بازدیدها: 0

ستون فقرات از تعدادی استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مهره‌ها به یک دیگر وصل شده و امکان حرکت ستون فقرات را فراهم کرده و از نخاع و عصب‌ها محافظت می‌کنند. این اتصالات قوی بین مهره‌ای از دیسک‌های بین مهره‌ای (که مانند یک سیستم ضربه‌گیر عمل می‌کنند) و مفاصل فاست (که مهره‌ها را به هم وصل می‌کنند) تشکیل شده‌اند. به دلایل متعدد، این ساختارها ممکن است به مرور زمان دچار فرسودگی و سایش شده و باعث بروز درد شوند.

برخی داروها در ستون فقرات یا در نزدیکی آن معمولاً اطراف منشأ درد تزریق می‌شوند.

داروهای تزریقی 


دو نوع دارو در ستون فقرات تزریق می‌شوند:

 • بیحس کننده‌های موضعی که برای انسداد درد در محل درد، تزریق می‌شوند
 • استروئیدها که برای کاهش تورم و التهاب در مفاصل تزریق می‌شوند. تزریق بیحس کننده‌های موضعی باعث تسکین فوری درد می‌شوند در حالی که تزریق استروئیدها در تسکین درد مؤثر است.

هدف از تزریق موفقیت‌آمیز در ستون فقرات، تسکین مقطعی درد تا مدت حدود 3 ماه در کمر یا پا و دست و در برخی موارد در هر دو است.

گردن درد حاد (شدید) و مزمن: تشخیص و درمان فیزیوتراپی

 روش‌های تزریق


چهار روش تزریق وجود دارد که معمولاً پزشکان آنها را به کار می‌گیرند:

 • تزریق اپیدورال که در آن فضای اطراف نخاع را هدف قرار می‌گیرد
 • تزریق در مفاصل فاست یا ساکرولیاک که در آن مفاصل بین مهره‌های ستون فقرات را هدف قرار می‌گیرند
 • تزریق ریشه عصب که در آن عصب‌های درون ستون فقرات را هدف قرار می‌گیرند
 • دیسکوگرافی که دیسک‌های بین مهره‌ای را هدف قرار می‌دهد.

 نوع تزریق در ستون فقرات به علائم شما بستگی دارد.

در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی با بهره گیری از تخصص و دانش بروز و بکارگیری روشهای پیشرفته و بدون عارضه، بدشکلی های ستون فقرات درمان می شود.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

 مزیت‌های تزریق چیست چرا باید تزریق در ستون فقرات انجام شود؟


تزریق‌های ستون فقرات با اهداف تشخیصی و درمانی انجام می‌شوند.

 • تزریق تشخیصی در ستون فقرات گاهی اوقات به جراح در برنامه‌ریزی برای مدیریت بلند مدت بیماری کمک می‌کند. این کار زمانی که منشأ درد به طور دقیق مشخص نیست بسیار مؤثر واقع می‌شود و به کمک آن می‌توان قسمتی از ستون فقرات که باعث بروز علائم شده است را مشخص کرد.
 • تزریق‌های درمانی در ستون فقرات که علائم را با استفاده از بیحس کننده‌های موضعی و استروئیدها بهبود بخشیده و باعث کاهش تورم و التهاب می‌شود. این تزریق‌ها را اگر مؤثر باشند می‌توان به طور مقطعی تکرار کرد و به شما در پیشبرد اقدامات درمانی نظیر فیزیوتراپی کمک مکنند.

آرتروز گردن: تشخیص و درمان فیزیوتراپی

 اگر من مشکلی پیدا کردم چه کاری باید انجام دهم؟


 لطفاً در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شدید و متفاوت نسبت به علائم عادی
 • افزایش قرمزی، تورم یا ترشحات در اطراف ناحیه مورد تزریق
 • تب (بیش از 38.5 درجه سلسیوس)
 • ضعف یا بیحسی ناگهانی که برطرف نمی‌شود
 • از دست دادن ناگهانی کنترل مثانه و روده
 • سر درد شدیدی که با مصرف مسکن بهبود نمی‌یابد.

قبل از ترخیص و مراجعه به منزل، پرستار از این که شما می‌توانید به راحتی و به طور ایمن راه بروید و این که می‌توانید ادرار خود را به درستی دفع کنید اطمینان حاصل می‌کند. اگر شما در مورد راه رفتن یا دفع ادرار و اجابت مزاج خود نگرانی داشتید باید با یکی از کارکنان مرکز صحبت کنید. شما باید برنامه‌ریزی کنید که یک نفر شما را تا منزل همراهی کند.

 خطرات احتمالی ناشی از تزریق در ستون فقرات چیست؟


تزریق در ستون فقرات معمولاً یک فرایند بی‌خطر است. قبل از این که این درمان را انجام دهید دکتر فیریوتراپی مزایا و معایبت آن را ارزیابی می‌کند. به هر حال، برای اطمینان از تصمیم‌گیری آگاهانه و امضای رضایت‌نامه، شما باید نسبت به عوارض جانبی و خطرات احتمالی ناشی از تزریق آگاه و مطلع باشید. اگر پس از تزریق عارضه‌ای اتفاق افتاد معمولاً خفیف است و پس از حدود 3 هفته برطرف خواهد شد.

برخی عوارض نادر ناشی از تزریق در ستون فقرات عبارتند از:

 • عفونت (یک نفر در هر 100 بیمار): ورود عفونت به ستون فقرات یک عارضه جدی و خطرناک است. در صورت بروز این عارضه، شما باید تحت تزریق داخل وریدی آنتی بیوتیک در بیمارستان قرار گیرید.
 • سر درد (کمتر از یک نفر در هر 100 بیمار): گاهی اوقات سوزن تزریق ممکن است باعث سوراخ شده پوشش خارجی نخاع شده و در نتیجه، مایع نخاعی به بیرون نشت یابد. این عارضه خطرناک نیست اما ممکن است به مدت حدود یک هفته باعث بروز سر دردهای مبهم شود. در این حالت شما باید به مدت 3 روز پس از درمان به طور صاف، دراز بکشید.

 حین درمان چه اتفاقی می‌افتد؟


در روز درمان شما توسط جراح معاینه می‌شوید و از شما خواسته می‌شود که یک رضایت‌نامه را امضا کنید. متخصص بیهوشی نیز شرایط بدنی شما برای انجام عمل جراحی را بررسی کرده و روش جراحی را برنامه‌ریزی می‌کند. سپس شما برای درمان به اتاق عمل یا بخش رادیولوژی منتقل می‌شوید. معمولاً شما باید روی شکم دراز بکشید البته این امکان نیز وجود دارد که از شما خواسته شود به پهلو بخوابید و زانوهای خود را جمع کرده و چانه خود را به سمت پایین بدهید. این حالت باعث می‌شود که فضای بین مهره‌ها باز شود. در صورت نیاز به تزریق آرام‌بخش، متخصص بیهوشی آن را در سیاهرگ پشت دستان شما تزریق می‌کند. پس از تمیز کردن محل تزریق با یک دستمال استریل ضد عفونی‌شده، بیحس کننده موضعی تزریق می‌شود. زمانی که ناحیه تزریق، بیحس شد، پزشک به دقت یک سوزن مخصوص را با هدایت دستگاه اشعه ایکس در ستون فقرات فرو می‌کند. اگر تزریق در بخش رادیولوژی انجام شود، دستگاه سی تی اسکن …

 آیا روش‌های جایگزین دیگری وجود دارند؟


روش‌های دیگر تسکین کمر درد مانند مصرف داروهای مسکن، تحریک الکتریکی عصب نیز به کار گرفته می‌شوند. انجام تمرینات ورزشی، طب سوزنی، یوگا / پیلاتس و روش‌های آرامش درمان نیز ممکن است در تسکین درد کمر مؤثر واقع شوند.

پس از انجام عمل چه اتفاقی می‌افتد؟


پس از انجام عمل، شما به بخش ریکاوری منتقل خواهید شد.

شما ورود سوزن به بدن را احساس نمی‌کنید اما زمانی که سوزن به ستون فقرات برسد ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. حین انجام تزریق نباید حرکت کنید یا تکان بخورید زیرا اگر حرکت کنید موقعیت‌یابی سوزن مشکل‌تر می‌شود. چنانچه درد و ناراحتی به حدی بود که مانع از آرام و ثابت خوابیدن شما می‌شد باید به پزشک اطلاع دهید. پزشک همچنین محلول کنتراست را نیز برای بهبود کیفیت عکس‌های گرفته شده از ارگان‌های داخلی بدن و همچنین اطمینان از این که سوزن در محل درستی وارد شده و تزریق در آن قسمت انجام می‌شود تزریق می‌کند. سپس بیحس کننده و استروئیدها در ستون فقرات تزریق می‌شوند. اگر شما دیسکوگرافی هم داشته باشید باید در مورد کمر درد یا پا درد خود حین انجام فرایند به پزشک اطلاع دهید. زمانی که درمان شما پایان یافت، پزشک سوزن را خارج کرده و محل تزریق را با استفاده از یک پلاستر می‌پوشاند. انجام کامل تزریق معمولاً بین 20 تا 40 دقیقه طول می‌کشد. واکنش‌های آلرژیک نسبت به تزریق (که در یک نفر از هر 100 بیمار درمان شده اتفاق می‌افتد) بلافاصله دیده می‌شود که می‌توان آن را برطرف نمود. بیشتر این واکنش‌های آلرژیک درمان می‌شوند و باعث بروز آسیب‌دیدگی‌های دائمی نخواهند شد.

اگر پس از ترخیص، علائم وجود واکنش‌های آلرژیک را مشاهده یا احساس کردید باید تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گیرید. عوارض جانبی تزریق این داروها مانند همه داروهای استروئیدی دیگر برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد. برخی عوارض جانبی ناشی از تزریق این داروها عبارتند از گرگرفتگی، احساس ناخوشی، درد خفیف شکم، احتباس مایع، افزایش موقتی قند خون و اختلالات قاعدگی (در زنان). این عوارض پس از گذشت چند روز برطرف خواهند شد. اگر شما به دیابت مبتلا باشید و قند خون شما به خوبی کنترل نشده باشد باید به کسی که تزریق را برای شما انجام می‌دهد اطلاع دهید. توصیه می‌شود که در بعدازظهر روز قبل از انجام تزریق، قند خون خود را تست کنید.

 آیا پس از درمان، درد وجود خواهد داشت؟


ممکن است در هنگام وارد کردن سوزن کمی احساس ناراحتی داشته باشید. این حالت معمولاً تا چند ساعت ممکن است ادامه یابد. شما می تونید برای کاهش ناراحتی روی ناحیه تزریق، یخ قرار دهید اما زمان آن در هر مرتبه نباید بیش از 20 دقیقه شود. شما همچنین نباید یخ را به طور مستقیم روی پوست خود قرار دهید زیرا باعث سرمامردگی می‌شود. افزایش درد پس از تزریق بین 24 تا 72 ساعت پس از انجام عمل نیز طبیعی و عادی است زیرا دارو در محلی تزریق شده که دچار التهاب بوده است و جای نگرانی ندارد. علائم معمولاً پس از گذشت چند روز به مرور برطرف می‌شوند. تزریق بیحس کننده موضعی نیز باعث می‌شود که شما تا مدتی دردی نداشته باشید اما بهتر است در 24 ساعت اول پس از درمان، کارها را آسان بگیرید. پس از این مدت، کمر شما دوباره کمی درد می‌گیرد زیرا چند روز طول می‌کشد تا استروئید در بدن اثر کند. اثر تزریق‌های ستون فقرات تا 3 ماه ادامه می‌یابد و پس از آن ممکن است برخی از علائم دوباره عود کنند.

پس از مراجعه به منزل چه باید کرد؟


ضروری است که مصرف داروهای مسکن را مطابق توصیه پزشک پس از درمان ادامه دهید. قبل از ترخیص از بیمارستان، پزشک داروساز یا پرستار در مورد مدیریت مصرف این مسکن‌ها با شما صحبت خواهند کرد. پلاستر نیز حدود 24 ساعت پس از انجام عمل برداشته می‌شود و شما می‌توانید به طور معمول دوش گرفته یا استحمام کنید. قبل از این که پلاستر برداشته شود از خیس کردن محل تزریق خودداری کنید. معمولاً، پس از تزریق‌های ستون فقرات و پس از رفع درد ناشی از درمان، هیچ محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت. شما می‌توانید اقدامات فیزیوتراپی یا تمرینات ورزششی مرتبط با ستون فقرات خود را از حدود یک هفته پس از تزریق دوباره آغاز کنید. بسته به ماهیت حرفه و شغلی که دارید می‌توانید تا حدود 72 ساعت پس از عمل به محل کار خود بازگردید. رضایت خاطر کارفرمای خود را برای مرخصی در این مدت حاصل کنید. اگر پس از 6 هفته، درد شما کاهش نیافت باید دوباره برای انجام یک عمل سرپایی دیگر برنامه‌ریزی کنید یا برای مدیریت درد دوباره به پزشک مراجعه نمایید.

آیا همه افراد می‌توانند تحت تزریق ستون فقرات قرار گیرند؟


خیر. برخی افراد، شرایط لازم برای این که تحت تزریق ستون فقرات قرار گیرند را ندارند مانند:

 • افراد مبتلا به عفونت‌های فعال (نظیر وجود سم در خون، عفونت‌های دهان و دندان یا عفونت‌های قفسه سینه)
 • افراد مبتلا به عفونت‌های پوستی در قسمتی که قرار است تزریق انجام شود
 • افراد مبتلا به اختلالات خونریزی یا بیمارانی که از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنند (مگر این که تیم هماتولوژی اجازه دهند)
 • افرادی که بیماری‌های آنها نظیر قند خون، پرفشاری خون یا بیماری‌های قلبی آنها به درستی کنترل نشده باشد.
 • افرادی که نسبت به مواد کنتراست، استروئیدها یا بیحس کننده‌های موضعی آلرژی یا حساسیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید