تاثیر شاک ویو و درمان تاخیر در جوش خوردن و جوش‌ نخوردن استخوان

تاثیر شاک ویو و درمان تاخیر در جوش خوردن و جوش‌ نخوردن استخوان

شکستگی استخوان جزء شایع‌ترین آسیب‌های ارتوپدیک محسوب‌می شوند. اکثر افراد در طول زندگیشان برای یک بار هم که شده دچار شکستگی استخوان می‌شوند و تقریبا بعضی از آنها به دلیل طولانی‌شدن دوره بهبودی و جوش‌خوردن استخوان از دست‌یافتن به بهبودی و سلامت کامل ناامید می‌شوند لذا پزشکان دائما به دنبال کشف راه‌هایی برای بهبودبخشیدن به شکستگی استخوان می‌گردند.

روند بهبودی شکستگی استخوان یک پروسه‌ی زمان‌بر است و در موارد نادر فرد بهبودی کامل خود را بدست‌نمی‌آورد که بدان جوش‌نخوردگی یا نان‌یونیون گفته‌می‌شود. به منظور بازگشت به انجام‌ فعالیت‌های روزمره در اسرع‌وقت، برخی از پزشکان روش‌های مختلفی را برای سرعت‌بخشیدن به روند جوش‌خوردگی استخوان آزمایش‌کرده‌اند. یکی از این متدها بهوبدی استخوان از طریق تحریک آن است.

جوش‌نخوردن استخوان


 جوش‌ نخوردن استخوان که به آن نان‌یونیون نیز گفته‌می‌شود زمانی رخ‌می‌دهد که قسمت‌هایی از استخوان شکسته‌شده با همدیگر رشدنمی‌کنند. معمولا پس از آنکه پزشک تکه‌های استخوان را در کنار هم مرتب و بصورت ثابت در سر جای خودشان قرارداد خیلی زود استخوان شروع به بازسازی خود می‌کند که به این فرآیند ترمیم استخوان گفته‌می‌شود. در طی هفته‌ها و یا ماه‌های آتی، بافت استخوان جدید به شکل‌گیری خود ادامه‌می‌دهد.

تا زمانی‌ که به تکه‌های استخوان، خون و مواد مغذی کافی برسد بافت جدید این تکه‌های شکسته‌شده استخوان را در کنار هم جوش‌می‌دهد اما در شکستگی‌های جوش‌نخورده، استخوان هیچ‌گونه بافت جدیدی ایجاد‌نمی‌کند. به شکستگی‌ که در آن استخوان با سرعت بسیار اندکی، بیش از ما‌ه‌ها طول‌می‌کشد، بافت جدید تولید‌می‌کند جوش‌خوردگی با تاخیر گفته‌می‌شود. در برخی از موارد، استخوان شکسته‌شده جوش‌می‌خورد اما بطور کامل راست و صاف درنمی‌آید که به این حالت شکستگی بدجوش‌خوردگی اطلاق‌می‌شود. ممکن‌است که در هر استخوانی جوش‌خوردگی تاخیری، بدجوش‌خوردگی و یا نان‌یونین اتفاق‌بیفتد اما این شرایط در استخوان‌های عضله، بازو، درشت‌نی و یا ساق‌پا شیوع‌دارند.

علل و عوامل خطر


   اگر تکه‌های استخوانی دوباره دوره هم جمع نشده و در جای خود قرارنگیرند ممکن‌است که استخوان شکسته‌شده قادر به احیای مجدد نباشد. راه های مختلفی برای ایجاد ثبات در استخوان شکسته وجود دارد که در آنها نیازی به عمل جراحی نیست برخی از این راه‌ها شامل گچ‌گیری، بریس و اسلینگ یا همان آویز دست می‌باشد. اگر برای جاانداختن تکه‌های استخوان نیاز به عمل جراحی باشد در این صورت احتمال دارد که  پزشک از پیچ، میله و صفحات فلزی استفاده‌کند.

معمولا اکثر شکستگی‌های استخوانی پس از آنکه پزشک آنها را ثابت نگه‌داشت به راحتی بهبودیافته و جوش‌می‌خورند. با این حال، ممکن‌است که عدم‌دسترسی کافی استخوان به خون باعث‌شود که شکستگی جوش‌نخورد. رگ‌های خونی اکسیژن و مواد شیمیایی لازم که به آنها عوامل رشد می‌گویند را برای استخوان فراهم‌می‌کنند و از این طریق باعث بهبود شکستگی می‌گردند. اگر تروما ناشی از یک آسیب‌ جدی باعث صدمه‌دیدن رگهای خونی‌شود و منبع خون استخوان را کاهش‌دهد در این شرایط استخوان کار تولید سلول‌های جدید را متوقف‌می‌سازد. برخی از عواملی که احتمال جوش‌نخوردن استخوان را افزایش‌می‌دهند عبارتند از:

•    دیابت، بیماری که بر چگونگی فرایند تولید شکر تاثیر می گذارد، ممکن‌است غلظت مواد مغذی موجود در خون و شدت جریان خون را کاهش‌دهد. این دو عامل، خطر ابتلا به شکستگی تاخیری و شتکستگی از نوع جوش‌نخوردگی را افزایش‌می‌دهند.

•    سیگار کشیدن می‌تواند بر روی جریان خون کافی به استخوان تاثیربگذارد. توصیه‌ پزشکان این است که ترک سیگار را بعنوان بخشی از برنامه درمانی در شکستگی‌های جوش‌نخورده قراردهید.

•    برخی از داروهای ضدالتهاب از قبیل ایبوپروفن و کورتیکواستروئیدها می‌تواند باعث کاهش جریان خون شده و خطر جوش‌نخوردن شکستگی را افزایش‌دهند. پزشکان توصیه‌می‌کنند تا زمانی که استخوان شکسته به طور کامل بهبودنیافته است از مصرف این دسته از داروها خودداری شود.

•    استخوان ها همچنین نیاز به تغذیه مناسب برای بازسازی دارند. پایین‌بودن سطح ویتامین C، ویتامین D و کلسیم ممکن‌است باعث جلوگیری از بهبود استخوان شود.

•    عفونت داخل استخوان که به آن استئومیلیت گفته‌ می‌شود نیز می‌تواند به تاخیرافتادن و یا حتی جوش‌نخوردن شکستگی شود. در ا ین شرایط اگر باکتری از طریق جریان خون از زخم روی سطح پوست به استخوان منتقل شود، می‌تواند باعث آلوده‌شدن استخوان شود. معمولا این مشکل در اثر آسیب‌دیدگی و یا برش‌ جراحی رخ‌می‌دهد.

علائم جوش‌ نخوردن استخوان


علائم جوش‌ نخوردن استخوان

علائم شكستی که بطورعادی جوش‌نمی‌خورد عبارتند از، تندرنس (درد در نقطه‌ای از بدن)تورم و دردی شدید كه ممکن‌است در درون استخوان آسیب‌دیده حس‌شود. غالبا در این شرایط استخوان به اندازه کافی قوی نیست که بتواند وزنی را تحمل‌کند و احتمالا تا زمان بهبودی و جوش‌خوردگی استخوان قادر به استفاده از آن نیستید. معمولا تا زمانی که استخوان بطور کامل بهبود نیابد کماکان درد و ضعف در آن قسمت از بدن باقی‌ خواهد ماند.

گاهی‌اوقات ممکن‌است که جوش‌خوردگی استخوان تا سال‌ها طول‌ بکشد البته اگر قرار باشد که استخوان جوش بخورد. ممکن‌است که شکستگی از نوع بدجوش‌خوردگی به طور کامل بهبود‌یابد اما باعث‌ ایجاد یک برآمدگی قابل مشاهده در زیر پوست که در آن استخوان راست نیست، شود. در این شرایط ممکن‌است که استخوان ضعیف بوده و درد کند و شاید بر روی عملکرد آن قسمت از بدن نیز تاثیربگذارد. برای مثال، ممکن‌است که شکستگی از نوع بدجوش‌خوردگی در قسمت ساق و یا کف پا باعث لنگیدن دائمی فرد گردد.

علائم جوش‌نخوردگی استخوان می‌تواند بر اساس میزان موفقیت جوش‌خوردگی و شدت بدشکلی و بدفرمی قسمت شکسته‌شده متغییر باشد.

تشخیص جوش‌ نخوردن استخوان


تشخیص جوش‌ نخوردن استخوان

 ممکن‌است که پزشک در مورد چگونگی، زمان وقوع شکستگی و همچنین اینکه آیا هنوز هم در محل شکستگی درد دارید یا نه سوال‌کند. شاید در جریان قراردادن پزشک در مورد سایر بیماری‌هایی که بدان مبتلا هستید و اینکه آیا داروهای ضدالتهابی مصرف‌می‌کنید یا نه بتواند در تشخیص علت جوش‌نخوردن شکستگی به پزشک کمک‌کند.

