آیا شاک ویو برای درمان سلولیت شکم، پهلو، ران و باسن موثراست؟

شاک ویو تراپی کاربردهای متعددی از درمان سلولیت ها و علائم کشیدگی روی پوست، سفت کردن پوست صورت گرفته تا فرایندهای مرتبط با مدیریت درد مانند تسکین درد شانه، گردن و کمر و درمان عوارضی نظیر تنیس البو و خار پاشنه دارد. با شاک ویو تراپی، پوست سفت شده و خاصیت ارتجاعی خود را بازمی‌یابد و همچنین تولید کلاژن در پوست افزایش می‌یابد. بهتر است از این روش در کنار روش‌های دیگر برداشتن چربی استفاده شود.


کاربرد تجهیزات شاک ویو تراپی

برخی از کاربردهای شاک ویو عبارتند از:

• درمان سلولیت
• سفت کردن عضلات و بافت‌های همبند
• رفع انسداد لنفاویک
• شکل‌دهی به بدن
• تنظیم بافت و حجم عضلات
• ماساژ طبی


سلولیت

سلولیت

سلولیت اصطلاحی است که برای شکل‌گیری برجستگی‌ها و تورفتگی‌های پوست به کار می‌رود. سلولیت هم در مردان و هم در زنان دیده می‌شود اما در زنان به دلیل توزیع متفاوت چربی، عضلات و بافت‌های همبند شیوع بیشتری دارد. بین 80 تا 90 درصد زنان ممکن است در مقاطعی از زندگی خود دچار سلولیت ها شوند.

درجه‌بندی سلولیت

درجه‌بندی سلولیت

مقیاس شدت سلولیت که در سال 2009 منتشر شده است این عارضه را در سه درجه طبقه‌بندی می‌کند:
• درجه 1 یا خفیف: ظاهر آن پوسته پرتقالی است و بین 1 تا 4 تورفتگی سطحی و کمی افتادگی در پوست دیده می‌شود.
• درجه 2 یا متوسط: بین 5 تا 9 تورفتگی نسبتاً عمیق و ظاهری شبیه به پنیر خامه‌ای دارد و افتادگی پوست در حد متوسط است.
• درجه 3 یا شدید: ظاهری شبیه به تشک با 10 تورفتگی عمیق یا بیشتر دارد و پوست به شدت دچار افتادگی می‌شود.

علت ابتلا به سلولیت

علت دقیق ابتلا به سلولیت هنوز ناشناخته است اما به نظر می‌رسد تعامل و اثر متقابل بین بافت همبند در لایه پوست که زیر سطح پوست قرار دارد و لایه چربی که درست در زیران قرار دارد باعث ایجاد سلولیت می‌شود. سلول‌های چربی و بافت همبند در زنان در این لایه به طور عمودی قرار دارند. اگر سلول‌های چربی به سمت لایه پوست بیایند باعث ایجاد سلولیت می‌شوند. این بافت در مردان ساختاری متقاطع دارد که احتمالاً باعث می‌شود که کمتر از زنان دچار سلولیت شوند. برخی عوامل دیگر نیز ممکن است در ایجاد سلولیت تأثیر داشته باشند.

عوامل هورمونی و سن

هورمون‌ها نیز نقش مهمی در ایجاد سلولیت دارند. استروژن، انسولین، نارادرنالین، هورمون‌های تیروئید و پرولاکتین در فرایند تولید سلولیت نقش دارند. یک فرضیه این است که استروژن در زنان در زمان یائسگی کاهش می‌یابد، جریان خونی هم که به سمت بافت همبند که در زیر پوست قرار دارد می‌رود کاهش می‌یابد. کاهش گردش جریان خون به معنی کاهش اکسیژن در این قسمت است و باعث کاهش تولید کلاژن می‌شود. سلول‌های چربی نیز به دلیل کاهش سطح استروژن بزرگ‌تر می‌شوند. ترکیب این عوامل باعث می‌شود که تجمع چربی‌ها مشهودتر شود. چربی زیرا پوست در قسمت‌هایی از بافت‌های همبندی که ضعیف شده‌اند جمع می‌شوند و برجستگی ایجاد می‌کنند و باعث ایجاد پستی و بلندی روی پوست می‌شوند. خاصیت ارتجاعی پوست با افزایش سن کاهش یافته و پوست نازک‌تر شده و بیشتر مستعد افتادگی و شل شدن می‌شود. این نیز احتمال ایجاد سلولیت را افزایش می‌دهد.

عوامل ژنتیکی

برخی ژن‌ها نیز ممکن است باعث ایجاد سلولیت شوند. عوامل ژنتیکی با سرعت متابولیسم فرد، توزیع چربی در زیر پوست، نژاد و میزان گردش خون ارتباط دارد. این عوامل نیز در ایجاد سلولیت تأثیرگذار هستند.

عوامل مرتبط با رژیم غذایی و سبک زندگی

سلولیت به دلیل وجود سموم ایجاد نمی‌شود ولی داشتن یک سبک زندگی سالم احتمال ایجاد آنها را کاهش می‌دهد. افرادی که چربی، کربوهیدرات و نمک زیادی مصرف می‌کنند و فیبر کمتری در رزیم غذایی خود دریافت می‌کنند بیشتر از سایرین ممکن است دچار سلولیت شوند. این عارضه در افرادی که دخانیات استعمال می‌کنند، افرادی که ورزش نمی‌کنند و افرادی که به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت می‌نشینند یا می‌ایستند شیوع بیشتری دارد. استفاده از لباس‌های زیر که تنگ هستند و باعث محدود شدن جریان خون در باسن می‌شوند نیز ممکن است باعث ایجاد سلولیت شود. سلولیت در افرادی که چربی اضافی دارند بیشتر دیده می‌شود البته در افراد لاغر و متناسب نیز ممکن است ایجاد شود. این عارضه غالباً پس از سن 25 سالگی اتفاق می‌افتد اما ممکن است افراد در سنین پایین‌تر و حتی در سنین نوجوانی نیز دچار سلولیت شوند.

درمان سلولیت با شاک ویو

درمان سلولیت با شاک ویو

دستگاه شاک ویو یک ابزار مناسب برای شکل‌دهی به بدن است. این دستگاه روی بافت‌ها به کار برده می‌شود و سلول‌ها را تحریک می‌کند و در نتیجه نفوذپذیری غشای سلولی افزایش می‌یابد و اسیدهای چرب آزاد و گلیسرول از سلول‌ها ترشح می‌شوند. تولیدات متابولیک در فضای بین سلولی جمع شده و از طریق سیستم لنفاوی و جریان خون دفع می‌شوند. شاک ویو، متابولیسم بافت را بهبود بخشیده و مواد کاتابولیک را برای متابولیسم انرژی به کبد انتقال می‌دهد. منابع انرژی اضافی ایجاد شده در داخل بدن ناشی از فعال‌سازی سلول چربی باید توسط رژیم غذایی، ورزش‌های فیزیکی و نوشیدن مقدار زیادی مایعات دفع شوند.

مزایای استفاده از شاک ویو برای درمان سلولیت

• فرایند غیرتهاجمی: بیماران می‌توانند بلافاصله پس از انجام این فرایند به فعالیت‌های روزمره و انجام تمرینات ورزشی خود بپردازند.
• بدون درد: بیمار حین انجام این فرایند هیچ درد و ناراحتی را احساس نمی‌کند.
• مطمئن: سیستم خنک‌کننده فقط بر سلول‌های چربی تأثیر داشته و بر بافت‌های اطراف آن تأثیری ندارد
• نیاز به بیهوشی ندارد: این فرایند به راحتی و ساده در مطب پزشک انجام می‌شود.
• نتایج عالی: چربی‌ها دو هفته پس از درمان به طور کامل از بین رفته و بهبود سلولیت ها به طور کامل مشهود خواهد بود.

آماده شدن برای شاک ویو برای درمان سلولیت

رعایت نکات زیر باعث افزایش اثربخشی درمان می‌شود:
بحث و تبادل نظر دقیق در مورد دلایل شما برای قرار گرفتن تحت این فرایند و همچنین علت نیاز به تغییر شکل بدن قبل از انجام درمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همچنین شما باید اطمینان یابید که با انجام این فرایند به نتایج مورد نظر خود دست خواهید یافت. پزشک در این جلسه به تمام سؤالات شما پاسخ خواهد داد. سوابق پزشکی شما باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود مانعی برای این که شما تحت شاک ویو تراپی قرار گیرید وجود ندارد. از شما خواسته می‌شود که یک فرم رضایت‌نامه را امضا کنید که به این معنی است که شما درک کاملی از مزایا و خطرات احتمالی متعاقب این فرایند دارید. ممکن است برای مقایسه تأثیر این فرایند در بدن شما در قبل و بعد از شاک ویو تراپی از شما عکس گرفته شود.

حین انجام شاک ویو تراپی

قبل از شروع فرایند شاک ویو تراپی، پوست شما توسط پزشک تمیز می‌شود. پراب یا اپلیکاتور روی سطح پوست شما قرار داده می‌شود. حین درمان شما احساسی شبیه به ماساژ شدید خواهید داشت. این فرایند بین نیم ساعت تا یک ساعت طول می‌کشد که به وسعت ناحیه تحت درمان بستگی دارد. فعالیت مکانیکی شاک ویو باعث از هم گسستگی بافت همبند شده و پوست را سفت و هموار می‌کند و باعث نئو واسکولاریزاسیون و بهبود تغییرات در گردش جریان خون (ریشه اصلی مشکل) می‌شود. آغاز یک روند التهابی در پوست باعث ضخیم شده آن شده و با تولید کلاژن خاصیت ارتجاعی آن نیز افزایش می‌یابد.

نتایج شاک ویو برای درمان سلولیت

ماندگاری نتایج به عواملی همچون وزن بدن، وضعیت گردش خون و میزان فعالیت و رژیم غذایی بستگی دارد. معمولاً نتایج به مدت 6 تا 12 ماه ماندگارند انجام ورزش‌های روزانه رژیم غذایی سالم تأثیر فراوانی در ماندگاری بیشتر نتایج دارد.

عوارض شاک ویو برای درمان سلولیت

با توجه به اینکه شاک ویو یک روش درمانی کم تهاجمی است، عوارض ناشی از آن برای درمان سلولیت نادر هستند. در برخی مواقع افراد ممکن است درد و قرمزی پوست را تجربه کنند، اما این عوارض موقتی هستند و به سرعت بهبود می‌یابند.

پیشگیری از سلولیت و بازگشت مجدد آن بعد از درمان

داشتن یک سبک زندگی فعال و پیروی از یک رژیم غذایی سالم به کاهش ایجاد سلولیت ها کمک می‌کند اما با این کارها نمی‌توان به طور کامل از ایجاد سلولیت جلوگیری کرد. به علاوه، اگر شما وزن سالم بدن خود را حفظ کنید ممکن است بتوانید شدت تورفتگی‌ها و برجستگی‌های پوست در ناحیه ران‌ها و شکم خود را کاهش دهید. تمرینات عضله سازی برای ران و شکم نیز ممکن است به کاهش سلولیت در این قسمت‌های بدن کمک کند و باعث شود که سلولیت ها کمتر جلب توجه کنند. اگر شما اضافه وزن دارید، کاهش وزن می‌تواند در کاهش سلولیت تأثیر داشته باشد اما همیشه هم این طور نیست. در برخی افراد، کاهش وزن باعث می‌شود که ظاهر سلولیت کاهش یابد و از ایجاد آن جلوگیری شود؛ اما در برخی دیگر از افراد، کاهش وزن ممکن است باعث تشدید این عارضه شود. شل شدگی پوست که غالباً پس از کاهش زیاد وزن اتفاق می‌افتد باعث می‌شود که سلولیت ها بیشتر جلب توجه نمایند. البته ترس از ایجاد سلولیت نباید مانع شما برای دست‌یابی به وزن سالم و ایده آل شود. همه افرادی که وزن کم می‌کنند هم دچار سلولیت نمی‌شوند؛ اما اگر قبل از لاغر کردن، سلولیت داشته‌اید، تضمینی وجود ندارد که با کاهش وزن این سلولیت از بین برود. برای کمک به جلوگیری از ایجاد سلولیت می‌توان اقدامات مختلفی انجام داد. بیشتر کارشناسان توصیه می‌کنند که سیگار کشیدن را ترک کنید، غذاهای سالم و سرشار از مواد مغذی میل کنید و از کرم‌های ضد آفتاب برای افزایش لطافت، سفتی و خاصیت ارتجاعی پوست استفاده کنید. هر چه پوست سفت‌تر باشد احتمال ایجاد سلولیت کاهش می‌یابد.

سؤالات رایج

شاک ویو برای درمان سلولیت با چه درمان‌های دیگری می‌تواند ترکیب شود؟

روش‌های درمانی که در ترکیب با شاک ویو تراپی به کاهش سلولیت ها کمک می‌کنند عبارتند از:
• درمان پس از کرایوپولیز
• درمان پس از رادیوفرکانسی
• درمان پس از اولتراکویتیشن
• درمان پس از لیپو لیزر
• درمان پس از لیپوساکشن
• درمانی پس از تزریق لیپولیز

درمان سلولیت با شاک ویو چند جلسه طول می‌کشد؟

کاربرد تعداد جلسات کاربرد در هفته فرکانس
سلولیت درجه 1 8-10 2-3 14-16 هرتز
سلولیت درجه 2 9-12 2-3 10-16 هرتز
سلولیت درجه 3 10-14 2-3 10-16 هرتز

چرا شاک ویو به درمان سلولیت کمک می‌کند؟

سلولیت ممکن است یک اثر عمیق زیبایی و روان‌شناختی داشته باشد که کاملاً مستقل از مراحل ایجاد آن است. بسیاری از زنانی که دچار سلولیت هستند از ظاهر پوست پاهای خود ناراضی هستند و به همین دلیل کیفیت زندگی آنها کاهش یافته است. سلولیت با کاهش ظرفیت انتقال عروق لنفاوی ارتباط دارد. شاک ویو تراپی جریان لنفاوی را شتاب می‌دهد و فعالیت‌های متابولیکی را افزایش داده و تجزیه و شکست چربی‌ها را تحریک می‌کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید