درد مچ پا به هرگونه درد و ناراحتی گفته می‌شود که مچ پا را تحت تأثیر قرار دهد. مچ یکی از پیچیده‌ترین قسمت‌های بدن است که در آن استخوان‌های درشت‌نی و نازک‌نی به استخوان قاپ می‌رسند. این استخوان‌ها به کمک رباط به یکدیگر متصل شده و می‌توانند حرکت کنند. به دلیل این پیچیدگی، مچ با بیش از دیگر قسمت‌های بدن مستعد آسیب‌دیدگی است. درد مچ پا معمولاً ناشی از پیچ‌خوردگی آن است اما گاهی می‌تواند دلایل دیگری مانند بی‌ثباتی مچ پا، آرتروز مچ پا، نقرس، آسیب‌دیدگی تاندون آشیل، شکستگی، فشرده شدن عصب‌ها یا سندروم تونل تارسال، عفونت و ضعف تاندون‌ها داشته باشد. درد مچ پا با تورم، سوزش، قرمزی و گرما در محل آسیب‌دیده همراه است. این درد معمولاً شدید و ثابت است و هنگام انداختن وزن بر روی مچ پا و یا حرکت مچ به وجود می‌آید و می‌تواند تمامی افراد را تحت تأثیر قرار دهد همچنین  عوامل مختلفی بر روی ایجاد آن اثر دارند. این درد ممکن است در یک یا در هر دو مچ پا به وجود بیاید و گاهی می‌تواند فرد را از راه رفتن بازدارد.

مراقبت کافی و مناسب از مچ پای آسیب‌دیده از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه اگر مچ پا به‌خوبی درمان نشود و نادیده گرفته شود به‌احتمال‌زیاد دوباره آسیب می‌بیند. بنابراین برای جلوگیری از آسیب مجدد مچ پا و تقویت مفاصل آن بسیار مهم است که به کمک فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی عضلات اطراف مچ پا را تقویت کرد. متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته‌ی دکتر سعادتی با تشخیص علت درد درمان را آغاز می‌کنند. در ابتدای شروع درد و هنگامی‌که مچ پا متورم و حساس است متخصصین ما به کمک روش‌هایی مانند اولتراسوند،الکتروتراپی، لیزر سرد و ماساژ به درمان آن می‌پردازند. بعد از بهبود مچ پا تمرکز مراحل درمانی بر روی کاهش درد و تورم در مدت کوتاه می‌باشد. ماساژ پا و مچ آن به تقویت مچ و بالا رفتن میزان استقامت آن کمک می‌کند و همچنین باعث بالا رفتن میزان تحرک و انعطاف‌پذیری آن می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر، رزرو نوبت یا مشاوره با متخصصین ما می‌توانید با شماره‌های 02126722004 - 02126722003 استفاده نمایید.

دلایل درد مچ پا


هر شخص خواه فعالیت زیادی داشته باشد و خواه کم فعالیت باشد ممکن است درد مچ پا را تجربه کند.برخی از رایج‌ترین دلایل آسیب مچ پا در زیر آمده است:

پیچ‌خوردگی مچ پا

پیچ‌خوردگی مچ پا زمانی رخ می‌دهد که مفصل مچ پا به‌طور ناگهانی بپیچد و یا خم شود.این پیچ‌خوردگی باعث می‌شود که رباط مچ کشیده و یا پاره شود. پیچ‌خوردگی مچ پا بیشتر در میان ورزش‌کاران رایج است اما می‌تواند برای هر فردی در طول پیاده‌روی اتفاق بی افتد.

ضعف مچ پا

مچ پا بنا به دلایل زیادی ضعیف می‌شود. ازجمله دلایل ضعف مچ پا می‌توان به ژنتیک، فعالیت زیاد،اضافه‌وزن و ضعف ناشی از آسیب‌دیدگی‌های قبلی اشاره کرد.

شکستگی مچ پا

درد مچ پا گاهی ناشی از شکستگی یکی از استخوان‌های مچ است. ازآنجایی‌که استخوان نازک‌نی در مقایسه با درشت‌نی بسیار کوچک است، بیشتر مستعد شکسته شدن می‌باشد.

پارگی تاندون آشیل

پارگی تاندون آشیل بیماری است که در آن تاندون پا آسیب می‌بیند و باعث ایجاد درد در قسمت پشت مچ پا می‌شود. پارگی تاندون آشیل و یا استفاده بیش‌ازاندازه از ماهیچه‌های ساق پا باعث ایجاد درد در مچ پا می‌شوند. این وضعیت بیشتر در میان دوندگان رایج است.

آرتروز

آرتروز، نقرس و عفونت از دیگر عوامل درد مچ پا هستند که مانند دیگر عوامل رواج ندارند. آرتروز بیماری است که بر مفاصل تأثیر می‌گذارد و باعث ملتهب شدن و درد مچ پا می‌شود.

چه کسانی به درد مچ پا دچار می‌شوند؟


هرکسی در هر رده‌ی سنی می‌تواند به درد مچ پا دچار شود. درد مچ پا معمولاً ناشی از زمین خوردن یا آسیب‌دیدگی‌های ورزشی است. این بیماری بیشتر در میان ورزشکاران و مردان زیر ۲۴ سال که فعالیت بالایی دارند رایج است. در زنان معمولاً این بیماری در افراد بالای ۳۰ سال بیشتر رخ می‌دهد.

علائم


نشانه‌های درد مچ پا از دردهای نگهانی و دردهایی که می‌شود در خانه به درمان آن پرداخت مانند درد در مچ پا در هنگام راه رفتن، دویدن، پیاده‌روی تند، و پریدن شروع‌شده و  تا دردهای شدیدتر ادامه دارد ازجمله:

  • قرمزی در اطراف مچ پا
  • تورم و ملتهب شدن مچ
  • درد ثابتی که حتی در هنگامی‌که پا تکان نمی‌خورد نیز وجود دارد.
  • عدم توانایی در بالا رفتن یا پایین آمدن از پله‌ها

اگر در خصوص درد مچ پا سؤالی داشتید یا نشانه‌های  آن شدیدتر شد حکما به پزشک مراجعه نمایید.

تشخیص


پزشک کار خود را با پرسیدن سوا لاتی در خصوص وضعیت مچ پا مانند این‌که این در هنگام شروع درد قدم می‌زدید یا در حال ورزش کردن بودید و یا درد به‌صورت ناگهانی شروع شد، شروع می‌کند سپس به معاینه‌ی مچ پا می‌پردازد و بعدازاین پا را به کمک آزمایشات فیزیکی بررسی می‌کند. همچنین گاهی برای برسی این‌که آیا علت درد مچ پا شکستگی و یا پیچ‌خوردگی است یا نه از پا عکس رادیولوژی گرفته می‌شود. در برخی موارد برای بررسی وجود عفونت و دیگر بیماری‌ها مایع مفصلی پا گرفته‌شده و آزمایش می‌شود.

درمان درد مچ پا


درمان درد مچ پا به علت آن و این‌که این مچ شکسته و یا پیچ‌خورده است بستگی دارد.

استراحت

برای مدتی از ورزش کردن دوری‌کنید و از میزان فعالیت‌های روزانه‌ی خود بکاهید تا به درمان مچ پای خود سرعت ببخشید. این مدت استراحت فقط شامل مدت‌زمان  دور بودن ورزشکاران از تمرینات ورزشی نیست بلکه شامل زمان دقیق بعد از آسیب‌دیدگی نیز می‌شود.

کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ یا سرما درمانی در محل زانوی آسیب‌دیده و یا متورم به کاهش میزان درد و تورم کمک می‌کند.

فشرده‌سازی

استفاده از جوراب‌ها و باندهای کشی در اطراف زانو به کاهش تورم پا کمک می‌کند.

بالا نگه‌داشتن پا

بالاتر نگه‌داشتن پا از سطح قلب در مواقع ممکن به دلیل وجود نیروی جاذبه به کاهش میزان تورم پا کمک می‌کند.

دارو

مصرف داروهایی که بدون نسخه به فروش می‌رسند مانند بروفن برای کاهش میزان درد و تورم توصیه می‌شود.

جوراب، بانداژ و بریس

ممکن است برای کاهش میزان تورم استفاده از باندهای فشاری برای شما تجویز شود. استفاده از مچ‌بند به کاهش میزان درد ناشی از پارگی و یا ضعف تاندون، آرتروز، بی‌ثباتی و دیگر بیماری‌ها کمک می‌کند.

ماساژ درمانی

یک متخصص ماساژ می‌تواند برای کاهش میزان درد و تورم و تحریک بدن برای درمان طبیعی، مفاصل پا را ماساژ دهد و استخوان‌های آن را هم‌تراز سازد. با یک هم‌ترازی مناسب بین مفصل و استخوان‌ها، فشار وارده به رباط ، تاندون و ماهیچه‌های پا کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه از میزان التهاب این قسمت‌ها کاسته می‌شود. انجام ماساژ و هم‌ترازی پا به چرخش خون در قسمت آسیب‌دیده کمک می‌کند و میزان تحرک و انعطاف‌پذیری آن را بالا می‌برد، همچنین باعث می‌شود تا مدت درمان کاهش یابد.

استئوپاتی

استئوپاتی یک روش مناسب برای کاهش میزان درد و درمان آسیب‌دیدگی مچ پا است. است استخوان‌درمانی یک روش کم تهاجم و طبیعی است که به بدن کمک می‌کند خود را درمان کند. استئوپاتی بر اساس تسهیل‌کننده‌های جریان خون انجام می‌شود و به بهبودی سرعت می‌بخشد و از آسیب مجدد مچ جلوگیری می‌کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نقش بسیار مهمی در درمان درد مفاصل مچ پا دارد. هدف اصلی برنامه‌های فیزیوتراپی این است که به شما آموزش دهد چگونه علائم و نشانه‌های درد مچ پا را کنترل کنید و مچ پا را سالم نگه‌دارید. متخصصین ما به شما کمک می‌کنند تا انعطاف‌پذیری، تعادل و قدرت مچ پای خود را بهبود ببخشید. روش‌های درمانی که در فیزیوتراپی استفاده می‌شوند به شرح زیرند:

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی یک روش بسیار مؤثر در درمان درد پا و مچ آن است. در این روش بعد از بر طرف شدن درد مچ پا از تکنیک های بخصوصی برای آزاد و ریلکس کردن ماهیچه‌های ساق و جلوی پا استفاده می‌شود. ماساژ بافت های عمیق روشی است که بر روی ماهیچه‌های زیرین تمرکز دارد و کمک می‌کند تا انقباض و گرفتگی عضلات کف و مچ پا از بین بروند. ماساژ عمیق بافت، ماهیچه‌های کف پا را ریلکس می‌کند و باعث بهبود جریان خون و اکسیژن در پا می‌شود.

تمرینات ورزشی برای درمان درد مچ پا

تمرینات تقویتی ایزومتریک

۱- تمرینات ایزومتریک خارجی

۲- تمرینات ایزومتریک داخلی

تمرینات تقویتی غیر ایزومتریک

۳- کشش پا به سمت جلو

۴- خم کردن و کشش کف پا

۵- چرخش پا به سمت داخل و خارج

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی