بیماری ازگود اشلاتر می‌تواند در کودکان و نوجوانانی که در دوره‌ی جهش رشد سن بلوغ به سر می‌برند، باعث ایجاد برآمدگی دردناکی در زیر کشکک زانو شود. بیماری ازگود اشلاتر یا درد زیر برجستگی زانو بیشتر در کودکانی رخ می‌دهد که زیاد می‌دوند، می‌پرند و یا جهت حرکت خود را سریع عوض می‌کنند، مانند ورزش‌هایی مثل فوتبال، بسکتبال، اسکی روی یخ و رقص باله.

بیماری تورم زیر برجستگی زانو معمولاً بدون نیاز به درمان بهبود پیدا می‌کند. علائم این بیماری معمولاً پس‌ از این که رشد استخوان‌های کودک شما متوقف شود از بین می‌روند. تا آن زمان، پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا روش‌هایی چون فیزیوتراپی، استئوپاتی، روش‌های درمانی کایروپراکتیک، لیزر کم‌توان، تحریک الکتریکی، اولتراسوند، طب سوزنی (سوزن خشک) و ماساژ درمانی را استفاده کنید. زمانی که علائم عارضه کم‌رنگ‌تر شدند، تمرینات کششی و تقویتی برای عضلات چهار سر ران‌ها، عضلات همسترینگ و دوقلوی پشت پا انجام خواهند شد.
تعداد جلسات درمانی به شدت و نوع عارضه و همچنین مدت‌زمان وجود بیماری در فرد بستگی خواهد داشت. در صورتی‌که این عارضه به‌طور مکرر در بدن شما بروز می‌کند و یا عواملی باعث شده‌اند تا خطر ایجاد دوباره‌ی این عارضه در شما افزایش یابد، متخصصین ما این عوامل را در زمان طراحی برنامه‌ی درمانی در نظر خواهند گرفت. جهت مشاوره یا رزرو نوبت می توانید با شماره تلفن 02126722004 - 02126722003 تماس حاصل فرمایید.

چرا درد زیر برجستگی زانو ایجاد می‌شود؟


عضله‌ی چهار سر ران توسط یک تاندون به توبروزیته‌ی استخوان درشت نی متصل شده است. در برخی از موارد، فشار شدید عضله بر روی تاندون باعث جدا شدن بخشی از استخوان می‌شود. بدن برای ترمیم این شکستگی، بافت استخوانی اضافی در این ناحیه تولید می‌کند. درنتیجه یک برآمدگی غیرطبیعی در محل توبروزیته ی استخوان درشت نی ایجاد می‌شود. از دیگر عوارض بیماری ازگود اشلاتر می‌توان به جابجا شدن استخوان کشکک زانو اشاره کرد که زمینه را برای درد پاتلوفمورال مهیا می‌کند.

علائم ازگود اشلاتر


درد زیر برجستگی زانو معمولاً در یکی از پاها بروز می‌کند ولی در برخی از موارد این بیماری هر دو پا را درگیر کرده و علائم آن در هر دو پا دیده می‌شوند، اگرچه ممکن است این علائم در یکی از پاها شدیدتر باشند. علائم این عارضه عبارت‌اند از:

 • زانودرد و حساسیت نسبت به لمس در ناحیه‌ی برآمدگی سر استخوان درشت نی
 • درد در ناحیه‌ی توبروزیته ی درشت نی که با انجام فعالیت‌های فیزیکی و ورزش کردن تشدید می‌شود
 • افزایش درد در ناحیه‌ی توبروزیته ی استخوان درشت نی با بالا و پایین رفتن از راه‌پله و یا پریدن
 • در برخی از موارد افزایش برآمدگی استخوانی در ناحیه‌ی توبروزیته ی استخوان درشت نی
 • تورم در ناحیه‌ی برآمدگی سر استخوان درشت نی
 • قرمز و ملتهب شدن پوست روی توبروزیته ی درشت نی
 • سفت شدن عضلات پشت و جلوی ران
 • در برخی از موارد، عضلات چهار سر ران ضعیف شده و جمع می‌شوند

عوامل تشدیدکننده‌ی درد و ورم زیر زانو


عوامل خطر اصلی درد زیر برجستگی زانو عبارت‌اند از:

 • سن: رده‌ی سنی شیوع این بیماری بسته به جنسیت افراد متفاوت است چراکه دخترها زودتر از پسرها به سن بلوغ می‌رسند. بیماری درد زیر زانو معمولاً در پسران بین ۱۳ تا ۱۴ سال و دختران بین ۱۱ تا ۱۲ سال رخ می‌دهد.
 • جنسیت: بیماری ازگود اشلاتر در پسران شایع‌تر است ولی تفاوت جنسیتی در حال کاهش است چراکه روزانه تعداد بیشتری از دخترها در فعالیت‌های ورزشی درگیر می‌شوند.
 • ورزش: این عارضه بیشتر در اثر ورزش‌هایی ایجاد می‌شود که مقدار زیادی دویدن، پریدن و تغییر جهت سریع دارند.

تشخیص


آزمایش و تست

می‌توان با یک معاینه‌ی فیزیکی جامع و بررسی دقیق سوابق پزشکی، بیماری ازگود اشلاتر را تشخیص داد:

 • حساسیت نسبت به لمس و درد ایجاد شده در برآمدگی سر استخوان درشت نی در معاینه‌ی فیزیکی مشخص می‌شوند.
 • صاف کردن تحت‌فشار پا زمانی که زانو به‌اندازه‌ی ۹۰ درجه خم شده است معمولاً باعث افزایش درد می‌شود ولی انجام تست بالا بردن تحت‌فشار پای صاف معمولاً بدون درد خواهد بود.
 • تست الی که مشخص‌کننده‌ی گرفتگی‌های شدید عضلات چهار سر ران می‌باشد، در همه‌ی موارد این بیماری مثبت خواهد بود.

تصویربرداری

به‌منظور معاینه‌ی دقیق‌تر پا و زانو و بررسی محل اتصال تاندون کشکک زانو به استخوان درشت نی، از عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس استفاده می‌شود.

درمان درد و ورم زیر زانو


به مفصل خود استراحت دهید

مدت‌زمان انجام فعالیت‌هایی که باعث تشدید عارضه می‌شوند مانند زانو زدن، پریدن و دویدن را محدود کنید.

یخ گذاشتن بر روی منطقه‌ی آسیب‌دیده

یخ گذاشتن بر روی منطقه‌ی آسیب‌دیده می‌تواند درد و تورم را کاهش دهد و در درمان ازگود اشلاتر موثر خواهد بود . یخ گذاشتن بر روی منطقه‌ی ملتهب و حساس به لمس بسیار مفید خواهد بود.

باندپیچی

تکنیک کاهش فشار از روی تاندون کشکک زانو می‌تواند باعث کاهش درد شود. راه‌های متفاوتی برای انجام این تکنیک وجود دارند. استفاده از تکنیک باندپیچی مک کانل به‌تنهایی می‌تواند دامنه‌ی حرکتی زانو را افزایش داده و درد احساس شده به هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی را کاهش دهد.

بریس های زانو

بریس های زانو، باندپیچی، زانوبندهای طبی با بند زیر کشکک یا پد در ناحیه‌ای از زانو که می‌تواند آسیب ببیند می‌توانند در طول فعالیت‌های فیزیکی باعث کاهش درد شوند.

دارودرمانی

داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن و یا ناپروکسن می‌توانند کارساز باشند.

فیزیوتراپی و ورزش‌درمانی

یک فیزیوتراپیست می‌تواند تمریناتی را به شما آموزش دهد تا عضلات چهار سر ران و همسترینگ را بکشید. این کار می‌تواند فشار وارده بر روی نقطه‌ی اتصال تاندون کشکک به استخوان درشت نی را کاهش دهد. تمرینات تقویتی برای عضله‌ی چهار سر ران می‌توانند ثبات و پایداری مفصل زانو را افزایش دهند.

فیزیوتراپیست می‌تواند بر روی تمریناتی تمرکز کند که باعث تقویت انعطاف‌پذیری شده و قدرت ساختارها عضلانی اطراف را افزایش می‌دهند. این ساختارها عبارت‌اند از عضلات چهار سر، همسترینگ، نوارهای ایلیوتیبیال و عضله‌ی گاسترو. تمرینات تقویتی شدید برای عضلات چهار سر ران باعث فشار زیادی بر روی توبروزیته ی استخوان درشت نی شده و در ابتدای درمان باید از آن‌ها دوری کرد.

روش‌های درمانی کایروپراکتیک

روش‌های درمان کایروپراکتیک شامل درمان‌های دستی می‌باشد. کایروپراکتور ها از طیف گسترده‌ای از تکنیک‌های منیپولاسیون ملایم و مخصوص به‌منظور شل کردن مفاصلی که دچار گرفتگی شده‌اند و همچنین بازیابی عملکرد طبیعی آن‌ها استفاده می‌کنند که این کار به‌نوبه‌ی خود باعث تسکین درد خواهد شد. کایروپراکتور ها از روش‌های مختلفی برای ماساژ بافت‌های نرم و همچنین ورزش‌درمانی به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی درمانی استفاده می‌کنند.

استئوپاتی

استئوپاتی شکل خاصی از فیزیوتراپی است که در آن از تکنیک‌های دستی (با کمک دست) برای درمان اختلالات ساختاری و مکانیکی زانو استفاده می‌شود. ماساژ و تمرینات کششی مفاصل و عضلات برای بهبود دامنه‌ی حرکتی و کاهش درد و گرفتگی در سیستم اسکلتی عضلانی (عضلات، مفاصل، استخوان‌ها، رباط‌ها و اعصاب زانو) استفاده می‌شوند.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی خارجی می‌تواند درد افرادی که از بیماری ازگود اشلاتر رنج می‌برند را تا حد زیادی تسکین دهد. بافت استخوانی که در زیر استخوان کشکک زانو تشکیل می‌شود با استفاده از این روش تخریب شده و در طی چندین جلسه‌ی درمانی، بافت‌های پیوندی ران طولانی‌تر می‌شوند.

ترکیب شاک ویو تراپی و ماساژ درمانی

ما از ترکیب این دو روش درمانی در ابتدا برای شل کردن لایه‌های فاسیای عضلات بزرگ چهار سر ران استفاده می‌کنیم. خیلی سریع، بدن شما واکنش نشان داده و شروع به اضافه کردن بافت به این منطقه می‌کند.

الکتروتراپی

تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست (TENS) را می‌توان به‌عنوان یک استراتژی درمانی برای تسکین درد زانو مورد استفاده قرار داد. در این روش سیگنال‌های الکتریکی به منطقه‌ی دردناک فرستاده شده و باعث تسکین درد در این ناحیه می‌شوند.

لیزر درمانی کم‌توان

لیزر درمانی کم‌توان به‌طور خاصی برای کاهش درد و التهاب و تسریع روند بهبودی مفید است. در لیزر درمانی کم‌توان از لیزر سرد برای انتقال انرژی نوری و شروع یک زنجیره از واکنش‌ها که درنهایت منجر به بهبود جراحت، کاهش التهاب و تسکین درد می‌شوند استفاده می‌شود.

طب سوزنی

طبق نظر بسیاری از بیماران، طب سوزنی در تسکین زانودرد بسیار مؤثر است. از طب سوزنی در بیماری تورم زیر برجستگی زانو به‌منظور تسکین درد و همچنین عدم نیاز به استفاده‌ی طولانی‌مدت از داروهای مسکن استفاده می‌شود.

مقالات مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی