دیسک کمر

دیسک کمر : درمان پیشرفته با فیزیوتراپی

کمردرد می تواند به دلایل مختلفی از جمله برآمدگی یا فتق دیسک ایجاد شود. مهره های ستون فقرات شما توسط دیسک های مسطح گرد با یک لایه بیرونی سخت به نام حلقه و یک مرکز ژله مانند به نام هسته محافظت می شوند. دیسک ها که بین مهره ها قرار دارند به عنوان ضربه گیر عمل می کنند و از ساییده شدن استخوان ها به یکدیگر جلوگیری می کنند. گاهی اوقات لایه بیرونی دیسک پاره می‌شود و باعث می‌شود مرکز به سمت کانال نخاعی بیرون رانده شود.

فتق دیسک همیشه سبب بروز درد نمی شود، اما اگر دیسک برآمده به عصب فشار بیاورد، درد می تواند از خفیف تا ناتوان کننده متغیر باشد. فتق دیسک می تواند در هر جایی از ستون فقرات اتفاق بیفتد، اما اغلب در ناحیه کمر یا گردن رخ می دهد.

روشهای درمانی فیزیوتراپی از جمله استئوپاتی ، لیزر پرتوان ، اولتراسوند ، تمرین درمانی ، درمانهای دستی، الکتروتراپی و … برای درمان دیسک کمر در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی در دسترس هستند . برای درمان با روش‌ های پیشرفته فیزیوتراپی دکتر حیدر سعادتی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم زیر نظر دکتر سعادتی می‌توانید با شماره تلفن‌‌های 02126722003 – 02126722004 تماس حاصل فرمایید.

علائم دیسک کمر

علائم فتق دیسک بسته به محل آن متفاوت است. در قسمت پایین کمر، سیاتیک شایع‌ترین علامت است که با درد شدید یا انتشار درد به پاها مشخص می‌شود که ممکن است از یک طرف کمر، به باسن و پایین ساق پا حرکت کند، که ناشی از فشار دیسک بیرون زده با برآمده روی عصب سیاتیک است.

سایر علائم در ناحیه کمر عبارتند از:

 • درد در یک طرف پایین ستون فقرات
 • ضعف در ساق پا یا پا
 • احساس بی حسی یا گزگز در ساق پا، پا و انگشتان پا
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده که منجر به بروز عوارضی همچون بی اختیاری ادرار و مدفوع می شود.

دلایل دیسک کمر

عوامل زیادی می توانند در ایجاد برآمدگی دیسک نقش داشته باشند. در حالی که این بیماری می تواند توسط تروما (وارد شدن ضربه و آسیب ناگهانی) ایجاد شود، اغلب نتیجه فرسودگی دیسک مرتبط با افزایش سن است.

سایر دلایل دیسک کمر

 • تکنیک بلند کردن نامناسب اجسام از روی زمین که سبب وارد شدن فشار بیش از حد بر ستون فقرات می شود.
 • چاقی و اضافه وزن فشار زیادی به ستون مهره ها وارد می کند و خطر بروز فتق دیسک را افزایش می دهد.
 • نشستن زیاد در افرادی که شغل آن ها نیازمند نشستن طولانی مدت است با افزایش خطر بروز آسیی همراه است.
 • شیوه زندگی کم تحرک
 • وضعیت نامناسب هنگام نشستن یا ایستادن
 • مکانیک راه رفتن یا دویدن نادرست
 • افرادی که سیگار می کشند نیز به دلیل کاهش گردش خون که تامین مواد مغذی و اکسیژن به ساختارهای ستون فقرات را محدود می کند، در معرض خطر بالاتر فتق دیسک هستند.

تشخیص دیسک کمر

بسیاری از اختلالات ستون فقرات می توانند علائم درد فتق دیسک، از جمله درد ناشی از مفاصل ساکروایلیاک یا آسیب و آرتروز مفاصل فاست را نشان دهند و تشخیص را دچار اشتباه کنند. بنابراین، معاینه بالینی همیشه برای تشخیص دقیق فتق دیسک کافی نیست.

التراسوند تشخیصی(سونوگرافی) متخصصان را قادر می سازد تا التهاب همراه با آسیب به بافت های نرم و غضروف را مشاهده کنند و هنگامی که فتق دیسک تشخیص داده شد، بهترین و مناسب ترین برنامه درمانی برای بیمار در نظر گرفته شود.

درمان دیسک کمر با روشهای پیشرفته فیزیوتراپی

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی پیشرفته دکتر حیدر سعادتی از ترکیبی از رویکردهای نوآورانه و بالینی اثبات شده برای درمان درد فتق دیسک و بازیابی عملکرد استفاده می کنند. هدف ما اصلاح راه رفتن، وضعیت بدن و مسائل مکانیکی است که به فتق دیسک کمک می کند.

دکتر فیزیوتراپی یک ارزیابی کامل برای ارزیابی و تعیین موارد زیر انجام خواهد داد:

معاینه ستون فقرات: بیمار تحت یک سری حرکات و آزمایش قرار می گیرد تا محتمل ترین علت کمردرد مشخص شود.
قدرت: تست مقاومتی برای تعیین وجود ضعف یا عدم تعادل قدرت انجام می شود.
انعطاف پذیری: ماهیچه های سفت می توانند به مکانیک ضعیف و ضعف کمک کنند که باعث عدم تعادل می شود و فرد را بیشتر در معرض آسیب دیسک و کمر قرار می دهد.
تجزیه و تحلیل وضعیت بدن، ADL و تکنیک: دکتر فیزیوتراپی درباره فعالیتی که ممکن است مشکل را شروع کرده باشد، بحث و مشاهده خواهد کرد. بررسی وضعیت های پویا و ایستا که ممکن است باعث مشکل فعلی کمر شما شده باشد یا در ایجاد آن نقش داشته باشد. مروری بر فعالیت‌های فعلی‌تان در خانه و محل کار که ممکن است باعث یا طولانی‌تر شدن وضعیت فعلی شما شود یا خیر.
فیزیوتراپی برای مشکلات کمر و دیسک باید در ابتدا محافظه کارانه باقی بماند تا از تشدید شرایط جلوگیری شود. تاکید بر استراحت، کاهش التهاب و افزایش گردش خون برای بهبودی خواهد بود. هنگامی که التهاب اولیه کاهش یافت، یک برنامه کششی و تقویتی برای بازگرداندن انعطاف پذیری به مفاصل و عضلات درگیر و در عین حال بهبود قدرت و ثبات ستون فقرات آغاز می شود. طراحی هر برنامه بر اساس ساختار ایجاد کننده مشکل و علائم خواهد بود. برنامه‌ای که برای مشکل خاص طراحی نشده باشد ممکن است علائم را تشدید کند.

رویکردهای درمانی ما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تمرین درمانی برای فتق دیسک
متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی با تمریناتی که به طور خاص برای ارتقای سلامت و ثبات ستون فقرات طراحی شده اند، وضعیت بدن را بهبود می بخشند، عضلات را تقویت می کنند و ثبات عمیق ستون فقرات را بهبود می بخشند.
تمرینات درمانی شامل تمرینات کششی و تقویتی برای بازیابی دامنه حرکتی و تقویت عضلات پشت و شکم برای حمایت، تثبیت و کاهش فشارهای وارده بر دیسک و کمر.

تثبیت کننده عصبی عضلانی پویا
این روش درمانی منحصر به فرد و موثر، الگوهای حرکتی رشدی ذاتی را بازیابی می کند که تراز و عملکرد اسکلتی عضلانی سالم را ارتقا می دهد و فشار روی دیسک های ستون فقرات را کاهش می دهد.

سوزن خشک با هدایت اولتراسوند
گاهی اوقات دیسک ها تحت تأثیر تنش یا اسپاسم عضلانی قرار می گیرند که به تغییرات در ساختارهای اطراف کمک می کند. درای نیدلینگ یک روش درمانی محبوب است که توسط دکتر فیزیوتراپی انجام می گیرد و فعالیت عصبی عضلانی ناکارآمد را مختل می کند، عضلات را شل می کند و درد را تسکین می دهد.

تکنیک درمان دستی (MTT)
این تکنیک ها شامل ماساژ بافت نرم، کشش و حرکت مفصل توسط دکتر فیزیوتراپی برای بهبود هم ترازی، تحرک و دامنه حرکتی ستون فقرات کمری است. استفاده از تکنیک های موبیلیزاسیون نیز به تعدیل درد کمک می کند.

آموزش مجدد عصبی عضلانی (NMR)
این روش فیزیوتراپی پیشرفته برای درمان دیسک کمر برای بهبود وضعیت بدن، بازگرداندن ثبات، آموزش مجدد بیمار در حفظ مکانیک بدن برای محافظت از دیسک آسیب دیده و ستون فقرات توسط دکتر فیزیوتراپی ارائه می شود.

نکات پایانی

درمان دیسک کمر بر مدیریت درد و کاهش التهاب تمرکز دارد. استراحت، NSAID ها، شل کننده های عضلانی و تزریق استروئید د رکنار روشهای فیزیوتراپی پیشرفته که در کلینیک فیزیوتراپی دکتر حیدر سعادتی ارائه می شود پروتکل استاندارد در درمان فتق و برآمدگی دیسک هستند. مطالعات نشان داده اند که جراحی فواید محدودی دارد و تنها در صورت عدم کنترل شرایط بیمار با روشهای غیرجراحی انجام می گیرد. در صورت نیاز به جراحی فیزیوتراپی قبل و پس از جراحی دیسک کمر ضروری است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید