گرفتگی، اسپاسم و خشکی عضلات گردن علت و درمان آن با فیزیوتراپی

اسپاسم گردن یک انقباض غیرارادی عضلات گردن است که موجب احساس گرفتگی عضلات یا گردن درد می‌شود. اسپاسم پشت و گردن انواع مختلفی از اسپاسم هستند. اسپاسم گردن ممکن است ناشی از آسیب، استفاده‌ی بیش از حد، قرار دادن سر و گردن با وضعیتی نامناسب یا استرس باشد. گرفتگی عضلات گردن می‌تواند در هر نقطه‌ای از پشت سر شما شروع شده، به سمت شانه‌ها و در امتداد دو طرف گردن یا به سمت مرکز گردن شما ادامه پیدا کند. گاهی اوقات، به خصوص اگر یک عصب آسیب ببیند، درد می‌تواند به سمت بازو و / یا دست شما نیز کشیده شود.

متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی از روش‌های درمانی مختلف فیزیوتراپی برای دستیابی به موارد زیر استفاده می‌کنند:

 • آموزش بیماران بر اساس اصول کشش و تقویت عضلات، که به نوبه‌ی خود باعث کمک به مدیریت گردن درد و اسپاسم و سرعت بخشیدن به بهبود بافت می‌شود.
 • آموزش بیماران در خصوص اصول صحیح وضعیت قرارگیری و ارگونومی مناسب برای حفظ استخوان‌های گردن.
 • مراحل بهبودی را سرعت می‌بخشند، این مرحله با تمرکز بر موارد زیر انجام می‌شود:
  • کاهش درد و چرخه التهاب با استفاده از روش‌های غیر فعال تنها در صورت شدید بودن اسپاسم: یخ / گرما / اولتراسوند / کشش / تحریک الکتریکیلیزر درمانی سرد / ماساژ درمانی
  • بازگرداندن انعطاف پذیری عضلانی، حرکت مفصل و حرکت گردن با معرفی تمرینات کششی خاص.
  • تقویت عضلات درگیر گردن
  • بازگشت به فعالیت‌های عادی
 • جلوگیری از وقوع مشکلات در آینده.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴ تماس حاصل فرمایید.

علل


علل های متعددی می‌توانند موجب اسپاسم و گرفتگی گردن شوند. از جمله:

 • صدماتی مانند رگ به رگ شدن یا کشیدگی عضلات که می‌توانند از حوادث ورزشی یا تصادف ماشین ناشی شوند. رگ به رگ شدن در واقع وارد شدن آسیب به رباط‌ها (بافت فیبروزی است که استخوان را به استخوان یا غضروف را به استخوان متصل می‌کند) است. کشیدگی عضلات یک آسیب عضلانی است.
 • ضربه مستقیم به گردن و یا ضربه به سر یا قسمت دیگری از بدن که باعث می‌گردد گردن به سرعت در هر جهت خم شود. شکستگی استخوان در گردن و پشت ممکن است به علت تصادفات ماشین، سقوط و ورزش‌های مبارزه‌ای باشد. بیش از نیمی از آسیب‌های گردن در ورزش فوتبال اتفاق می افتد.
 • تنگی کانال نخاعی ناشی از دیسک‌های بیرون زده یا دژ نره شده و آرتریت
 • بیرون زدگی دیسک (بیرون زدگی ساختارهای دایره‌ای شکل حاوی ژل که به عنوان جاذب‌های ضربه بین استخوان‌های ستون فقرات عمل می‌کنند)
 • دیسک‌های دژنراتیو (شکستگی دیسک‌ها) و آرتریت (التهاب مفصلی)
 • عفونت.گردن درد و گرفتگی گردن همراه با تب می‌تواند ناشی از مننژیت، عفونت جدی یکی از غشاهای مغز و نخاع  باشد.
 • وراثت. داشتن والدینی با مشکلات گردن ممکن است خطر ابتلا به مشکل گردن را افزایش دهد.
 • سابقه‌ی داشتن آسیب‌های گردن آسیب‌های ورزشی گردن، مشکلات دیسک یا آرتروز. این موارد احتمال ایجاد آسیب در گردن را افزایش می‌دهند.

علائم


 • یکی از علائم اصلی اسپاسم، قفل شدن مفاصل مجاور است.
 • "انقباض عضله" در عضلات گردن که مانع از حرکت مناسب می‌شود.
 • فرد ممکن است قادر به چرخاندن سر در جهت خاص برای چند روز یا حتی هفته‌ها نباشد.
 • هر نوع استرس معمول می‌تواند باعث تجمع مایع شود که گره‌های دردناکی در عضلات ایجاد می‌کنند؛ این گره‌های دردناک اغلب با ماساژ تسکین می‌یابند. اسپاسم می‌تواند یک گره بزرگ ایجاد کند که شامل عضلات زیادی است که در اثر انقباض دچار گرفتگی شده‌اند.
 • گرفتگی در گردن همچنین می‌تواند بر عضلات نواحی آناتومیک اطراف آن تأثیر بگذارد. علائم نیز به میزان درگیری ستون فقرات گردن بستگی دارند و می‌توانند در سر، صورت یا در بازوها، شانه‌ها و همچنین نواحی بالایی پشت متمرکز شوند.
 • این اسپاسم های عضلانی در گردن اغلب ترسناک هستند و همچنین قادر به ایجاد اثرات عصبی پس از گرفتگی می‌باشند.
 • ضعف، سوزن سوزن شدن، بی حسی و گز گز دست و پا یا دردهای باقی مانده، همه از جمله عوارضی هستند که می‌توانند پس از یک اسپاسم قوی ایجاد گردند.

درمان


گزینه‌های مختلفی وجود دارند که می‌تواند برای درمان اسپاسم در عضلات گردن استفاده شوند. با وجود این که گرفتگی و خشکی عضلات گردن اغلب به طور ناگهانی شروع می‌شود؛ با درمان مناسب، این احتمال وجود دارد که بتوان این اسپاسم ها را به سرعت از بین برد. چند گزینه برای درمان در زیر ذکر شده‌اند:

گذاشتن یخ

 

قرار دادن یک بسته یخ روی ناحیه‌ی آسیب دیده می‌تواند دردی را که با اسپاسم گردن مرتبط است، کنترل کند. مالیدن آهسته‌ی بسته‌ی یخ در این ناحیه سبب می‌شود که رگ‌های خونی منقبض شوند. پس از انقباض، رگ‌های خونی گشادتر می‌شوند و این کمک می‌کند تا جریان خون به ناحیه‌ی آسیب دیده افزایش یابد.

گرما

گرما در درمان اسپاسم مزمن گردن مؤثر است. اما در چند روز اول پس از آسیب، زمانی که درد و گرفتگی ناشی از یک آسیب قدیمی عود کرده است یا زمانی که تورم وجود دارد از گرما استفاده نکنید.

مصرف دارو

داروهای ضد درد معمولاً در درمان اسپاسم عضله گردن استفاده می‌شوند. این داروها نه تنها در کنترل درد مؤثر هستند بلکه در کاهش هرگونه التهاب و تورم نیز بسیار مؤثر می‌باشند.گرفتگی‌ها و اسپاسم‌هایی که باعث ناراحتی شدید می‌شوند می‌توانند با تجویز داروهای آرام‌بخش عضلات درمان شوند.

کایروپراکتیک

کایروپراکتیک روشی است که در آن ستون فقرات و مفاصل به صورت دستی درمان می‌شوند تا گردن درد و اسپاسم کاهش یابند. این درمان روشی محبوب است که در آن از دارو استفاده نمی‌شود. کایروپراکتیک گردن که درمان دستی گردن نیز نامیده می‌شود، به طور خاص برای گردن درد، مفاصل مهره‌های گردن را شل می‌کند و در نتیجه این درمان می‌تواند درد ناشی از گرفتگی اعصاب و اسپاسم‌های عضلانی را کاهش دهد.

استئوپاتی

استئوپاتی می‌تواند به آرامی گرفتگی گردن را درمان کند. به منظور کاهش اسپاسم و گرفتگی و خشکی گردن، استئوپاتی بافت‌های نرم و مفاصل گردن را با استفاده از روش‌های مختلف دستی (مانند کشش، ماساژ و درمان دستی مفاصل) درمان می‌کند.

کشش

عمل کشش مزایای زیادی دارد. کشش یک روش عالی برای کاهش فشار موجود بر دیسک سرویکال (گردن) یا کمر (قسمت پایینی پشت) است. کشش به طور مؤثر باعث کاهش درد مفصلی و عصبی و فشار و التهاب ناشی از بیرون زدگی دیسک یا فتق دیسک می‌شود.

ماساژ درمانی

ماساژ مناسب می تواند برای کاهش درد مفید باشد. ماساژ جریان خون را افزایش می دهد و به مدیریت درد کمک می‌کند. پد گرم کننده و همچنین یک حمام آب گرم نیز در درمان اسپاسم  و گرفتگی عضلانی گردن موثر است.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی از درمان‌های مختلف مدیریت درد همراه با تمرینات ورزشی برای افزایش دامنه‌ی حرکت گردن استفاده می‌کند. فیزیوتراپی برای اسپاسم گردن و گرفتگی‌هایی که بر ساختارهایی که از ستون فقرات و مفاصل آن ازجمله ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها پشتیبانی می‌کند، تمرکز می‌کند.

لیزر درمانی سرد

لیزر سرد یا لیزر کم توان (LLLT)  یک روش درمانی جدیدتر است که در کاهش درد گردن و اسپاسم و خشکی عضلات مؤثر است. لیزر کم توان گردش خون را بهبود می‌بخشد، تورم و درد را کاهش و سرعت بهبود را افزایش می‌دهد.

درمان اولتراسوند

درمان اولتراسوند یک روش درمانی است که از امواج صوتی برای درمان عضلات تحریک شده‌‌ی گردن، مفاصل و بافت نرم استفاده می‌کند. امواج صوتی از طریق بافت و عروق اطراف به عضلات منتقل شده و به داخل آن‌ها نفوذ می‌کنند. نتیجه‌ی درمان اولتراسوند گرم شدن ماهیچه‌های بافتی عمقی و آرامش بافت است و در درمان گرفتگی و خشکی عضلات گردن واسپاسم مفید می‌باشد.

تحریک الکتریکی عضلات

تحریک الکتریکی عضلات (TENS) از جریان الکتریسیته با ولتاژ پایین که ‌به بافت‌های تحریک شده‌ی گردن منتقل می‌شود استفاده می‌کند تا گردن درد و گرفتگی و خشکی گردن را کاهش داده و درمان را آسان‌تر کند. انقباض عضلات گردن توسط تحریک الکتریکی نیز موجب تقویت عضلات آسیب دیده و تسریع خون رسانی به این منطقه برای کمک به کاهش التهاب می‌شود و به بهبودی کمک می‌کند. تحریک الکتریکی عضلات اغلب برای درمان اسپاسم گردن، همچنین کشیدگی عضلات و گرفتگی رگ‌های گردن، مفاصل و بافت نرم ستون فقرات گردن استفاده می‌شود.

درمان نقاط ماشه ای (تریگر پوینت)

درمان نقاط ماشه‌ای بر تحریک و رها سازی "نقاط ماشه ای" در بدن تمرکز می‌کند. نقاط ماشه‌ای در درون بافت عضله‌ی گردن رخ می‌دهد. فشار متمرکز با استفاده از روش‌های مختلف به منظور رهاسازی نقاط ماشه‌ای اعمال می‌شود. از بین بردن نقاط ماشه‌ای می‌تواند به بهبود گردش خون کمک کند و در نتیجه به روند بهبود سرعت می‌بخشد.

تمرینات ورزشی برای اسپاسم و گرفتگی عضلات گردن

 • گردن را بچرخانید

 • چانه را به سمت زیر بغل حرکت دهید

 • گوش را به سمت شانه حرکت دهید

 • چانه را به گردن فشار دهید


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است