بازدیدها: 35

فتق دیسک کمر

ستون فقرات شما از مجموعه ای از استخوان ها (مهره ها) تشکیل شده است که روی یکدیگر قرار گرفته اند. از بالا به پایین، ستون شامل هفت استخوان در ستون فقرات گردنی، 12 استخوان در ستون فقرات قفسه سینه و پنج استخوان در ستون فقرات کمری است و به دنبال آن استخوان خاجی و دنبالچه قرار دارند. این استخوان ها توسط دیسک ها محافظت می شوند. دیسک‌ ها با جذب ضربه‌ های ناشی از فعالیت‌ های روزانه مانند راه رفتن، بلند کردن و چرخیدن از استخوان‌ ها محافظت می‌ کنند.

هر دیسک دارای دو بخش است: یک بخش داخلی نرم و ژلاتینی و یک حلقه بیرونی سخت. آسیب یا ضعف می تواند باعث بیرون زدگی قسمت داخلی دیسک از طریق حلقه بیرونی شود. این به عنوان فتق یا بیرون زدگی دیسک شناخته می شود. این باعث درد و ناراحتی می شود. اگر فتق دیسک کمر یکی از اعصاب نخاعی شما را فشرده کند، ممکن است در امتداد عصب آسیب دیده نیز بی حسی و درد را تجربه کنید. در موارد شدید، ممکن است برای برداشتن یا ترمیم دیسک آسیب دیده نیاز به جراحی داشته باشید.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی در خیابان شریعتی تهران از تکنیک های درمان دستی و منوال تراپی ، استئوپاتی ، لیزر درمانی با لیزر پرتوان ، سوزن خشک ، الکتروتراپی ، شاک ویو تراپی و … برای کمک به درمان مشکلاتی اسکلتی از جمله مشکلات ستون فقرات بهره می برند. جهت دریافت نوبت در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی می توانید با شماره تلفن‌‌های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل کنید.

علائم فتق دیسک کمر

قسمت پایین کمر یکی از رایج ترین مناطق برای بیرون زدگی دیسک کمر است. ستون فقرات شبکه پیچیده ای از اعصاب و عروق خونی است. فتق دیسک می تواند فشار بیشتری بر اعصاب و ماهیچه های اطراف آن وارد کند.

رایج ترین علائم عبارتند از :

 • درد و بی حسی، که بیشتر در یک طرف بدن است
 • دردی که به بازوها یا پاهای شما کشیده می شود
 • دردی که در شب یا با حرکات خاصی بدتر می شود
 • دردی که پس از ایستادن یا نشستن بدتر می شود
 • درد هنگام راه رفتن در مسافت های کوتاه
 • ضعف عضلانی غیر قابل توضیح
 • احساس سوزن سوزن شدن، درد یا سوزش در ناحیه آسیب دیده

انواع درد از فردی به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد. اگر درد شما منجر به بی حسی یا سوزن سوزن شدن می شود که بر توانایی شما در کنترل ماهیچه ها تأثیر می گذارد، نشان دهنده درگیری عصبی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

دلایل فتق دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک زمانی رخ می دهد که حلقه بیرونی ضعیف یا پاره می‌ شود و به قسمت داخلی اجازه می‌ دهد بیرون بلغزد. این می تواند با افزایش سن اتفاق بیفتد. برخی حرکات نیز ممکن است باعث فتق دیسک شوند. هنگامی که برای بلند کردن یک شی در حال چرخش هستید، یک دیسک ممکن است از جای خود خارج شود. بلند کردن یک جسم بسیار بزرگ و سنگین می تواند فشار زیادی به کمر وارد کند و در نتیجه دیسک آسیب ببیند. اگر از نظر فیزیکی شغلی دارید که نیاز به بلند کردن زیاد دارد، ممکن است در معرض خطر فتق دیسک کمر باشید.

افراد دارای اضافه وزن نیز در معرض خطر فتق دیسک هستند زیرا دیسک های آنها باید وزن اضافی را تحمل کند. عضلات ضعیف در نتیجه سبک زندگی کم تحرک نیز ممکن است در ایجاد این عارضه نقش داشته باشد.

با افزایش سن، احتمال بیرون زدگی دیسک و سایر آسیب های مرتبط با دیسک کمر بیشتر می شود. این به این دلیل است که دیسک های شما با افزایش سن شروع به از دست دادن مقداری از محتوای آب محافظ خود می کنند. در نتیجه، آنها می توانند راحت تر از جای خود خارج شوند. آنها در مردان شایع تر از زنان هستند.

روشهای تشخیص

 دکتر فیزیوتراپی ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. آنها به دنبال منبع درد و ناراحتی شما خواهند بود. این شامل بررسی عملکرد عصبی و قدرت عضلانی شما و اینکه آیا هنگام حرکت یا لمس ناحیه آسیب دیده احساس درد می کنید، می شود. همچنین پزشک از شما در مورد سابقه پزشکی و علائم شما سوال خواهد کرد. آنها علاقه مند خواهند شد که ببینند اولین بار چه زمانی علائم را احساس کردید و چه فعالیت هایی باعث بدتر شدن درد شما می شود.

آزمایش های تصویربرداری می تواند به پزشک کمک کند تا استخوان ها و ماهیچه های ستون فقرات شما را ببیند و نقاط آسیب دیده را شناسایی کند. نمونه هایی از اسکن تصویربرداری عبارتند از:

 • اشعه ایکس
 • سی تی اسکن
 • اسکن های ام آر آی
 • دیسکوگرام ها

پزشک شما می تواند تمام این اطلاعات را ترکیب کند تا مشخص کند چه چیزی باعث درد، ضعف یا ناراحتی شما می شود.

درمان فتق دیسک کمر

درمان های بیرون زدگی دیسک کمر از محافظه کارانه تا جراحی را شامل می شود. درمان معمولاً به سطح ناراحتی شما و میزان جابجایی دیسک از جای خود بستگی دارد.

فیزیوتراپی موثرترین و بهترین روش درمان غیرجراحی فتق دیسک کمر است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی می توانید از آن بهره مند شوید. بیشتر افراد می توانند با استفاده از یک برنامه ورزشی که عضلات پشت و اطراف آن را کشش و تقویت می کند، درد دیسک لغزش را تسکین دهند. دکتر فیزیوتراپی ممکن است تمریناتی را توصیه کند که می تواند کمر شما را تقویت کند و درد شما را کاهش دهد.

دکتر فیزیوتراپی با توجه به شرایط هر بیمار برنامه درمانی منحصر بفردی را در نظر می گیرد که می تواند شامل تمرینات ورزشی ، تکنیک های درمان دستی و استئوپاتی ، لیزر درمانی ، الکتروتراپی و … باشد.

خودداری از هرگونه فعالیت بدنی در حالی که درد یا ناراحتی ناشی از فتق دیسک را تجربه می کنید، می تواند منجر به ضعف عضلانی و سفتی مفاصل شود. درعوض، سعی کنید تا حد امکان از طریق حرکات کششی یا کم فشار مانند پیاده روی فعال بمانید.

مصرف مسکن های بدون نسخه و پرهیز از بلند کردن وزنه ها و موقعیت های دردناک نیز می تواند کمک کننده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید