فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی در شریعتی تهران ارائه می شود.

ستون فقرات انسان از چندین استخوان ستون فقرات به نام مهره تشکیل شده است. مهره ها روی هم قرار می گیرند تا ستون فقرات را تشکیل دهند. ستون فقرات به بدن فرم می دهد. این تکیه گاه عمودی اصلی بدن است. بخشی از ستون فقرات در قسمت تحتانی کمر به عنوان ستون فقرات کمری شناخته می شود.

ستون فقرات کمری از پنج مهره پایینی تشکیل شده است. پزشکان اغلب از این مهره ها به عنوان L1 تا L5 یاد می کنند. این پنج مهره در کنار هم قرار می گیرند تا کمر خمیدگی کمی به سمت داخل ایجاد کند. پایین ترین مهره ستون فقرات کمری، L5، به بالای ساکروم، یک استخوان مثلثی شکل در پایه ستون فقرات که بین دو استخوان لگن قرار می گیرد، متصل می شود. برخی از افراد یک مهره اضافی یا ششم کمری دارند. این وضعیت معمولاً مشکل خاصی ایجاد نمی کند.

فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر به عنوان بهترین و موثرترین درمان دیسک کمر و سایر مشکلات ستون فقرات شناخته می شود ، متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود ، متخصصان از تکنیک های درمان دستی و استئوپاتی ، تمرین درمانی ، لیزر درمانی ، شاک ویو تراپی و الکتروتراپی برای درمان دیسک کمر بهره می برند. برای رزرو نوبت در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی می‌توانید با شماره تلفن‌‌ های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

دیسک های بین مهره ای مهره ها را جدا می کنند. دیسک ها از بافت همبند ساخته شده اند. بافت همبند ماده ای است که سلول های زنده بدن را در کنار هم نگه می دارد. بیشتر بافت همبند از الیاف ماده ای به نام کلاژن ساخته شده است. این الیاف به دیسک کمک می کند تا در برابر کشش و فشار مقاومت کند.

دیسک های سالم مانند ضربه گیرها عمل می کنند تا ستون فقرات را نرم کنند. آنها از ستون فقرات در برابر کشش روزانه گرانش محافظت می کنند. آنها همچنین از آن در هنگام فعالیت های شدید که نیروی قوی بر ستون فقرات وارد می کند مانند پریدن، دویدن و بلند کردن محافظت می کنند.

دلایل و عوامل خطر

فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که هسته در مرکز دیسک از فضای طبیعی خود خارج شود. هسته به حلقه فشار می آورد و باعث برآمدگی دیسک به سمت بیرون می شود. گاهی اوقات هسته به طور کامل از طریق حلقه بیرون زده و از دیسک خارج می شود.

فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر می تواند نیاز به مصرف داروهای شیمایی و انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل برساند.

اگرچه فعالیت های روزانه ممکن است باعث شود هسته به حلقه فشار بیاورد، بدن به طور معمول قادر به مقاومت در برابر این فشار است. با این حال، با افزایش سن حلقه، تمایل به ترک خوردن و پارگی دارد، با بافت اسکار ترمیم می شود. این فرآیند به عنوان دژنراسیون شناخته می شود. با گذشت زمان، حلقه ضعیف می شود و هسته ممکن است از طریق حلقۀ آسیب دیده شروع به فتق (فشرده شدن) کند. در ابتدا، فشار، حلقه را به سمت بیرون برآمده می کند. در نهایت، هسته ممکن است به طور کامل از طریق حلقه بیرونی دیسک بیرون بزند.

خم شدن، چرخاندن و بلند کردن شدید و مکرر می تواند فشار غیرطبیعی بر هسته ضربه گیر دیسک وارد کند. اگر به اندازه کافی زیاد باشد، این افزایش فشار می تواند به حلق آسیب برساند و منجر به فتق شود.

دیسک کمر نیز می تواند در طی یک آسیب حاد (ناگهانی) دچار فتق شود. بلند کردن با تنه به سمت جلو خم شده و پیچ خورده می تواند باعث فتق دیسک شود. دیسک همچنین می تواند در اثر ضربه شدید به ستون فقرات، مانند افتادن از نردبان و فرود آمدن در حالت نشسته، فتق کند.

علائم فتق دیسک کمر

فتق باعث ایجاد درد از منابع مختلف می شود. می تواند باعث درد مکانیکی شود. درد ناشی از التهاب زمانی اتفاق می‌افتد که هسته از طریق آنولوس فشرده می‌شود. هسته معمولاً با خونرسانی بدن تماس ندارد. با این حال، پارگی در حلقه، هسته را در معرض خطر تماس با این منبع خون قرار می دهد. هنگامی که هسته به داخل حلقۀ پاره شده فتق می کند، هسته و خون به هم می رسند و باعث واکنش مواد شیمیایی داخل هسته می شوند. این باعث التهاب و درد می شود.

فتق دیسک همچنین ممکن است به عصب نخاعی فشار وارد کند. فشار روی یک عصب تحریک شده یا آسیب دیده می تواند باعث ایجاد دردی شود که در امتداد عصب منتشر می شود. به این درد عصبی می گویند.

بسیاری از موارد فتق دیسک کمر ناشی از تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات است. تغییراتی که در نهایت منجر به فتق دیسک می شود به تدریج علائم ایجاد می کند. در ابتدا، شکایات ممکن است فقط درد مبهم با محوریت کمر باشد، دردی که در طی چند سال می آید و می رود.

فتق دیسک زمانی که هسته در تماس با منبع خون بدن قرار می گیرد التهاب ایجاد می کند (که قبلا ذکر شد). التهاب می تواند منبع درد ضربان دار در کمر باشد و ممکن است به یک یا هر دو باسن و باسن گسترش یابد.

فتق دیسک می تواند به عصب نخاعی فشار بیاورد و علائم فشرده سازی عصب را ایجاد کند. درد عصبی از الگوهای شناخته شده در اندام تحتانی پیروی می کند. می توان آن را در کنار بالای ران، در ساق پا یا حتی در پا و انگشتان پا احساس کرد.

فشار روی عصب همچنین می تواند باعث احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی در جایی که عصب به سمت پایین اندام تحتانی حرکت می کند، شود. اگر این اتفاق بیفتد، رفلکس فرد کند می شود. ماهیچه‌هایی که توسط عصب کنترل می‌شوند ضعیف می‌شوند و احساس در پوستی که عصب به آن می‌رود دچار اختلال می‌شود.

به ندرت، علائم شامل تغییرات در عملکرد روده و مثانه است. فتق دیسک که مستقیماً به کانال نخاعی فشار وارد می کند می تواند بر اعصابی که به روده و مثانه می روند فشار وارد کند. فشار ممکن است باعث کمردرد، درد در پشت هر دو پا و بی حسی یا گزگز در پاها شود.

فشار روی اعصاب می تواند باعث از دست دادن کنترل در روده یا مثانه شود. این یک اورژانس است. اگر فشار کاهش نیابد، می تواند منجر به فلج دائمی روده و مثانه شود. به این وضعیت سندرم اسب اسب دمی می گویند. پزشکان برای برداشتن فشار از روی اعصاب، جراحی فوری را توصیه می کنند.

فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر

درمان فتق دیسک کمر معمولاً با درمان غیرجراحی شروع می شود، مگر اینکه وضعیت شما باعث مشکلات قابل توجهی شود یا به سرعت بدتر شود. اکثر افراد مبتلا به فتق دیسک کمر بدون جراحی بهبود می یابند. در نتیجه، معمولاً توصیه می‌شود که بیماران حداقل شش هفته قبل از جراحی، درمان‌های غیرجراحی را امتحان کنند.

در ابتدا، دکتر فیزیوتراپی ممکن است بخواهد کمر شما را بی حرکت کند. ثابت نگه داشتن کمر برای مدت کوتاهی می تواند التهاب و درد را آرام کند. این ممکن است شامل یک دوره استراحت در رختخواب باشد. خوابیدن به پشت می تواند فشار را از روی دیسک های دردناک و اعصاب کم کند. با این حال، متخصصان فیزیوتراپی معمولاً توصیه می‌ کنند که از استراحت طولانی در بستر خودداری کنند و ترجیح می‌دهند بیمارانشان فعالیت‌ های معمولی را با استفاده از درد انجام دهند تا میزان بیش از حد آن را بسنجند. در موارد نادری که استراحت در بستر تجویز می شود، معمولاً حداکثر تا دو روز استفاده می شود.

درمان های فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر بر تسکین درد، بهبود حرکت کمر و تقویت وضعیت بدنی سالم تمرکز دارد.

اولین هدف درمان ما کنترل علائم است. دکتر فیزیوتراپی به بیماران کمک می کند تا موقعیت ها و حرکاتی را پیدا کنید که درد را کاهش می دهد.

ممکن است در چند جلسه اول از درمان گرما، سرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی استفاده شود.

همچنین ممکن است در ابتدا از کشش کمر برای کاهش علائم فتق دیسک کمر استفاده شود.

علاوه بر این، دکتر فیزیوتراپی ممکن است از درمان های عملی مانند ماساژ یا دستکاری ستون فقرات استفاده کند. این اشکال درمان عمدتاً برای کمک به کاهش درد و التهاب استفاده می‌شوند تا بتوانید در اسرع وقت فعالیت عادی خود را از سر بگیرید.

تمرینات ورزشی که خاصیت درمانی دارند و شامل تمرینات کششی ، تمرینات تقویتی و تمرینات دامنه حرکتی می شوند بخش مهمی از برنامه درمانی هستند که توسط دکتر فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر در نظر گرفته می شوند.

هدف اصلی فیزیوتراپی شما این است که به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه از علائم خود مراقبت کنید و از مشکلات بعدی جلوگیری کنید. ما یک برنامه تمرینی خانگی برای ادامه بهبود انعطاف پذیری، وضعیت بدنی، استقامت و قدرت کمر و شکم به شما ارائه خواهیم داد. فیزیوتراپیست ما همچنین در مورد استراتژی هایی که می توانید در صورت تشدید علائم شما استفاده کنید، صحبت خواهد کرد.

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید