درد کف پا اصطلاح مورد استفاده برای توصیف علائمی است که در زیر قوس پا رخ می‌دهد. درد کف پا معمولاً به دلیل التهاب بافت نرم در وسط پا است. کف پا از باند بافت فشرده‌ای ایجاد شده است که استخوان پاشنه را به انگشتان پا متصل می‌کند. این بافت فاشیای کف پا نامیده می‌شود و در حرکت مناسب پا و انتقال وزن از پاشنه تا انگشتان پا نقشی مهم دارد. زمانی که بافت کف پا ملتهب و تحریک می‌شود، حتی حرکات ساده ممکن است بسیار دردناک باشد.

[sv slug=”alert”]

چگونگی درمان درد کف پا به علت درد بستگی دارد. تشخیص درد در مراحل اولیه برای تعیین بهترین گزینه درمان مهم است. درمان در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی با کایروپراکتیک برای اصلاح پا و مچ پا شروع می‌شود. سپس ارتز سفارشی برای اصلاح چرخش بیش ‌از حد پا به داخل در مطب برای بیمار ساخته می‌شود. متخصصین ما توصیه می‌کنند که بیماران باید یک دوره سه تا شش جلسه‌ای ماساژ بافت‌های عمیق داشته باشند تا اسپاسم عضلانی و چسبندگی کف پا کاهش یابد. در صورت نیاز اولتراسوند و الکتروتراپی نیز برای بهبود درد تجویز می‌شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های  [sv slug=”number”] تماس حاصل فرمایید.

[sv slug=”alert1″]

علل


التهاب فاشیای کف پا

شایع‌ترین علت درد کف پا التهاب فاشیای کف پا است. التهاب فاشیای کف پا نامی است که التهاب باند فیبری بافت را توصیف می‌کند و باعث اتصال پاشنه به انگشتان پا است. علائم التهاب فاشیای کف پا شامل درد در اوایل صبح و درد هنگام پیاده‌روی‌های طولانی و یا ایستادن طولانی‌مدت است. درد کف پا در صبح زود به این دلیل است که فاشیای کف پا در طول شب منقبض و تنگ می‌شود.

شکستگی استرسی کف پا

استخوان‌های وسط پا و استخوان متاتارس با استفاده بیش ‌از حد ممکن است آسیب ببینند. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، امکان آسیب شکستگی استرسی برای استخوان وجود دارد. شکستگی استرسی معمولاً باعث درد کف پا می‌شود که با افزایش فعالیت، بدتر می‌شود. برخلاف التهاب فاشیا که ممکن است با برخی از فعالیت‌ها آرام شود، درد مرتبط با شکستگی استرسی معمولاً با افزایش سطح فعالیت بدتر می‌شود.

رگ به رگ شدن رباط‌ها

رباط کف پا ممکن است با چرخاندن یا فرود ناشیانه هنگام راه رفتن یا دویدن رگ به رگ شود و آسیب ببیند. صدمات رباط کف پا معمولاً پس از حرکت غیرمعمول پا رخ می‌دهد و سریعاً باعث درد کف پا می‌شود. تورم نیز ممکن است ایجاد شود.

تاندونیت

التهاب تاندون‌هایی که از امتداد پا عبور می‌کنند هم ممکن است موجب درد کف پا شود. دو تاندونی که اغلب آسیب می‌بینند و باعث درد کف پا می‌شوند, تیبیالیس خلفی و تاندون پرونئال هستند. این تاندون‌ها از ساق پا شروع می‌شوند، به پشت مچ پا کشیده می‌شوند و سپس به قسمت زیرین پا می‌رسند.

گوی کف پا

درد کف پا همچنین ممکن است به دلیل گودی غیرطبیعی کف پا باشد. علائم گودی کف پا شامل عدم تناسب پا با کفش و درد کف پا هنگام راه رفتن، دویدن یا ایستادن است. اگر این مشکل درمان نشود احتمالاً به درد مزمن و همچنین ایجاد مشکل دائمی درراه رفتن و دویدن منجر می‌شود.

صافی کف پا

صافی کف پا نیز می‌تواند علت درد کف پا شود. برای برخی، درد کف پا به علت اختلال عملکرد تاندون تیبیال خلفی (یکی از علل کف پای صاف) به‌ تدریج در طول زمان به دلیل فعالیت‌های روزمره رخ می‌دهد.

سندرم تونل تارسال

عصب تیبیال ممکن است هنگام عبور از رتیناکولوم فلکسور، که یک باند حمایتی در امتداد قسمت داخلی مچ پا است، فشرده شود و به دام بیفتد. به این حالت سندرم تونل تارسال گفته می‌شود. این نوع آسیب معمولاً باعث ایجاد درد مچ پا می‌شود، اما ممکن است کف پا یا کل پا را تحت تأثیر قرار دهد.

تغییر شکل پا

تغییر شکل پا، مانند انگشت چکشی یا پا چنبری، می‌تواند باعث درد کف پا شود. شرایط پزشکی مانند دیابت یا چاقی ممکن است باعث ایجاد استرس‌های اضافی بر پا و درنتیجه درد کف پا شود.

ورم مفاصل پسوریاتیک



ورم مفاصل پسوریاتیک حالت التهابی آرتروز مزمن است که باعث می‌شود انگشتان دست و پا متورم شوند و باعث درد یا سفتی رباط‌ها و تاندون‌های بدن، به‌خصوص نقاطی که به استخوان‌های پا متصل می‌شوند و همچنین مناطق دیگر بدن مانند قسمت توپی کف پا، می‌شود.

تشخیص


برای تشخیص صحیح، فیزیوتراپ با انگشتانش پای بیمار را بررسی می‌کند تا ببیند توده یا کبودی سفت در قسمت توپی پا وجود دارد یا خیر. همچنین پای فرد برای تشخیص هر گونه تغییر شکل احتمالی مانند گودی کف پا یا کف پای صاف یا وجود انگشت چکشی بررسی می‌شود. او ممکن است از اشعه ایکس، MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) و سی‌تی‌اسکن برای رد کردن احتمال وجود شکستگی و آسیب به رباط‌ها، تاندون‌ها، و دیگر بافت‌های اطراف آن استفاده کند.

درمان


متد RICE

اگر درد خفیف تا متوسط ​​است، استفاده از کفش مناسب می‌تواند باعث کاهش علائم شود. متد RICE شامل استراحت پا، گذاشتن یخ روی کف پا به مدت پانزده تا بیست دقیقه، فشرده‌سازی و سفت نگه‌داشتن پا با پانسمان، و بالا بردن آن تا حداقل سی سانتیمتر بالاتر از قلب است.

دارو 

داروهای ضدالتهاب و درد نیز گاهی برای درمان درد کف پا استفاده می‌شوند. در موارد حاد، تزریق استروئید یا عمل جراحی پا ممکن است به کاهش درد و تورم کمک کند و بیماری‌های زمینه‌ای را اصلاح کند.

تزریق کورتیزون

اگر از درد شدید کف پا رنج می‌برید، پزشک شما ممکن است تزریق کورتیزون را برای تسکین درد توصیه کند.

کفش مناسب بپوشید

کفش باید تمام قسمت‌های پا به‌خصوص کف پا را حمایت کند. این موضوع زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که شما زمان زیادی روی پاهای خود می‌ایستید یا بیش ‌از حد از آن‌ها استفاده می‌کنید، یا اینکه چاق هستید، باردار هستید، و یا اگر در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنید.

ارتزها

ارتز سفارشی پا یک برجستگی در قوس عرضی دارد به صورتی که فرد هنگام راه رفتن احساس می‌کند یک ریگ در کفش گذاشته‌شده است. این ارتز برای اصلاح مشکلات پای بیمار و کاهش درد کف پا ساخته‌شده است.

کایروپراکتیک و درمان دستی



درمان درد کف پا شامل کایروپراکتیک و کار تخصصی روی پا است تا حرکت بافت نرم پا و عضلات اطراف آن را آزاد کند. اصلاحات و درمان دستی برای آزاد کردن حرکت مفصل پا و مچ پا انجام خواهد شد.

کشش

درد کف پا معمولاً از طریق کشش کف پا تشدید می‌شود. به عبارت ساده، کف پا بارها و بارها تا حد زیادی کشیده می‌شود. رایج‌ترین دلیل برای کشش بیش ‌از حد کف پای به دلیل بیومکانیک پا یا ضعف عضلات کف پا هست.

ماساژ درمانی

ماساژ بافت‌های عمیق به کاهش اسپاسم عضله پلانتار و از بین بردن چسبندگی کمک می‌کند. ماساژ پا باعث افزایش گردش خون می‌شود. ماساژ کف پا می‌تواند به ‌تنهایی یا در ترکیب با ماساژ کامل بدن انجام شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای درد کف پا شامل شل کردن عضلات پا، تمرینات تعادل و تمرینات قدرتی برای پا و مچ پا، ماساژ و کشیدن پا با نوار به‌ منظور تمرین است.

الکتروتراپی

اولتراسوند و تحریک الکتریکی برای استراحت عضلات و بازگرداندن استحکام عضلانی طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورزش برای درد کف پا

تمرینات کششی رایج برای تسکین، درمان، و یا جلوگیری از درد کف پا عبارت‌اند از:

  • کشش فاشیای کف پا

  • خم کردن پا

  • کشش و غلتاندن کف پا

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید