درمان خار پاشنه با شاک ویو متمرکز یکی از موثرترین روش های درمانی این عارضه است که در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی ارائه می شود.

شاک ویو تراپی برای درمان بسیاری از اختلالات پا استفاده می شود: درد پاشنه پا، فاشیای کف پا مزمن، خار پاشنه، تاندونیت و غیره. این درمان توسط دکتر فیزیوتراپی انجام می شود و روند بهبود طبیعی التهاب کف پا که باعث خار پاشنه می شود را دوباره فعال می کند. 

در درمان با موج شوک، دکتر فیزیوتراپی امواج شوک الکتریکی را به ناحیه ملتهب بدن شما ارسال می کند و باعث ایجاد میکروتروما در آن ناحیه می شود. این میکروتروما باعث پاسخ درمانی در بدن شما می شود.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی از شاک ویو تراپی متمرکز در کنار سایر تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی برای درمان خار پاشنه پا بهره می برند.برای رزرو نوبت در کلینیک پیشرفته دکتر سعادتی می‌توانید با شماره تلفن‌‌ های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه یک رشد استخوانی است که عموماً در زیر استخوان پاشنه (کالکانئوس)، در مفصل با فاسیای کف پا قرار دارد. این خار در اثر التهاب فاسیای کف پا (فاشیای کف پا) ایجاد می شود. به ندرت، خار پاشنه می تواند در مفصل تاندون آشیل، در قسمت بالایی استخوان پاشنه ظاهر شود.

علل زیادی برای فاسیای کف پا و خار پاشنه وجود دارد: چاقی، صافی کف پا، دویدن، کفش نامناسب و ….

در همه موارد، پوشیدن کفش طبی برای خار پاشنه به تسکین درد ناشی از این بیماری کمک می کند.

درمان‌ های سنتی برای خار پاشنه پا شامل استراحت، فیزیوتراپی و دارو درمانی است – اما در دهه‌های اخیر، درمان با موج شوک به عنوان یک گزینه درمانی مطرح شده است.

موج شوک درمانی از سطوح بالایی از انرژی هدفمند برای ارتقاء التیام و کاهش درد استفاده می کند. این کم تهاجمی است و ممکن است به افراد مبتلا به فاشیای کف پا کمک کند از درمان های گسترده تر مانند جراحی اجتناب کنند. اما درمان برای همه کار نمی کند و نتایج می تواند غیرقابل پیش بینی باشد.

درمان خار پاشنه با شاک ویو تراپی متمرکز

در درمان خار پاشنه، امواج صوتی پرانرژی به بافت نرم ملتهب برخورد می کند. این تکنیک با ایجاد التهاب جدید، که برای بازسازی بافت ضروری است، روند بهبود را دوباره فعال می کند. به عبارت دیگر، شاک ویو تراپی سیگنالی به بدن برای شروع بهبودی فاسیا است.

در طی درمان با شاک ویو انرژی بالایی لازم است تا امواج از طریق تاندون ها و ماهیچه ها عبور کنند تا به هدف خود برسند: این شدت می تواند احساس گزگز، سوزش و گرما را در بافت بدن ایجاد کند. اگر ضربه روی استخوان ناخوشایند باشد، اثرات آن در پایان جلسه از بین می رود.

یک جلسه شوک ویو به طور متوسط ​​پنج دقیقه طول می کشد. در طول درمان، بدن همچنین اندورفین ترشح می کند که باعث مهار درد در ناحیه پاشنه پا می شود. یک واکنش طبیعی دیگر به نام “کنترل درد” نیز به عنوان یک مسکن عمل می کند.

مراحل شاک ویو تراپی در درمان خار پاشنه

یک سری معاینات برای تایید خار پاشنه انجام می شود: معاینه بیومکانیکی، اشعه ایکس و سونوگرافی. هنگامی که تشخیص خار پاشنه تایید شد، درمان با موج شوک می تواند آغاز شود.

درمان با امواج شوک ویو متمرکز درمان طی سه تا شش جلسه، هر جلسه به فاصله یک هفته انجام می شود.
تمرینات فیزیوتراپی مرتبط برای مؤثر بودن، درمان خار پاشنه با موج شوک معمولاً با تمرینات پا همراه است. هدف این تمرینات کشش و تقویت فاسیای کف پا (کشش انگشتان پا به سمت بالا، ماساژ عضلات داخلی پا و …) است. 
پیگیری درمانی. ناپدید شدن درد کف پا چند هفته پس از پایان درمان با موج شوک خار پاشنه توسط فیزیوتراپیست مشخص می شود.

در پاسخ به امواج شوک درمانی، بدن می تواند:

  • رگ های خونی جدیدی ایجاد کند که خون و مواد مغذی بیشتری را به التهاب می آورند.
  • تحریک بیش از حد انتهای عصبی را دریافت کند، که منجر به کاهش فوری درد می شود.
  • کلسیفیکاسیون ها را تجزیه کند.
  • افزایش نفوذپذیری سلول برای افزایش بهبودی.
  • درمان با موج شوک ویو برای خار پاشنه غیر تهاجمی است و می تواند به طور چشمگیری درد و سایر علائم خار پاشنه و فاشیای کف پا را کاهش دهد. این آن را به یک جایگزین ایده آل برای افرادی تبدیل می کند که ممکن است مایل به مصرف دارو یا درمان های جراحی تهاجمی نباشند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید