بازدیدها: 0

تراکشن در کایروپراکتیک (که کشش مهره‌ای، کشش ستون فقرات یا کشش گردنی نیز نامیده می‌شود) یکی از گسترده‌ترین و پذیرفته شده‌ترین درمان‌های مورد استفاده برای درد ستون فقرات، عضلات و استخوان‌ها است. واژه‌ی تراکشن به استفاده از وزنه‌ها و نیروهای دیگر برای درمان اختلالات اسکلتی و عضلانی، اعصاب باریکش یا تحت فشار و آسیب به مفاصل، مهره‌ها، عضلات و رباط‌ها از طریق کشش عضلات و رباط‌ها و افزایش فضای بین مهره‌ای اطلاق می‌شود. تراکشن در کایروپراکتیک همچنین ممکن است به تسکین درد ناشی از فتق یا برآمدگی دیسک یا اختلالات دژنراتیو دیسک کمک کند.

اینجا در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی ما تمام انواع تکنیک‌های تراکشن از جمله تراکشن دستی، تراکشن مکانیکی تا کشش سه بعدی ستون فقرات را برای مشکلات مختلف ستون فقرات ارائه می‌کنیم. انتخاب تراکشن بستگی به میزان نیروی لازم برای ایجاد وزن و فشار کافی دارد. اگر می‌خواهید بدانید که کدام یک از انواع تراکشن برای شما مناسب است می‌توانید با شماره‌های 02126722003  و 02126722004 تماس حاصل فرمایید.

نحوه کار تراکشن


تراکشن ممکن است برای کاهش یا تسکین فشار دائمی بر روی برخی گروه‌های عضلانی یا قسمت‌هایی از اسکلت ناشی از فعالیت‌های معمول روزمره یا آسیب‌دیدگی و بیماری مفید باشد. برای بیمارانی که وضعیت آنها ناشی از مشکلات ستون فقرات، گرفتگی عضلات، فشار بیشتر یا کمتر از حد مطلوب بر عضلات و مفاصل و آسیب‌دیدگی‌های جزئی است، تراکشن کایروپراکتیک ممکن است به تسکین کوتاه مدت درد (بخصوص برای بیماران مبتلا به درد سیاتیک)، افزایش جریان عروقی یا لنفاوی، افزایش توان عضلانی (برای انعطاف‌پذیری و قدرت) و تعادل بیانجامد.

چرا باید تراکشن را انجام داد؟


در شرایط زیرا باید درمان تراکشن را در نظر گرفت:

  • کمر درد یا گردن درد به مدت بیشتر از یک هفته
  • درد سیاتیک
  • برآمدگی یا فتق دیسک
  • بیماری دژنراتیو دیسک
  • تنگی کانال نخاعی
  • ساییدگی مفاصل نخاعی (سندرم فاست خلفی)
  • آسیب‌دیدگی ریشه‌های عصبی (رادیکولوپاتی)
  • جلو آمدن سر (FHP)

معاینه بیمار پیش از درمان تراکشن


وضعیت هر بیمار منحصر بفرد بوده و ممکن است آنچه که برای یک بیمار موثر باشد برای بیمار دیگر مناسب نباشد. بنابراین هر بیمار پیش از درمان با دقت معاینه می‌شود. این ارزیابی به دکتر فیزیوتراپی اجازه می‌دهد تا درباره‌ی نوع تراکشن، نیرو یا وزن مورد استفاده و مدت زمان درمان تصمیم‌گیری کند. هدف از تراکشن و کشش کاهش درد جهت افزایش عملکرد بیمار است. درمان باید آرامش‌بخش باشد و موجب درد اضافه یا جدید نشود. بنابراین، در جلسه اول درمان با تراکشن معمولاً از نیرو یا وزن کمتر در حین کشش استفاده می‌شود. متخصص به دقت نشانه‌های بیمار را نسبت به سطح تحمل که شامل نحوه قرارگیری بدن است، کنترل می‌کند.

تکنیک‌های مختلف تراکشن


دو نوع اصلی از تراکشن در کایروپراکتیک وجود دارند:

تراکشن دستی

در تراکشن دستی، دکتر فیزیوتراپی فشار و کشش دستی ملایمی را به اندام و سر بیمار وارد می‌کند تا عضلات و اسکلت وی تحت کشش قرار گیرند و حتی می‌توان از وزن بدن خود بیمار برای ایجاد کشش بیشتر استفاده کرد که این تکنیک واژگون‌درمانی نامیده می‌شود.

تراکشن مکانیکی

هنگامی که به نیروی بیشتر از حدی که بتوان با تراکشن دستی اعمال کرد نیاز باشد، فیزیوتراپیست از دستگاه‌های پیچیده‌تر کشش گردن استفاده می‌کند. میزهای تراکشن می‌توانند کشش مداوم یا متناوب را همراه با گرما، لرزش و ماساژ اعمال کنند. برخی از میزها از طریق کامپیوتر کنترل می‌شوند تا بتوان فشار دقیق را ایجاد کرده و تغییرات ملایم و مناسب در میزان فشار را اعمال کرد.

تراکشن ضد جاذبه (کشش چند بعدی ستون فقرات)

دستگاه‌های رفع فشار وسایل تراکشن تخصصی و موتورداری هستند که به متخصصین ما اجازه می‌دهند تا موقعیت ستون فقرات را تنظیم کرده و ناحیه‌ای را برای درمان رفع فشار هدف قرار دهند. این دستگاه‌ها به ملایمت ستون فقرات را تحت کشش قرار می‌دهند. یک میز واژگون مورد استفاده قرار می‌گیرد بطوری که وزن بدن بیمار یک کشش رو به پایین را به ستون فقرات اعمال می‌کند.

تکنیک‌های تراکشن برای بخش‌های مختلف ستون فقرات


تکنیک‌های مورد استفاده برای تراکشن ستون فقرات تا حدودی بستگی به وضعیت جسمی بیمار، اختلالات، آستانه تحمل و سطوح نخاعی تحت درمان دارد. اعمال کشش ممکن است بصورت دستی، موضعی یا مکانیکی باشد. تراکشن ممکن است بصورت یک نیروی مداوم و یا متناوب اعمال شود.

تراکشن گردن

تراکشن دستی گردن روشی است که با دست انجام می‌شود. بیمار بصورت راحت و ریلکس به پشت روی میز دراز می‌کشد. فیزیوتراپیست به دقت موقعیت دست‌های خود را تنظیم می‌کند بطوری که در حین کشش زیر سر بیمار قرار گیرد. نیروی اعمالی ملایم، ثابت و کنترل شده است. در حین تراکشن، دکتر فیزیوتراپی ممکن است موقعیت سر را از یک طرف به طرف دیگر تغییر دهد، آن را خم کند و یا گردن را با استفاده از دست‌های خود بکشد. تغییر در موقعیت سر در حین تراکشن ممکن است نتایج مثبت‌تری در کاهش علائم بیمار داشته باشد.

دستگاه تراکشن مکانیکی گردن مورد استفاده برای درمان ستون فقرات گردنی متشکل از یک هالتر سر با سیستم قرقره‌ای است. برخی بیماران می‌توانند این سیستم را در خانه و پس از اینکه دکتر فیزیوتراپی نحوه‌ی نصب آن، چگونگی استفاده از هالتر، اعمال وزن مناسب و مدت زمان درمان تراکشن را به آنها آموزش داد، استفاده کنند. بیمار ممکن است بتواند هالتر را بصورت نشسته، تکیه داده یا خوابیده به پشت مورد استفاده قرار دهد.

تراکشن کمر

تراکشن دستی کمری شامل کشش تقریباً نیمی از وزن بدن بوده و بنابراین بیشتر به نیروی فیزیوتراپیست نیاز دارد. پس از قرار گرفتن بیمار در موقعیت خود، فیزیوتراپیست ممکن است با استفاده از یک نیروی کنترل شده مچ پا را بکشد. یک تکنیک دیگر شامل قرار دادن پاهای بیمار بر روی شانه‌های متخصص است. سپس فیزیوتراپیست در حالی که دست‌های خود را بر روی ران‌های بیمار قرار داده، به صورت ثابت پاهای او را می‌کشد. یک روش جایگزین استفاده از کمربند لگنی همراه با تسمه‌هایی برای کشش می‌باشد.

تراکشن مکانیکی کمر ممکن است شامل استفاده از یک میز تراکشن موتوری باشد. بیمار بر روی یک مهار لگنی که به یک طرف میز محکم شده است قرار می‌گیرد. برخی از دستگاه‌های موتوری کامپیوتری هستند و به فیزیوتراپیست اجازه می‌دهند تا جلسه‌ی درمانی تراکشن بیمار را برنامه‌ریزی کند.

پس از درمان تراکشن


پس از درمان تراکشن ممکن است موارد زیر وجود داشته باشد:

  • گرفتگی عضلات- از آنجایی که می‌توان از یخ یا تحریک عضله برای کاهش گرفتگی استفاده کرد، در این شرایط به پزشک خود اطلاع دهید.
  • درد در امتداد دست یا پا- در این شرایط باید درمان را متوقف کنید، ممکن است نیاز به کشش سه بعدی ستون فقرات و تغییر موقعیت قرارگیری در حین درمان باشد.

موارد عدم استفاده


درمان تراکشن در فیزیوتراپی برای زنان باردار، بیماران مبتلا به بیماری‌های جدی استخوانی مانند پوکی استخوان، استئومیلیت و سرطان استخوان یا بیماری قلبی، چاقی مفرط یا آسیب شدید عصبی، بیماری‌های ستون فقرات یا شکستگی‌های ستون فقرات مناسب نمی‌باشد. همچنین در صورتی که قبلاً جراحی ستون فقرات داشته‌اید و از ابزاری در داخل بدن استفاده شده باشد (پیچ یا صفحه‌های فلزی)، این روش توصیه نمی‌شود. این نوع درمان باید تنها پس از معاینات و تشخیص دقیق در نظر گرفته شود و برای تضمین بی‌خطر و موثر بودن باید بصورت حرفه‌ای تحت نظارت قرار گیرد.

هزینه


هزینه مرتبط با درمان تراکشن بسته به تکنیک مورد استفاده، تجربه دکتر فیزیوتراپی، استفاده از دستگاه کشش ستون فقرات و سایر تجهیزات مورد استفاده متغیر است.

سوالات رایج


آیا درمان تراکشن موثر است؟

برای بیشتر بیماران، درمان تراکشن روشی بی‌خطر و موثر است. متخصصین ما می‌توانند به شما برای تصمیم‌گیری درباره‌ی مناسب بودن تراکشن با توجه به وضعیتتان کمک کنند.

آیا درمان تراکشن همراه با درد است؟

در تقریباً تمام موارد، درمان‌ها کاملاً بدون درد بوده و بیشتر افراد حتی متوجه کاهش درد در حین درمان می‌شوند. در حقیقت حتی برخی از بیماران در حین درمان به خواب می‌روند.

مدت زمان جلسه تراکشن چقدر است؟

هر جلسه درمانی معمولاً بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بطول می‌انجامد. برای دستیابی به مزایای سلامتی طولانی مدت، نیاز به به چندین جلسه‌ی درمانی خواهد بود. متخصص می‌تواند یک برنامه‌ی درمانی را تنظیم کند که اهداف شما را بر اساس شرایط خاصتان برآورده نماید.

آیا نیاز به درمان دیگری خواهد بود؟

درمان تراکشن معمولاً تنها بخشی از برنامه‌ی کلی درمان است. بنابراین درمان‌های دیگری وجود دارند که متخصص ممکن است برای افزایش روند بهبودی توصیه کند. این درمان‌ها اغلب شامل درمان با یخ یا گرما، تنظیمات کایروپراکتیک، استئوپاتی و یا توان‌بخشی فعال جهت تقویت عضلات ستون فقرات می‌باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید