سوزش،گرگرفتن،گزگز،بی‌حسی ‌و ‌‌سوزن‌ سوزن‌ شدن ‌زانو: علت و درمان

احساس سوزش در زانو ممکن است به فرایند‌ها و اختلالات مختلفی مربوط باشد. برای مثال، هر نوع سوختگی پوست (سوختگی حرارتی، الکتریکی یا شیمیایی) باعث زانودرد و سوزش در محل آسیب‌دیده شود. وارد آمدن آسیب به عصب‌های پا (نوروپاتی محیطی) باعث احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن می‌شود که در اصطلاح پزشکی به آن بیماری پارستزی (خواب رفتن پا) می‌گویند. دیابت و مصرف بیش‌ازحد الکل، دو علت شایع نوروپاتی محیطی هستند. انواع مختلف آرتروز (التهاب مفاصل) می‌تواند موجب بروز درد و خشکی مفصل زانو شود و این درد در برخی موارد به شکل سوزش احساس می‌گردد.

متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی بسته به وسعت آسیب‌دیدگی مفصل زانو و علت بروز احساس سوزش در آن، از روش‌های مختلف فیزیوتراپی جهت رفع فشار از روی مفصل زانو استفاده کرده و از این طریق به کاهش التهاب و به دنبال آن رفع احساس سوزش زانو کمک می‌کنند. تمرینات فیزیوتراپی برای بازیابی قدرت و ثبات مفصل زانو مؤثر هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴  تماس حاصل فرمایید.

دلایل بروز احساس سوزش در زانو


احساس سوزش زانو می‌تواند به دلیل سوختگی یا آسیب دیدن پوست و همچنین به دلیل فرایندهایی که منجر به التهاب مفصل زانو می‌شوند، باشد. ممکن است درد لنگش متناوب باعث احساس سوزش در زانو شود؛ لنگی متناوب زمانی رخ می‌دهد که خون کافی به پاها نمی‌رسد و معمولاً این حالت در بیماری شریان محیطی دیده می‌شود که به شکل احساس سوزش بروز می‌یابد.

علل التهابی

بیماری‌هایی مانند انواع مختلف آرتریت که باعث التهاب داخل یا اطراف مفاصل می‌شوند، می‌توانند باعث درد اطراف زانو شوند؛ در برخی موارد ممکن است این درد مانند یک احساس سوزش به نظر برسد. نمونه‌هایی از این بیماری‌ها عبارتند از:

 • اسپوندیلیت انکیلوزان (التهاب مفاصل بین مهره‌های ستون فقرات)
 • بورسیت (التهاب کیسه‌های محافظ پر از مایع که در اطراف مفصل وجود دارند)
 • کندرومالاسی (نرمی کشکک) (مشکل ساختار غضروف کشکک)
 • نقرس (نوعی از آرتریت که ناشی از تجمع اسید اوریک در مفصل است) و شبه نقرس
 •  آرتریت عفونی(عفونت محیط مفصل)
 • استئوآرتریت یا آرتروز
 •  آرتریت پسوریاتیک (آرتریت مرتبط با پسوریازیس پوست)
 • آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) (بیماری خود ایمن مزمنی است که با التهاب مفاصل شناخته می‌شود)
  لوپوس اریتماتوس سیستمیک (اختلالی که طی آن بدن به سلول‌ها و بافت‌های سالم خود حمله می‌کند)

علل عصبی

آسیب‌دیدگی عصب‌های پا (نوروپاتی محیطی) موجب بروز احساس سوزش یا گزگز زانو می‌شود که در اصطلاح پزشکی به آن پارستزی می‌گویند. علل عصبی احساس سوزش وسوزن سوزن شدن زانو عبارتند از:

 • دیابت شیرین
 •  تحت فشار قرار گرفتن یا گیر کردن عصب
 •  نوروپاتی محیطی که از علل متفاوتی ناشی می‌شود

علل عروقی بروز احساس سوزش در زانو

ممکن است احساس سوزش زانو به درد لنگی متناوب مربوط باشد؛ لنگش متناوب زمانی رخ می‌دهد که به علت بیماری شریان محیطی خون کافی به پاها نمی‌رسد. در این مورد ممکن است درد در هر جایی از اندام تحتانی حس شود.

علل جدی یا تهدیدکننده‌ای که موجب بروز احساس سوزش زانو می‌شوند

در برخی موارد ممکن است احساس سوزش زانو نشانه‌ای از وجود یک بیماری جدی یا تهدیدکننده باشد که در این صورت فرد باید فوراً توسط پزشک بررسی شود. این بیماری‌ها عبارتند از:

 • تومورهای استخوانی
 • استئومیلیت (عفونت استخوان)
 • سکته مغزی

علائم


احساس سوزش زانو ممکن است با علائم دیگری همراه باشد که ناحیه زانو را متأثر می‌کنند. از جمله:

 • خشکی زانو 
 • پادرد و تورم پا
 •  ضعف عضلانی
 • قرمزی و احساس گرمی
 •  تاول زدن پوست یا ترشح مایع
 • گزگز و بروز احساساتی غیرعادی در دست و پا

علائم سطحی

احساس سوزش زانو ممکن است به علت سوختگی سطح پوست باشد. سوختگی‌هایی مثل:

 • سوختگی شیمیایی
 • سوختگی الکتریکی
 • سوختگی‌های حرارتی ازجمله آفتاب‌سوختگی

دیگر علائمی که ممکن است همراه با سوزش زانو روی دهند عبارتند از:

ممکن است سوزش زانو همراه با دیگر علائم در هر جایی از بدن ایجاد شود از جمله:

 • احساس سوزش در بازوها و پا
 •  تب
 • بروز درد در شانه، بازو، دست و انگشتان دست
 • بروز خشکی یا تورم در مفاصل دیگر بدن

تشخیص


حتی در دنیای آمیخته با تکنولوژی امروز، پزشکان بر روی جزئیات سابقه بیماری و معاینه فیزیکی بیش از هر آزمایش دیگری تکیه می‌کنند. معمولاً پزشکان می‌خواهند از ماهیت دقیق درد آگاهی پیدا کنند. آن‌ها معمولاً از شما می‌خواهند که لباس خود را درآورید تا کاملاً زانو را معاینه کنند. در صورت امکان در موعد ملاقات شورت بپوشید. سپس پزشک زانو را بررسی و ناحیه اطراف آن را فشار می‌دهد تا محل دقیق احساس درد و تندرنس را تشخیص دهد. علاوه بر این ممکن است وی جهت ایجاد فشار بر روی تاندون، رباط و منیسک زانو، حرکاتی را انجام داده و استحکام و قدرت هریک از این بافت‌ها را ارزیابی نماید. بسته به سوابق بیماری‌ها و معاینه جسمی‌تان، پزشک ممکن است عکس‌برداری با اشعه ایکس، سی‌تی‌اسکن و ام آر آی از زانو را تجویز نماید.

درمان


بریس (زانوبند طبی) زانو یا باندپیچی

زانو را با استفاده از بریس یا باند فشرده کنید. فشرده‌سازی تورم زانو را کاهش می‌بخشد. از این روش جهت هم‌تراز نگه‌داشتن کشکک زانو و ادامه شیوه حرکت زانو به شکلی بی‌نقص بهره‌گیری می‌شود. پوشیدن بریس یا زانوبند طبی می‌تواند برای کاهش احساس داغی زانو مفید باشد. بریس زانو از زانو محافظت می‌کند اما درعین‌حال اجازه می‌دهد مفاصل به‌راحتی حرکت کنند.

بالا نگه‌داشتن زانو

بالا نگه‌داشتن زانو به کاهش درد و تورم ناشی از سوزش و سوزن سوزن شدن زانو کمک می‌کند. این کار به کمک نیروی جاذبه، از حرکت مایع جمع شده در زانو به سمت گردش خون بخش مرکزی بدن جلوگیری می‌نماید. در هنگام نشستن پای خود را بالا نگه دارید یا از صندلی لمیدنی که به شکلی طبیعی پا را در سطحی بالا حفظ می‌کند استفاده کنید. زمانی که پا یا هر قسمت آسیب‌دیده بدن در سطحی بالاتر از سطح قلب قرار گیرد بالا نگه‌داشتن عضو مؤثرتر واقع می‌شود.

داروها

داروهای مسکنی که معمولاً جهت تسکین درد استفاده می‌شوند شامل داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی از قبیل ناپروکسن و ایبوپروفن می‌باشند که نقش مهمی در رفع احساس سوزش زانو ایفا می‌کنند. این داروها به‌طور مستقیم درد را کنترل می‌کنند و مصرف دوز بالای این داروها به‌عنوان یک عامل ضدالتهابی عمل کرده و به شکستن چرخه التهاب کمک می‌کنند.

فیزیوتراپی

متخصصین توان‌بخشی جهت کاهش درد ناشی از گرگرفتن زانو، تسهیل روند التیام و بازیابی عملکرد، علاوه بر ورزش‌درمانی و به‌کارگیری روش‌های درمان دستی از شیوه‌های مختلفی استفاده می‌برند. در روش فیزیوتراپی از شیوه‌های درمانی زیر بهره‌گیری می‌شود:

تمرین مخصوص رفع درد ناشی از سوزش زانو

ورزش‌های  فیزیوتراپی خاصی جهت افزایش قدرت عضله چهار سر ران وجود دارد که به ثبات مفصل زانو کمک می‌کنند. ازجمله این تمرینات عبارتند از:
بر روی سطحی محکم بنشینید و پاهایتان را کاملاً در جلو خود دراز کنید. زانوها نباید خم شوند. به‌منظور پشتیبانی از پای چپ خود، دست چپتان را در زیر زانو قرار داده و آن زانو را روی دست فشار دهید و به مدت چند ثانیه پاشنه پا را بالا نگه دارید. در صورت لزوم این تمرین را به کمک دست راست خود بر روی پای راستتان نیز انجام دهید. بر روی سطح صافی دراز کشیده و زانوها را خم کنید. پای دیگرتان باید مستقیم باشد و کاملاً بر روز کف زمین قرار گیرد. را آرامی پایی که مستقیم است را خود ۲۰ سانتی‌متر از زمین بلند نمایید و به مدت چند ثانیه این وضعیت را حفظ کرده و. این تمرین را تکرار کنید.

تمرین عضله چهار سر ران

بهتر است این تمرین در خانه انجام شود. برای شروع این تمرین بر روی یک سطح محکم بنشینید. پاها را صاف کرده به شکلی که در این حالت در جلوتان قرار گیرند. پا را از ناحیه زانو خم نکنید. جهت تمرین دادن پای چپ، دست چپتان را در زیر مفصل زانوی چپ قرار داده و مفصل این زانو را بر روی دست تان فشار دهید. به‌آرامی پاشنه پای چپتان را بالا آورده و اجازه دهید به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه در این حالت بماند سپس آن را شل کنید. این تمرین موجب انقباض عضلات چهار سر ران که از مفصل زانو محافظت می‌کنند می‌شود. همین مراحل را بر روی پای راست خود انجام دهید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است