بازدیدها: 178

چه شما یک ورزشکار باشید، چه در سال‌های طلایی بازنشستگی باشید یا یک فرد عادی باشید که کارهای فردی خود را روی پایتان انجام می‌دهید، آسیب‌دیدگی زانو می‌تواند یک مشکل ناتوان‌کننده برای شما باشد. آسیب‌دیدگی‌های تاندون بسیار شایع هستند که غالباً پزشکان آنها را به سه دسته تقسیم می‌کنند: سندرم باند ایلیوتیبیال (درد در قسمت خارجی زانو)، التهاب تاندون پاتلا (درد در زیر زانو) و آسیب‌دیدگی‌های همسترینگ (درد در پشت زانو). همچنین بسیاری از افراد نیز ممکن است دچار آرتروز باشند و در برخی موارد نیاز به تعویض مفصل زانو دارند. هر یک از این آسیب‌دیدگی‌ها با موانعی در درمان‌های اولیه مواجه هستند. التهاب تاندون ممکن است باعث چسبندگی فیبروزی و شکل‌گیری بافت‌های اسکاری شود که عملکرد طبیعی عضلات را مختل کرده، آرتروز باعث فرسایش غضروف می‌شود و فضای مفصل را کاهش می‌دهد و انجام عمل جراحی نیز گاهی اوقات ضرورت پیدا می‌کند، بافت‌های اسکار در عضلات و تاندون‌های اطراف شکل می‌گیرند و باعث چسبندگی زانو و درد در بافت نرم می‌شوند.

دکتر سعادتی در سال‌های گذشته به طور موفقیت‌آمیزی از شاک ویو تراپی برای درمان این بیماری‌ها استفاده کرده‌ است زیرا با کمک شاک ویو تراپی می‌توان بافت‌های اسکار و چسبندگی‌ها را از بین برده و رشد عروق خونی را به منظور بازیابی عملکرد عضلات و تسریع فرایند بهبودی تحریک نمود.

شاک ویو تراپی متمرکز در فیزیوتراپی: روش و موارد درمانی

شاک ویو تراپی خارج از بدن چیست؟


شاک ویو تراپی یک روش غیرتهاجمی است که انرژی مکانیکی شدید و ناگهانی ارسال می‌کند. این نوع فرایند برای درمان تاندونوپاتی مفید بوده و با 60 تا 80 درصد موفقیت همراه است.

 شاک ویو تراپی خارج از بدن چگونه کار می‌کند؟


شاک ویو تراپی با اعمال پالس‌های فشار مکانیکی که باعث ایجاد کویتاسیون و حباب در تاندون یا بافت نرم که معمولاً خون‌رسانی به آنها به طور مؤثری انجام نمی‌شود کار می‌کند.

این پالس‌ها، تاندون یا بافت نرم را پاره کرده و بدن را برای ترمیم خودش تحریک می‌کند، به این فرایند ری وسکولاریزاسیون گفته می‌شود و باعث تقویت تاندون و بازسازی سریع آن شده و در بلند مدت نیز نتایج بهتری به دنبال خواهد داشت. این یک روش درمانی مطمئن بوده و می‌تواند جایگزین تزریق کورتیزون شود.

شاک ویو تراپی برای درمان عارضه‌های زانو


 زانوی جهندگان یا تاندونوپاتی پاتلار

زانوی جهندگان یا تاندونوپاتی پاتلار

عضلات چهار سر ران به وسیله تاندونی به نام تاندون پاتلار به قسمت پایین پا (تیبیا) متصل می‌شوند. کشکک زانو یا پاتلار وسط تاندون پاتلار قرار گرفته است. وقتی که زانوها به دلیل پرش و فرود یا تغییر جهت، تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند ممکن است بالا یا پایین کشکک زانو درد بگیرد. تاندون کشکک زانو دچار پارگی‌های جزئی می‌شود و ابتلا به عارضه زانوی جهندگان آغاز می‌شود.

این پارگیها با ایجاد بافت‌های اسکار و تحلیل فیبرهای کلاژن ارتجاعی بهبود می‌یابد. در این مرحله می‌توان از شاک ویو تراپی کمک گرفت. در شاک ویو تراپی، امواج صوتی به بافت‌ها ارسال می‌شود. این امواج صوتی با شدت و عمق نفوذ خاصی اعمال می‌شوند و باعث حرکات ارتعاشی میکروسکوپی در بافت می‌شوند. بافت سالم به طور عمقی ماساژ داده می‌شود اما بافت اسکار شکننده از بین می‌رود.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

 آرتروز زانو و شاک ویو تراپی

آرتروز زانو و شاک ویو تراپی

زانو درد یک علامت شایع ابتلا به آرتروز است. علاوه بر درد، علائم شایع دیگر ابتلا به استئوآرتریت زانو شامل خشک‌شدگی و تورم زانو می‌شود. صاف کردن و خم کردن پا معمولاً برای شما دشوار می‌شود و ممکن است در زانوی خود احساس ضعف، خالی شدن یا قفل شدن کنید. آیا تاکنون این اتفاق برای شما افتاده است که بر اساس شدت زانو درد خود بتوانید باریدن برف یا باران را پیش‌بینی کنید؟ شما تنها نیستید، بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز نیز قبل از تغییر آب و هوا دچار افزایش درد زانو می‌شوند.

آرتروز زانو زمانی ایجاد می‌شود که غضروف زانو تحلیل رفته و استخوان‌ها تغییر شکل پیدا می‌کنند. در آرتروز شدید، مینیسک (غضروف) از بین رفته و استخوان‌ها به هم ساییده می‌شوند. زمانی که به مدت زیادی می‌نشینید یا هنگامی که صبح از خواب برمی‌خیزید و در زمان‌های بی‌تحرکی، آرتروز باعث آزار بیشتر شما می‌شود. هیدراسیون و آب‌رسانی در زانوی مبتلا به آرتروز معمولاً به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد اما حرکاتی که برای انجام آنها نیاز به تحمل وزن نیست باعث روان شدن موقتی حرکات مفصل و کاهش درد می‌شوند.

شاک ویو تراپی به از بین رفتن چسبندگی‌های قدیمی زانو کمک کرده و باعث آنژیوژنیس (تکثیر عروق خونی) می‌شود. این اتفاق در زانو و عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های اطراف آن می‌افتد و به حرکت پذیری، روان کار کردن و کاهش درد کمک می‌کند.

شما همچنین باید برای مدتی تمرینات توان‌بخشی مناسب را انجام دهید تا نیازهای وضعیتی منحصر بفرد شما تأمین شوند. برخی از مقالات را در مورد آرتروز زانو شاک ویو تراپی مطالعه کنید:

همچنین دستگاهی که دکتر فیزیوتراپی روی زانوی شما از آن استفاده می‌کند را نیز بشناسید. این امواج بسیار خاص بوده و به طور تصادفی به زانو ارسال نمی‌شوند. ممکن است شما احساس داشته باشید و زمانی که دکتر فیزیوتراپی محل درستی از زانوی شما را هدف درمان قرار می‌دهد آن را احساس کنید.

 شاک ویو تراپی و سندرم باند ایلوتیبیال (باند آی تی)

شاک ویو تراپی و سندرم باند ایلوتیبیال (باند آی تی)مکانیک بدن بسیاری از دوچرخه سواران ضعیف است و دچار سندرم باند ایلیوتیبیال می‌شوند. ماهیچه تنسور فاسیا لاتا در یک طرف لگن قرار دارد و به باند ایلیوتیبیال متصل است. باند ایلیوتیبیال به ساق پا وصل بوده و به ثبات و پایداری زانوی شما در زمان بلند کردن پای مخالف کمک می‌کند. باند آی تی مانند یک بریس زانو عمل می‌کند. زمانی که عضلات به باند ایلیوتیبیال وصل می‌شوند به دلیل نقاط ماشه‌ای یا چسبندگی باند ایلیوتیبیال سفت شده به قسمت بیرونی زانو ساییده می‌شوند.

 سؤالات رایج در مورد شاک ویو تراپی


 آیا شاک ویو تراپی باعث تسکین فوری درد می‌شود؟

 در بسیاری از موارد محل مورد درمان بلافاصله تسکین می‌یابد. حداکثر تأثیر به کارگیری این روش درمانی در برخی موارد پس از یک هفته احساس می‌شود.

 آیا پس از شاک ویو تراپی می‌توان راه رفت؟

این فرایند معمولاً باعث کاهش سطح فعالیت‌های شما نمی‌شود و اثرات جانبی بسیار جزئی ممکن است به دنبال داشته باشد.

چند جلسه برای درمان نیاز است؟

تعداد جلسات به زمان تسکین درد بستگی به نوع و شدت آسیب دارد که در معاینه تعیین می شود

 به کارگیری شاک ویو تراپی برای درمان چه بیماری‌هایی مؤثر است؟ 

این فرایند برای درمان اختلالات مزمن بافت‌های نرم مانند فاشیتیس پلانتر، درد پاشنه پا، درد تاندون آشیل، برخی دردهای کف پا، فیبروماتوز پلانتر مؤثر خواهد بود.

شاک ویو تراپی برای آسیب‌دیدگی‌های مزمن که باعث درد شدید می‌شوند نیز به کار برده می‌شود که برخی از آنها عبارتند از:

  • آسیب‌دیدگی‌های ورزشی
  • تنیس البو
  • التهاب تاندون
  • فاشیتیس پلانتر
  • شانه یخ‌زده
  • التهاب تاندون آشیل
  • آسیب‌دیدگی‌های مچ دست، شانه، زانو و مچ پا

شاک ویو تراپی در میان تنیس‌بازان، دوندگان، ورزشکاران، فوتبالیست‌ها و قایقران‌ها محبوبیت داشته و رایج است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید