استئوپتی (استخوان درمانی) برای درمان دیسک کمر و کمردرد

استئوپاتی یک سیستم تشخیص و درمان بیماری است که بر ساختار و عملکرد کل بدن تمرکز دارد. این روش مبتی بر این ایده است که سلامتی و تندرستی عمومی هر فرد به استخوان‌ها، عضلات، رباط‌ها و بافت‌های همبند او بستگی دارد که همه در کنار هم با هماهنگی کار می‌کنند. کمر درد و دیسک کمر  از مشکلاتی هستند که با استئوپتی قابل درمان‌اند. پزشک در این تکنیک با ماساژ و درمان دستی درد بیماری را کاهش داده و از عود درد جلوگیری می‌کند.

ساختار ستون فقرات

ستون مهره‌ها یا ستون فقرات از 33 مهره تشکیل شده است که به وسیله دیسک‌های اسفنجی‌ای از هم جدا شده‌اند. ستون فقرات به 4 ناحیه تقسیم می‌شود:
• مهره‌های گردنی: 7 مهره‌ای که در گردن قرار دارند
• مهره‌های قفسه سینه‌ای: 12 مهره بعدی که در قسمت قفسه سینه قرار دارند
• مهره‌های کمری: 5 مهره بعدی که در پایین کمر قرار دارند
• مهره‌های خاجی: 5 مهره‌ای که در پایین‌ترین ناحیه ستون فقرات، یعنی پایین کمر واقع شده‌اند ، و بعد از آن 4 مهره‌ دنبالچه‌ای که دنبالچه را تشکیل می‌دهند.

بیماری دیسک مهره‌های کمری

بیماری دیسک مهره‌های کمری

مهره‌های کمری شامل 5 بخش استخوانی در ناحیه پایینی کمر است که دیسک کمر در ان ناحیه رخ می‌دهد.

بیرون زدگی دیسک (Bulging disk )

با بالا رفتن سن، دیسک‌های بین مهره‌ای ممکن است رطوبت خود را از دست داده و خشک شوند. زمانی که این اتفاق بیافتد، دیسک اسفنجی (که بین بخش‌های استخوانی ستون فقرات قرار گرفته و به عنوان یک “ضربه‌گیر” عمل می‌کند) فشرده می‌شود. این مساله ممکن است منجر به پارگی حلقه سخت بیرونی شده و باعث شود که هسته یا بخش داخلی دیسک بیرون بزند. این حالت بیرون زدگی دیسک (Bulging disk ) نامیده می‌شود.

فتق دیسک

وقتی پارگی و آسیب دیدگی دیسک ادامه پیدا کند و یا فشار وارد بر ستون فقرات ادامه یابد، در واقع ممکن است هسته دیسک، یا نوکلئوس پالپوزوس،از بخش محیطی دیسک خارج شود. این حالت را فتق دیسک می‌نامند. بخش‌هایی از مواد داخل دیسک ممکن است روی ریشه‌های اعصاب که درست در پشت دیسک قرار گرفته‌اند فشار وارد کنند. این مساله ممکن است باعث درد، ضعف، بی حسی یا تغییر احساس شود. بیشتر موارد فتق دیسک در مهره‌های کمری، به ویژه بین مهره‌های چهارم و پنجم کمر و بین مهره‌ پنجم کمر و اولین مهره استخوان خاجی (سطوح L4-5 و L5-S1) اتفاق می‌افتند.

علل دیسک مهره‌های کمری

علل دیسک مهره‌های کمری

دیسک کمر ناشی از تغییر در ساختار طبیعی دیسک است. در اغلب موارد، دیسک ناشی از پیری و بالا رفتن سن بوده و روند طبیعی تخریبی است که داخل دیسک رخ می‌دهد. گاهی اوقات یک آسیب شدید می‌تواند سبب فتق دیسک در یک دیسک طبیعی شود. آسیب دیدگی همچنین ممکن است شرایط فتق دیسکی که از قبل موجود بوده را بدتر کند.

عوامل خطر دیسک کمر

اگرچه بالا رفتن سن شایعترین عامل خطر برای فتق دیسک است، اما بی‌تحرکی بدنی نیز می‌تواند باعث ضعف عضلات شکمی و کمر شود که نتیجتا این عضلات ممکن است نتوانند به درستی از ستون فقرات پشتیبانی کنند. آسیب‌های کمر در در افرادی که معمولا به لحاظ بدنی فعال نیستند و ناگهان در یک فعالیت‌ بسیار شدید شرکت کنند نیز افزایش می‌یابد. مشاغلی که مستلزم بلند کردن اشیاء سنگین و چرخش ستون فقرات باشد نیز می‌تواند باعث آسیب دیدن کمر شود.

علائم دیسک کمر

علائم دیسک کمر
علائم دیسک کمر متفاوت بوده و بستگی به این دارد که فتق دیسک در کجا ایجاد شده و کدام ریشه عصب تحت فشار قرار گرفته باشد. رایج ترین علائم دیسک کمر عبارتند از:
• درد متناوب یا مداومی که ممکن است با حرکت کردن، سرفه، عطسه ، و یا ایستادن برای مدت زمان طولانی بدتر شود
اسپاسم و گرفتگی عضلات کمر
سیاتیک  – دردی که از نزدیکی کمر و یا باسن شروع شده و ممکن است تا ساق پا و یا کف پا هم کشیده ‌شود.
• ضعف عضلات پاها
• بی حسی در پاها
• کاهش رفلکس در زانو یا مچ پا
• تغییرات عملکرد مثانه یا روده
علائم بیماری دیسک کمر ممکن است شبیه بیماری‌ها یا مشکلات دیگری باشد. برای تشخیص صحیح همیشه به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص دیسک کمر

پزشک علاوه بر بررسی کامل سابقه پزشکی و معاینه بالینی، ممکن است یک یا چند ازمایش را نیز برای بیمار تجویز کند. از جمله:
• تصویربرداری با اشعه ایکس: در این روش از پرتوهای نامرئی انرژی الکترومغناطیسی برای تولید تصاویری از بافت‌ها، استخوان‌ها و اندام‌های داخلی بر روی فیلم استفاده می‌شود.
• تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): این روش از ترکیبی از آهنرباهای بزرگ، امواج رادیو فرکانسی و یک رایانه برای تولید تصاویر دقیقی از اندام‌ها و ساختارهای درون بدن استفاده می‌کند.
• میلوگرام: در این روش از رنگی استفاده می‌شود که آن را به داخل کانال نخاعی تزریق می‌کنند تا ساختار مورد نظر در تصاویر اشعه ایکس با وضوح بیشتری قابل مشاهده باشد.
• اسکن کامپیوتری (که سی تی اسکن و یا CAT نیز نامیده می‌شود): یک روش تصویربرداری است که با استفاده از اشعه ایکس و فن آوری رایانه‌ای، تصاویر افقی یا محوری (که اغلب با عنوان مقطع شناخته می‌شوند ) از بدن تولید می‌کند. سی تی اسکن تصاویر دقیقی از هر بخشی از بدن، از جمله استخوان، ماهیچه، چربی و اندام را نشان می‌دهد. سی‌‌تی اسکن دقیق‌تر از اشعه ایکس معمولی است.
• الکترومیوگرافی (EMG): آزمایشی است که پاسخ عضلانی یا فعالیت الکتریکی را در پاسخ به تحریک عصبی عضله اندازه گیری می‌کند.

درمان دیسک کمر با استئوپتی

در برخی مواقع پزشک برای درمان دیسک کمر مراجعه به یک فیزیوتراپیست را توصیه می‌کند، یکی از روش‌های رایج در فیزیوتراپی برای درمان این عارضه استئوپتی است.

پیدا کردن علت برای درمان کمر درد و دیسک کمر با استئوپتی

پیدا کردن علت برای درمان کمر درد و دیسک کمر با استئوپتی

اولین قرار ملاقات با پزشک معمولا حدود 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. پزشک با شما در مورد کمر درد و به طور کلی وضعیت سلامتی و نیز درمان‌های دیگری که انجام می‌دهید صحبت خواهد کرد. ممکن است از شما بخواهند لباس خاصی را بپوشید تا بتوانند شما را معاینه کنند. در این صورت یک گان مخصوص یا حوله به شما خواهند داد. اگر احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید از یک دوست یا آشنا بخواهید که شما را همراهی کند. پزشک در رابطه با کمر درد شما تمام بدن شما را نگاه خواهد کرد – مثلا ممکن است بعضی حرکات و یا کشش‌های ساده‌ای که انجام می‌دهید را مورد توجه قرار دهد. همچنین با دست اطراف مفاصل، رباط‎‌ها و بافت‌ها را معاینه می‌کند.
قبل از هرگونه درمانی، پزشک با شما درباره آنچه که در معاینه تشخیص داده صحبت خواهد کرد. پزشک به شما درباره درمانی که در نظر گرفته و مزایا و خطرات مربوط به آن توضیح خواهد داد. همچنین درباره تعداد جلسات درمانی که احتمالا برای بهبود نیاز دارید و هزینه آن نیز صحبت خواد کرد. حتما هر گونه سؤالی که در این خصوص در ذهن دارید از استئوپات خود بپرسد. مطمئن شوید که به طور کامل متوجه تمام شرایط و موارد مربوط به درمان خود شده‌اید چرا که قبل از درمان از شما می‌خواهند که یک فرم رضایت نامه برای ادامه درمان پر کنید.

تکنیک‌های استئوپاتی

تکنیک‌های استئوپاتی
پزشک شما تکنیک‌ها و روش‌هایی که با دست آنجام می‌شود را برای کاهش کمر درد شما استفاده و امتحان خواهد کرد. هدف از تکنیک‌های استئوپتی افزایش دامنه حرکتی مفاصل و کاهش تنش عضلانی است. برخی از تکنیک‌های اصلی استخوان درمانی ممکن است شامل موارد ذیل باشد.
• ماساژ: در این تکنیک استئوپات فشار مستقیمی را بر بافت نرم کمر وارد می‌کند. هدف این تکنیک کاهش تنش در کمر و تسکین درد است.
• دست ورزی: در تکنیک دست ورزی ، استئوپات فشار سریعتری را با دستان خود به یک نقطه خاص از ستون فقرات بیمار وارد می‌کند. در زمان انجام این کار ممکن است سر و صداهای کوتاهی شنیده شود.
• تکنیک انرژی عضلانی: دراین تکنیک استئوپات از بیمار می‌خواهد او را هل بدهد ، در حالیکه خودش نیز فشار متقابلی بر بیمار وارد می‌کند. هدف از این تکنیک افزایش دامنه حرکتی مفصل آسیب دیده است.
• تکنیک عملکردی: استئوپات با استفاده از این تکنیک، به آرامی مفاصل بیمار را حرکت می‌دهد تا در موقعیتی قرار بگیرند که تنش و درد کاهش می‌یابد، و سپس به تدریج آن‌ها را به موقعیت اولیه بر می‌گرداند.
• کانتراسترین: در این تکنیک استئوپات به آرامی بیمار را در موقعیتی قرار می‌دهد که باعث کمترین درد می‌شود. آن‌ها بیمار را برای مدت کوتاهی در این موقعیت نگه می دارند در حالی که نقاط حساس یا احساس درد (Tender points) – نقاطی از بدن که باعث درد می‌شود- را تحت نظر دارند.
• تکنیک آزاد سازی میوفاسیال: این تکنیک نوعی ماساژ عمیق است که استئوپات آن را با هدف آزادسازی تنش و انقباض ماهیچه‌ها انجام می‌دهد.
• تکنیک‌های تخلیه لنف: این تکنیک برای کمک به حرکت مایع لنف در بدن بیمار، و اصلاح هر گونه انسداد در جریان لنف انجام می‌شود. این تکنیک‌ها بر این نظریه مبتنی است که انسداد لنف در بافت می‌تواند منجر به مشکلاتی برای سلامتی شود.
استئوپات ممکن است پیشنهاداتی نیز درباره بهبود وضعیت بدنی و ورزش‌هایی که بیمار می‌تواند برای کاهش درد یا درمان کمر درد خود انجام دهد ارائه نماید.

انتظار چه شرایطی را پس از استئوپاتی می‌تون داشت؟

ممکن است برای چند روز اول پس از درمان، احساس درد داشته باشید. در صورتی که هرگونه نگرانی داشتید، برای مشاوره با پزشک خود تماس بگیرید. درمان‌های دستی، که در استوئوپتی توسط پزشک انجام می‌شود، معمولا تنها یک بخش از درمان برای کمر درد است. حتما باید از توصیه‌هایی که استئوپات شما برای مراقبت از کمرتان ارائه می‌کند پیروی کرده و تمریناتی که برایتان تجویز شده را انجام دهید. این کار باعث می‌شود که هر چه سریعتر بهبود یافته و از بازگشت کمر درد خود جلوگیری کنید.

استئوپاتی چگونه به من کمک می‌کند؟

تکنیک‌های دستی که در استخوان درمانی استفاده می‌شوند می‌توانند به کاهش درد و بهبود کارایی کمر کمک کند. اثرات این درمان می‌تواند انقدر طول بکشد که شما بتوانید دوباره حرکت کرده و به فعالیت‌های عادی خود کنید. فعال باقی ماندن به جای استراحت بهترین راهکار برای کمر درد است. در صورتی که تحت درمان‌هایی که با دست انجام می‌شوند قرار گرفته باشید، باید دستورالعمل‌های که برای درد پایین کمر به شما توصیه شده را به عنوان بخشی از روند درمان به کار بگیرید. این دستورالعمل‌ها ممکن است شامل یک برنامه تمرینی عمومی و در صورت لزوم روش‌های درمانی دیگری‌ مانند درمان‌های روانشناسی باشد. مطالعاتی که در مورد تاثیر و چگونگی عملکرد درمان‌های دستی و دستورزی انجام شده است، دریافته‌اند که این روش درست به اندازه دیگر روش‌های درمانی برای کمر درد مناسب است. این درمان‌ها شامل ورزش درمانی و دیگر روش‍‌های پزشکی می‌شود.

عوارض جانبی و ناخواسته استئوپاتی

درمان‌های دستی مانند دستورزی ممکن است عوارض جانبی‌ای داشته باشند. البته این عوارض معمولا جدی نبوده و تنها برای مدت کوتاهی طول می‌کشند. به عنوان مثال، ممکن است تا حدودی احساس خشکی و سفتی یا ناراحتی در منطقه‌ای که تحت درمان قرار گرفته داشته باشید. عوارض جانبی جدی پس از درمان‌های دستی ستون فقرات بسیار نادر هستند، اما آسیب‌هایی مانند شکستگی دنده و آسیب‌ رسیدن به اعصاب ستون فقرات گزارش شده‌اند. اگر چه بسیار بعید است که این مشکلات برای شما پیش بیایند، اما پزشک قبل از انجام هرگونه درمان، باید درباره خطرات احتمالی با شما صحبت نماید.

شاک ویو و درمان تاخیر در جوش خوردن و جوش‌ نخوردن استخوان

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید