پارگی، التهاب و کشیدگی تاندون شانه: علایم و درمان آن با فیزیوتراپی

آسیب‌های تاندون روتاتور‌کاف شانه، جزء شایعترین و البته دردناک‌ترین آسیب‌های شانه در افراد بزرگسال و خصوصا ورزشکاران است. آسیب روتاتور‌کاف ممکن است از نوع "گیرافتادگی" باشد که زمانی رخ می‌دهد که شخص دست خود را بالا می‌برد و استخوان کتف روی تاندون رفته و تاندون گیر می‌افتد و با حرکت دست، تاندون پاره می‌شود. حرکت استخوان کتف روی تاندون روتاتور‌کاف می‌تواند موجب بروز آسیب‌های خفیف تا متوسط مانند تاندونیت (التهاب تاندون)، بورسیت (التهاب بورس‌های مفصلی که در اطراف روتاتورکاف هستند) و یا پارگی جزئی تاندون شود. این آسیب‌ها را می‌توان با روش‌های فیزیوتراپی و ورزش درمان نمود.

متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی از درمانهای فیزیوتراپی به عنوان یکی از کارآمد‌ترین درمانها برای آسیب تاندون‌های شانه و کتف، با هدف کاهش درد توسط روشهای الکتروتراپی (TENSاولتراسوند‌تراپی، لیزر درمانی، شاک ویو‌تراپی، ماساژ درمانی و طب سوزنی و باز گردانی تحرک و کارایی به روتاتور‌کاف با ورزش و تکنیکهای کایروپراکتیک استفاده می‌کنند.ورزش‌های توصیه شده توسط متخصصین ما برای بهبود وضعیت شانه، افزایش استقامت تاندون شانه و هماهنگی بین بازو و کتف مفید می‌باشند.جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمانهای فیزیوتراپی مورد کاربرد برای آسیبهای تاندون شانه، مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره های ۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴ تماس حاصل فرمایید.

انواع آسیب‌های تاندون روتاتور‌کاف شانه


روتاتور‌کاف نام گروهی از عضلات و تاندون‌ها است که به استخوان شانه متصل هستند و موجب ثبات مفصل شانه شده و همچنین حرکت شانه را ممکن می‌سازند.

التهاب تاندون شانه (تاندونیت روتاتورکاف)

التهاب تاندون‌های شانه
سندرم تاندونیت روتاتور‌کاف به معنای تحریک شدن و ملتهب شدن تاندون‌ها و بورس‌های مفصلی شانه است که در اطراف این تاندون‌ها هستند.

پارگی تاندون روتاتورکاف شانه

پارگی روتاتورکاف
هر یک از تاندون‌های روتاتورکاف شانه ممکن است بر اثر بروز یک حادثه و آسیب ناگهانی یا بر اثر فشار بیش از حد به شانه و فرسایش، دچار پارگی شوند.

علل بروز آسیب‌های روتاتورکاف شانه


تاندونیت روتاتور‌کاف شانه (التهاب تاندون شانه)

سندرم گیرافتادگی تاندون شانه یا تاندونیت روتاتور‌کاف، می‌تواند بر اثر عوامل زیر ایجاد شود:

 • نگه داشتن شانه در یک حالت ثابت برای مدت زمان طولانی، مانند کار کردن با کامپیوتر یا انجام کوتاهی و آرایش موها
 • خوابیدن روی یک شانه در تمام شب‌ها
 • انجام دادن ورزش‌هایی که در آن لازم است مرتبا دست بالای سر برود، مانند تنیس، بیس‌بال، شنا و وزنه‌برداری
 • کارکردن در حالی که دست بالای سر است برای چندین ساعت و چندین روز متوالی (ماند رنگ کردن دیوار‌ها یا نصب وسایل چوبی)
 • عدم کنترل مناسب مفصل شانه و هماهنگی بین استخوان کتف و مفصل شانه

قرارگیری بدن در حالت ناصحیح (در هنگام نشستن و ایستادن و ..) که چندین سال ادامه داشته باشد به مرور زمان موجب فشار به تاندون‌ها و فرسایش ان‌ها می‌شود که ممکن است در مواردی نهایتا منجر به پارگی تاندون‌ها شود.

پارگی تاندون روتاتورکاف شانه

پارگی تاندون روتاتورکاف ممکن است به دو صورت رخ دهد:

 • پارگی ناگهانی یا حاد تاندون بر اثر یک حادثه ناگهانی اتفاق می‌افتد به طور مثال: زمین خوردن در حالی که مفصل شانه کاملا باز است یا انجام دادن حرکتی سریع و با شتاب زیاد در هنگام بلند کردن یک جسم سنگین
 • پارگی مزمن تاندون روتانور کاف به صورت تدریجی و به مرور زمان رخ می‌دهد. این نوع پارگی تاندون معمولا در افرادی رخ می‌می دهد که به مدت طولانی به التهاب تاندون شانه (تاندونیت روتاتورکاف) مبتلا هستند. در این حالت با گذشت زمان، وضعیت تاندون شانه بدتر و بدتر شده و نهایتا دچار پارگی می‌شود.

انواع پارگی تاندون روتاتورکاف شانه

پارگی و کشیدگی تاندون شانه دارای دو نوع اصلی است:

 • پارگی جزئی: پارگی تاندون زیاد شدید نیست و قسمت کمی از تاندون پاره شده و همچنان به استخوان شانه متصل است.
 • پارگی کامل: پارگی کامل(همانطور که از نام آن پیداست) بدین معناست که تاندون به طور کامل پاره شده است. ممکن است تنها یکی از تاندون‌ها پاره شده باشد و یا همه‌ی تاندون‌ها کاملا پاره شده و در نتیجه عضله‌ی روتاتورکاف کاملا از مفصل جدا شده باشد. در مواردی که اتصال تاندون با مفصل شانه به طور کامل از بین رفته است، ممکن است بهبودی و ریکاوری کامل به خوبی حاصل نشود.

علائم و نشانه‌ها


علائم تاندونیت

 • در هنگام بالا بردن دست بالای سر یا حرکت آن به طرفین، درد شانه احساس می‌شود.
 • درد در جلوی شانه که به کناره‌های شانه منتشر می‌شود تا نزدیکی آرنج احساس می‌شود.
 • درد در هنگام پایین آوردن دست از بالا
 • با گذشت زمان ممکن است حتی در زمان استراحت (عدم حرکت دادن شانه) و در زمان خواب (خصوصا اگر روی شانه آسیب‌دیده خوابیده باشید) نیز درد شانه احساس شود.
 • ممکن است در هنگام بالا آوردن دست بالای شانه، در دست خود احساس ضعف کنید یا حس کنید توانایی حرکت دادن دست را ندارید.
 • احساس خشکی در مفصل شانه هنگام حرکت دادن مفصل یا بالا آوردن دست.
 • ممکن است بردن دست به سمت پشت کمر برایتان دشوار شود.

علائم پارگی تادون روتاتورکاف شانه

 • درد شدید در هنگام بروز آسیب‌دیدگی و پارگی تاندون
 • احساس ضعف در شانه و بازو
 • احساس شنیدن صدای تق‌تق از شانه در هنگام حرکت دادن آن
 • شدید شدن تدریجی درد، ضعف و خشکی و بی حرکتی شانه (در موارد پارگی مزمن تاندون شانه)

تشخیص آسیب‌های تاندون روتاتورکاف شانه


پزشک برای تشخیص اینکه بیمار به آسیب تاندون روتاتورکاف شانه دچار شده است یا خیر، اقدامات تشخیصی زیر را انجام می‌دهد.

 • سوال از بیمار در مورد علت آسیب‌دیدگی و سابقه بروز درد، آسیب یا مشکلات مشابه در گذشته
 • انجام معاینات فیزیکی و بررسی حرکت‌پذیری شانه و درد شانه در حین حرکت
 • تجویز رادیوگرافی شانه با اشعه ایکس
 • تجویز اسکن ام.آر.آی از شانه برای بررسی دقیق‌تر بافت‌های داخلی و تشخیص مشکل

روش‌های درمانی برای آسیب‌های تاندون روتاتورکاف شانه


استراحت

منظور از استراحت کردن، حرکت ندادن مطلق شانه نیست، بلکه اجتناب از انجام دادن فعالیت‌هایی است که موجب تشدید علائم شما می‌شوند. برای مثال باید از بردن دست بالای سر و انجام فعالیت‌هایی که باعث شدید شدن درد شانه می‌شود خودداری کنید. اجتناب از انجام دادن این فعالیت‌ها موجب بهبودی تدریجی آسیب و تسکین درد شما می‌شود. بهترین کار این است که دست خود را پایین نگه دارید و به سمت پشت کمر خود نبرید و حین حرکت دادن دست، تا جای ممکن دست خود را نزدیک به بدن خود نگه دارید. استفاده از آویز گردن (اسلینگ) توصیه نمی شود چرا که موجب می‌شود دست کاملا بی‌حرکت شود که این موضوع می‌تواند منجر به عارضه شانه یخ‌زده (خشکی و بی‌حرکتی شانه) شود.

کمپرس سرد

برای برطرف کردن التهاب ناشی از پارگی تاندون شانه می‌توان از کمپرس سرد استفاده کرد. البته از آنجایی که تاندون‌های روتاتور‌کاف در عمق زیادی نسبت به سطح پوست قرار دارند، میزان تاثیرگذاری این روش می‌تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد.

کمپرس گرم

کمپرس گرم با افزایش گردش خون موضعی به ترمیم بافت کمک می‌کند و بافت‌ها را برای انجام دادن تمرینات افزایش دامنه حرکتی، آماده می‌کند. بنابراین گذاشتن کمپرس گرم روی شانه، قبل از شروع تمرینات شانه توصیه می‌شود.

دارودرمانی

معمولا برای کاهش درد و التهاب شانه، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) تجویز می‌شوند. دوز دارویی که برای اهش التهاب تجویز می‌شود معمولا بیشتر از دوز دارویی است که صرفا برای تسکین درد تجویز می‌شود.

تزریق کورتیزون

در صورتی که نتوانید درد خود را با روش‌های اولیه تسکین دهید و کنترل کنید، تزریق کورتیزون برای شما تجویز می‌شود. کورتیزون یک داروی ضدالتهاب بسیار قوی و موثر است.

فیزیوتراپی

برخی از درمان‌های فیزوتراپی که در طول دوره‌ی توانبخشی بیمار انجام می‌شوند شامل روش‌های ماساژ بافت‌های نرم، الکتروتراپی با TENS، اولتراسوند، طب سوزنی و درای نیدلینگ، آموزش به بیمار (برای قراردادن بدن خود در حالت صحیح و انجام صحیح فعالیت‌ها) و ورزش درمانی می‌شود.

درمان‌های دستی (کایروپراکتیک)

روش‌های کایروپراکتیک شامل حرکت دادن مفصل، انجام درمان‌های دستی (جااندازی مفصل) بر روی مفصل شانه (گلنوهومرال) برای افزایش دامنه حرکتی مفصل است.

ماساژ

انجام ماساژدرمانی بر روی بافت‌های اطراف شانه، روشی بسیار موثر برای آماده کردن مفصل شانه به منظور انجام تمرینات تقویتی شانه و تمرینات افزایش دامنه حرکتی شانه است.

شاکویوتراپی

شاکویوتراپی، یکی از روش‌های درمانی غیرجراحی نوین است که در آن از دستگاهی برای تولید امواج پالسی قوی به نام شاکویو استفاده می‌شود و این امواج به ناحیه آسیب‌دیده فرستاده می‌شوند. این روش درمانی موجب افزایش گردش خون موضعی، تحریک سلول‌های بنیادین برای ترمیم و بازسازی و افزایش حضور فاکتورهای رشد در ناحیه آسیب‌دیده می‌شود. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که این روش درمانی در تسکین درد و افزایش دامنه حرکتی مفصل موثر است.

لیزردرمانی

روش لیزردرمانی با برطرف کردن اصلی‌ترین مشکل شانه‌ی آسیب‌دیده، یعنی التهاب، موجب رفع بورسیت و بهبودی سریع‌تر شانه می‌شود. با برطرف شدن التهاب شانه، درد شانه نیز تسکین پیدا کرده و دامنه حرکتی مفصل شانه افزایش پیدا می‌کند.

تحریک الکتریکی عصب‌ها (TENS)

در روش تحریک الکتریکی عصب‌ها (TENS)، از جریان الکتریکی ضعیفی با ولتاژ کم که به ناحیه آسیب‌دیده فرستاده می‌شود، برای تسکین درد استفاده می‌شود. جریان الکتریکی از طریق پوست و با قرار دادن الکترودهای دستگاه روی پوست، به ناحیه آسیب‌دیده می‌زود. این جریان الکتریکی موجب تحریک عصب‌ها شده، به نحوی که درد ناشی از آسیب کاهش پیدا می‌کند.

طب‌سوزنی

طب‌سوزنی و درای نیدلینگ (سوزن خشک) روش‌هایی هستند که موجب تسریع روند ریکاوری و بهبود آسیب شانه شده و درد شانه را کاهش می‌دهند.

درمان با بیوفیدبک

در حین انجام تمرینات چرخشی شانه و تمرینات افزایش دامنه حرکتی می‌توان به طور همزمان روش درمانی بیوفیدبک را به کار برد. این روش به بیمار کمک می‌کند که کنترل بیشتری بر عضلات و سایر ساختارهای بدن خود داشته باشد. در این روش به بیمار آموزش داده می‌شود که در حین انجام تمرینات، فعالیت عضله دلتوئید خلفی را کاهش و فعلیت عضله تحت‌خاری (infraspinatus) را افزایش دهد.

ورزش‌درمانی

حرکات کششی و افزایش دامنه حرکتی

برای آن که حرکت‌پذیری مفصل شانه و همچنین انعطاف پذیری عضلات و تاندون‌های شانه حفظ شود و شانه دچار خشکی و گرفتگی نشود، انجام تمرینات کششی و افزایش دامنه حرکتی از همان مراحل ابتدایی درمان و ریکاوری، تجویز می‌شود. به طور کلی، لازم است که تمرینات کششی روزی یکبار انجام شوند.

تمرینات تقویت عضلات روتاتورکاف شانه

انجام تمرینات تقویت عضلات روتاتور‌کاف و همچنین تمریناتی به منظور بهبود هماهنگی بین ساختارهای مختلف شانه، موجب بازیابی کارایی و بهبود عملکرد شانه شده و از بروز مجدد آسیب در آینده جلوگیری می‌کند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است