همچنین در صورتی که قبلا سابقه شکستگی‌هایی دارید که سرعت بهبودی آنها کند بوده و یا اصلا جوش‌نخورده‌اند حتما این موضوع را با پزشک در میان‌ بگذارید. پزشک نواحی اطراف‌های شکستگی را بررسی‌ و  معاینه‌می‌کند و به دنبال علائم عفونت از قبیل سرخی و یا ورم می‌گردد. علاوه بر این ممکن‌است که علائم شکستگی بدجوش‌خورده مانند برآمدگی زیر پوست، ضعف و یا درد نیز نمایان‌شوند. پزشک ممکن‌است تست‌ها و آزمایشات زیر را برای تشخیص قطعی جوش‌نخوردن استخوان تجویز‌کند.

عکسبرداری

 به کمک عسکبرداری با اشعه ایکس می‌تواند شکاف و فاصله بین تکه‌های استخوان را مشاهده‌کرد. اگر چندین هفته از زمان وقوع شکستگی گذشته‌ باشد و کماکان بین تکه‌های استخوان فاصله افتاده در این صورت احتمالا بافت استخوانی جدیدی شکل‌نگرفته است. همچنین پزشک می‌تواند به کمک عسکبرداری با اشعه ایکس بدجوش‌خوردگی استخوان را نیز تشخیص‌دهد.

سی‌تی‌اسکن

در آزمایش سی‌تی‌اسکن از اشعه‌ ایکس و یک کامپیوتر جهت ایجاد تصاویر دو بعدی و سه بعدی از قسمت‌های داخل بدن استفاده می‌شود. ممکن‌است که پزشک جهت مشخص‌کردن جزئیات شکستگی شناسایی‌شده از طریق عکسبرداری، استفاده از سی‌تی‌اسکن را تجویزکند. برای مثال، اگر استخوانی به تکه‌های کوچکی شکسته‌شده باشد در این صورت ممکن‌است که فاصله بین تکه‌های استخوان از طریق عکسبرداری با اشعه ایکس قابل مشاهده‌ نباشد لذا ممکن‌است که پزشک به کمک سی‌تی‌اسکن و عکسبرداری با اشعه ایکس جوش‌خوردگی استخوان در طی درمان را تحت‌نظر بگیرد.

اگر عکس‌هایی که در فاصله‌های زمانی معینی گرفته‌شده‌اند نشانی از وجود استخوان جدید در فاصله بین تکه‌های شکسته‌شده استخوان نداشته‌ باشد در این صورت پزشک می‌تواند عدم‌جوش‌خوردگی استخوان را تاییدکند.

ام‌آر‌آی

ام‌آرآی (MRI) یک آزمایش تصویربرداری است که از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از بافت نرم درون بدن، از جمله بافت تولید شده توسط یک استخوان که در حال بهبود است، استفاده‌می‌شود. اگر پزشک نسبت به وجود عفونت در داخل و یا نزدیکی استخوان شکسته‌شده مشکوک‌باشد در این صورت ممکن‌است که آزمایش ام‌آر‌آی را تجویز‌کند. تصاویر حاصل از  MRI می‌تواند التهاب مربوط به عفونت را نشان‌دهد.

آزمایشات خون

اگر عکسبرداری با اشعه ایکس و یا سایر آزمایشات تصویری جوش‌نخوردن شکستگی را نشان‌دهند در این حالت احتمالا پزشک از شما خون بگیرد و آن را به آزمایشگاه بفرستد تا ببیند که آیا عفونت و یا کمبود مواد مغذی باعث عدم‌جوش‌خوردگی استخوان شده‌ است یا نه.

درمان جوش‌نخوردن استخوان با شاک‌ویو


برای درمان جوش‌نخوردن شکستگی استخوان ممکن‌است که پزشک از یک شیوه‌ی درمانی به نام تحریک استخوان استفاده‌کند بطوری که در آن از جریان الکتریکی با سطح پایین و یا سونوگرافی پالس با شدت کم استفاده‌کند تا از این طریق روند التیام و بهبودی استخوان را تسریع‌بخشد.

تحریک الکتریکی استخوان

تحریک الکتریکی استخوان

 در تحریک الکتریکی استخوان پزشک الکترودهای کوچکی (دیسک‌های صافی که به پوست چسبیده و جریان الکتریکی را هدایت‌می‌کنند) را به پوست نزدیک استخوان شکسته‌شده متصل‌می‌کند. سر دیگر این الکترودها به دستگاهی متصل‌است که جریان الکتریکی با شدت کم به استخوان آسیب‌دیده می‌فرستد. این روش  با فریب‌دادن بدن و تصور اینکه بدن دچار آسیب‌دیدگی شده است فرآیند جوش‌خوردگی و بهبودی را به شدت تسریع‌می‌بخشد. بدن فرد در واکنش به این جریان الکتریکی پروتئین‌هایی تولید‌می‌کند که شروع به ترمیم سلول‌های در قسمت آسیب‌دیده می‌کنند. استفاده از تحریک الکترونیکی ستخوان تا ۲۴ ساعت در روز ایمن و بی‌خطر است. پزشک برنامه مناسبی را بر مبنای تشخیص برای شما تعیین‌می‌کند.

تحریک التراسونیک استخوان

تحریک التراسونیک استخوان

برای استفاده از تحریک التراسونیک استخوان پزشک بر روی پوست ژلی می‌مالد که به رسانایی امواج صوتی با فرکانس بالا کمک‌می‌کند. امواج صوتی با فرکانس بالا از طریق دستگاه کوچکی تولیدشده و از داخل استوان آسیب‌دیده عبورمی‌کنند. التراسوندتراپی از طریق درآمیختن کلسیم با استخوان و همچنین تحریک پروتئین‌های خاصی که در فرآیند التیام‌بخشی نقش‌دارند باعث افزایش سرعت روند جوش‌خوردگی استخوان می‌شود. تحریک استخوان به کمک التراسوند معمولا به مدت ۲۰ دقیقه در روز توصیه‌می‌شود.

بهبودی و حمایت از شکستگی‌های جوش‌نخورده


پزشکان شکستگی‌های جوش‌نخورده را که ممکن‌است ماه‌ها و یا سال‌ها طول‌بکشد تا بطور کامل بهبود یابد را مدیریت‌می‌کنند. پزشکان در موارد نادر که یک شکستگی جوش‌نمی‌خورد و توان ثابت‌شدن را ندارد بر روی استخوان‌ها یا استخوان‌های آسیب‌دیده نظارت‌می‌کنند و اگر عفونت و یا عوارض دیگری بوجود‌ آید در این صورت درمان سریع را فراهم‌می‌کنند.

آزمایشات تصویری پیگیری

ممکن‌است که پزشک ویزیت‌های پیگیری را بصورت دوره‌ای برای شما در نظربگیرد که شامل عکسبرداری و یا سایر آزمایشات تصویری باشد. این آزمایشات تصاویری با جزئیات دقیق از استخوان شکسته ایجادمی‌کنند که پزشک به کمک آنها روند جوش‌خوردگی استخوان را تحت‌کنترل‌ می‌گیرد.

اگرروند درمانی شما بدون نیاز به جراحی طی‌شود و یا جهت ایجاد ثبات در استخوان شکسته نیاز به عمل جراحی باشد در این صورت ممکن‌است که آزمایشهای پیگیری تصویربرداری توصیه شود. این مراجعت‌‌های مداوم به پزشک به او کمک‌می‌کند تا میزان موفق‌بودن درمان را ارزیابی‌کند و در صورت لزوم تغییراتی ایجادکند.

تسکین درد

 اگر استخوان جوش‌نخورده نسبت به درمان واکنشی نشان‌ندهد در این صورت ممکن‌است که از دردی درازمدت در محل شکستگی رنج‌ببرید. شدت درد بسته به وسعت و محل شکستگی متغییر است. چنانچه که درد ناشی از شکستگی استخوان در انجام فعالیت‌های روزمره شما از جمله کارکردن و یا رفتن به مدرسه اختلال ایجادکند در این صورت احتمال‌دارد که پزشک داروهای مسکن برای شما تجویزکند. برخی از انواع داروهای ضد درد قوی دارای عوارض جانبی مانند ناراحتی معده یا وابستگی به دارو هستند از همین رو پزشک به طور مرتب به شما را معاینه‌می‌کند تا از اینکه شما توانایی تحمل این داروها را دارید، اطمینان حاصل‌‌کند.

ترک استعمال دخانیات

مطالعات نشان‌می‌دهد که کشیدن سیگار سرعت جوش‌خوردن استخوان را کاهش‌می‌دهد. برای درمان جوش‌نخوردن استخوان باید از مصرف تنباکو و سیگارکشیدن اجتناب‌کنید.

آیا شاک ویو برای درمان سلولیت شکم، پهلو، ران و باسن موثراست؟

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید