قوز کمر و پشت (کیفوز): درمان آن با فیزیوتراپی

ستون فقرات طبیعی، زمانی که از پشت مشاهده می‌شود مستقیم به نظر می‌رسد. قوز پشت به خم شدن وسط ​​و بالای ستون فقرات اتلاق می‌شود. اگرچه داشتن خمیدگی جزئی بیرونی نسبت به خمیدگی به سمت داخل برای ستون فقرات امری طبیعی است، اما این خمیدگی گاهی می‌تواند زیاد از حد می‌شود. هنگامی‌که قوز پشت بسیار زیاد است، ستون فقرات از کنار  شبیه حرف "C" دیده می‌شود. انحنای غیرطبیعی در این حد معمولاً گوژپشتی نامیده می‌شود.

درمان زودهنگام برای جلوگیری از قوز کمر مهم است. نوع درمان به علت قوز کمر بستگی دارد. متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی با استفاده از تکنیک‌های مختلف بسته به علت قوز کمر، شما را درمان خواهند کرد. دلایل ابتلا به این مشکل اهمیتی ندارد و مشکلی برای درمان ایجاد نخواهد کرد. فیزیوتراپی و درمان کایروپراکتیک استفاده‌ شده توسط متخصصین ما با کاهش التهاب، کاهش دردهای مزمن، کاهش اسپاسم عضلات، بهبود دیسک‌های ستون فقرات، قدرت عضلانی، حرکت ستون فقرات و کاهش سرعت انحطاط نخاعی به درمان قوز کمر کمک خواهند کرد. کشش‌های استاندارد و تمرینات تجویزشده توسط متخصصین ما علائم قوز کمر را کاهش می‌دهد و دامنه حرکت ستون فقرات را بهبود می‌بخشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴ تماس حاصل فرمایید.

علل


قوز کمر می‌تواند مادرزادی (از بدو تولد) باشد، و یا به دلیل شرایطی ایجاد شود که شامل موارد زیر است:

 • مشکلات متابولیک
 • شرایط عصبی و عضلانی
 • استخوان‌سازی ناقص که بیماری‌های استخوان شکننده نامیده می‌شود. (بیماری است که باعث شکستگی استخوان با حداقل نیرو می‌شود).
 • اسپینا بیفیدا یا مهره‌شکاف‌دار
 • بیماری شوئرمن: بیماری است که باعث می‌شود استخوان‌های مهره در منطقه فوقانی پشت به سمت بیرون زده شود و حالتی کوهانی ایجاد می‌شود. علت بیماری شوئرمن ناشناخته است و معمولاً در مردان دیده می‌شود.
 • کیفوز پاسچر (وضعیت بدنی): رایج‌ترین نوع قوز پشت است. به‌طورکلی در نوجوانان قابل ‌توجه است و با خمیدگی و اختلال ستون فقرات در ارتباط است. ورزش به ایجاد وضعیت صحیح ستون فقرات کمک می‌کند.

علائم


در زیر علائم شایع قوز کمر ذکرشده است. با این‌ حال، هر یک از افراد ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کنند. علائم عبارت‌اند از:

 • تفاوت در ارتفاع شانه
 • سر بصورت خم به و نسبت به بقیه بدن جلو است.
 • تفاوت در ارتفاع یا موقعیت تیغه شانه
 • هنگام خم شدن به جلو، ارتفاع از قسمت فوقانی پشت بالاتر از حد نرمال به نظر می‌رسد.
 • عضلات همسترینگ تنگ (ران پشت)

 درد پشت، درد پایین پاها، و تغییر در عادات روده و مثانه معمولاً با قوز کمر مرتبط نیست. افرادی با این نوع علائم  نیاز به ارزیابی فوری پزشکی توسط یک متخصص دارند.

تشخیص


در مراجعه اولیه، پزشک در مورد سابقه پزشکی فرد سؤال می‌پرسد، معاینه فیزیکی را انجام می‌دهد، و احتمالاً عکس‌برداری اشعه X برای تشخیص وضعیت ستون فقرات گرفته می‌شود. هر نوع فشار، حساسیت به لمس، یا ناتوانی در حرکت مفاصل مهره ممکن است به پزشک در تشخیص درست قوز کمر کمک کند.

درمان

بریس

 


قوز کمر ناشی از یک مشکل ساختاری است که اغلب با پوشیدن و استفاده یک بریس ویژه درمان می‌شود. این بریس می‌تواند به کنترل درد کمک یا پیشرفت منحنی را متوقف کند. انواع مختلفی از بریس وجود دارد و پزشک با دقت گزینه مناسب برای شما را انتخاب خواهد کرد. سپس این بریس به‌صورت سفارشی برای شخص ساخته و روی بدن قرار داده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که برای او مناسب است و احساس راحتی می‌کند.

درمان کایروپراکتیک برای قوز کمر

بسته به تشخیص خاص خود فرد، ممکن است تکنیک‌های چندگانه کایروپراکتیک برای درمان کیفوز و کمک به بهبود حرکت عضلات پشت بکار گرفته شود. از جمله:

 • درمان دستی ویژه ستون فقرات: فیزیوتراپ حرکات محدود در ستون فقرات را مشخص می‌کند و از فشار ملایم برای کشش بافت نرم استفاده می‌کند تا سیستم عصبی را تحریک کند. پس از درمان‌های متعدد کایروپراکتیک، ستون فقرات شروع به برگشت آرام به وضعیت طبیعی می‌کند و طیف کاملی از حرکت به فرد داده می‌شود.
 • روش فلکشن دیستراکشن: اگر قوز پشت به علت بیماری دژنراتیو دیسک ایجاد شود و یا مشکل حرکتی نخاع پایین‌تر از ستون فقرات واقع‌ شده، روش کایروپراکتیک ارجح است.این روش شامل استفاده از حرکات ملایم و بدون فشاراست که با احتیاط  دامنه حرکت در ستون فقرات را افزایش می‌دهد.
 • درمان دستی ستون فقرات با استفاده از ابزار: یک ابزاردستی خاص با سرعت استفاده می‌شود تا نیروی ملایم در مکان‌های مناسب بدون استفاده از فشار به ستون فقرات اعمال شود.
 • درمان بافت نرم با استفاده از ابزار: با استفاده از دستگاه‌های مختلف دستی، فیزیوتراپ به‌آرامی به عضلات آسیب‌دیده پشت ضربه میزند تا  آن‌ها را شل و ریلکس کند. این روش به درمان هر گونه آسیب عضلانی کمک می‌کند.

درمان نقاط ماشه‌ای

هدف از این درمان پیدا کردن نقاط مشخص تحت‌فشار در عضلات پشت است. فیزیوتراپ با اعمال فشار مستقیم در این نقاط باعث شل شدن عضلات و کاهش فشار به آن می‌شود و ستون فقرات می‌توانند راحت‌تر حرکت کنند.

تکنیک‌های پاسچر (وضعیت بدن)

 اگر قوز پشت به علت وضعیت نادرست بدن ایجادشده باشد، فرد می‌تواند تمریناتی انجام دهد تا عضلات ستون فقرات قوی‌تر شوند. یک فیزیوتراپ این تمرینات را آموزش می‌دهد و به فرد نشان می‌دهد که چگونه به اصلاح وضعیت قرارگیری بدن خود بپردازد. فرد با دنبال کردن و انجام پیشنهاد‌های پزشک برای به دست آوردن وضعیت بهتر می‌تواند به کاهش منحنی در ستون فقرات خود  کمک کند.

تحریک الکتریکی

جریان الکتریکی با فرکانس پایین ماهیچه‌های فرد را تحریک می‌کند و با کاهش التهاب دردهای مربوط به وضعیت قرارگیری بد بدن،  کیفوز کاهش می‌یابد.

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند تراپی با ارسال امواج صوتی به عمق بافت عضلانی کمک می‌کند تا سفتی، اسپاسم و درد مربوط به وضعیت قرارگیری بد بدن و قوز پشت کاهش یابد. همچنین با گرمای ملایمی که ایجاد می‌کند گردش خون را بهبود می‌بخشد.

تمرینات درمانی برای قوز کمر

تمرینات درمانی برای قوز پشت عبارت‌اند از:

حالت کوه

پس از سال‌ها ناتوانی، ستون فقرات ما ممکن است "فراموش کرده" چه باید بکند. حالت کوه کمک می‌کند تا بیماران وضعیت ایستاده خود را اصلاح کنند. این وضعیت به این صورت است که فرد باید تصور کند یک عروسک خیمه‌شب‌بازی است که از سر او را می‌کشند و باید صاف بایستد.

قفسه سینه و شانه، با چارچوب در

حرکت چانه

عضلات نردبانی گردن، عضله كتفی لامی و استرنوکلیدوماستوئی، عضلاتی هستند که اغلب، برای کسانی که کیفوز سینه‌ای دارند، سفت هستند. کشش این عضلات به گردن کمک می‌کند تا منعطف شود.

جریان دست و زانو 

باسن را به پاشنه نزدیک کنید و دوباره به حالت اول برگردید. این حرکت باعث استفاده انعطاف‌پذیری ستون فقرات می‌شود. هم‌زمان با افزایش تحرک، به‌تدریج حرکات را شدیدتر کنید.

حالت کبرا

بک بند یا خمیدگی به سمت عقب باعث تقویت عضله ارکتو اسپاینا، مالتی فیدوس، لاتیسموس، عضلات لانژیسیموس و عضلات ایلیوکوستالی می‌شود. به خصوص زمانی که این حرکت بر روی شکم انجام می‌شود بسیار مفید است زیرا منجر به ایجاد حالت C معکوس می‌شود (با توجه به کمکی که از گرانش دریافت می‌کنید).

پرنده - سگ

این حالت برای قوز کمر توصیه می‌شود تا قدرت عضلات سر و ستون مهره‌ها را افزایش دهد و باعث ایجاد ثبات در ستون فقرات شود.

 حالت ماهی

این حالت برای بسط و کشش ستون فقرات توصیه می‌شود.

حرکت برف پاک کن

حرکت برف پاک کن برای بازسازی وضعیت قرارگیری بدن توصیه می‌شود. این حرکت به‌ آرامی ماهیچه سینه‌ای و عضلات دو سر بازو، که در طول فعالیت‌های روزانه فشرده می‌شوند، را کشش می‌دهد.

فشار سر

فشار سر مانند تمرین کشش، گردن فرد را کشش می‌دهد. باگذشت زمان، شما می‌توانید با استفاده از یک کتاب کوچک‌تر یا پتو در زیر سر پشتیبانی را کاهش دهید. هدف شما این است که در نهایت قادر باشید به‌راحتی سرخود را بر روی زمین قرار دهید بدون اینکه فشاری به گردن وارد شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است