درمان پیشرفته نوروپاتی دیابتی

علائم مربوط به نوروپاتی دیابتی می تواند  از طریق درمان ESWT (درمان با امواج شوک برونی  بدن متمرکز) کاهش یابد. اگر شما یا یکی از عزیزانتان از نوروپاتی دیابتی رنج می برید ، با کلینیک پیشرفته شمیم تماس بگیرید تا درباره این درمان باورنکردنی بیشتر بدانید.

برای دریافت مشاوره درباره‌ی درمان نوروپاتی دیابتی با روش‌ های پیشرفته فیزیوتراپی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک پیشرفته دکتر سعادتی می‌توانید با شماره تلفن‌‌های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

نوروپاتی دیابتی چیست؟

نوروپاتی دیابتی نوعی آسیب عصبی است که در صورت ابتلا به دیابت ممکن است رخ دهد. قند خون بالا (گلوکز) می تواند باعث آسیب عصبی در بدن شود. علائم نوروپاتی دیابتی می تواند باعث درد و بی حسی در پاها و پاها شود. برخی از افراد علائم خفیفی دارند، اما برای برخی دیگر، نوروپاتی دیابتی می تواند بسیار دردناک و ناتوان کننده باشد..

نوروپاتی دیابتی یکی از عوارض شایع و جدی دیابت است. پیشگیری یا کند کردن نوروپاتی دیابتی با کنترل قند خون و سبک زندگی سالم امکان پذیر است.

شما می توانید بیش از یک نوع نوروپاتی داشته باشید. علائم شما به نوع شما و اعصاب تحت تأثیر بستگی دارد. معمولاً علائم به تدریج ایجاد می شود. متأسفانه، ممکن است تا زمانی که آسیب عصبی قابل توجهی رخ ندهد، علائمی را تجربه نکنید.
نوروپاتی محیطی شایع ترین نوع نوروپاتی دیابتی است. ابتدا روی پاها و پاها و سپس دست ها و بازوها تاثیر می گذارد. علائم و نشانه های نوروپاتی محیطی اغلب در شب بدتر است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • بی حسی یا کاهش توانایی احساس درد یا تغییرات دما
  • احساس گزگز یا سوزش
  • درد یا گرفتگی شدید
  • افزایش حساسیت به لمس – برای برخی افراد، حتی وزن ملحفه می تواند دردناک باشد
  • ضعف عضلانی
  • از دست دادن رفلکس ها، به خصوص در مچ پا
  • از دست دادن تعادل و هماهنگی
  • مشکلات جدی پا، مانند زخم، عفونت و درد استخوان و مفاصل

چگونه کمک می کند؟

شاک ویو تراپی برون بدنی متمرکز نوروپاتی دیابتی را به سه روش درمان می کند. اینها شامل رشد عروقی (رشد عروق خونی موجود)، نئوواسکولاریزاسیون/رگ زایی (رشد عروق خونی جدید) و تکثیر سلولی (افزایش تعداد سلول ها) است. این پاسخ ها پاسخ درمانی طبیعی بدن را تحریک می کنند و یک گزینه غیرتهاجمی جایگزین برای درمان استاندارد ارائه می دهند.
در مطالعات، دانشمندان دریافتند که استرس اکسیداتیو، التهاب، آپوپتوز (مرگ سلولی) و نشانگرهای آسیب DNA به طور قابل توجهی توسط ESWT معکوس شدند. محققان به این نتیجه رسیدند که امواج شوک با  یک مداخله غیرتهاجمی و بدون دارو مناسب برای درمان درد نوروپاتیک محیطی مرتبط با دیابت است.


هدف از یک بررسی، بررسی اثربخشی شاک ویو درمانی برای درمان زخم اندام تحتانی/زخم های باز بود. اکثر زخم های ارزیابی شده با دیابت مرتبط بودند. مطالعات نشان داد که 53 درصد از گروه ESWT در مقایسه با 33 درصد از گروه کنترل، بسته شدن کامل زخم داشتند.

کپسولیت چسبنده شانه، که به نام “شانه یخ زده” نیز شناخته می شود، شایع ترین اختلال اسکلتی عضلانی اندام فوقانی در میان افراد مبتلا به دیابت است. در یک مطالعه، همه بیماران درمان های هفتگی ESWT را دریافت کردند. در طول دوره مطالعه، همه پیامدهای عملکردی به طور چشمگیری بهبود یافتند، که نشان می دهد شاک ویو درمانی یک درمان جایگزین معتبر برای دارو، از جمله استروئیدها، برای “شانه یخ زده” در بیماران مبتلا به دیابت است.

یک مطالعه با حضور موش‌ها، اثرات ESWT بر روی اعصاب را بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که ESWT بازسازی عصبی را بهبود می بخشد. اگرچه این آزمایش روی موش‌ها انجام شد، اما امیدوارکننده است که نتایج مشابهی در بیمار مبتلا به نوروپاتی دیابتی دیده شود.

درمان نوروپاتی دیابتی

کلینیک فیزیوتراپی شمیم در حال حاضر درمان با امواج شوک برون بدنی متمرکز (ESWT) را برای درمان نوروپاتی دیابتی در مردان و زنان ارائه می دهد. این روش می تواند یک گزینه جایگزین و غیر تهاجمی برای درمان استاندارد ارائه دهد.

لازم به ذکر است نتایج مطالعات تنها بر اساس با استفاده از دستگاه شوک موج یرون بدنی که متمرکز باشد و سایر دستگاههای شاک ویو از جمله پنوماتیک و رادیال نه تنها اثری ندارد بلکه بدلیل ماهیت ضربه ای می تواند بیماری را وخیم تر کند.

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید