شاک ویو تراپی برای درمان بیماری پیرونی یا ایمپوتنسی در مردان

شاک ویو تراپی برای درمان بیماری پیرونی یا ایمپوتنسی در مردان

شاک ویو تراپی برای درمان بیماری پیرونی یا ایمپوتنسی در مردان

در بیماری پیرونی، پلاک یا توده سختی در بافت آلت تناسلی شکل می‌گیرد. علت این بیماری مشخص نیست. پلاک به وجود آمده باعث می‌شود که انعطاف پذیری  آلت تناسلی کمتر شده و موجب درد می‌شود و همچنین سبب می‌شود که آلت تناسلی در زمان نعوظ حالت خمیده پیدا کند. بسیاری از مردان مبتلا به بیماری پریونی مشکلات جنسی دارند زیرا نمی‌توانند به نعوظ طبیعی رسیده و یا آن را حفظ کنند. تعداد کمی از مردان مبتلا به بیماری پیرونی بدون درمان بهبود می‌یابند، اما به طور معمول برای درمان این بیماری باید از دارو یا روش‌های دیگر استفاده شود.

جراحی فقط برای مردانی معمول است که علائم شدید داشته و هیچ روش درمانی دیگری برایشان مفید نبوده است. درمان‌ها بیشتر به منظور بهبود علائم بیماری طراحی شده‌اند تا درمان آن. روش شاک ویو تراپی (ESWT) از ارتعاشات ناشی از امواج صوتی برای درمان بافت آسیب دیده استفاده می‌کند.

علل بیماری پیرونی


علل بیماری پیرونی هنوز کاملا شناخته نشده‌اند. به احتمال زیاد، این بیماری نتیجه آسیب دیدگی رگ‌های خونی کوچکی است که ممکن است در طی رابطه جنسی، ورزش، ضربه و یا تصادف اتومبیل رخ داده باشد. ممکن است سلول‌ها در محل آسیب‌دیدگی در طول فرآیند بهبودی گیر افتاده، و در نتیجه بافت اسکار ایجاد شود. آلت تناسلی حاوی دو لوله اسفنجی است که هر کدام در یک سمت آلت قرار گرفته، و جسم غاری نامیده می‌شوند. این لوله‌ها پر از مویرگ (رگ‌های خونی کوچک) هستند. هنگامی که یک مرد از نظر جنسی تهییج شود، این مویرگ‌ها به شدت پر خون شده و نعوظ رخ می‌دهد. اجسام غاری در بافتی ارتجاعی قرار گرفته‌اند که جسم اسفنجی نامیده می‌شود. جسم اسفنجی باعث می‌شود آلت تناسلی در هنگام نعوذ قابلیت انعطاف‌پذیری داشته باشد. در صورتی که آلت تناسلی صدمه ببیند، ممکن است بافت این پوشش اسفنجی آسیب ببیند.

اگر آلت به خوبی التیام پیدا کند، عواقب قابل توجهی ایجاد نخواهد شد. با این حال، اگر یک اسکار دائمی ایجاد شود، ممکن است شخص به بیماری پیرونی مبتلا شود، زیرا جسم اسفنجی دیگر نمی‌تواند به درستی کشیده شود ؛ در حالت نعوذ آلت تناسلی بخش زخمی که نمی‌تواند کش بیاید آلت تناسلی را به سمت خود کشیده و باعث می‌شود آلت خم شود. شایان ذکر است که بسیاری از مردانی که دچار آسیب آلت تناسلی می‌شوند، به بیماری پیرونی مبتلا نمی‌شوند.

عوامل خطر


فرایند التیام زخم ممکن است به واسطه عوامل مختلفی تحت تاثیر قرار گیرد که می‌توانند خطر بیماری پیرونی را افزایش دهند:
وراثت: احتمال ابتلا به پیرونی در افرادی که بستگان نزدیک ‌آن‌ها به این بیماری مبتلا هستند بیشتر است.
اختلال بافت همبند: اختلال بافت همبند به هر گونه بیماری اطلاق می‌شود که باعث آسیب به بافت همبند در بدن بشود. از جمله بیماری‌های بافت همبند  به غیر از بیماری پیرونی می‌توان به بیماری دوپویترن اشاره کرد که ضخیم و سفت شدن بافت‌ها در دست، باعث می‌شود انگشتان به سمت داخل کشیده شوند.
سن: احتمال به وجود آمدن بافت اسکار در روند  التیام زخم در افراد مسن‌تر بیشتر است.
از انجا که در بعضی موارد بدون هیچ گونه آسیب‌دیدگی بیماری پیرونی ایجاد شده است، محققان بر این باورند که ممکن است نوعی اختلال سیستم ایمنی وجود داشته باشد که در این موارد باعث این بیماری شده است.

علائم بیماری پریونی


علائم بیماری پریونی

بیماری پیرونی ممکن است از لحاظ ذهنی خیلی ازار دهنده باشد ، اما خوشبختانه درمان ان امکان پذیر است. علائم و نشانه‌های بیماری پیرونی ممکن است به تدریج و در طول زمان و یا به طور ناگهانی ظاهر شوند. علائم اولیه شامل انحنای قابل توجه آلت تناسلی است - آلت تناسلی بسته به محل پلاک ایجاد شده، به سمت پایین ، بالا یا طرفین خم می‌شود. گاهی اوقات ممکن است آلت تناسلی در حالت نعوذ  در یک نقطه خاص بسیار باریک شود. در بعضی از افراد، خم شدگی به تدریج بیشتر می‌شود، در برخی دیگر این حالت به مرور بهبود یافته و در بعضی موارد هم میزان انحنا تغییری نمی‌کند. سایر علائم پیرونی عبارتند از:
پلاک: بافت اسکار از زیر پوست آلت تناسلی قابل لمس بوده و شبیه به نواری از بافت سخت به نظر می‌رسد. برای بعضی‌ها، این بافت ممکن است شبیه توده‌هایی مسطح باشد.
اختلال نعوظ : مردان مبتلا به بیماری پیرونی ممکن است در رسیدن به نعوظ و یا حفظ آن مشکل داشته باشند.
طول آلت تناسلی: بیماری پیرونی در نهایت می‌تواند باعث کوتاه شدن آلت تناسلی شود.
درد: بیماران ممکن است در هنگام نعوذ و/ یا در طول ارگاسم درد داشته باشند. با این حال، در اکثر موارد، این درد به تدریج پس از چند ماه (بدون درمان) از بین می رود.

تشخیص بیماری پیرونی


تشخیص بیماری پیرونی

بیماری پیرونی معمولا با بررسی سابقه پزشکی و معاینه بالینی فرد تشخیص داده می‌شود. پزشک از بیمار در مورد اولین باری که متوجه علائم شده و اینکه آیا بروز علائم تدریجی بوده‌ یا ناگهانی پرسش‌هایی مطرح می‌کند. این کار به پزشک کمک می‌کند که بفهمد بیمار در چه مرحله‌ای از پیرونی قرار دارد. از آنجائیکه علائم بیماری پیرونی معمولا در حالت نعوظ آلت تناسلی بیشتر مشخص هستند، ممکن است پزشک دارویی به آلت تناسلی بیمار تزریق کند تا به حالت نعوذ برسد. این کار به پزشک کمک می‌کند که محل اسکار در بافت ارتجاعی را پیدا کند. آزمایش‌های تشخیصی دیگری که ممکن است تجویز شوند عبارتند از:

• تصویر برداری با اشعه ایکس یا سونوگرافی، برای بررسی ساختار درون آلت تناسلی.
• سونوگرافی داپلر که از امواج صوتی برای بررسی نحوه جریان خون استفاده می‌کند.

بهترین کاندیداهای درمان پیرونی با  شاک ویو تراپی


بهترین کاندیداهای شاک ویو تراپی مردانی هستند که سابقه بیماری پیرونی ان‌ها کمتر از دوازده ماه است. در طی دوازده ماه اولیه، بیماری هنوز در فاز فعال قرار دارد، که باعث می‌شود بافت اسکار بیشتر مستعد پذیرش فرآیندهای مکانیکی باشد. نتایج درمان برای مردانی که انحنای آلت تناسلی ان‌ها خفیف است نیز معمولا بهتر است. این درمان ممکن است برای افرادی که به پیرونی کمپلکس مبتلا هستند چندان موثر نباشد. پیرونی کمپلکس شامل مواردی است  که انحنای آلت بیش از ۹۰ درجه باشد، بیش از یک پلاک قابل لمس وجود داشته باشد، سابقه پیرونی بیش از ۱۲ ماه باشد ، خمیدگی آلت در بیش از یک محور باشد و یا آلت به شکل ساعت شنی تغییر شکل یافته باشد.

روش انجام شاک ویو تراپی برای درمان بیماری پیرونی


روش انجام شاک ویو تراپی برای درمان بیماری پیرونی

این روش با استفاده از تکنولوژی لیتوتریپسی با امواج شوکی ( شاک ویو) انجام می‌شود.  امواج شوکی خارج جسمی، امواج صوتی هستند با فشار بالا و فرکانس پایین که توسط دستگاهی خارج از بدن تولید شده و به شیوه خاصی بر بافت آسیب‌دیده اعمال می‌شوند. در بیماری پیرونی، هدف امواج شوکی پلاک آلت تناسلی است که معمولا با استفاده از سونوگرافی محل آن مشخص می‌شود. این روش را می‌توان هم با بی‌حسی و هم بدون بی‌حسی انجام داد.

نتایج درمان پیرونی با شاک ویو تراپی


بیماری پیرونی می‌تواند منجر به نتایجی مثل درد آلت تناسلی، انحنای آلت، اختلال نعوظ، بافت اسکار قابل لمس (پلاک) و کاهش کلی کیفیت زندگی شود. هر یک از این علائم می‌توانند به کمک شاک ویو تراپی بهبود یابند.

درد آلت تناسلی

بر اساس مطالعات بالینی متعددی، درد آلت تناسلی در بیمارانی که شاک ویو تراپی انجام داده‌اند به طور قابل توجهی سریع‌تر از بیمارانی که هیچ درمانی انجام نداده‌اند و یا از دارونما استفاده کرده‌اند کاهش یافته است. کاهش سریع درد آلت تناسلی باعث بهبود قابل توجهی در کیفیت زندگی بیمار می‌شود. باید توجه داشته باشید که درد آلت تناسلی همیشه در طول زمان بهبود خواهد یافت، اما تحقیقات انجام شده تا به امروز نشان داده است که شاک ویو تراپی این روند را سرعت می‌بخشد.

انحنای آلت تناسلی و بیشتر شدن انحنا

مطالعات بالینی متعددی نشان می‌دهند که درمان زودهنگام با شاک ویوتراپی، در مقایسه با مواردی که درمانی انجام نشده، باعث بهبود انحنای آلت تناسلی و یا کند کردن سیر پیشرفت انحنای الت می‌شود.

یک تحقیق معتبر علمی نشان داده است که در مواردی که پیرونی درمان نشود، در ۱۴٪ از بیماران نحنای آلت تناسلی بهبود می‌یابد، در ۴۰٪ پیشرفت آن کند شده و  در ۴۷٪ انحنا بدون تغییر باقی می‌ماند. علاوه بر این، مطالعات بالینی متعددی نشان داده‌اند که در مردانی که شاک ویو تراپی انجام داده‌اند در مقایسه با مردانی که درمان نکرده‌اند، یا انحنای آلت به نحو قابل توجهی کاهش یافته و یا سیر پیشرفت انحنا به وضوح کاهش یافته است. همچنین تأثیر تثبیت کننده‌ای که شاک ویو تراپی می‌تواند بر پیشرفت خودبه خودی بیماری داشته باشد نیز ممکن است احتمال نیاز به جراحی را کاهش دهد.

عملکرد نعوذ

تحقیق درباره انجام شاک ویو تراپی برای درمان پیرونی نشان دهنده بهبود مستمر در عملکرد نعوظ است. این مساله ممکن است نتیجه ترکیبی از عوامل مختلف باشد. به احتمال زیاد، شاک ویو تراپی جریان خونی که از طریق رگ‌های خونی الت تناسلی به آن وارد می‌شوند را بهبود می‌بخشد (که به نظر می‌رسد این مکانیسم اثر اصلی شاک ویو تراپی باشد ). عملکرد نعوذ همچنین می‌تواند به دلیل کاهش درد، کاهش انحنا و اندازه پلاک نیز بهبود یابد.

اندازه پلاک

مطالعات نشان می‌دهند که شاک ویو تراپی منجر به کاهش بافت اسکار (پلاک) می‌شود. این مساله می‌تواند تا حدودی باعث کاهش انحنای آلت تناسلی شود. بسیاری از مردان از حالتی که آلت تناسلی آن‌ها،  چه در حالت معمولی و چه در حالت نعوذ با وجود پلاک پیدا می‌کند راضی نیستند. کاهش بافت اسکار باعث می‌شود این مردان احساس بهتری نسبت به آلت تناسلی و خودشان داشته باشند.

عوارض جانبی شوک ویو تراپی برای درمان بیماری پریونی


عوارض جانبی مرتبط با شاک ویو تراپی عبارتند از کوتاه شدن آلت تناسلی، اختلال عملکرد نعوظ و ایجاد اسکار و پلاک‌های دیگری در بخش مقابل ناحیه تحت درمان. همچنین برخی از محققان نگرانند که شاک ویو تراپی موجب التهاب بافت نعوذی یا تونیکا آلبگوینا بشود. مردان علاقه‌مند به انجام شاک ویو تراپی باید با پزشک خود درباره درمان با استفاده از دارو و یا بدون استفاده از دارو نیز صحبت نمایند.

سوالات رایج


مقایسه شاک ویو تراپی با سایر روش‌های درمانی برای بیماری پیرونی

مزیت اصلی شاک ویو تراپی نسبت به سایر روش‌های درمانی این است که این روش کم تهاجمی‌تر بوده و محدود‌یت کمتری نسبت به سایر روش‌ها ایجاد می‌کند. در سایر روش‌ها ممکن است بیمار مجبور باشد برای دوره‌های زمانی خاصی فعالیت جنسی نداشته باشد. در طول شاک ویو تراپی، بیمار حتی در همان روز درمان هم آزاد است که فعالیت جنسی داشته باشد.

چند جلسه شاک ویو تراپی مورد نیاز است ؟

تعداد جلسات شاک ویو تراپی مجموعا ۱۲ تا است که در طول شش هفته انجام می‌شوند. هر جلسه درمانی حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. پزشک درمان را بر اساس دستورالعمل رسمی آن که شامل دو بار درمان در هفته ، در طی شش هفته است پیش می‌برد. در طول درمان نباید وقفه‌ای ایجاد شود.

آیا شاک ویو تراپی درد دارد؟

اکثر بیماران فقط در حین درمان، چیزی شبیه مورمور شدن و یا ضرباتی ملایم را احساس می‌کنند.

درمان افتادگی لگن در زنان و مردان با فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است