بازدیدها: 75

سلولیت ظاهر فرو رفته پوست است که برخی افراد روی باسن و ران خود دارند. سلولیت در زنان بسیار بیشتر از مردان است و این به دلیل تفاوت در نحوه توزیع سلول‌های چربی، ماهیچه‌ها و بافت پیوندی در پوست آقایان و خانم‌ها است. رسوبات چربی که بافت‌های همبند را در زیر پوست تحت فشار قرار داده و باعث ایجاد سلولیت می‌شوند و منجر به تغییر در ظاهر پوست می‌شوند. پزشکان سلولیت را پانیکولوپاتی فیبروسکلروتیک ادماتوس (EFP) می‌نامند.

درمان سلولیت چگونه است؟


بسیاری از افراد ظاهر سلولیت را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند پوست تا آنجا که ممکن است صاف باشد. بنابراین، مقالات زیادی در مورد سلولیت وجود دارد و درمان‌های مختلفی هم برای آن وجود دارد، از تغییرات رژیم غذایی گرفته تا کرم‌های سلولیت و درمان‌های دستی.

برخی از درمان‌ها در مطالعات پزشکی روی سلولیت تأثیر دارند. این موارد شامل گزینه‌های زیر است:

درمان با اموج صوتی (AWT)

این یک روش درمانی است که مطالعات نشان داده باعث کاهش ظاهر سلولیت می‌شود. این تکنیک از امواج صوتی که(صدا، فشار یا شاک ویو نامیده می‌شود) در مناطق آسیب دیده استفاده می‌کند. به طور معمول، درمان‌های متعددی برای نگهداری آنها لازم است. لیپوترپسی اصطلاح دیگری برای AWT است.

درمان با لیزر، نور یا رادیو فرکانس

درمان سلولیت با لیزر، نور یا رادیو فرکانس

مشخص شده است برخی از دستگاه‌های نور تراپی مکش یا ماساژ را با نور درمانی برای رفع موقت ظاهر سلولیت ترکیب می‌کنند. TriActive درمانی است که ترکیبی از لیزر سطح پایین با مکش و درمان دستی پوست می‌باشد. ولاشیپ  درمانی است که ترکیبی از لیزر و ماساژ درمانی می‌باشد. این درمان‌ها برای ایجاد بهبود ظاهری نیاز به چندین جلسه درمانی و درمان‌های نگهدارنده دارند. سایر روش‌ها از رادیو فرکانس درمانی بهمراه ماساژ و نور مادون قرمز یا فرکانس رادیویی در چندین سطح به طور همزمان استفاده می‌کنند. یک روش لیزر با حداقل میزان تهاجم به نام سلولاز وجود دارد که شامل قرار دادن یک فیبر کوچک لیزر در زیر پوست است.

درمان زیر پوستی

این روشی است که شامل قرار دادن سوزن در زیر پوست برای شکستن باندهای بافت پیوندی است که خوشه سلول‌های چربی را از هم جدا می‌کند. متخصصان مراقبت‌های بهداشتی این کار را با دستگاهی به نام سلفینا انجام می‌دهند. نتایج این تکنیک می‌تواند تا دو سال یا بیشتر ادامه یابد.

ترشح بافت با کمک خلاء

این روش جدید دیگری است که می‌تواند به شکسته شدن نوارهای سخت بافت‌های فیبری که در ظاهر سلولیت نقش دارند کمک کند. پزشک از دستگاهی که حاوی تیغه‌های کوچک است برای برش نوارهای بافتی سخت استفاده می‌کند. پس از آن، بافت چربی به سمت بالا حرکت می‌کند تا پر شود و ظاهر فرو رفته پوست را بهبود دهد.

متیل گزانتین‌ها

متیل گزانتین‌ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که شامل آمینوفیلین، کافئین و تئوفیلین هستند. این مواد شیمیایی به دلیل توانایی شناخته شده در کاهش چربی در بسیاری از کرم‌های سلولیت موجود هستند. با این حال، این کرم‌های پوستی نمی‌توانند غلظت مورد نیاز این مواد شیمیایی را برای مدت زمانی که برای تجزیه چربی لازم است، تحویل دهند. در حالیکه مطالعات نشان داده‌اند که با برخی از این محصولات اندازه ران کاهش یافته است، اما باعث از بین رفتن قابل توجه سلولیت نمی‌شوند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی سلولیت

چندین دستگاه در دسترس است که مناطق تحت تأثیر سلولیت را ماساژ می‌دهد. این ماشین‌ها از سیلندرهای نورد برای جمع آوری قسمت‌هایی از پوست و ماساژ آنها در داخل محفظه استفاده می‌کنند. این درمان‌ها به طور معمول 30-45 دقیقه به طول می‌انجامند و معمولاً 10-12 جلسه قبل از اینکه نتایج قابل توجهی حاصل شود، مورد نیاز است. در حالی که ممکن است کاهش موقتی در ظاهر سلولیت رخ دهد، به نظر می رسد که این تکنیک باعث توزیع مجدد چربی به جای تغییر دائمی پیکربندی آن در زیر پوست می‌شود و مطالعات در مورد اثربخشی این روش درمانی نتایج متناقضی را نشان داده است. افراد پس از دستیابی به اثر اولیه نیاز به درمان‌های منظم دارند در غیر اینصورت سلولیت برمی‌گردد.

لیپوساکشن با کمک لیزر

این روش لیزر درمانی را به روش معمول حذف چربی با لیپوساکشن اضافه می‌کند. مطالعات هنوز نشان نداده‌اند که آیا این روش می‌تواند برای درمان سلولیت مؤثر باشد یا خیر. لیپوساکشن خالص مستلزم استخراج چربی از طریق خلاء آن از زیر پوست است و برای سلولیت مؤثر نیست. در حقیقت، لیپوساکشن با مکیدن لایه چربی موجود در زیر پوست ممکن است ظاهر پوست را بدتر کند. در نتیجه باعث جمع شدن پوست اضافی می‌شود.

لیپوساکشن اولتراسونیک

از امواج صوتی برای کاهش سلولیت استفاده می‌کند. هیچ مدرک قطعی برای اثبات اثربخشی این تکنیک در دست نیست.

کرم‌های رتینول

درمان سلولین با کرم‌های رتینول

این کرم یا محصولات موضعی حاوی 0.3٪ رتینول نیز ممکن است در رفع سلولیت تاثیر داشته باشد. برخی ادعا می‌کنند که این امر ظاهر سلولیت را کاهش می‌دهد. رتینول می‌تواند به ضخیم شدن پوست کمک کند، که ممکن است بهبود ظاهری سلولیت را توضیح دهد. برای دیدن اثرات آن لازم است که محصول را به مدت شش ماه یا بیشتر استفاده کنید.

کربوکسی تراپی

این یک روش پزشکی است که در آن متخصصان گاز دی اکسید کربن (CO2) را دقیقاً زیر پوست تزریق می‌کنند. یک مطالعه در این زمینه نشان داده است که این روش ممکن است در درمان سلولیت مفید باشد.

مزوتراپی

مزوتراپی یک درمان جنجالی برای سلولیت است که شامل تزریق دارو یا مواد دیگر به طور مستقیم به بافت آسیب دیده است. غالباً داروهای تأیید شده توسط FDA بدون برچسب در تزریقات استفاده می‌شوند (به این معنی که FDA این داروها را برای شرایط دیگر اما نه برای درمان این بیماری خاص تأیید می‌کند). مواد تزریقی اغلب حاوی مواد گیاهی و ویتامین‌ها هستند. متخصصان تزریق‌های زیادی را در طی چندین جلسه (به طور معمول 10 یا بیشتر) انجام می‌دهند. اکثر کارشناسان احساس می‌کنند که این روش درمانی فاقد تأیید و پرخطر است.

مکمل‌های غذایی

درمان سلولیت با مکمل‌های غذایی

چندین مورد از این محصولات به بازار عرضه شده است و حاوی انواع مختلفی از عناصر مانند جینکو بیلوبا، شبدر شیرین، بیوفلاوینوئیدهای دانه انگور، روغن گل پامچال، روغن ماهی و لسیتین سویا است. سازندگان این محصولات ادعا می‌کنند که اثرات مثبتی بر بدن دارد مانند تقویت متابولیسم، بهبود گردش خون، محافظت در برابر آسیب سلولی و از بین بردن چربی‌ها. ارزیابی چنین ادعاهایی دشوار است، همانطور که در مورد ادعاهای مشابهی که به نمایندگی از بسیاری از مکمل‌ها و روش‌های درمانی جایگزین ارائه شده است. مفاهیمی مانند “متابولیسم”، “گردش خون” یا “آسیب سلول” را نمی‌توان به راحتی بر اساس یک هدف اندازه گیری کرد تا مشخص شود آیا پیشرفتی حاصل شده است یا خیر. علاوه بر این، فروشندگان این محصولات را به عنوان مکمل‌های غذایی و نه به عنوان دارو به فروش می‌رسانند، که مشمول صلاحیت یا مقررات سازمان غذا و دارو  (FDA)  نیستند. بنابراین آنها از نظر معیارهای علمی و هم از نظر ایمنی و هم برای اثربخشی داروها معاف هستند. علاوه بر این، هیچ مطالعه بالینی معتبری برای حمایت از استفاده از این مکمل‌های غذایی برای درمان سلولیت وجود ندارد. برخی از مکمل‌های غذایی برای درمان سلولیت همچنین ممکن است خطراتی را برای سلامتی ایجاد کند یا ممکن است با برخی داروهای تجربی دارای تعامل باشد. به عنوان مثال، فرمولاسیون معروف به سلاسن (Cellasene) حاوی ید است که بسیاری از پزشکان هشدار می‌دهند ممکن است برای افراد مبتلا به تیروئید و سایر بیماری‌ها مضر باشد.

رژیم‌های غذایی سلولیت

“رژیم‌های غذایی ویژه سلولیت” ادعا می‌کنند که در درمان سلولیت موثر هستند. طرفداران این رژیم‌ها ادعا می‌کنند که ترکیب برخی غذاها در رژیم غذایی می‌تواند التهاب را کاهش داده و گردش خون را در مناطق آسیب دیده بهبود بخشد و سلولیت را کاهش دهد. با این حال، هیچ مطالعه منتشر شده‌ای در زمینه پزشکی این ادعاها را تأیید نکرده است. کارشناسان نتیجه گرفته‌اند که خوردن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند باعث حفظ احتباس مایعات و بهبود سلامت کلی و ظاهر پوست شود، اما رژیم‌های غذایی خاصی که برای هدف قرار دادن سلولیت طراحی شده‌اند هیچ فایده‌ای ندارند.

بسته‌های گیاهی

بسیاری از سالن‌های زیبایی و فروشگاه‌ها به عنوان درمان سلولیت، بسته‌های گیاهی یا سایر انواع بسته‌ها را ارائه می‌دهند. همانطور که در مورد رژیم‌های سلولیت مشاهده می‌شود، مطالعات پزشکی اثرات این مواد را اثبات نکرده است. در حالی که ممکن است باعث حفظ احتباس مایعات و بهبود ظاهر کلی پوست شود، این اثرات موقتی است. همچنین “سم زدایی” بدن با استفاده از مواد گیاهی یا سایر مواد امکان پذیر نیست.

پیشگیری از سلولیت


بلافاصله بعد از مصرف قند، ورزش کنید

اگرچه همیشه نمی‌توان یک میز شام را بعد از خوردن دسر برای  کیلومتر دویدن ترک کرد، اما برای جلوگیری از سلولیت بسیار مفید است که بلافاصله بعد از خوردن شکر، ورزش کنید. این امر به این دلیل است که گفته می‌شود قند به انرژی تبدیل شده و از طریق ورزش برای سوخت و ساز بدن استفاده می‌شود، در نتیجه کمتر به سلول‌های چربی ما چسبیده و گسترش می‌یابند. بدیهی است که غذاهای پر قند، سوخت ایده آلی برای قبل از تمرین نیستند، اما هنگامی که آن را می‌خورید، بهتر است آن را بسوزانید.

مقدار زیادی آب بنوشید

پیشگیری از سلولیت

مصرف آب برای جلوگیری از سلولیت بسیار مهم است زیرا به عنوان یک ماده پاک کننده طبیعی عمل می‌کند و به بیرون راندن سموم از بدن کمک می‌کند. و همچنین این ماده، پوست را هیدراته و به طور طبیعی محکم تر می‌کند. پوست کم آب مانند میوه‌های کم آب به نظر می‌رسد. خشک و خرد شده! این یک راه آسان و ارزان برای اطمینان از پیشگیری از سلولیت شماست.

شانه زدن بدن


شانه زدن بدن یک روش مناسب است و به دلیل تأثیر چشمگیر آن در پیشگیری از سلولیت، توسط متخصصان زیبایی در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته است. این کار با تحریک سیستم لنفاوی شما برای ترویج تولید سلول انجام می‌شود، که به نوبه خود به تشدید روند سم زدایی طبیعی بدن و کاهش ظاهر سلولیت کمک می‌کند. روزانه قبل از حمام، بدن خود را برای مدتی طولانی شانه بزنید، شانه زدن در جهت قلب و پوست شما تقریباً فوراً احساس شادابی و پرتحرکی را ایجاد خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید