آرامی به وضعیت طبیعی‌اش می‌کشد.

 شاک ویو تراپی

در شاک ویو تراپی از امواج شوک استفاده می‌کنند و منطقه‌ی درد را به طور مستقیم مورد هدف قرار می‌دهند. شاک ویو تراپی روش انتشار امواج شوک به بافت عضلانی به‌منظور حفظ عملکرد و محدود کردن درد و ناتوانی است.  تأثیر شاک ویو تراپی در تسکین درد ممکن است به علت بی‌درد بودن تحریک و افزایش بازسازی بافت باشد.

درمان با لیزر سرد

درمان با لیزر سرد ایمن، مؤثر، غیرتهاجمی، راه‌حلی بدون درد برای درد و آسیب دنبالچه است. بیماران پاسخ فوق‌العاده خوبی به درمان می‌دهند و معمولاً متوجه التیام بارز درد تنها پس از چند جلسه درمان می‌شوند. مهم‌تر از همه این درمان‌ها به کاهش التهاب و تورم و نهایتاً بهبود کلی عملکرد کمک می‌کند.

الکتروتراپی

در الکتروتراپی جریان الکتریکی کم انرژی از طریق پوست به عضلات و اعصاب فرستاده می‌شود و باعث انقباض غیرارادی عضلات می‌شود. این انقباضات غیرارادی درد و ناراحتی دنبالچه را در زمانی نسبتاً کوتاه تسکین می‌دهد.

طب سوزنی

طب سوزنی در کاهش درد دنبالچه مؤثر است و درد 70 درصد از افراد را کاهش می‌دهد. طب سوزنی به سه دلیل مؤثر است:

   1. اثر دارونما دارد.
   2. باعث می‌شود که بدن اندورفین (که مانند مواد مخدر است) تولید کند.
   3. باعث تغییرات در سیستم عصبی می‌شود.

ورزش برای درد دنبالچه

   • تمرینات پا
   • ورزش قفل مقعد

این تمرین در بستر، صبح و عصر انجام می‌شود. تصور کنید که نیاز به رفتن به توالت دارید اما نمی‌تواند سریعاً به آن برسید. پس باید بعضی از عضلات را محکم نگه‌دارید. این دقیقه تمرینی است که باید انجام دهید. عضلات را منقبض کنید و برای 10-15 ثانیه نگه‌دارید. این کار را بارها و بارها تکرار کنید .

استخوان دنبالچه

   • چمباتمه زدن بدون وزنهعلت درد دنبالچه
   • کشش همسترینگ

درد انتهای ستون فقرات

   • ورزش صدف

درد استخوان دنبالچه

 

   • کشش عضله پیریفورمیس

درد بالای باسن

   • کشش دست تا پا

درمان درد دنبالچه

   • کشش کشاله ران

 

درد در دنبالچه

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • jayne.greenup
  12 می2018 5:42 ب.ظ

  This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and sit up for in search of more of your excellent post.
  Also, I have shared your website in my social networks

  پاسخ
 • روز بخیر
  من چند روزی هست دچار درد در ناحیه انتهای ستون فقرات شدم، درد بسیار بسیار شدید دارم، و این قسمت ورم کرده و احساس میکنم مثلا استخوانی بیرون زده، اصلا نمیتونم بشینم حتما باید خودم به سمت جلو خم کنم یا اصلا نمیتونم به پشت بخوابم و حتما باید به پهلو باشم. لطفا من و راهنمایی کنید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید