پارگی روتاتور کاف یکی از شایع ترین انواع آسیب شانه است. این آسیب ممکن است هم به صورت حاد و هم از فشارهای مزمن به شانه رخ دهد.

درد و ناتوانی قابل توجه در مفصل شانه می تواند ناشی از این نوع آسیب ها باشد. در این مقاله به بررسی آناتومی شانه، علائم پارگی روتاتور کاف، علل و درمان می پردازیم.

روتاتور کاف از چهار عضله کوچکتر در شانه تشکیل شده است: فوق خاری، زیر خاری، ترس مینور و زیر کتفی. هر عضله نقش خود را در حصول اطمینان از قرار گرفتن سر استخوان بازو (استخوان بازو) در حفره مفصل شانه ایفا می کند.

مفصل شانه اساساً یک مفصل گوی در حفره است و عضلات روتاتور کاف به ایجاد ثبات، حرکت و چرخش کمک می‌کنند. شما یک کمپلکس روتاتور کاف برای هر شانه دارید.

درمان پارگی روتاتور کاف با روشهای فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی در خیابان شریعتی بر اساس متدهای درمانی روز دنیا و با استفاده از تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی ارائه می شود. برای رزرو نوبت در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی می‌توانید با شماره تلفن‌‌های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

دلایل پارگی روتاتور کاف

این آسیب می تواند از طریق آسیب های استرس مکرر از طریق ورزش، سرگرمی ها، کار و وضعیت های عملکردی نامناسب ایجاد شود. علاوه بر این، پارگی روتاتور کاف ممکن است از طریق ضربه (تصادفات وسیله نقلیه موتوری و سقوط) رخ دهد.

ضربه به ناحیه شانه مانند سقوط یا برخورد با سرعت زیاد، یا افتادن روی دست دراز شده روی سطح یخ زده زمین در زمستان نمونه‌ هایی از راه‌هایی هستند که می توانند منجر به این آسیب شوند.

انجام کارهای تکراری در محل کار یا ورزش که نیاز به چرخاندن مفصل شانه دارد، مانند هنگام دست‌ یابی به ابزار یا اشیاء با گشتاور و سرعت زیاد، می‌تواند باعث پارگی روتاتور کاف نیز شود.

از نظر بالینی، همچنین با افزایش سن و به طور طبیعی ضعیف شدن عضلات شانه، که عمدتاً با پارگی ضخامت جزئی همراه است، ارتباط وجود دارد. پارگی روتاتور کاف می‌تواند به‌ طور حاد در تاندون‌ های سالم از طریق تصادف رخ دهد یا در یک فرد مسن‌ تر که در طول زمان ایجاد می‌شود، دژنراتیو باشد.

شدت آسیب دیدگی

پارگی‌ های روتاتور کاف دارای شدت‌ های مختلفی هستند که پارگی‌ های نسبی (ناقص) و پارگی کامل طبقه‌ بندی‌ های اصلی هستند. پارگی ضخامت جزئی به این معنی است که تاندون فقط تا حدی پاره شده است، به این معنی که عضله هنوز با استخوانی که روی آن عمل می کند در تماس است.

ضخامت جزئی را می توان به گرید 1 (عمق 3 میلی متر)، درجه 2 (عمق 3-6 میلی متر) و درجه 3 (عمق بیش از 6 میلی متر یا ضخامت تاندون بیش از 50 درصد) طبقه بندی کرد.

پارگی های تمام ضخامت را می توان بر اساس اندازه آنها در سراسر تاندون طبقه بندی کرد. 

علائم پارگی روتاتور کاف

این آسیب ممکن است به درد همراه با حرکات شانه، ضعف، کاهش دامنه حرکتی و احساس بی ثباتی در مفصل شانه منجر شود. حتی ممکن است درد در قسمت های مختلف بدن مانند آرنج، ساعد و حتی مچ دست یا دست احساس شود.

حرکاتی که نیاز به چرخش یا چرخاندن شانه و تحمل وزن دارند ممکن است برای فردی که پارگی روتاتور کاف را تجربه می کند دردناک یا ضعیف باشد. علاوه بر این، فعالیت های روزانه مانند رسیدن دست ها به بالای سر یا رسیدن به کنار بدن ممکن است با درد یا ضعف محدود شود. برخی نیز ممکن است در هنگام استراحت یا هنگام خواب شبانه درد در شانه داشته باشند.

روشهای درمان پارگی روتاتور کاف

پس از تعیین شدت و محل پارگی روتاتور کاف، دکتر فیزیوتراپی ساختارهای دیگر را نیز مشاهده و آنالیز خواهد کرد. اینها ممکن است شامل شانه، ستون فقرات گردنی و وضعیت حرکتی باشد، زیرا این ساختارها بسیار به یکدیگر مرتبط هستند.

دکتر فیزیوتراپی می تواند بلافاصله پس از پارگی روتاتور کاف فرد آسیب دیده را ارزیابی و درمان کند. علاوه بر این، دکتر فیزیوتراپی می‌توانند مراقبت‌های فیزیوتراپی مناسب را برای بیمار در نظر بگیرد.

فیزیوتراپیست شما علاوه بر درمان دستی یا درمان عملی، آموزش و مدیریت درد را نیز ارائه خواهد داد. این به رفع هرگونه محدودیتی که ممکن است برای شانه خود داشته باشید کمک می کند.

دکتر فیزیوتراپی به شما کمک کنند تا تعیین کنید چه حرکاتی را می توانید شروع کنید و چه حرکاتی را می توانید محدود کنید تا به بازتوانی مفصل شانه پس از پارگی روتاتور کاف کمک کنید. دکتر فیزیوترپی به ایجاد حرکات و تمریناتی که برای بهبود سلامت روتاتور کاف و یکپارچگی آن انجام می دهید، ادامه خواهد داد.

فیزیوتراپی بهترین درمان 

با افزایش تدریجی دامنه حرکتی و قدرت مفصل شانه پس از این آسیب ، دکتر فیزیوتراپی ممکن است تمرینات مخصوص روتاتور کاف را توصیه کند. در ابتدا، این تمرینات برای حفظ دامنه حرکتی و کاهش درد، محدود کردن میزان سفتی که ممکن است با پارگی روتاتور کاف ایجاد شود (ارتباط به شانه یخ زده) انجام می شود.

در مرحله بعد، دکتر فیزیوتراپی ممکن است از شما بخواهد که عضلات مرتبط با روتاتور کاف را فعال کنید.

در حین انجام این تمرینات ، دکتر فیزیوتراپی شانه نیز به شما آموزش می دهد و حرکاتی را به شما آموزش می دهد که برای سایر ساختارهای حمایت کننده شانه مهم هستند. تمرینات ثبات تیغه شانه، تمرینات وضعیتی گردن و قسمت فوقانی پشت و تحمل وزن از طریق اندام فوقانی نمونه هایی از تمرینات مناسب هستند.

در نهایت، حرکات و تمرینات کاربردی دوباره معرفی می شوند تا شما را به انجام کاری که می خواهید انجام دهید بازگرداند! اگر فیزیوتراپی به طور مناسب برای فردی با پارگی روتاتور کاف اعمال شود، و شدت پارگی نیز برای ادامه ورزش و فیزیوتراپی مناسب تلقی شود، می تواند راهکاری مناسب برای محدود کردن نیاز به جراحی باشد.

 

مقالات مرتبط :

درد شانه و کتف

آرتروز شانه

شانه منجمد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید