کیفوز یک بدشکلی و ناهنجاری در ستون فقرات است. زمانی که استخوان‌های (مهره‌های) قسمت بالای ستون فقرات بیش از حد به سمت بیرون انحنا پیدا می‌کنند این عارضه ایجاد می‌شود. کمر یک کودک مبتلا به قوز کمر به طور غیرعادی گرد بوده و حالت گوژپشتی دارد. این عارضه در دختران بیش از پسران دیده می‌شود. زمانی که از پشت به یک ستون فقرات سالم نگاه کنید، صاف به نظر می‌رسد. در قسمت فوقانی ستون فقرات ممکن است زاویه‌ای بین 20 تا 45 درجه وجود داشته باشد. در صورت ابتلا به کیفوز یا قوز کمر این زاویه به بیش از 50 درجه می‌رسد.

 برای نوجوانان


اگر شما نوجوانی مبتلا به قوز کمر دارید، روش‌های متعددی برای غلبه بر مشکل وی در اختیار خواهید داشت. علاوه بر مشکلات عمومی که همه نوجوانان با آنها روبرو هستند – از پذیرش اجتماعی تا تصور فردی در مورد بدن و… – شما باید با مراجعات به پزشک و عمل‌ها و فرایندهای مختلف طبی نیز دست و پنجه نرم کنید، گاهی اوقات این بیماری باعث می‌شود که شما با تأخیر به آرزوهای خود در مورد استقلال، احساس متفاوت بودن دست یابید و در عین حال مجبور هستید مسئولیت بزرگ حفظ سلامت خود را نیز به عهده بگیرید.

خبر خوب این که با استفاده از بریس‌ها یا به کارگیری روش‌های دیگر درمان کیفوز، احتمال بهبودی این عارضه و موفقیت‌آمیز بودن اقدامات درمانی در آینده نزدیک بسیار زیاد است اما اکنون اگر احساس خجالت‌زدگی، افسردگی یا اضطراب دارید با پزشک، پرستار، والدین یا مشاور صحبت کنید – انها همه در کنار شما هستند و می‌خواهند به شما کمک کنند.

 انواع مختلف کیفوز 


سه نوع کیفوز یا قوز کمر وجود دارد:

کیفوز وضعیتی 

شایع‌ترین نوع قوز کمر، کیفوز وضعیتی است که به دلیل وضعیت بد بدنی یا دولادولا و خمیده راه رفتن ایجاد می‌شود. این نوع از گوژپشتی بیشتر در دختران بالغ دیده می‌شود و به ندرت باعث بروز مشکلات و ناراحتی‌های جدی می‌شود و احتمالاً باعث می‌شود که زیر گردن این افراد کمی حالت گرد پیدا کند. درمان این نوع کیفوز معمولاً شامل آموزش وضعیت بدنی مناسب و درمان‌های فیزیکی به منظور تقویت عضلات کمر می‌شود.

کیفوز شوئرمان 

کیفوز شوئرمان بیشتر در پسران و در سنین جوانی دیده می‌شود و معمولاً یک عارضه ارثی است. برخی علائم این نوع کیفوز عبارتند از:

 • گوژپشتی
 • سختی ستون فقرات
 • مشکلات تنفسی؛ در صورتی که انحراف ستون فقرات شدید باشد

 کیفوز مادرزادی 

این نوع نادر از قوز کمر از بدو تولد وجود دارد و زمانی ایجاد می‌شود که مهره‌ها به هم جوش خورده باشند یا به طور کامل در رخم مادر شکل نگرفته باشند.

علت ابتلا به کیفوز در دوران کودکی چیست؟ 


علت ابتلا به کیفوز در دوران کودکی چیست؟کودک ممکن است در هنگام تولد، قوز کمر داشته باشد یا ممکن است به دلیل ابتلا به برخی بیماری‌ها از جمله بیماری‌های زیر به آن مبتلا شود:

 • مشکلات متابولیکی
 • بیماری‌های عصبی عضلانی
 • بیماری استخوان شکننده (پوکی استخوان ناقص) که باعث می‌شود که استخوان‌ها به راحتی دچار شکستگی شوند
 • اسپینا بیفیدا
 • بیماری شوئرمان که بعث می‌شود که مهره‌ها به سمت مهره بالایی خود انحراف پیدا کنند

کیفوز همچنین ممکن است به دلیل دولادولا راه رفتن یا خم شدن نیز ایجاد شود. در این موارد به آن کیفوز وضعیتی گفته می‌شود که شایع‌ترین نوع گوژپشتی است و غالباً در دران نوجوانی دیده می‌شود.

علائم ابتلا به کیفوز در دوران کودکی چیست؟ 


در ادامه به شایع‌ترین علائم ابتلا به کیفوز اشاره شده است. این علائم مکن است در هر کودک کمی متفاوت باشد:

 • ارتفاع متفاوت شانه‌ها
 • خم شدن سر رو به جلو در مقایسه با بقیه بدن
 • تفاوت در ارتفاع و محل تیغه‌های شانه
 • زمانی که کودک رو به جلو خم می‌شود، قسمت فوقانی کمر وی بالاتر از حد نرمال به نظر می‌رسد
 • انقباض عضلانی در پشت ران (همسترینگ)

علائم ابتلا به کیفوز ممکن است مشابه با علائم برخی مشکلات و بیماری‌های دیگر کمر به نظر برسند یا ممکن است به دلیل ابتلا به عفونت یا آسیب‌دیدگی ایجاد شده باشند. برای تشخیص باید حتماً فرزند خود را نزد پزشک ببرید.

 چه کسانی در معرض ابتلا به قوز کمر هستند؟


عوامل متعددی هستند که احتمال ابتلا به کیفوز را افزایش می‌دهند. برخی از این عوامل که شایع‌تر و مؤثرتر هستند عبارتند از:

 • سابقه ابتلا به مشکلات ستون فقرات در خانواده
 • ابتلا به نقص‌های مادرزادی دیگر
 • ابتلا به بیماری‌های عصبی عضلانی
 • بیماری‌های متابولیکی که بر استخوان‌ها اثر می‌گذارند
 • ابتلا به سندرم‌هایی که بر عملکرد مغز و اعصاب تأثیر می‌گذارند
 • ابتلا به سندرم‌های ژنتیکی دیگر                                                                             

 عوارض و مشکلات مرتبط با کیفوز


 در صورتی که کیفوز تحت درمان قرار نگیرد، به صورت پیش‌رونده‌ای تشدید می‌شود و ممکن است دردناک شده و باعث بدشکی و ابتلا به مشکلات ریوی شود. در صورت نیاز به انجام عمل جراحی، احتمال ابتلا به عوارض پس از عمل‌های جراحی مانند خونریزی، عفونت و آسیب‌دیدگی‌های عصبی بسیار ناچیز است.

درصد بسیار کمی از بیماران که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند به عمل‌های تکمیلی نیاز دارند که معمولاً به دلایل زیبایی است. کودکانی که سن آنها بیشتر است و نوجوانان ممکن است مشکلاتی در مورد تصور فردی از بدن خود داشته باشند که به قوز کمر آنها مرتبط است.

 ابتلا به کیفوز در کودکان چگونه تشخیص داده می‌شود؟


ابتلا به کیفوز در کودکان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک اطفال می‌تواند با بررسی کامل سوابق پزشکی کودک و انجام معاینات بالینی و برخی آزمایش‌ها، ابتلا به کیفوز را در کودک تشخیص دهد. وی سوابق خانوادگی ابتلا به کیفوز را نیز بررسی می‌کند و ممکن است در مورد نقاط عطف رشد کودک سؤالاتی از شما بپرسد زیرا این نوع کیفوز ممکن است به بیماری‌ها و مشکلات عصبی عضلانی دیگر ارتباط داشته باشند.

ممکن است از شما خواسته شود که آزمایش‌های زیر را برای کودک خود انجام دهید:

 • عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس: در این آزمایش تصویری از بافت‌های داخلی، استخوان‌ها و ارگان‌های داخلی بدن عکس گرفته می‌شود. با کمک این عکس‌ها می‌توان زاویه انحنای ستون فقرات کودک را تعیین نمود و غالباً برنامه درمانی کودک بر اساس این اساس انجام می‌شود.
 • اسکن استخوان: این نوع اسکن برای رد احتمال ابتلا به عفونت‌ها یا شکستگی استخوان در کمر کودک انجام مشود.
 • ام آر آی: در این آزمایش تصویری از مگنت‌های بزرگ، رادیوفرکانسی و کامپیوتر برای گرفتن عکس‌های دقیق از ارگان‌ها و ساختارهای بدن استفاده می‌شود. با کمک این عکس‌ها می‌توان احتمال ابتلا به مشکلات دیگر در نخاع و عصب‌ها را نیز رد کرد.
 • سی تی اسکن: در این نوع آزمایش تصویری از اشعه ایکس و کامپیوتر برای گرفتن عکس‌های دقیق از بدن استفاده می‌شود.
 • آزمایش‌های خون

تشخصی به موقع ابتلا به کیفوز در موفقیت‌آمیز بودن درمان آن بسیار مؤثر است. اگر این عارضه تحت درمان قرار نگیرد ممکن است باعث ایجاد مشکل در عملکرد ریه‌ها شود. پزشک و حتی برخی معاینات پزشکی دوره‌ای در مدارسِ نیز می‌توانند علائم ابتلا به کیفوز را در کودکان مورد بررسی قرار دهند. در صورتی که کودک دچار مشکلات تنفسی شده باشد ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌هایی برای اطمینان از صحت عملکرد ریه‌های وی باشد.

 کیفوز در کودکان چگونه درمان می‌شود؟ 


کیفوز در کودکان چگونه درمان می‌شود؟

اقدامات درمانی به علائم، سن و وضعیت سلامت عمومی کودک و همچنین به شدت انحراف ستون فقرات وی بستگی دارد.

هدف از درمان متوقف کردن شدت انحراف ستون فقرات و پیشگیری از بدشکلی آن است. اقدامات درمانی معمولاً شامل موارد زیر می‌شود:

 • مشاهده و معاینات مکرر. کودک باید به طور دوره‌ای توسط پزشک معاینه شود. تشدید انحراف ستون فقرات به میزان رشد اسکلتی کودک بستگی دارد. غالباً انحنای ستون فقرات پس از بلوغ متوقف شده یا سرعت انحراف آن کاهش می‌یابد. درد معمولاً با مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک مانند ایبوپروفن درمان می‌شود.
 • تمرینات ورزشی. اگر کیفوز کودک به دلیل دولادولا راه رفتن او ایجاد شده باشد می‌توان با انجام برخی تمرینات ورزشی، وضعیت بدنی وی را اصلاح نمود.
 • استفاده از بریس: اگر کودک شما هنوز در دوران رشد است ممکن است نیاز به استفاده از بریس داشته باشد.
 • انجام عمل جراحی. در موارد نادر و در زمانی که انحراف ستون فقرات کودک بیش از 75 درجه باشد و بریس در جلوگیری از پیشروی انحراف ستون فقرات مؤثر واقع نشود، کودک باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

پیشگیری 


علت دقیق بیشتر مشکلات ستون فقرات هنوز مشخص نیست و روش شناخته شده‌ای هم برای پیشگیری از ابتلا به انها نمی‌توان در نظر گرفت. برخی از این عوارض، ریشه ژنتیکی دارند. تغذیه مناسب، مراقبت پیش از تولد و مصرف مکمل‌ها (به خصوص فولیک اسید) در دوران بارداری همیشه مؤثر و مهم هستند. اگر سابقه ابتلا به کیفوز در خانواده شما وجود دارد باید با یک متخصص ژنتیک مشورت کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید