بازدیدها: 878

مفصل مچ پا از استخوان، غضروف، غشاء سینوویال، تاندون‌ها و رباط‌ها ساخته‌ شده است. پیچ‌ خوردگی و رگ به رگ شدن مچ پا یک بیماری مفصلی دردناک ناشی از صدمه یا التهاب رباط مفصل مچ پا است. رگ به رگ شدن مچ پا، کشش یا پاره شدن یک عضله یا تاندون است. رگ به رگ شدن و پیچ‌ خوردگی مچ پا ممکن است به علت فعالیت‌های روزمره و یا توسط آسیب ایجاد شود. شدت رگ به رگ شدن و پیچ‌ خوردگی پا متفاوت است و به سه درجه تقسیم‌بندی می‌شود. بیشتر رگ به رگ شدن و پیچ‌ خوردگی‌های مچ پا با گذشت زمان درمان می‌شود، اما گاهی اوقات درمان‌های دیگر، از جمله فیزیوتراپی و ورزش لازم است.

پس از مرحله اولیه درمان رگ به رگ شدن و پیچ‌ خوردگی مچ پا، توان‌بخشی با هدف کلی بهبود وضعیت مچ پای آسیب‌دیده و بازگرداندن عملکرد آن را می‌توان مورد توجه قرار داد. متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی یک برنامه فیزیوتراپی و ورزشی طراحی ‌شده برای جلوگیری از سفتی، بهبود طیف حرکت، و بازگرداندن انعطاف‌پذیری و قدرت طبیعی مفصل مچ پا را تجویز می‌کنند. مدت دوره درمان بستگی به میزان آسیب دارد، اما معمولاً برای چند هفته طول می‌کشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت، می‌توانید با شماره‌های 02126722003  و 02126722004 تماس حاصل فرمایید.

 

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

 

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

تفاوت بین پیچ‌ خوردگی و رگ به رگ شدن مچ پا


 • پیچ‌خوردگی مچ پا کشش یا پارگی رباط است. ممکن است یک یا چند رباط همان زمان آسیب ببینند. شدت آسیب به میزان آسیب‌دیدگی و تعداد رباط درگیر بستگی دارد.
 • رگ به رگ شدن مچ پا آسیب به عضله یا تاندون است. بسته به‌شدت آسیب، رگ به رگ شدن مچ پا ممکن است به دلیل کشش بیش ‌از حد عضله یا تاندون یا به علت پارگی نسبی یا کامل باشد.

علل


علل رگ به رگ شدن و پیچ‌ خوردگی مچ پا عبارت‌اند از:

صدمات رباط

 • تصادف خودرو
 • آسیب‌های کاری
 • لغزش و سقوط

صدمات ورزشی

 • ورزش‌هایی مثل فوتبال، کشتی و هاکی روی یخ
 • ورزش‌هایی مانند فوتبال و بیس بال
 • دوچرخه‌سواری رقابتی

التهاب مچ پا

 • بافت سلولیت اطراف
 • خونریزی و لخته شدن خون اطراف رباط‌ها

علائم


علائم پیچ‌ خوردگی درجه ‌یک مفصل پا به شرح زیر است:

 • درد حاد مرحله 1 ممکن است کمتر از 3 ماه طول بکشد، و در مرحله 2 این زمان به کمتر از 3 تا 6 ماه می‌رسد. در مرحله سوم، درد مچ پای شدید مقاوم به درمان، ممکن است بیش از 6 ماه طول بکشد و شدت درد همیشه چه در حالت استراحت یا فعالیت بسیار شدید است.
 • کشش بیش‌ از حد: معاینه پا، مانند لمس مفصل در همان سمتی که رباط مصدوم شده به شناسایی علایم پیچ خوردگی مچ پا کمک می‌کند. لمس سطحی پا ممکن است باعث درد خفیف تا متوسط شود و فشار شدید باعث درد متوسط ​​تا شدید می‌شود.
 • تورم مفصل ممکن است در رباط آسیب‌دیده مرحله 1مشاهده شود.  تورم مفصل در رباط آسیب‌دیده و متورم مرحله 2و3 در اطراف مفصل گسترش می‌یابد.
 • حرکت مفصل مانند خمیدگی، کشش و چرخش محدود نیست، اما دردناک است. حرکت فعال مفصل در طی معاینه بسیار دردناک است، در مرحله دوم و سوم، بیمار قادر به انجام حرکات منفعل مفصل است.
 • اسپاسم عضلانی یا سفتی ماهیچه‌های ساق پا و عضلات پا در مرحله 1 مشاهده نمی‌شود. در مرحله دوم و سوم، اسپاسم عضلانی یا سفتی مشاهده ‌می‌شود.
 • ضعف عضلات در مرحله اول و دوم  پیچ‌ خوردگی مچ پا رایج نیست.  پس از 4 تا 6 ماه  درد مزمن ممکن است  در عضلات ساق پا و پای بیمار ضعف عضلانی ایجاد شود.

شدت رگ به رگ شدن مچ پا


شدت رگ به رگ شدن و پیچ‌ خوردگی مچ پا این‌گونه توصیف می‌شود:

 • رگ به رگ شدن و پیچ‌ خوردگی مچ پا درجه 1 ناشی از جراحات خفیف و متوسط است که نتیجه‌ آن کشش سطحی رباط یا کشش تعداد کمی از فیبرهای عضلانی است.
 • رگ به رگ شدن و پیچ‌ خوردگی مچ پا درجه 2 آسیب متوسط ​​ناشی از پارگی جزئی یا عمیق رباط است و یا برخی از فیبرهای عضلانی آسیب‌دیده و یا پاره شده است.
 • رگ به رگ شدن و پیچ‌ خوردگی مچ پا درجه 3 آسیب شدید رباط درنتیجه‌ی پارگی کامل رباط یا پارگی کامل عضله است.

تشخیص


آسیب رباط در رادیولوژی و سونوگرافی مشاهده نمی‌شود. اشعه ایکس، سی تی اسکن، ام آر آی و سونوگرافی عمدتاً برای رد کردن احتمال آرتروز، شکستگی یا دررفتگی مفصل مچ پا انجام می‌شوند.

درمان پیچ خوردگی مچ پا


استراحت

ورزش و یا فعالیت‌های روزمره زندگی را هر چقدر که لازم است کاهش دهید. تا 48 ساعت هیچ وزنی روی مچ پا آسیب‌دیده قرار ندهید. اگر نمی‌توانید وزن خود را روی یک مچ پا قرار دهید، از عصا کمک بگیرید. از محدودیت کامل حرکت پا اجتناب کنید ولی حرکت تا جایی که قابل ‌تحمل باشد مجاز است.

یخ و گرما

یخ روزانه و درمان سرد تورم مچ پا را کاهش می‌دهد. مفصل مچ پا را با حوله گرم و یا کیسه آب گرم بپوشانید.

فشرده‌سازی

فشرده‌سازی مچ پا آسیب‌دیده ممکن است به کاهش تورم کمک کند. نمونه‌هایی از باندهای فشرده‌سازی شامل پوشش‌های الاستیک، چکمه‌های ویژه، قالب‌گیری فشرده، و آتل‌ها هستند. از دکتر فیزیوتراپی انتخاب نوع باند و اندازه مناسب تنگی باند مشورت بگیرید.

داروها

درد، التهاب، اسپاسم عضله و عفونت با دارو درمان می‌شوند.

 • التهاب با داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) درمان می‌شود.
 • درد، بسته به ‌شدت و عوارض جانبی، با داروهای ضدالتهاب غیر استروِییدی یا اپیوئیدها، که به مجموعه مواد طبیعی و شیمیایی مسکن شبیه به مرفین یا مواد افیونی گفته می‌شود، درمان می‌شود.
 • اسپاسم عضلات با شل کننده‌های عضلانی درمان می‌شود.
 • التهاب مفصل با آنتی‌بیوتیک مداوا می‌شود.

تزریق کورتیکواستروئید

نتیجه‌ی تزریق کورتیکواستروئید کاهش سریع التهاب، تورم و درد است و منجر به بهبود حرکات مفصل می‌شود.

کایروپراکتیک

درمان دستی کایروپراکتیک مچ پا، هر یک از استخوان‌های کوچک مچ پا که در نتیجه‌ی رگ به رگ شدن جابه‌جا شده‌اند را دوباره تراز خواهد کرد.  اگر استخوان‌های مچ پای رگ به رگ شده در موقعیت آناتومیک صحیح خود ننشسته باشد، رباط آسیب‌ دیده  به‌درستی درمان نخواهد شد، مچ پا ازنظر ساختاری پایدار نخواهد بود، به‌ احتمال‌زیاد آرتروز مچ پا ایجاد می‌شود و برای آسیب دوباره مستعد خواهد بود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای جلوگیری از خشکی مفاصل زمانی توصیه می‌شود که التهاب و درد فروکش کرده است و به‌ منظور بهبود حرکات مفصل، جلوگیری از سفتی مفاصل و ضعف عضلات و ​​کاهش التهاب رباط استفاده می‌شود. انواع روش‌های درمان از جمله اولتراسوند، تحریک الکتریکی، تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS) ، میکروواس تراپی و ماساژ، برای پیشبرد درمان و حفظ دامنه حرکت و عملکرد ممکن است در نظر گرفته شود.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینهٔ تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS) می‌توانید روی لینک و در زمینهٔ میکروواس تراپی روی لینک کلیک نمایید.

درمان با لیزر سرد

درمان با لیزر سرد (درمان با لیزر کم‌توان) به ترمیم رباط رگ به رگ شده کمک خواهد کرد و از هر گونه آسیب به کپسول مفصلی و ایجاد جای زخم پس از ضربه در رباط صدمه‌دیده جلوگیری می‌کند.

شاک‌ویو تراپی

شاک‌ویو تراپی با ارسال امواج شوک به بافت در منطقه مچ پا کار می‌کند و باعث آسیب بسیار ظریف و موضعی می‌شود. این به‌نوبه خود باعث‌ ترمیم طبیعی بدن می‌شود به ‌طوری‌که نه‌تنها آسیب جدید ناشی از شوک درمان می‌شود، بلکه آسیب قبلی مچ پا نیز بهبود میابد.

نرمش‌های مرتبط به پیچ‌خورن و رگ به رگ شدن مچ پا

تمرینات کشش مچ پا

شما باید کشش‌های زیر را مرحله ‌به‌ مرحله بعد از اینکه درد و تورم اولیه فروکش کرد انجام دهید. فروکش کردن درد معمولاً  5تا7  روز طول می‌کشد. مرحله اول بازسازی دامنه حرکت مچ پا است که باید زمانی شروع شود که می‌توانید وزن خود را تحمل‌ کنید.

تمرینات تقویت مچ پا

هنگامی‌که دامنه حرکت مچ پا تقریباً یا به‌طور کامل ترمیم شد، باید مچ پای خود را تقویت کنید. همراه با تقویت مچ، باید ثبات و آرامش در مچ پا را احساس کنید.

 •  خمیدگی مقاومتی کف پا

 • خمیدگی مقاومتی مچ به سمت عقب

 • حرکت یکسان کف پا به سمت داخل و خارج

 • حرکت مقاومتی گریز از مرکز کف پا

 • بالا بردن ساق پا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید