مورتون نوروما (درد و گزگز سینه پا و بین انگشتان پا): علت و درمان آن

مورتون نوروما (درد و گزگز سینه پا و بین انگشتان پا) یک عارضه در پاها است که با درد، تورم و التهاب یک عصب همراه بوده و معمولاً سینه پا بین انگشتان سوم و چهارم پا را در برمی‌گیرد. علائم این بیماری شامل درد تیز، سوزش و حتی از بین رفتن حس لامسه در این ناحیه می‌شود. مورتون نوروما همچنین باعث بیحسی، احساس گزگز یا گرفتگی سینه پا می‌شود.

متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی تمرینات کششی و ماساژ را برای پاها شما تجویز کرده تا هر گونه گرفتگی عضلانی یا خشک‌شدگی مفاصل را کاهش دهند. درمان‌های دستی مانند استئوپاتی، فیزیوتراپی یا کایروپرکتیک به بسیاری از افراد در بازیابی مشکلات حرکتی و انعطاف‌پذیری پاها کمک می‌کند.جهت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌‌های۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴ تماس حاصل فرمایید.

علت مورتون نوروما (درد و گزگز سینه پا و بین انگشتان پا) مورتون نوروما یک بیماری در پاها است که به دلیل اختلالات عملکردی پا ایجاد شده و باعث می‌شود که استخوان‌ها بر عصبی که معمولاً بین سرهای متاتارسال سوم و چهارم است فشار وارد آورند. علائم مورتون نوروما یا گزگز سینه پا بیشتر در هنگام فشار زیاد بر سینه پا در هنگام پیاده‌روی، ایستادن و پریدن یا پس از آن ایجاد می‌شوند. این بیماری ممکن است به دلیل انتخاب اشتباه کفش نیز ایجاد شود. کفش‌های نوک تیز و کفش‌های پاشنه‌بلند ممکن است باعث نوروما شوند. کفش‌های تنگ نیز ممکن است بر عصب بین انگشتان پا فشار آورده و باعث ناراحتی و درد شدید شود.

عوامل تشدیدکننده مورتون نوروما (درد و گزگز سینه پا و بین انگشتان پا)


برخی از عواملی که احتمال ابتلا به عارضه مورتون نوروما را افزایش می‌دهند عبارتند از:
• کفش پاشنه‌بلند. پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند یا کفش‌های تنگ و نامتناسب می‌تواند باعث اعمال فشار اضافی بر روی انگشتان پا و سینه پا شود.
• برخی از ورزش‌ها. مشارکت در ورزش‌های پرضربه مانند دویدن ممکن است باعث بروز آسیب و ترومای مکرر بر پا شود. ورزش‌هایی که در آنها باید از کفش‌های تنگ استفاده کرد مانند اسکی یا صخره‌نوردی نیز می‌توانند فشار زیادی بر پا وارد کنند.
• بدشکلی پا. افراد مبتلا به پینه در پا، انگشت چکشی، قوس زیاد در پا یا صافی کف پا بیش از سایرین در معرض ابتلا به نورومای مورتون هستند.

علائم مورتون نوروما


چک‌لیست علائم مورتون نوروما به شرح زیر است:
• درد سوزشی – در برخی موارد بیحسی در سینه پا
• درد پراکنده از سینه پا تا انگشتان پا
• تشدید درد در هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی و در هنگامی که کفش می‌پوشید.
• بیحسی، ناراحتی و گزگز گاه‌وبیگاه یا احساس شوک الکتریکی در انگشتان پا
• درد بین انگشتان سوم و چهارم پا، اغلب از خارجی‌ترین ناحیه یکی از انگشتان شروع شده و به سمت داخلی انگشت مجاور کشیده می‌شود.
• درد در هنگام شروع دو در ورزش دومیدانی

تشخیص مورتون نوروما (درد و گزگز سینه پا و بین انگشتان پا)


در هنگام انجام معاینات، پزشک پای شما را فشار می‌دهد تا وجود توده یا نقاط حساس را بررسی کند. همچنین وی صداهای تق‌تق بین استخوان‌های پا را بررسی می‌کند.

آزمایش‌های تصویر

برخی آزمایش‌های تصویری برای تشخیص بیماری مورتون نوروما مفیدتر هستند:
عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس:با عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس می‌توان برخی دلایل ایجادکننده درد مانند فشار شکستگی را رد کرد
اولتراسوند: اولتراسوند به خصوص برای مشخص کردن ناهنجاری‌های بافت نرم مانند نوروما به کار برده می‌شود.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی): ام آر ای یک روش خوب برای مشخص کردن مشکلات بافت نرم است.

درمان مورتون نوروما (درد و گزگز سینه پا و بین انگشتان پا)


استراحت

کاهش فعالیت‌هایی که باعث افزایش فشار بر پاها می‌شود مانند دویدن، رقصیدن، ورزش‌های هوازی یا حرکات پرضربه برای پا می‌تواند به کاهش علائم کمک کند.

تعویض کفش‌ها

از پوشیدن کفش‌های تنگ، کفش‌های پاشنه‌بلند یا هر کفشی که باعث تحریک این بیماری می‌شود خودداری کنید. استفاده از کفش‌های پاشنه‌کوتاه با کف نرم در اولویت قرار دارد.

کنتراست تراپی (گرما درمانی / سرما درمانی)

کنتراست درمانی معمولاً یکی از اقدامات اولیه برای درمان عارضه نورومای مورتون است. در این روش درمانی به صورت متناوب از کیسه‌های یخ و پدهای گرم روی محل آسیب‌دیده استفاده می‌شود. کنتراست بین گرما و سرما باعث کاهش فشار ناشی از تورم و افزایش گردش جریان خون در بافت آسیب‌دیده می‌شود و در نتیجه روند بهبودی تسریع می‌شود.

دارو

داروهای ضدالتهابی بدون نیاز به نسخه پزشک به کاهش درد و تورم کمک می‌کند. آسپیرین و ایبوپروفن (آدویل، موترین و ...) از جمله این داروهای مسکن هستند.

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید می‌تواند التهاب و تورم و درد را کاهش دهد. در برخی موارد، داروهای مورد استفاده برای برداشتن نوروما مصرف می‌شوند.

اورتوز

• در برخی موارد پدهای نرم گنبدی شکل که داخل کفش‌ها قرار داده می‌شوند به گسترش سرها متاتارسال کمک کرده و فشار را از روی عصب کم می‌کنند.
• جداکننده انگشتان پا همراه با کفش‌های مخصوص می‌تواند روی انگشتان پا قرار داده شود این جداکنندگان انگشت، با پای برهنه نیز استفاده می‌شوند و به بازگرداندن الگوی بیومکانیکال پا که باعث اعمال فشار بر عصب شده است کمک می‌کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست های ما مستقیماً ناحیه آسیب‌دیده را تحت مداوا قرار داده و به کنترل درد و تورم کمک می‌کنند. اولتراسوند، گرمای مرطوب و ماساژ بافت نرم برخی روش‌هایی هستند که در فیزیوتراپی به کار گرفته می‌شوند. لیزر درمانی و شاک ویو تراپی هم می‌توانند مفید واقع شوند.

درمان‌های کایروپرکتیک

درمان گزگز بین انگشتان و سینه پا با کمک درمان‌های دستی مانند استفاده از اورتوز می‌تواند پاها را تنظیم کند. یکی از مهم‌ترین اقدامات درمانی برای کاهش علائم مورتون نوروما استفاده از کفش‌های مناسب است. کفش‌های نوک باریک باعث ایجاد نوروما می‌شوند.

درمان‌های استئوپاتیک

درمان‌های استئوپاتیک ممکن است درد مزمن و حاد، خشک‌شدگی و علائم دیگر را کاهش داده و به بازیابی عملکرد پاها با افزایش دامنه حرکتی، کاهش فیبروز و چسبندگی، تغییر مدل ساختار بافت پا، تحریک بازسازی بافت و بهبود خونرسانی جریان لنفاوی و فعالیت‌های عصبی کمک کند. در روش درمانی استئوپاتی با در نظر گرفتن اطمینان و بی‌خطری، شرایط فعلی بیماری و اولویت‌ها و ترجیحات بیمار از طیف گسترده‌ای از تکنیک‌ها استفاده می‌شد که عبارتند از:
دستکاری بافت نرم
• کشش
• تحریک مفاصل
• تکنیک‌های عملکردی
• روش انرژی عضلانی
• روش Strain Counter-Strain
• دستکاری مفاصل
• دستکاری جمجمه
• دستکاری احشایی

کشش و ماساژ

زمانی که تورم پاها برطرف شد، متخصص طب فیزیکی برخی حرکات کششی ملایم و ماساژ بافت عمیق را شروع می‌کند. کشش به افزایش انعطاف‌پذیری در ناحیه پاها کمک کرده و گرفتگی تاندون‌ها و رباط‌ها را کاهش می‌دهد. ماساژ بافت نرم به برداشته شدن بافت مرده زیر سطح پوست کمک می‌کند.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی برای درمان بسیاری از مشکلات عضلانی اسکلتی مانند نورومای مورتون مؤثر است. با به کار گیری روش شاک ویو تراپی می‌توان فشار ناشی از بزرگ شدن عصب‌ها را کاهش داد.

تمرینات ورزشی برای مورتون نوروما

تمرین برای انگشتان پا

پس از انجام برخی از تمرینات انعطاف‌پذیری و ماساژ درمانی و بهبود توانایی حرکتی باید تمرینات مربوط به تقویت عضلات را آغاز کرد. تمرین برای انگشتان پا به افزایش قدرت عضلات که تحت تأثیر عارضه مورتون نوروما بوده‌اند کمک می‌کند. این تمرینات شامل بلند کردن یک مداد از روی زمین با استفاده از انگشتان برهنه پا یا راه رفتن با نوک انگشتان پا می‌شود. با تقویت عضلات که در کف پا قرار دارند احتمال بازگشت دوباره این عارضه کاهش می‌یابد.

تمرینات مچ پا

مورتون نوروما می‌تواند باعث درد و ضعف در پاها شود. زمانی که عضلات پاهای شما به دلیل ابتلا به این بیماری ضعیف می‌شوند، عضلات نگهدارنده مچ پا هم تضعیف می‌شوند؛ بنابراین، تقویت عضلات پا که مچ پا را حفظ می‌کنند به عنوان بخشی از درمان بسیار مهم است. با تقویت عضلات پا و مچ پا شما می‌توانید کارهای روزمره و عادی خود را ادامه دهید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است