بازدیدها: 280

فیزیوتراپی پیشرفته اسکولیوز (انحراف ستون فقرات) در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی با استفاده از تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی ارائه می شود.

اسکولیوز اصطلاحی کلی برای شرایط ستون فقرات است که بر انحنای طبیعی ستون فقرات تأثیر می گذارد.

اسکولیوز ممکن است در هر زمانی رخ دهد، چه در دوران نوجوانی باشد و چه در اواخر عمر فرد تشخیص داده شود، اما معمولاً  این بیماری را بین 10 تا 15 سالگی تشخیص داده می شود.

موارد ممکن است از خفیف تا کاملاً شدید متفاوت باشد، که البته به این معنی است که درمان‌های این بیماری بسیار متفاوت است. فیزیوتراپی برای همه موارد اسکولیوز مفید است، اما بسته به شدت ممکن است روش‌های دیگری مانند بریس و جراحی مورد نیاز باشد. 

فیزیوتراپی پیشرفته اسکولیوز یکی از روشهای موثر در کنترل اسکولیوز و تسکین علائم آن است در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی با توجه به انحنای ستون فقرات، سن بیمار و دیگر شرایط انجام می گیرد. استئوپاتی ، درمان دستی  ماساژ درمانی، تحریک الکتریکی  و سوزن خشک از حمله راهکارهای فیزیوتراپی در درمان اسکولیوز هستند.

برای رزرو نوبت در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم زیر نظر دکتر سعادتی می‌توانید با شماره تلفن‌‌های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

قبل و بعد از درمان اسکولیوز در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی

انواع اسکولیوز

اسکولیوز را می توان بر اساس علت یا منشا طبقه بندی کرد.

اسکولیوز ایدیوپاتیک حدود 80 درصد موارد تشخیص داده شده را تشکیل می دهد و زمانی تشخیص داده می شود که هیچ علت برای این ناهنجاری تشخیص داده نشود.

اسکولیوز مادرزادی در طول رشد جنین ایجاد می شود و منجر به ناهنجاری یک یا چند مهره می شود و ممکن است در هر قسمتی از ستون فقرات رخ دهد.

ناهنجاری های مهره ای سبب انحنا و سایر ناهنجاری های ستون فقرات می شوند زیرا یک ناحیه از ستون فقرات با سرعت کمتری نسبت به بقیه رشد می کند.

از آنجایی که این ناهنجاری ها در بدو تولد وجود دارند، اسکولیوز مادرزادی معمولا در سنین پایین تر از اسکولیوز ایدیوپاتیک تشخیص داده می شود.

اسکولیوز عصبی عضلانی شامل اسکولیوز است که ثانویه به بیماری عصبی یا عضلانی مانند آتروفی عضلانی نخاعی، فلج مغزی و اسپینا بیفیدا است.

این نوع اسکولیوز معمولا سریعتر از اسکولیوز ایدیوپاتیک پیشرفت می کند.

فیزیوتراپی پیشرفته اسکولیوز در تمام انواع اسکولیوز می تواند موثر باشد.

علائم اسکولیوز

علائم متعددی وجود دارد که ممکن است نشان دهنده احتمال اسکولیوز باشد. به اشتباه فرض می شود که برای مشکوک شدن به اسکولیوز باید درد وجود داشته باشد. این نادرست است زیرا شرایط واقعی خود به ندرت دلیل درد است. مطالعات نشان می دهند که در زمان تشخیص اسکولیوز ایدیوپاتیک، 23 درصد از بیماران کمردرد دارند. اما 10 درصد از این بیماران پاتولوژی دیگری نیز داشتند که علت این درد بود.

برخی از نشانه های بالقوه ای که ممکن است نشان دهنده وجود اسکولیوز باشند عبارتند از :

  • ناهمواری شانه ها – یک تیغه شانه بالاتر یا یک شانه ممکن است بیرون بزند
  • عدم قرار گیری سر در بالای لگن
  • برجستگی یک طرف باسن
  • انجنای غیرطبیعی در ستون فقرات و خم شدن ستون فقرات به یک سمت

فیزیوتراپی پیشرفته اسکولیوز در کلینیک فیزیوتراپی شمیم زیر نظر دکتر حیدر سعادتی با استفاده از تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی و بهره گیری از متدهای درمانی روز دنیا ارائه می شود.

تشخیص اسکولیوز

دکتر فیزیوتراپی از جلو و پهلو به وضعیت بدن نگاه می کند. آنها بررسی خواهند کرد که آیا شانه ها و باسن متقارن هستند یا خیر.

رفلکس ها و عملکردهای ریه ممکن است مورد بررسی قرار گیرند، زیرا ممکن است تحت تأثیر اسکولیوز شدید قرار گیرند.

آنها ممکن است درخواست اشعه ایکس کنند. اینها به ارزیابی و ترسیم پیشرفت در طول درمان کمک می کنند. شدت انحراف در انتخاب درمان مناسب برای اسکولیوز از اهمیت بالایی برخوردار است.

درمان اسکولیوز

در کودکان و نوجوانانی که هنوز در حال رشد هستند و انحنای آنها بین 25 تا 40 درجه است، ممکن است بریس توصیه شود.

اگر بریس طبق توصیه‌ها پوشیده شود ( می‌تواند 16 تا 23 ساعت در روز باشد تا رشد متوقف شود) در حدود 80٪ از کودکان مبتلا به اسکولیوز از پیشرفت منحنی جلوگیری می‌کند.

در انحناهای شدید ممکن است جراحی با هدف توقف پیشرفت انحنا و کاهش احتمال ابتلا به هر نوع مشکل طولانی‌مدت ستون فقرات توصیه شود.

و اما فیزیوتراپی ، می تواند درد را تسکین دهد و از عوارض جلوگیری کند.

فیزیوتراپی پیشرفته اسکولیوز

فیزیوتراپی ممکن است همراه با بریس برای کودکان و نوجوانان گزینه ای باشد.

مزیت فیزیوتراپی این است که در تمام مراحل اسکولیوز می تواند کمک کننده باشد. در صورت وجود ناهنجاری قابل توجه تر، بریس و مدیریت جراحی نیز ممکن است ضروری باشند.

در جلسه اول فیزیوتراپی برای درمان اسکولیوز یک ارزیابی کامل به دکتر فیزیوتراپی کمک می کند تا یک برنامه فردی برای شما در نظر بگیرد که مطابق شرایط و نیازهای شما است.

درمان اسکولیوز به رفع هرگونه محدودیت عملکردی و درد ناشی از این انحراف شایع ستون فقرات کمک می کند.

متدها و مدالیته های فیزیوتراپی پیشرفته اسکولیوز

تکنیک های درمان دستی و ماساژ ، استئوپاتی ، سوزن خشک ، مدالیته های ضددرد همچون الکتروتراپی و تمرینات ورزشی از جمله روشهای فیزیوتراپی پیشرفته اسکولیوز هستند که در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی ارائه می شوند.

تمریناتی که دکتر فیزیوتراپی اسکولیوز برای بیمار در نظر می گیرد می تواند تحرک و وضعیت بدنی بیمار را بهبود بخشد، و قدرت عضلات مرکزی را افزایش دهد ، همچنین می تواند کمک کند که عملکرد تنفسی فرد نیز طبیعی باشد.

در تعدادی از جلسات، تمرینات حرکتی به فرد آموزش داده می شود تا به او کمک کند دامنه حرکتی خود را بهبود بخشد و چگونه در حین حرکت، خود را بهتر تثبیت کند.

فیزیوتراپی پیشرفته اسکولیوز از تمرین‌هایی استفاده می‌کند که هدف آنها کمک به بیماران برای دستیابی به موقعیت طبیعی تری برای ستون فقرات خمیده‌شان است.

جلسات برای هر بیمار سفارشی شده است و هدف این است که وضعیت بدن فرد را تراز کند، به او بیاموزد که از وضعیت خود آگاه باشد و ستون فقرات را کشیده و تثبیت کند.

برنامه تمرینی دقیقی که دکتر فیزیوتراپی شما توصیه می کند برای شما منحصر به فرد خواهد بود. این بستگی به وضعیت سلامتی شما و روش های درمانی مورد استفاده آنها دارد.

در حالی که گاهی اوقات یادآوری تناسب این تمرینات در روز چالش برانگیز است، اما اگر این کار را انجام دهید در درازمدت کمرتان سودمند خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید