بازدیدها: 109

افراد عادی، روزانه بیش از ۵۰۰۰ قدم برمی دارند. در طی دوره زندگی ما این قدم های کوچک به مجموع ده ها هزار مایل می رسند و این مسافت پیموده شده می تواند به پاهای ما منتقل شود؛ که سبب آسیب های مختلف و بیماری ها مزمن می گردد. در حدود ۱۰ درصد از مردم، این آسیب های فرسایشی پا، در نهایت شامل خار پاشنه خواهد بود. خار پاشنه، برآمدگی های کوچک استخوانی هستند که قدرت حرکت را به شدت محدود می کنند و حتی راه رفتن در خانه را به یک کار طاقت فرسا و سخت مبدل می سازند. خوشبختانه، بسیاری از بیمارانی که از درد پای مربوط به خار پاشنه رنج می برد، می توانند با انجام انتخاب های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی، علائم خود را کاهش دهند.

درمان خار پاشنه با شاک ویو متمرکز

علت خار پاشنه


در ابتدا بیایید راجع به اینکه چه چیزی در جایگاه اول باعث ایجاد این خارهای پاشنه دردناک می شود صحبت کنیم. خار پاشنه در حقیقت تنها رسوب بیش از حد کلسیمی است که طی گذشت زمانی طولانی، ته استخوان کالکانئؤس، که به نام استخوان پاشنه نیز شناخته می شود، تجمع پیدا می کند. تشکیل این زوائد استخوانی ممکن است به سایر بیماری ها یا فاکتورهای سبک زندگی مربوط باشد. برای مثال کفش هایی با اندازه نامناسب یا کفی ضعیف، ممکن است منجر به ایجاد خار پاشنه شوند. افراد دارای اضافه وزن، ریسک بیشتری برای ایجاد خار پاشنه دارند؛ درست مثل افرادی که آرتروز و ناهنجاری های راه رفتن دارند، مثل اورپرونیشن (که تحت عنوان کف پای صاف نیز شناخته می شود). فشار آوردن ناشی از فعالیت هایی مثل دویدن و آهسته دویدن، بر استخوان ها و بافت های همبند پا نیز می تواند در رشد خار پاشنه موثر باشد.

ریسک فاکتورها


 • داشتن اضافه وزن
 • دیابت
 • راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت
 • افزایش فعالیت طی یک دوره زمانی بسیار کوتاه
 • داشتن کف پای صاف یا داشتن قوس بلند در کف پا
 • کفش نامناسب یا اشتباه
 • پوشیدن کفش پاشنه بلند برای طولانی مدت

علائم خار پاشنه


بدون در نظر گرفتن علت زمینه ای، علائم رایج زیادی از خار پاشنه وجود دارند. بسیاری از افراد درد قابل توجه تری را هنگام صبح یا پس از استراحت کردن به مدت طولانی، تجربه می کنند. درد خار پاشنه، ممکن است در بعضی افراد بصورت یک درد تیز در کف پا نمایان شود. همچنین درد خار پاشنه، ممکن است خفیف باشد و بصورت یک درد مبهم طی روز وجود داشته باشد؛ بخصوص در حین و بعد از فعالیت های سخت و شدید. سایر علائم خار پاشنه پا شامل التهال و حساس شدن در کف پاست که تحت عنوان فاشئیت پلانتار شناخته می شود. در خار های بزرگ تر، حتی ممکن است یک برآمدگی واضح در محلی که خار شکل گرفته است، وجود داشته باشد. معاینه فیزیکی و سایر تصویربرداری های تشخیصیش نیز می توانند برای تشخیص مناسب علت زمینه ای درد پاشنه خفیف یا متوسط بیمار، مورد استفاده قرار گیرند. تذکر این نکته مهم است؛ که  همه خارهای پاشنه باعث ایجاد درد یا ناراحتی نمی شوند. در حقیقت، تنها ۵ درصد از افرادی که خار پاشنه دارند، درد پا را تجربه می کنند.

انتخاب های درمانی اول برای خار پاشنه


انتخاب های درمانی مختلف متعدد و  قابل دسترسی برای خارپاشنه، برای شما موجود است که در دامنه مختلفی، از تسکین درد گرفته تا درمان آن، وجود دارند. انتخاب های زیر را بررسی کنید تا بتوانید درمانی که برای شما موثر باشد را پیدا کنید.

درمان خانگی و استراحت

در مواردی با شدت کمتر، درمان های طبیعی خانگی نیز می توانند مفید باشند. موثرتریم درمان ها شامل نمک های اپسوم، سرکه سیب، جوش شیرین و روغن نارگیل می باشد. همچنین مهم است به یاد داشته باشید که افرادی که از خار پاشنه رنج می برند، بهتر است هر زمانی ممکن است استراحت داشته باشند. به آنها توصیه می شود از انجام فعالیت هایی که باعث بدتر شدن علائم خار پاشنه می شوند خودداری کنند؛ مثل دوره های طولانی ایستادن و آهسته دویدن.

استفاده از کفش های ابری و کفی های طبی

درد ایجاد شده توسط خار پاشنه معمولا به علت فشار نامساوی و ضعف در تکیه گاه بودن قوس پا ایجاد می شوند. اینجاست که کفش هایی با طراحی خاص و کفی عای طبی وارد عمل می شوند. این کفی ها با تقسیم مساوی فشار و ایجاد یک تکیه گاه بیشتر برای پاشنه، فشار وارد بر پاشنه را کم می کنند و درد را کاهش می دهند.

کفش های راحت و اندازه ابری نیز می توانند تاثیرات مشابهی را برای شما ایجاد کنند. این کفش ها نیز درد را تسکین می دهند و درد پاشنه را کاهش می دهند. بهترین انتخاب برای شما می تواند کفش های مخصوص دویدنی باشد که دارای تخت نرم هستند. هنگامی که کفش را برای راحتی آن ارزیابی می کنید، باید به دنبال موارد زیر باشید:

 • تکیه گاه محکمی برای پاشنه باشد
 • پاشنه مختصری بالا باشد
 • انعطاف پذیری متوسطی داشته باشد

گذاشتن یخ

 ثابت شده است، سرما درمانی که شامل استفاده موضعی از یخ می باشد، بافت های ملتهب را تسکین می دهد. مشابه آن برای خار پاشنه نیز صادق است. یخ می تواند هم درد و هم تورم پا را کاهش دهد.

 • قطعه یخی را که با یک پارچه پوشانده شده است را روی پاشنه خود قرار دهید.
 • برای اینکه قطعات یخ را در جای خود نگه دارید می توانید از یک کمپرس سرد استفاده کنید.
 • بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه بماند و سپس آنرا باز کنید.
 • این کار را روزانه چند بار تکرار کنید.

داروهای ضد التهابی

داروهای ضد التهابی بدون نیاز به نسخه می تواندد درد و التهاب را تسکین دهند. بدین طریق از وقوع آسیب های بعدی جلوگیری می کنند. رایج ترین داروهای مورد استفاده برای خار پاشنه شامل موارد زیر می شود:

 • ایبوپروفن (ادویل)
 • آسپرین
 • ناپروکسین سدیم (آلوه)

افرادی که مشکلات کلیوی دارند، درست مانند افرادی که زخم و خونریزی از معده دارند باید از استفاده از این داروها خودداری کنند.

داروهای تزریقی برای درمان درد خار پاشنه

ذکر کنید که تزریق استروئید ها (تزریق کورتیزون) درد را کاهش می دهند؛ نه اینکه خار پاشنه را درمان کنند. در حقیقت، این تزریقات درد و تورم را در ناحیه هایی که تحت تاثیر قرار گرفته اند را کاهش می دهد. این داروها تنها در موارد پیشرفته تر  و زمانی که دارهای آزاد ضد التهابی موثر نباشند، تجویز می شوند.

فیزیوتراپی خار پاشنه 

فیزیوتراپی خار پاشنه

  در بیشتر موارد، برای متوقف کردن درد و از بین بردن آسیب، خار پاشنه نیازی به جراحی یا عمل های تهاجمی ندارد.همیشه نیاز به درمان های محافظتی وجود دارد.

دکتر فیزیوتراپی علت و نوع درد پاشنه شما را ارزیابی می کند و با توجه به آن، درمان را انجام می دهد. درمان شامل تسکین درد و برنامه برای تقویت اندام تحتانی می شود.

 • لیزر سرد: برای کاهش درد موضعی، روی بافت های عمقی کار می کند و به ترمیم زخم کمک می کند.
 • اولتراسوند: جریان خون ناحیه ملتهب را تقویت می کند؛ بنابراین سبب ترمیم بافت می شود.
 • درمان های دستی و حرکت دادن: فیزیوتراپیست پای شما را برای کاهش محدودیت حرکت بین استخوان ها و عضلات، پای شما را حرکت خواهد داد. این کار به کاهش درد و خشکی کمک می کند.
 • بستن پا با نوار: نوار پا را حمایت می کند، عضلات و رباط های تحت فشار را در شرایط استراحتی قرار می دهد.

شاک ویو خارپاشنه

شاک ویو خارپاشنه

 درمان با شاک ویو پرتویی یک روش غیرتهاجمی درمانی است که با تشکیل عروق خونی و ایجاد جریان بیشتری از مواد مغذی به ناحیه آسیب دیده، به پاسخ ترمیمی بدن کمک می کند. ESWT  روش جدیدی است که شاک ویوها با ابزاری خاص، از طریق پوست به ناحیه آسیب دیده پا فرستاده می شوند. اکستراکورپورال به معنی خارج از بدن می باشد. شاک ویوها مکانیکی اند و الکتریکی نیستند؛ امواج صوتی قابل سمع و کم انرژی هستند که با افزایش جریان خون به ناحیه آسیب دیده کار می کنند. این امواج فرایند ترمیم را سرعت می بخشند. معمولا بصورت یک تا دو هفته مجزا، به یک دوره سه درمانی نیاز دارید.

هر جلسه عادی حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد و سه جلسه توصیه می شود. تجربه فوری تسکین درد بعد از هر جلسه، چیز رایجی است و برای به حداکثر رساندن تاثیرات درمان، به هر سه درمان نیاز است.

ورزش

ورزش

فعالیت های کششی برای فاشیای پلانتار و عضلات ساق می تواند عضلات پا را به حالت استراحت دربیاورد. این کار به طور قابل ملاحظه ای فشار وارد بر خار پاشنه را کاهش می دهد. بهترین حرکات کششی شامل خم کردن پا و کشیدن ساق است.

با قرار دادن پنجه پا روی لبه پله ها هنگام بالا رفتن از آنها و سپس به آرامی پایین آوردن پنجه، می توان به آسانی به یک کشش پایه عضلات ساق دست یافت. حرکات کششی نشسته نیز ممکن است با استفاده از بندهای کمکی برای کشیدن بالای پایتان به سمت بدن امکان پذیر باشند. پزشک ممکن است فعالیت هایی را که برای هدف قرار دادن بیشتر فاشیای پلانتار طراحی شده اند، توصیه کند؛ و اغلب این فعالیت ها هنگامی که قبل از انجام فعالیت های سخت روزانه انجام می شوند، بیشترین تاثیرگذاری را دارند. هنگامی که دکتر این فعالیت ها را تجویز کرد؛ می توان این فعالیت ها را در خانه و/یا درمانگاه انجام داد.

جراحی خار پاشنه چیست؟

در صورتی که انتخاب های درمانی غیر جراحی قبلی برای کاهش درد پاشنه خار فرد، با شکست مواجه شد، ممکن است نیاز به جراحی باشد. هنگامی که بیماری خاص شما تشخیص داده شد، پزشک انتخاب های جراحی را برای شما مطرح خواهد کرد. خار پاشنه می توانند بصورت همزمان با سایر بیماری ها ایجاد شوند؛ برای مثال فاشئیت پلانتار، یک التهاب لیگامان فاشیای پلانتار است که در کف پا ایجاد می شود؛ که می تواند منجر به رشد استخوانی پاشنه شود. درد ناشی از این نوع خار پاشنه معمولا با خود لیگامان ملتهب در ارتباط است. اگر مورد این باشد، ممکن است پزشک شما روشی را به نام خلاصی از فاشیای پلانتار، توصیه کند. در حین این عمل جراحی، جراح قسمتی از لیگامان را برای کاهش التهاب و درد، برمی دارد. این عمل می تواند بصورت اندوسکوپیک یا به روش باز انجام گردد. روش اندوسکوپیک، برش های کوچکتر و دوره درمانی کوتاه تری را نسبت به روش های باز دارد. بسته به شرایط خاص، پزشک به شما یکی از این دو روش را پیشنهاد خواهد کرد. در بعضی موارد، ممکن است نیاز باشد تا خار پاشنه نیز برداشته شود؛ گرچه عمل جراحی برداشتن پاشنه هار نسبت به روش های قبلی، کمتر رایج است. پزشک تنها پس از شکست انتخاب های درمانی خار پاشنه برای تسکین علائم، برداشتن خار پاشنه را توصیه می کند. حین جراحی برداشتن پاشنه، جراحی رسوبات کلسیم پاشنه را از بین می برد. این روش می تواند هم به روش باز و هم به روش اندوسکوپیک انجام شود؛ و مانند خلاصی از فاشیای پلانتار، بسته به مورد تفاوت خواهد داشت.

پیشگیری از خار پاشنه


برای پیشگیری از خار پاشنه، کفش مناسب بپوشید؛ وزن خود را کنترل کنید؛ از ورزش روی سطوح سخت خودداری کنید و عضلات پا و مفاصل را منعطف نگه دارید.

قبل از ورزش کردن، گرم کنید و حرکات کششی انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید