بازدیدها: 107

درمان درد مزمن با روش آر تی ام اس

درمان و دارو روش های استاندارد برای کسانی است که درد مزمن دارند. با این حال، دارو گاهی اوقات می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد و درمان به تنهایی همیشه مفید نیست.

راه حل؟

درمان‌های تحریک مغز، از جمله درمان تحریک مغناطیسی فرا جمجمه ای (تی ام اس)، در حال تثبیت و شناخته شدن در زمینه پزشکی هستند که اغلب برای کاهش درد یا علائم افسردگی استفاده می‌شوند. درمان تی ام اس در طیف گسترده‌تری از درمانهای پزشکی در حالیکه کاملا بدون عارضه استفاده می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان تی ام اس ،  با کلینیک پیشرفته شمیم با مدیریت دکتر سعادتی تماس بگیرید.

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه درمان‌ به روش تی ام اس یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره تلفن‌‌های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

تحریک مغناطیسی فرا جمجمه ای برای درد مزمن چیست؟

اصطلاحات تحریک مغناطیسی مغناطیسی فرا جمجمه ای و تحریک مغناطیسی مغناطیسی فرا جمجمه ای مکرر (آر تی ام اس) اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. تنها تفاوت بین این دو اصطلاح این است که تی ام اس تکراری به یک برنامه درمانی مداوم و منظم اشاره دارد. در مقابل، تی ام اس به تنهایی می تواند به هر چیزی از چند جلسه تا یک برنامه درمانی کامل اشاره کند.

سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان سندرم درد مزمن و افسردگی تایید کرده است که تی ام اس یک روش غیر تهاجمی است که از پالس های الکترومغناطیسی برای تولید تحریک با فرکانس بالا در قشر حرکتی و هیجانی استفاده می کند

این تحریک عمیق باعث تحریک سلول های عصبی در مغز می شود و اساساً باعث بهبود عملکرد سیستم عصبی و درمان بیمار می شود.

چگونه TMS به درمان درد مزمن کمک می کند؟

TMS برای درد مزمن با تحریک قشر حرکتی اولیه عمل می کند. این تحریک قشر مغز منجر به کاهش قابل توجه درد می شود. تحریک مغناطیسی مغناطیسی فرا جمجمه ای ، می تواند به کنترل شرایطی سندرم درد مزمن و درد مزمن نوروپاتیک کمک کند و باعث تسکین درد قابل توجهی شود.

پالس های الکترومغناطیسی مسیرهای عصبی را در قشر جلوی پیشانی پشتی جانبی مغز را تحریک کرده و با تعدیل تحریک پذیری قشر در لوب طرفی مغز (بخشی از مغز که مسئول تعدیل درد است) شدت درد را کاهش می دهد.

تی ام اس چگونه کار می کند؟

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما بسیار ایمن و تقریباً بدون درد است. درمان TMS با تحریک سلول های عصبی در قشر حرکتی اولیه و قشر جلوی پیشانی پشتی جانبی (بخشی از مغز که مسئول تنظیم خلق و خو است) عمل می کند.این تحریک قشر حرکتی، پالس های مغناطیسی را به ساختارهای مغز می رساند و به تنظیم احساسات و کاهش علائم افسردگی کمک می کند.همچنین برای کمک به تسکین درد و کاهش شدت درد استفاده می شود.

در برخی موارد، تحریک مغناطیسی مغناطیسی فرا جمجمه ای مکرر نیز در موارد افسردگی مقاوم به درمان یا مواردی که دارو و درمان هیچ بهبود قابل توجهی ایجاد نمی کند، استفاده می شود.

انواع درد مزمن با تی ام اس قابل درمان است

تحریک مغناطیسی مغناطیسی فرا جمجمه ای می تواند طیف وسیعی از شرایط درد مزمن را درمان کند، از جمله:

 • سندرم درد مزمن (دردی که مدتها پس از تصادف، جراحت یا بیماری باقی می ماند)
 • درد مزمن نوروپاتیک (آسیب عصبی، نوروگلیا پس از زونا و سندرم تونل کارپال)
 • فیبرومیالژیا
 • سندرم روده تحریک‌پذیر
 • کمر درد

 

اثربخشی تی ام اس در درمان درد مزمن

تی  ام اس برای درد مزمن یک جایگزین موثر برای روش‌های سنتی‌تر مدیریت درد مزمن است. اگرچه اثربخشی تی ام اس در درمان اختلالات خلقی تا حد زیادی ثابت شده است، شواهد کمی در مورد اثربخشی آن در درمان درد مزمن تا همین اواخر وجود داشت.

در زیر، برخی از مطالعات موردی و کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی‌شده و کنترل‌شده را برای درک تحریک مغناطیسی مغناطیسی فرا جمجمه ای مکرر و نقش آن در درمان تسکین درد بررسی می‌کنیم.

تی ام اس برای چه مواردی استفاده می شود؟

به عنوان یک درمان تحریک مغز، درمان تی ام اس اغلب برای درمان علائم افسردگی و اختلالات خلقی خاص مانند اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، اضطراب و افسردگی مقاوم به درمان استفاده می شود.

کسانی که از این اختلالات رنج می برند، سطح فعالیت کمتری در قشر جلوی مغز پشتی جانبی دارند. تحریک قشر حرکتی که تی  ام اس فراهم می کند به افزایش فعالیت برای تنظیم احساسات و خلق و خو کمک می کند.

در مورد درد نوروپاتیک، تی ام اس کمی متفاوت عمل می کند. پالس های الکترومغناطیسی به جای هدف قرار دادن سلول های عصبی در قشر حرکتی پیشانی، به تحریک ساختارهای مغز و مسیرهای درد مرتبط با درد مزمن کمک می کنند.

به تدریج، تی ام اس باعث کاهش قابل توجه درد و تسکین درد از طریق تحریک مغناطیسی می شود. از آنجایی که این تحریک مسیرهای درد را هدف قرار می دهد نه قشر پیشانی مغز، خلق و خو را مانند موارد افسردگی تنظیم نمی کند. در کسانی که درد مزمن دارند، به جای آن به تنظیم تحریک پذیری قشر مغز کمک می کند و درک مشتری از درد را کاهش می دهد.

درمان درد مزمن

درد مزمن نوروپاتیک هر نوع دردی است که بیش از دوازده هفته ادامه داشته باشد. اینها اغلب به شکل اختلالات درد مانند دیابت، آرتریت، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و فیبرومیالژیا هستند. یکی از شایع ترین علل درد مزمن یک تصادف یا آسیب است – به ویژه اگر فرد بهبود نیابد یا آسیب طولانی مدت عصبی داشته باشد.

درد مزمن از طریق طناب نخاعی به مغز ارسال می شود و پیام هایی در امتداد مسیرهای عصبی و گیرنده های درد ارسال می شود. اگرچه هیچ درمان مشخصی برای درد مزمن وجود ندارد، اما می توان آن را کنترل کرد. رایج ترین روش های درمانی شامل کنترل درد، فیزیوتراپی، داروها و تحریک قشر حرکتی اپیدورال است.

در حالی که همه این روش ها می توانند درد را کاهش دهند، تصور می شود که تحریک مغناطیسی مغناطیسی فرا جمجمه ای یکی از بهترین ها باشد.

کارآزمایی بالینی یک

در یک کارآزمایی بالینی، اثربخشی تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال مورد آزمایش قرار گرفت. این مطالعه نشان داد که تی ام اس اغلب به عنوان یک درمان ضد افسردگی استفاده می شود، اما می تواند برای درمان درد مزمن نیز استفاده شود.

پس از اعمال تی ام اس 1 هرتز به گروه، آزمودنی ها درد را با استفاده از مقیاس لیکرت یازده درجه ای ارزیابی کردند. نتیجه؟ درد پس از TMS به 1.5 کاهش یافت و همه مراجعان کاهش قابل توجهی در درد گزارش کردند.

کارآزمایی بالینی دو

مطالعه بالینی دیگری که بهبود درد ناشی از درمان تی ام اس را انجام داد. این کارآزمایی به عنوان یک سری مطالعات انجام شد که اولین آن بر روی سی و شش مشتری درد مزمن تمرکز داشت.

پس از دریافت 10 تی ام اس هرتز در نواحی دردناک بدن (دست، صورت یا بازو)، مراجعان از یک مقیاس آنالوگ بصری برای گزارش نمرات درد خود استفاده کردند. این نمرات درد از صفر تا 100 بود و همه به این نتیجه رسیدند که جلسات تی ام اس تسکین درد قابل توجهی را در قشر حرکتی اولیه آنها ارائه کرده است.

در یکی از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی‌شده و کنترل‌شده دیگر، محققان اثربخشی تی ام اس را بر تحریک‌پذیری قشر مغز بررسی کردند. این کارآزمایی شامل بیست و دو بیمار مبتلا به درد عصبی دست بود و آنها را به دو گروه تقسیم کرد: گروه فعال و گروه ساختگی.

گروه فعال تی ام اس را با فرکانس 1 هرتز و 10 هرتز دریافت کردند، در حالی که گروه  تی ام اس ساختگی (اثر دارونما) را دریافت کردند. گروه فعالی که درمان فعال تی ام اس دریافت کردند، نسبت به کسانی که درمان ساختگی یا تحریک ساختگی دریافت کردند، کاهش درد قابل توجهی را گزارش کردند.

اثربخشی تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال در کاهش شدت درد در هر کارآزمایی بالینی برجسته شد و ثابت کرد که

تی ام اس یک جایگزین عالی برای روش‌های سنتی‌تر مانند درمان و دارو است.

در ترکیب با این روش ها، مراجعین ممکن است سطح بیشتری از کاهش درد را تجربه کنند.

به عنوان یک درمان غیر تهاجمی، تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال مکرر به طور کلی ایمن و کم خطر در نظر گرفته می شود. کنترل درد هرگز آسان نیست، اما بر خلاف سایر اشکال درمان مانند دارو، ECT و تحریک عمیق مغز، تی ام اس عملاً بدون درد است و عوارض جانبی کمی دارد.

در طول یک جلسه تی ام اس برای درد مزمن چه انتظاری داریم؟

ما می دانیم که تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال می تواند کمی دلهره آور به نظر برسد، اما چیزی برای ترسیدن وجود ندارد. آنچه را که در اولین جلسه درمان تی ام اس باید انتظار داشت در اینجا آمده است:

بیماران به سمت یک صندلی هدایت می شوند

دکتر تی ام اس یک سیم پیچ الکترومغناطیسی را در کنار پوست سر قرار می دهد و شروع به ارسال پالس به ساختارهای مغز و مسیرهای عصبی می کند.

دکتر آستانه قشر حرکتی (مقدار انرژی مورد نیاز برای تکان دادن دست های مشتری) را تعیین می کند.

در طول جلسه تی ام اس

معمولاً صدای کلیک شنیده می شود یا ضربه مختصری بر روی سر احساس می شود. این کاملاً ایمن است و جای نگرانی نیست – این فقط صدای سیم پیچ الکترومغناطیسی است که پالس ها را ارسال می کند.

چگونه برای یک جلسه تی ام اس آماده شویم

از آنجایی که تحریک مغناطیسی فرا جمجمه ای غیر تهاجمی است، نیازی به بیهوشی ندارد – و آن را به یک روش ساده تبدیل می کند. با این حال، ممکن است یک معاینه فیزیکی قبل از اولین قرار ملاقات انجام شود.

همچنین به بیماران توصیه می شود که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تی ام اس صحبت کنند اگر:

 • باردار هستند
 • دارو مصرف می کنند
 • سابقه خانوادگی تشنج دارند.
 • آسیب یا آسیب مغزی داشته باشند.
 • سردردهای منظم دارند
 • دارای وسایل فلزی در داخل بدن خود هستند، مانند سیم پیچ آنوریسم، استنت، کاشت شنوایی حلزون و قطعات گلوله.

به عنوان یک درمان پیشرفته، قیمت تی ام اس ممکن است کمی گران به نظر برسد، اما در برخی موارد، می تواند جان انسان ها را نجات دهد – به ویژه در موارد افسردگی مقاوم به درمان یا کسانی که با افکار خودکشی دست و پنجه نرم می کنند.

 

جلسات تی ام اس چقدر طول می کشد؟

تعداد جلسات و زمان جلسات بسته به تشخیص دکتر و شرابط بیمار تعیین می شود.

میزان موفقیت درمان تی ام اس چقدر است؟

به عنوان بخشی از برنامه های درمانی ما، بیماران می توانند  را برای درد مزمن یا برای اختلالات خلقی درمان تی ام اس دریافت کنند. در کنار درمان‌ تی ام اس ، طیف وسیعی از اعتیادها و اختلالات سلامت روان را نیز درمان می‌کنیم و به افرادی که تحت مراقبت ما هستند کمک می‌کنیم در جهت درست گام بردارند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید