تشخیص پزشکان برای بسیاری از بیماران مبتلا به کمر درد، سیاتیک ، درد پایین پشت پا یا ضعف عضلات اندام تحتانی، فتق (فشردگی یا پارگی) دیسک کمر است. اعصاب اطراف ستون فقرات نسبت به تحریک و فشاری که از تغییر موقعیت دیسک یا آسیب جسمی به دیسک ناشی می‌شود بسیار حساس هستند و در نتیجه ناراحتی کمر از خفیف تا شدید ایجاد می‌شود.

درمان برای رفع درد کمر و / یا پا بستگی به نوع فتق دیسک کمر و شدت آن دارد اما تشخیص و ارزیابی پزشکی به موقع به اطمینان از نتایج بهتر کمک می‌کند.

ستون فقرات و اعصاب شما


دیسک‌های ستون فقرات به عنوان کمک فنر بین مهره‌ها عمل می‌کنند. آن‌ها از یک لایه بیرونی سخت (فیبروز آنولوس) تشکیل شده‌اند که یک هسته نرم و ژله مانند را پوشش می‌دهد (پولیپوس هسته).

هنگامی که دیسک آسیب می‌بیند، می‌تواند فراتر از حر طبیعی خود برآمده شود و عصب نخاعی مجاور را تحریک کند. در موارد شدیدتر، فیبروز حلقوی ممکن است دچار تضعیف یا پارگی شود و باعث شود مواد داخل هسته نشت کند.

این اتفاق می‌تواند باعث شود که نخاع یا عصب نخاعی فشرده شود. در نتیجه ممکن است به درستی کار نکنند و سیگنال‌های غیر طبیعی به مغز و از طرف آن فرستاده شود.

شایع‌ترین فتق دیسک در ناحیه کمر در پنج مهره در نزدیکی پایه ستون فقرات رخ می‌دهد (پزشکان آن‌ها را از بالا به پایین به نام‌های L1 از طریق L5 طبقه بندی می‌کنند). یکی از دلایل درد ناشی از آسیب‌دیدگی این قسمت از ستون فقرات که می‌تواند بسیار ناتوان‌کننده باشد، تحریک عصب سیاتیک است که از قسمت تحتانی ستون فقرات به سمت پایین حرکت می‌کند. این بزرگترین عصب در سیستم عصبی محیطی است که مغز و نخاع را به بقیه بدن متصل می‌کند.

علائم دیسک کمر در چه کسانی بیشتر دیده می‌شود؟


علل اصلی دیسک کمر عبارتند از:

 • پیری — با افزایش سن، دیسک‌های ستون فقرات ما به آرامی تخریب می‌شوند. آن‌ها به تدریج خشک شده و مقداری از خاصیت ارتجاعی خود را که باعث انعطاف‌پذیری آن‌ها می‌شوند از دست می‌دهند. هنگامی که یک دیسک خشک می‌شود، ساختار عادی دیسک ضعیف شده و شکاف و پارگی در دیسک ایجاد می‌شود.
 • تروما – ضربه مستقیم به ستون فقرات به دلایل زیر می‌تواند باعث شکستگی یا پارگی دیسک شود:
 • افزایش ناگهانی فشار یا فشار شدید به قسمت تحتانی کمر
 • حرکات پیچشی ناگهانی
 • صدمات مربوط به ورزش
 • عادات مربوط به بلند کردن اجسام
 • فعالیت‌های تکراری
 • قرار گرفتن در معرض لرزش به مدت طولانی

جابه‌جایی مهره می‌تواند در نتیجه تعدادی از موارد ایجاد شده باشد، مانند:

 • خم شدن یا بلند کردن نادرست
 • کشش بیش از حد کمر یا گردن
 • دژنراسیون مربوط به سن
 • تروما، آسیب یا فشار

 

درد و علائم مرتبط


ستون فقرات و اعصاب شما

کمردرد شایع‌ترین علامت فتق دیسک به دلیل تحریک عصب، اسپاسم احتمالی عضلات و التهاب است.

رادیکولوپاتی، مربوط به سیگنال‌های غیرطبیعی اعصاب، نیز رایج است وعلائم آن عبارتند از:

 • درد شوک الکتریکی: فشار عصبی می‌تواند باعث ایجاد احساسات غیر طبیعی شود که معمولاً به عنوان دردهای برق گرفتگی تجربه می‌شود. در فتق‌های کمری، این دردها به یک یا هر دو پا سرایت می‌کنند.
 • سوزن سوزن شدن و / یا بی‌حسی: بیماران اغلب دارای احساسات غیرطبیعی مانند سوزن سوزن شدن، بی‌حسی، یا خواب رفتن پایین یک یا هر دو پا هستند.
 • ضعف عضلانی: ممکن است سیگنال‌های عصبی از مغز قطع شده و باعث ضعف عضلات پایین بدن شوند.
 • مشکلات روده یا مثانه: این علائم بسیار مهم است زیرا ممکن است علائم سندرم نشانگان دم اسب را نشان دهد، یک بیماری نادر که ناشی از فتق دیسک بین مهره L5 و اولین مهره‌های ساکروم است.

اگر درد کمر یا پای شما با مشکل در ادرار یا مدفوع همراه است، یا اگر در اطراف مقعد احساس بی‌حسی دارید فوراً به پزشک مراجعه کنید. این یک فوریت پزشکی است.

راه‌های تشخیص علائم دیسک کمر


زمانی که برای اولین بار علائم را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. انتظار برای تشخیص می‌تواند منجر به وخیم‌تر شدن درد و آسیب عصبی‌شود که می‌توان منجر به بی‌حسی شود. پزشک معاینه بدنی کاملی را انجام می‌دهد و در مورد تاریخچه پزشکی و چگونگی و زمان بروز اولین درد سؤال می‌کند. سپس از روش‌های پیشرفته تشخیصی و فناوری برای تشخیص موثر، درمان و نظارت دقیق بر وضعیت استفاده می‌کنیم. آزمایش‌ها و روش‌های تشخیصی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • سی‌تی اسکن: از اشعه X و رایانه‌ها می‌توان برای ایجاد تصاویر ستون فقرات و مناطق اطراف آن استفاده کرد.
 • تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI): برای تهیه تصاویر از ستون فقرات از یک آهنربای بزرگ، امواج رادیویی و رایانه استفاده می‌شود. پزشک می‌تواند به دنبال از بین رفتن مایعات در دیسک‌ها، مفاصل بزرگ شده، باریکی کانال ستون فقرات (تنگی) یا دیسک‌های برآمده (فتق) باشد.
 • میلوگرام: رنگ تزریق شده به مایع نخاعی باعث ایجاد کنتراست برای پرتوهای X می‌شود تا فشار به ستون فقرات یا اعصاب ناشی از یک یا چند دیسک برآمده را نشان دهد.
 • اشعه ایکس: یک آزمایش تصویربرداری متداول که به دنبال کاهش فضای بین دیسک‌ها، تخریب مفاصل، خار استخوانی، رشته‌های عصبی سفت شده و مشکلات ستون فقرات هنگام خم شدن پاها یا دست‌ها است.
 • الکترومیوگرام: این تست فعالیت الکتریکی عضلات را هنگام انقباض یا استراحت اندازه‌گیری می‌کند.
 • مطالعه هدایت عصب: این آزمایش می‌تواند به محل آسیب عصبی و نحوه ارسال سریع سیگنال‌های الکتریکی توسط عصب اشاره کند.

 

درمان و بهبود


درمان و بهبود

هدف از درمان دیسک کمر کاهش علائم درد یا پایان دادن به علائم درد و تقویت عضلات کمر است که از ستون فقرات حمایت می‌کند. درمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

ورزش

انجام ورزش به آرامی برای افزایش جریان خون برای تغذیه عضلات کمر بسیار مهم است. پزشک به شما می‌گوید چه تمریناتی را می‌توانید انجام دهید. ورزش همچنین از از دست رفتن استخوان (پوکی استخوان) جلوگیری کرده و خطر شکستگی را کاهش می‌دهد.

تزریق

تزریق کورتیکواستروئیدی می‌توانند درد عصب را مسدود کرده و تورم دیسک (فتق) را کاهش دهند.

دارو

داروهای ضد درد را می‌توان برای درد خفیف تا شدید، التهاب، کمردرد، فشار عضلانی و عضلات سفت تجویز کرد.

فیزیوتراپی

یک فیزیوتراپیست می‌تواند بهترین راه‌های کشش و جلوگیری از اسپاسم عضلانی، بازیابی مجدد قدرت و بهبود وضعیت بدن را آموزش دهد. گرما و یخ می‌توانند در محل درد برای تسکین علائم قرار داده شوند. برای نگه داشتن تراز ستون فقرات ممکن است از یک بریس به عنوان کرست استفاده شود. ممکن است آب درمانی توصیه شود زیرا آب فشار را از روی ستون فقرات برمی‌دارد.

استراحت

در هنگام آسیب‌دیدگی کمر، مهم است که سریعاً استراحت کنید. روی یک تشک محکم با یک بالش زیر پاها دراز بکشید تا فشار روی ستون فقرات وارد نشود. اما بیش از دو یا سه روز در رختخواب نمانید زیرا عضلات کمر ضعیف خواهد شد. بلند شوید و حرکت کنید تا جریان خون در عضلات کمر جریان یابد.

جراحی

اگر سایر روش‌های درمانی مؤثر نبوده و درد ادامه داشته باشد، ممکن است عمل جراحی ضروری باشد. در برخی از جراحی‌ها بافت یا استخوانی که به اعصاب فشار می‌آورد برداشته می‌شود. گاهی اوقات، وقتی علت درد برداشته می‌شود ستون فقرات ناپایدار می‌شود. در برخی موارد، عمل جراحی دیگری در همان زمان انجام می‌شود تا استخوان‌ها را در کنار هم قرار دهند تا ستون فقرات محکم‌تر شود. گزینه دیگر برای جراحی جایگزینی دیسک آسیب دیده با یک دیسک مصنوعی است. دیسک جدید مهره‌های اطراف را محکم می‌کند و به راحتی کمر یا گردن کمک می‌کند. سرانجام، در مواردی که دیسک گردن درچار برآمدگی می‌شود، کانال ستون فقرات مجددا تنظیم می‌شود تا فضای بیشتری برای نخاع ایجاد کند.

پیشگیری از بروز علائم دیسک


زندگی روزمره مملو از “خطرات برای کمر” است، سبک زندگی مدرن معمولاً شامل نشستن و عدم ورزش است. این بدان معنی است که بدن ما، و به خصوص کمر ما، وقت کافی برای کار کردن را ندارد. اگر به اندازه کافی از عضلات کمر و شکم خود کار نکشید، عضلات ضعیف و قادر به مقابله با فشار یا بار اضافه نیستند که می‌تواند منجر به دیسک و همچنین طیف گسترده‌ای از عوارض دیگر شود.

شما می‌توانید با ایجاد یک سبک زندگی متعادل شامل فعالیت بدنی متنوع و استراحت کافی از این امر جلوگیری کنید. ستون فقرات خود را با دراز کشیدن روی تختخواب مناسب، نشستن، ایستادن، حمل و بلند کردن مناسب آرام کنید. مهم است که موقعیت خود را در فواصل منظم تغییر دهید تا از سفتی و تنش در کمرتان جلوگیری کنید. علاوه بر این، داشتن موقعیت‌های مختلف در طول روز بدون فشار مضاعف به تقویت و حفظ انعطاف‌پذیری قسمت‌های مختلف ستون فقرات و بدن شما کمک می‌کند. از طرف دیگر، حفظ موقعیت‌های یکسان برای مدت زمان طولانی در طول روز می‌تواند تأثیر متضادی داشته باشد و باعث شود عضلات، استخوان‌ها، رباط‌ها و سایر بافت‌ها دچار ناراحتی و مشکل شوند و گاهی اوقات منجر به صدماتی مانند فتق دیسک می‌شوند.

نکته مهم این است که اطمینان حاصل کنید که تمام قسمت‌های بدن به طور منظم در حال حرکت است و حتی کمی به چالش کشیده می‌شود اما هیچ بخشی از بدن شما به مدت طولانی در یک حالت نگه داشته نمی‌شود یا تحت فشارهای بیش از حد قرار گیرد.

به بدن خود گوش کنید. اگر جاییاز بدن شما صدمه دیده است معمولاً بهتر است متوقف شوید و به پیامی که اعصاب شما توسط آن سعی دارند با شما ارتباط برقرار کنند توجه کنید. سپس مجدداً ارزیابی کنید که چه کاری انجام می‌دهید و تصمیم بگیرید که کدام یک ار فعالیت‌های شما به حفظ سلامت کمر و بدن شما کمک می‌کند. اگر مطمئن نیستید، همیشه با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

برای تعیین بهترین فعالیت برای بدن می‌توانید با پزشک، متخصص فیزیوتراپی یا مربی شخصی مجرب مشورت کنید. با کمی تلاش و زمان، اکثر افراد می‌توانند یک فعالیت روتین قابل کنترل را توسعه دهند که به سالم نگه داشتن ستون فقرات و سلامت آن‌ها کمک می‌کند!

 • درست نشستن: برای کسانی که مجبورند مدت زمان زیادی پشت یک میز بنشینند، مهم است که به طور مرنب بایستید و پاهای خود را بکشید. همچنین تغییر مکرر وضعیت نشستن به تسکین کمر و حرکت آن کمک می‌کند.
 • درست خوابیدن: اگر می‌خواهید بعد از یک روز شلوغ به طور صحیح استراحت کنید، به تشک مناسب نیاز دارید. یک قاب چوبی انعطاف‌پذیر و یک تشک با کیفیت بالا که با شکل بدن سازگار است و نه خیلی نرم است و نه خیلی سفت بسیار مهم است.
 • درست بلند کردن: بسیار مهم است که مطمئن باشید دیسک‌های بین مهره‌ای شما هنگام بلند کردن اجسام سنگین در موقعیت مناسبی قرار گرفته‌اند. هنگام بلند کردن هر چیزی که سنگین، باید کمر خود را صاف نگه داشته و به جای خم کردن کمر، زانوهایتان را خم کنید.

تمرینات ویژه کمر نه تنها چنین تکنیک ورزشی را آموزش می‌دهد، بلکه روش‌های آرام سازی، شل شدن، تسکین و حرکات کششی را نیز برای تقویت عضلات ستون فقرات انجام می‌دهد. در مورد دوره‌های مرکز بهداشت محلی یا یک باشگاه تناسب اندام در محل خود سؤال کنید. ضروری است که پس از بهبودی از یک عمل جراحی موفقیت‌آمیز دیسک، یک دوره آموزشی ورزش را شروع کنید یا ورزش سابق خود را از سر بگیرید!

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی