سلولیت (cellulitis) مانند فرورفتگی در پوست دیده می‌شود که عمدتاً در ناحیه‌ی ران مشاهده می‌شود. سلولیت زمانی تشکیل می‌شود که بافت چربی عمقی پوست، فشاری رو به بالا را به بافت پیوندی وارد کند. در نتیجه ظاهر فرورفته‌ای که به عنوان مشخصه‌ی اصلی سلولیت شناخته می‌شود، ایجاد می‌گردد. برآورد می‌شود که ۸۵ درصد زنان بالای ۲۱ سال سلولیت دارند. سلولیت در مردان چندان شایع نیست.

چرا مردان دچار سلولیت نمی‌شوند؟


آقایان نیز می‌توانند دچار سلولیت شوند؛ اما چون بافت پیوندی در مردان سد موثرتری است، چربی کمتری می‌تواند از میان آن بگذرد و به همین دلیل ظاهر سلولیت در آقایان نامشخص‌تر می‌شود. پس تفاوت ظاهر سلولیت در مردان و زنان به بافت روی چربی بدنشان مربوط می‌شود.

انواع سلولیت و روشهای درمان آنها  


درصد شیوع سلولیت در میان زنان بسیار بالاتر از مردان است، هرچند ویژگی‌های آن در تمام افراد یکسان نیست.

بافت سلولی معمولاً به تدریج ملتهب می‌شود و بر ناحیه‌های مختلف بدن تاثیر می‌گذارد. بنابراین احتمال دارد یک بیمار دچار انواع مختلفی از سلولیت شود. تشخیص صحیح نوع سلولیت برای انتخاب درمان موثر حیاتی است.

سلولیت ادماتوز

سلولیت ادماتوز یا همراه با ورم (Edematous cellulitis) اصولاً در زنان جوان ۲۰ ـ ۴۰ سال مشاهده می‌شود. این نوع سلولیت نتیجه‌ی گردش خون ضعیف است که احتباس مایعات نیز آن را تشدید می‌کند. درمان سلولیت ادماتوز به دلیل داشتن این دو ویژگی، از درمان گونه‌های دیگر سلولیت دشوارتر است. سلولیت ادماتوز متمرکز بر پاها، به ویژه ران‌ها و زانوها است.

پا در اثر وجود سلولیت بدفرم می‌شود و با شروع شدن احتباس مایعات، معمولاً ورم هم می‌کند. به علاوه پوست متمایل به قرمز می‌شود و حالت اسفنج مانندی پیدا می‌کند. برخی بیماران مبتلا به این التهاب بعد از چند ساعت نشستن یا در اثر لمس موضع، دچار درد می‌شوند.

درمان

چون سلولیت ادماتوز ارتباط تنگاتنگی با گردش خون نامناسب و احتباس مایعات دارد، درمان آن نیز باید به رفع این دو عارضه بپردازد.

پوشیدن جوراب طبی گردش خون را بهبود و ورم پاها را کاهش می‌دهد. به بیماران توصیه می‌شود که در حمام به طور متناوب از آب سرد و آب گرم استفاده کنند تا تخلیه‌ی لنفاوی و گردش خون تحریک شود. روش جایگزین دیگر که به تغذیه مربوط می‌شود، مصرف مکمل‌های غذایی ونوتروپیک (venotropic) بر پایه جینکو بیلوبا (Ginkgo biloba) است؛ تخلیه‌ی لنفاوی نیز روش موثر دیگری است.

برای درمان درجات پیشرفته‌ای از سلولیت ادماتوز مهم است که به درمان موضعی قوی‌تری متوسل شد. جلسات ماساژ تخلیه‌ی لنفاوی به دلیل باز کردن مجراهای واقع در کشاله ران، زانو و مچ پا مفید هستند. ماساژ تخلیه‌ی لنفاوی حرکت مایع جمع شده در پاها به سمت لنف و خارج شدن آن را از بدن تسهیل می‌کند.

تخلیه لنفاوی باید با مصرف روزانه‌ی کرم یا روغن تخلیه لنف کامل شود، این فراورده‌ها وضعیت بافت‌ها را بهبود می‌دهند.

سلولیت شل

سلولیت شل در میان زنان سی تا چهل ساله شایع‌تر است و معمولاً با افتادگی همراه است. پوست نرم است و ظاهر موجدار ژله مانندی دارد. التهاب سلولی معمولاً به راحتی حرکت می‌کند و هنگام خوابیدن مشخص‌تر است.

سلولیت شل عمدتاً در ناحیه‌های تجمع چربی، مانند بازو، مفصل ران، باسن، شکم و پا ایجاد می‌شود. سلولیت شل به موازات بالا رفتن سن یا افزایش وزن بیشتر می‌شود و در صورت کم بودن توده‌ی عضلانی تشدید می‌شود.

با بهره‌گیری از درمان مناسب می‌توان انتظار دستیابی به نتایجی رضایتبخش را داشت، چرا که ظاهر سلولیت شل معمولاً در پی ورزش منظم و در پیش گرفتن برنامه‌ی غذایی متعادل بهتر می‌شود و دیگر چندان جلب توجه نمی‌کند.

درمان

گنجاندن پروتئین بیشتر در رژیم غذایی در کنار انجام دادن تمرین‌های تقویت کننده‌ی توده‌ی عضلانی برای درمان سلولیت شل بسیار مهم است.

مصرف کرم‌های سفت کننده و کوچک کننده همراه با ماساژ تحریک کننده برای دستیابی به نتیجه‌ی بهتر توصیه می‌شود. به این ترتیب حرکت چربی و تحریک فیبرهای نگهدارنده‌ی پوست با قدرت بیشتری انجام می‌شود.

درمان‌هایی مانند رادیوفرکوئنسی برای ناحیه‌هایی با تجمع بیشتر چربی مفید است، چون این تکنیک‌ها به بافت چربی حمله می‌کنند و تولید کلاژن و الاستین را تحریک می‌کنند.

سلولیت سفت یا فشرده

سلولیت سفت یا فشرده

سلولیت سفت یا فشرده غالباً در نوجوانان مشاهده می‌شود و اگر درمان نشود، می‌تواند تا پایان عمر باقی بماند. سلولیت سفت دلیل عارضه‌ی “پوست پرتقالی” است، و مشخصه‌ی آن ناهنجاری‌هایی روی پوست و شیارها و فرورفتگی‌هایی روی ران‌ها، عضله‌های سرینی و مفصل‌های ران است.

سلولیت سفت برخلاف سلولیت شل حرکت نمی‌کند. پوست به عضلات می‌چسبد و سخت و حساس به لمس می‌شود، به حدی که با دست زدن به آن بیمار دچار دردی شدید می‌شود. احساس درد به دلیل فشاری است که ندول‌های چربی به عصب‌ها وارد می‌کنند.

هرچه سریع‌تر درمان سلولیت سفت را شروع کنید، بهتر می‌توانید با آن مقابله کنید.

درمان

مزوتراپی روشی است که در آن، مواد فعالی در مزودرم (لایه‌ی داخلی پوست) تزریق می‌شود. درمان مزوتراپی مشکل زیربنایی ایجاد کننده‌ی سلولیت را هدف می‌گیرد و نتایج مطلوبی را به دست می‌دهد.

ثابت شده است، بیمارانی که دو بار در روز از مواد آرایشی و درموکازمتیک با اثر لیپولیتیک استفاده می‌کنند، نتیجه‌ی بهتری از درمان سلولیت فشرده می‌گیرند. یکی از بهترین راه‌های درمان سلولیت در مراحل اولیه انجام درمان‌هایی مانند  Mesoestetic Bodyshock است که در کابین انجام می‌شود و به جدا کردن سلولیت از عضله و حرکت چربی کمک می‌کند.

علل و نتایج 


علل و نتایج-

هرچند وجود چربی ظاهر سلولیت را مشخص‌تر و بدتر می‌کند، سلولیت در افراد لاغر نیز دیده می‌شود. لاغر شدن ظاهر سلولیت را اندکی بهتر می‌کند. به جرات می‌توان گفت که این عارضه معمولاً بعد از بلوغ رخ می‌دهد، چون بدن در این دوران شروع به ذخیره کردن چربی اضافی می‌کند تا برای بارداری آماده شود. هیچ راهکاری برای جلوگیری از این فرایند وجود ندارد. سلولیت در واقع مزایای دیگری نیز دارد که عبارت‌اند از:

 • حمایت ساختاری
 • عمل کردن مانند عایق بدن
 • عمل کردن مانند لایه‌ی محافظ بدن

علل ایجاد سلولیت

علل متفاوتی برای ایجاد سلولیت وجود دارد که ما مهم‌ترین آنها را در این مقاله بررسی می‌کنیم. بافت پیوندی نقش مهمی در شکل‌گیری سلولیت دارد. بافت پیوندی به طور خلاصه به نوارهای فیبری زیر پوست گفته می‌شود. این بافت قرار است که مانعی را بین چربی و پوست ایجاد کند. اما این نوارهای فیبری گاهی سخت یا بدشکل می‌شود، در نتیجه فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌هایی روی پوست ایجاد می‌شود و چربی می‌تواند رو به بیرون، به لایه‌های فوقانی پوست فشار بیاورد.

عاملهای خطر 


علت ایجاد شدن سلولیت روی ران این است که بافت چربی بیشتری به طور طبیعی در این ناحیه وجود دارد. از دیگر عامل‌های خطر ایجاد سلولیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سن
 • استروژن
 • سابقه خانوادگی
 • التهاب بافت
 • افزایش بافت چربی به دلیل بالا رفتن وزن
 • کاهش کلاژن
 • گردش خون نامناسب که یکی از عارضه‌های شایع پا است.
 • تخلیه‌ی لنفاوی ضعیف
 • نازک شدن اپیدرم (لایه‌ی بیرونی پوست)

دیگر روش‌های درمان سلولیت


دیگر روشهای درمان سلولیت -

درمان‌های خانگی سلولیت

درمان‌های خانگی و تمرین‌های ورزشی بسیاری وجود دارند که ادعا می‌شود می‌توانند سلولیت را از بین ببرند، اما باید دید که آیا این راهکارها ارزش این همه سرو صدا را دارند یا خیر. در این بخش چند درمان خانگی موثر را برای بهتر کردن ظاهر ناخوشایند سلولیت توضیح می‌دهیم.

کرم 

استفاده از کرم‌های سلولیت، یکی از پرطرفدارترین و کم‌تهاجمی‌ترین روش‌های از بین بردن سلولیت است. این کرم‌ها چربی را حل می‌کنند و بعضی پوست را صاف هم می‌کنند. درهر حال افرادی که از این فراورده‌ها استفاده کرده‌اند، نتایج یکسانی را گزارش نداده‌اند.

ماساژ

ماساژ

ماساژ یکی از روش‌های موثر درمان سلولیت است. ماساژ را می‌توانید در خانه یا نزد یک متخصص ماساژ انجام دهید. ماساژ مزایای متعددی برای ذهن و بدن دارد که یکی از آنها کاهش سلولیت ران است.

ماساژ با بهبود تخلیه‌ی لنفاوی به کاهش سلولیت کمک می‌کند. به علاوه چون ماساژ بافت پوست را می‌کشد، فرورفتگی‌های سلولیت نیز همراه با پوست کشیده می‌شود و ظاهر بهتری پیدا می‌کند.

کرم ماساژ نیز از مزایای یکسانی برخوردار است، البته شرط اصلی تاثیرگذاری آن، فرایند ماساژ است. نمی‌توانید فقط به استعمال کرم اکتفا کنید و انتظار داشته باشید که سلولیت به خودی خود ناپدید شود.

همچنین به خاطر بسپارید که فقط یک جلسه ماساژ نمی‌تواند معجزه کند و سلولیت را از بین برد. ماساژ را باید به طور مداوم تکرار کنید تا به نتیجه‌ی مطلوب برسید و بتوانید نتیجه را حفظ کنید.

کلاژن پپتید زیست‌فعال

شاید همین الان هم ادعاهای تولیدکنندگان مکمل‌های غذایی درباره این که محصولشان چطور می‌تواند بدن را به سرعت تغییر بدهد، نگرانتان کرده باشد. درهر حال نتایج یک مطالعه حکایت از آن دارد که مصرف کلاژن پپتیدهای زیست‌فعال سلولیت را در زنان بهبود می‌دهد. این مکمل‌ها به مدت شش ماه به دو گروه از زنانی داده شد که در وزن سالم یا ناسالم قرار داشتند. نتایج به طور کلی حاکی از کاهش سلولیت ران در هر دو گروه بود.

هرچند نتایج مطالعه‌ی فوق جالب است، اما برای تایید نقش مکمل‌ها در بهبود سلولیت به مطالعات بیشتری نیاز است.

برنزه کردن پوست

برنزه کردن پوست احتمالاً روش مقرون به صرفه‌تری برای کاهش سلولیت است. سلولیت غالباً روی پوست‌های تیره‌تر وضوح کمتری دارد. برای دستیابی به بهترین نتیجه‌ی ممکن بهتر است که لایه‌برداری ران را قبل از برنزه کردن پوست انجام دهید تا ماده‌ی برنزه کننده به طور یکنواخت روی پوست اثر بگذارد.

از برنزه کردن پوست زیر نور خورشید یا سالن‌های برنزه کننده خودداری کنید، چون به مشکلات پوستی بیشتری مانند چروک شدن زودرس پوست و احتمالاً سرطان پوست می‌انجامد.

نوشیدن آب بیشتر

نوشیدن آب بیشتر

نوشیدن آب روش کم‌هزینه‌ی دیگری برای درمان سلولیت است. آب نوشیده شده علاوه بر این که آب بدن را تامین می‌کند، به زدودن سمومی کمک می‌کند که می‌توانند باعث جمع شدن چربی بشوند. به علاوه آب جریان لنفاوی و گردش خون را بهتر می‌کند.

وزنتان را در صورت امکان کاهش دهید

وزنتان را در صورت امکان کاهش دهید

کاهش وزن به برخی بیماران دچار سلولیت کمک می‌کند، البته به شرطی که کاهش وزن به لحاظ پزشکی لازم و بی‌خطر باشد. از بین بردن چربی‌های اضافی بدن می‌تواند به طور طبیعی به بهبود ظاهر سلولیت کمک کند.

معمای بغرنج اینجا است که افراد با وزن سالم یا حتی افرادی که کمبود وزن دارند، نیز در خطر ابتلا به سلولیت قرار دارند.

اگر مصمم هستید وزنتان را کم کنید، متوجه خواهید شد که ورزش و تغذیه سالم برای نامشخص شدن فرورفتگی‌های روی ران مفید است. در بخش بعدی با چند تمرین ساده آشنا می‌شوید، حتماً این تمرین‌ها را امتحان کنید.

ورزش‌های موثر برای درمان سلولیت

بعضی نرمش‌های پا و عضلات سرینی به محکم شدن پوست دور ناحیه‌ی ران کمک می‌کند که به نوبه‌ی خود به کاهش سلولیت می‌انجامد. البته ورزش روش اثبات شده‌ای برای از بین بردن سلولیت ران نیست، اما عضلات قوی‌تر و پوست سفت‌تر ظاهر سلولیت را بهتر می‌کند.

در ادامه چند حرکت مفید را برای کمک به از بین بردن سلولیت توضیح می‌دهیم.

اسکات

برای انجام دادن حرکت اسکات به روش زیر عمل کنید:

 1. بایستید و پاها را به عرض شانه باز کنید، به طوری که نوک پنجه‌ها رو به جلو باشد.
 2. عضلات سرینی را پایین بیاورید، انگار که می‌خواهید روی صندلی بنشینید، دقت کنید که زانوها جلوتر از پنجه‌ها نیاید.
 3. عضلات پشت بدن را منقبض کنید و به حالت اولیه برگردید. سپس حرکت را تکرار کنید.

جامپ اسکات

جامپ اسکاتجامپ اسکات یک مرحله بیشتر از حرکت اسکات معمولی دارد و چالش پریدن به انتهای تمرین اضافه شده است:

 1. حرکت اسکات معمولی را انجام بدهید.
 2. به جای آن که عضلات را منقبض کنید و به حالت اولیه برگردید، پرش کوچکی را روی پنجه انجام دهید.

حرکت پله (استپ آپ)

 1. روبروی نیمکت یا جعبه‌ی ورزشی محکم بایستید.
 2. سپس هر بار یک پایتان را روی آن بگذارید و پایین بیاورید.
 3. حرکت را تکرار کنید.

لگد رو به عقب با عضلات سرینی و پا

لگد رو به عقب با عضلات سرینی و پا

 1. چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید.
 2. با به کار گرفتن عضلات سرینی و بالای ران، هر بار یک پا را رو به عقب پرت کنید.
 3. پا را پایین بیاورید و حرکت را برای سمت دیگر تکرار کنید.

از پهلو به پهلو

 1. بایستید و پاهایتان را به هم بچسبانید.
 2. حرکت لانژ را هر بار برای یک سمت انجام دهید و عضلات سمت داخل و خارج ران را منقبض کنید.
 3. سپس به حالت خنثی برگردید و حرکت را برای سمت دیگر تکرار کنید.

جراحی و لیزردرمانی

جراحی تهاجمی‌ترین درمان سلولیت است. عمل لیپوساکشن را می‌توان برای کاهش چربی‌های یک ناحیه انجام داد. البته ممکن است که نتایج بعد از جراحی بدتر شود. لیزر تکنولوژی جدیدی است که می‌تواند نتایج کوتاه مدت و احتمالاً درازمدت امیدوارکننده‌ای را به دست دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی